Muzealne aktualności 19 lutego – 25 lutego

0

Muzealne aktualności 19 lutego – 25 lutego

Ferie 2024
Zimowe opowieści w muzeum Krakowa

W dniach 12 lutego – 25 lutego 2024 r. zapraszamy do Muzeum Krakowa na Ferie w Muzeum. Tegoroczny program zatytułowany Zimowe opowieści w Muzeum Krakowa na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom i młodzieży szkolnej, jak i nieco starszym.

Nasze zimowe opowieści będą Was angażować w warsztaty muzealne, oprowadzanie, rozmowy, zabawę. Weźmiecie udział w grach historycznych, zajęciach plastycznych, warsztatach rękodzieła, grach terenowych i zabawach interaktywnych i wielu innych. Wśród ciekawych tematów przygotowanych przez muzealnych specjalistów pojawią się również wątki ekologiczne, które subtelnie przeplatają się w muzealnych zimowych opowieściach.

Zapraszamy i życzymy wspaniałej zabawy!

Szczegółowy program znajduje się na www.muzeumkrakowa.pl

 

Trudna sztuka akwareli. Dzień Myśli Braterskiej w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

22 lutego (czwartek), godz 16:30
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy na warsztaty.

Zapraszamy do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego na wyjątkowe warsztaty malowania akwarelą.
Na warsztatach dowiecie się, czym są akwarele, jak nimi pracować, o co chodzi z malowaniem mokrym na mokrym i mokrym na suchym oraz usłyszycie kilka praktycznych porad.
Każdy uczestnik wyjdzie z zajęć z własnoręcznie namalowaną pocztówką.
Termin zajęć jest nieprzypadkowy – 22 lutego skauci z całego świata obchodzą Dzień Myśli Braterskiej, wysyłając sobie kartki pocztowe. Dlatego zachęcamy, aby stworzoną kartkę wysłać komuś bliskiemu i dać znać, że o nim myślimy!

Osoba prowadząca: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Limit: 20 osób
Cena biletu: 20 zł (w przypadku dzieci jeden rodzic może wejść bezpłatnie)
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

Otwarcie wystawy: „Bunt. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 89”

Wernisaż: 22 lutego (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, oddział Muzeum Krakowa
Czas trwania wystawy: 23.02.2024 r. – 23.02.2025 r
.

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum  Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u!

Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie –  co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zaprezentujemy na ekspozycji Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89.

Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.

Kurator wystawy: Zbigniew Semik

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 89″

24 lutego (sobota), godz. 12:00
25 lutego (niedziela), godz. 12:00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie.

Od jazzu i rock’and’rolla do reggae, od bikiniarzy po punkowców, od „Melomanów” do „Dezertera”, od Krakowa przez Jarocin na Wybrzeże. Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Zbigniewa Semika po wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 89”. Gwarantujemy wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki czasów PRL-u.

Osoba prowadząca: Zbigniew Semik

Limit: 25 osób
Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.
Pierwszeństwo udziału dla osób z rezerwacją z Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60

 

Spotkanie z konserwatorem szopek – Klinika dla rzeczy

24 lutego (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Szopka Krakowska jak każda budowla nie może się obyć bez okien i drzwi. W tym roku chcemy się pochylić nad tymi jej elementami. W oparciu o artefakty ze zbiorów MHK prześledzimy różnorodne sposoby wykonywania i zdobienia otworów drzwiowych i okiennych. Z zastosowaniem technik modelarskich wykonamy ażurowe elementy z płytek z polistyrenu i profili HIPS. Będziemy służyć radą i pomocą.

Klinika dla rzeczy to cykl spotkań realizowanych w muzealnych pracowniach konserwacji. Uczestnikom zaprezentowane zostaną obszary, metody oraz specyfika pracy typowa dla dziedziny konserwacji zabytków na podstawie wybranych obiektów muzealnych. Ważnym elementem cyklu jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z zakresu konserwacji i prewencji. Zapraszamy do udziału pasjonatów i miłośników rzeczy pięknych, a także osoby poszukujące fachowej porady jak zadbać o rodzinne pamiątki.
Informacje organizacyjne:

  • Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży od 16 roku życia i dla osób dorosłych
  • Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
  • Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
  • Koszt zajęć – 30 zł
  • Liczba miejsc: 12 osób
  • Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
    Uwaga – rezerwacja na kolejne zajęcia możliwa jest od następnego dnia po przeprowadzeniu poprzedniego spotkania w ramach cyklu.

 

 

Święto Oddziału Muzeum Podgórza „Podgórze + Początek”

24 – 25 lutego (sobota – niedziela)
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Kolejną edycję Święta Oddziału chcemy poświęcić początkom miasta Podgórza z okazji 240 rocznicy założenia miasta przez cesarza Józefa II. Wydarzenia które planujemy wpisują się w rozszerzenie narracji wystawy stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”, zwłaszcza zaś tematyki podjętej w Sieni i Sali II. Podobnie jak w latach poprzednich Święto chcemy zrealizować w formie dwudniowej, z wykładami, oprowadzaniem oraz spacerem. Do udziału w Święcie zaprosiliśmy m.in. Panią dr Kamilę Follprecht z Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Panią dr Monikę Cepil z Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, której rozprawa doktorska dotyczyła zjawiska kolonizacji józefińskiej.

Program:
Sobota 24 lutego 2024 r.
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Podgórze ze smakiem”

Podgórze było kiedyś osobnym miastem założonym w 1784 roku. Do dziś wędrując po Podgórzu można podziwiać jego piękne kamienice i dawne budynki fabryki. Domy budowane często na wzór wiedeńskich mają swój charakter, są przemyślane i pięknie zdobione. W czasie zajęć przyjrzymy się niektórym z nich i wykonamy podobny w technice… jadalnej. Nasza fasada Fabryki Cukrów, bądź wymarzonej kilkupiętrowej kamienicy będzie kolorowa i wykonana ze smakiem, gdyż ostatecznie będzie ją można zjeść.

Prowadzenia: Anna Pomykalska
Miejsce: Sala edukacyjna Muzeum Podgórza
Cena: 20zł, Limit: 20 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa
adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory)
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, telefon: (12) 426 50 60 email: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 13:00 – wykład „Kolonizacja józefińska w Galicji”

Kolonizacja józefińska stanowiła planową akcję osadniczą prowadzoną z inicjatywy cesarza Józefa II na terytorium dawnej Galicji. Na nowe osady przeznaczono zagarnięte przez rząd austriacki ziemie klasztorne i królewszczyzny. Akcje osadniczą prowadzono w latach 1781-1789. Podczas kolonizacji józefińskiej powstały nowe osady, zlokalizowane w granicach obecnych województw: małopolskiego i podkarpackiego na obszarze Polski oraz w obwodach: lwowskim i iwanofrankiwskim na terytorium Ukrainy. Akcja osadnicza miała na celu zwiększenie potencjału demograficznego, unowocześnienie gospodarki rolnej, podniesienie struktur ekonomicznych państwa, poprzez podatki płacone przez kolonistów oraz potrzebę czerpania kadry na stanowiska urzędników, nauczycieli, duchownych oraz oficerów armii Niemieckiej. Osadnicy mieli odgrywać rolę wzoru gospodarowania dla polskich chłopów.
Głównym celem referatu będzie analiza genezy i rozwoju osadnictwa józefińskiego na obszarze Galicji, zobrazowanie procesu kształtowania i przemian układów przestrzennych oraz analiza reliktów dziedzictwa kulturowego.

Prowadzenie: dr Monika Cepil, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
Miejsce: Sala Spotkań Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny

godz. 14:30 – oprowadzanie po wystawie stałej „Szlakiem Bardela – Miasto Podgórze i 50 pierwszych lat jego istnienia”

Oprowadzanie po wystawie stałej „Miasto pod Kopcem Kraka” zostanie poprowadzone odwołując się do pracy Franciszka Bardela „Miasto Podgórze : jego powstanie i pierwszych 50 lat istnienia” z 1901 roku, która do dziś pozostaje jednym z ważnych źródeł do poznania historii Podgórza. W ślad za cytatami z książki Odwiedzający będą mieli okazję do odkrycia wątków łączących początki miasta z konkretnymi obiektami z wystawy stałej.

Prowadzenie: Jakub Jastrzębski
Miejsce: Wystawa Stała „Miasto pod Kopcem Kraka”
Cena: w cenie regularnego biletu na Wystawę Stałą
Limit: 25 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl 

Niedziela 25 lutego 2024 r.
godz. 11.00 – spacer „Najstarsze w Podgórzu”

Spacer szlakiem najstarszej podgórskiej zabudowy związanej z początkami miasta. Będzie to okazja do odkrycia nie tyko historii Zajazdu pod św. Benedyktem – siedziby Muzeum Podgórza, ale też wielu mniej znanych – a fascynujących budynków zlokalizowanych m.in. przy ul. Józefińskiej, Rynku Podgórskim czy ulicy Zamoyskiego. Będzie to także okazja do poznania ówczesnych stylów w architekturze, zwłaszcza zaś „stylu józefińskiego”.

Prowadzenie: Emil Bajorek
Miejsce zbiórki: hol Muzeum Podgórza
Cena: 20zł
Limit: 30 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa
adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, telefon: (12) 426 50 60,e mail: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 12.00 – warsztaty rodzinne „Tajemnice Muzeum Podgórza”

Do Muzeum Podgórza można przyjść, żeby dowiedzieć się czegoś o dawnym mieście Podgórzu i jego mieszkańcach, poznać wiele ciekawostek i obejrzeć ładne eksponaty. Ale czy wiecie, jak działa takie muzeum, co się tutaj robi i kto w nim pracuje? Co powoduje, że na naszej wystawie „dymią” kominy fabryczne i słyszymy różne dźwięki? I co tak na prawdę kryje się za zamkniętymi drzwiami? Zapraszamy dzieci na niezwykłe spotkanie z Muzeum Podgórza, które w ten jeden dzień odkryje nam swoje tajemnice.

Prowadzenie: Anna Warzecha
Miejsce: wystawa stała „Miasto pod Kopcem Kraka”
Cena: 20zł
Limit 20 osób (dorośli + dzieci)
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 13.00 – wykład „Podgórskie Archiwum – najstarsze dokumenty dotyczące miasta Podgórza w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie”

Wiele z ważnych, podgórskich dokumentów pochodzących z czasów powstania miasta znajduje się dziś w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie, instytucji partnerującej wystawie „Miasto pod Kopcem Kraka”. Rocznica powstania Podgórza staje się więc wyśmienitą okazją do rozszerzenia opowieści o archiwaliach zaprezentowanych na wystawie, ale także przedstawienia innych, nie mniej ważnych w badań nad początkami miasta dokumentami jakie posiada Archiwum. Zaprezentuje je wytrawna badaczka związana z Podgórzem, Pani dr Kamila Follprecht.

Prowadzenie: dr Kamila Follprecht, Archiwum Narodowe w Krakowie
Miejsce: Sala Spotkań Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny

godz. 14:30 – oprowadzanie po wystawie stałej „Podgórze zaplanowane(?)

Podczas niedzielnego oprowadzania dr Robert Gaweł z zespołu Muzeum Podgórza zaprezentuje historie rozwoju rodzącego się miasta – tą zaplanowaną m.in. na planie Hoefferna jak i tą w rzeczywistości zrealizowaną. Odkryte zostanie to co wpłynęło na kształt miasta i kierunki jego rozwoju. Czy dziś w przestrzeni są ślady z tego jak rodziło się w końcu XVIII wieku?

Prowadzący: dr Robert Gaweł
Miejsce: Wystawa stała „Miasto pod Kopcem Kraka”
Cena: w cenie regularnego biletu na Wystawę Stałą
Limit: 25 osób
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl 

Wejście na Wystawę Stałą „Miasto pod Kopcem Kraka” w cenie 1zł.

Promocja w sklepiku muzealnym na wydawnictwo „Miasto pod Kopcem Kraka” w wysokości 25% (cena regularna 50zł, cena promocyjna 37,50zł).

 

 

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

25 lutego (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Ostatni dzień możliwości oglądania zeszłorocznych szopek startujących w 81. Konkursie Szopek Krakowskich, to idealna okazja by przybliżyć sobie kolejne opowieści związane z Krakowem. Tym razem za sprawą naszego gościa Pana Marka Rusinka poznamy opowieści: „Jak pleban Stefan Czarta przegonił” oraz o „Szopce Stasia”, obie związane z Kościołem Mariackim, a w jaki sposób, tego przekonacie się już wkrótce.
Marek Rusinek – radiowiec z wieloletnim doświadczeniem, od lat związany ze stacją RMF, w której stał się legendą wszystkich odnóg rozgłośni. Prowadził przez ten okres wiele niezapomnianych imprez, w tym każdą z cyklu Inwazja Mocy. Radosny i energiczny, co wielokrotnie potwierdzają jego współpracownicy.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat.
Cena biletu: 20 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Limit 50 osób
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Zagłosuj na najpiękniejszą szopkę krakowską i weź udział w konkursie

Stwórz hasło zachęcające do odwiedzenia wystawy szopek i wygraj voucher na grę miejską „Legendy Krakowskie” dla 4 osób.

Głosowanie w ramach Plebiscytu trwa od 2 stycznia 2024 r. do 25 lutego 2024 r. do godz. 18.00.
Ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi w dniu 28 lutego 2024 r. o godz. 18.00 na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook.

Szczegóły konkursu, regulamin oraz karta do głosowania znajdują sie pod linkiem.

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do sprawUNESCO

 

 

  1. Konkurs Drzewka Emausowego

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Z pewną obawą oczekiwaliśmy wówczas na pierwsze prace, nie wiedząc, czy nasz pomysł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednak szeroki odzew, a przede wszystkim kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawieranych w zgłaszanych do konkursu pracach z roku na rok zaskakiwała nas coraz bardziej. Wzrastała nie tylko ilość przynoszonych na konkurs drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie nie tylko twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Konkurs przekroczył także granice Krakowa, angażując również twórców z bliższych i dalszych okolic miasta, a dzięki swojej internetowej odsłonie, wprowadzonej w czasie pandemii równolegle do konkursu głównego, mogliśmy podziwiać prace powstające w odległych miejscach Polski, a nawet za granicą. Zapraszamy, zatem Państwa do wzięcia udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego konkursu!

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.

Zapraszamy do udziału w sześciu konkursowych kategoriach:

  • drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
  • drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
  • drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn., co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
  • drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
  • można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy

Prace konkursowe będziemy przyjmować na Placu Szczepańskim w sobotę 16 marca 2024 r., od godziny 10.00 do 12.00.  Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu. O godzinie 12.00 autorzy wraz Pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar Pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (16 marca 2024 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Pałacu Krzysztofory, jednak bardzo prosimy, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 roku, o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Będzie to jednocześnie wernisaż pokonkursowej wystawy, którą będzie można oglądać w salach wystaw czasowych na II piętrze Pałacu Krzysztofory od 24 marca (od ogłoszenia wyników o godz. 15.00) do 19 maja 2024 roku. Na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności będzie można głosować w trakcie trwania wystawy, a wyniki podamy na naszym oddziałowym profilu FB po zamknięciu wystawy – 20 maja 2024 r. (jak tylko uda nam się je podliczyć).

Konkurs Drzewka Emausowego online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy tradycyjnie już zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego ( zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl  ) w terminie od 18 do 21 marca 2024 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 22 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 28 marca 2024 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do konkursu głównego 16 marca. Chcemy, bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl  lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Krakowa S.A

Sponsorzy wydarzenia 

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. 

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

Regulaminy konkursu znajdują sie na stronie Muzeum

 

 

Poszukujemy prac Wincentego Wodzinowskiego

W związku z trwającymi przygotowaniami do pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości artystycznej Wincentego Wodzinowskiego, poszukujemy prac i pamiątek związanych z artystą.

Wincenty Wodzinowski (1866-1940) – malarz kompozycji ludowych i rodzajowych, legionista dokumentujący życie polskich Legionów oraz zasłużony społecznik i wieloletni prezes Związku Powszechnego Artystów Polskich. Jeden z uczniów Jana Matejki i wychowanek Akademii monachijskiej, tworzący dzieła do kolekcji hr. Ignacego Korwina Milewskiego. Niegdyś ceniony przez krytykę, dziś nieco zapomniany artysta, związany życiem i twórczością z Krakowem, Podgórzem oraz Swoszowicmi.

Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt z kuratorką wystawy Elżbietą Lang e.lang@muzeumkrakowa.pl

Wystawa zostanie otwarta 27 czerwca 2024 r. w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.









PLACES WORTH YOUR TIME