Muzealne aktualności 2-7 listopada

0

 

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w akcji zbierania zielonych butelek plastikowych!

Dołóż swoją cegiełkę do tworzącej się wystawy stałej Kraków od początku bez końca. Wśród wielu tematów, jakie pojawią się na nowej ekspozycji, znajdą się rozważania na temat relacji między miastem a przyrodą, – na przykładzie naturalnych wyróżników Krakowa takich jak Błonia, Planty, Las Wolski czy wapienne skały. Nie tylko przyjrzymy się, jak zielony jest Kraków, ale też zwrócimy uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą aktywność człowieka. Pomoże nam w tym instalacja, którą stworzymy razem z Wami.
Zachęcamy Was do przekazywania zużytych zielonych butelek i opakowań z tworzywa PET i innych rodzajów plastiku. Zostaną one wtórnie wykorzystane jako materiał do wykonania instalacji i jednocześnie przybliżą idee zrównoważonego gospodarowania surowcami i dbałości o środowisko.
Butelki i inne materiały prosimy wrzucać do kontenera znajdującego się dziedzińcu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Prosimy o wstępne przepłukanie dostarczanych materiałów z powierzchniowych zabrudzeń,

 

 

3 listopada (środa), godz. 13:30
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty teatralne towarzyszące wystawie czasowej W chocholim tańcu.

Spotkania wokół pamiątek weselnych i innych przedmiotów z ważnych wydarzeń życiowych. W trakcie warsztatu uczestnicy tworzyć będą dramaturgiczną narrację w strukturze zabawy odkrywającej ślady przeszłości. Prowadząca zaproponuje zadania, które w prosty sposób uruchomią możliwość komponowania opowieści.

Prowadząca: dr Karina Janik
Oddział: Dom pod Krzyżem, Szpitalna 21
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 20 osób
Bilet: 10 zł

 

 

5 listopada (piątek), godz. 18:00
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie tematyczne w ramach programu Jesień średniowiecza w oddziale Rynek Podziemny.

Oprowadzanie tematyczne przybliży tematykę rzemiosł w średniowiecznym Krakowie. Opowiemy o garncarzach, kowalach, płatnerzach, złotnikach, szewcach i krawcach, oraz o tym w jaki sposób wykonywali przedmioty, które dziś cieszą nasze oczy w muzeach. W trakcie zwiedzania poznamy też m.in. dawne metody farbowania tkanin, barwienia i wypalania gliny, kucia metalu i dowiemy się dlaczego dobry rzemieślnik był i jest nadal tak ceniony.

Prowadzenie: Szymon Jarosiński
Obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

 

 

Profil OS14000_A1_B8_mG

 

Il. ze zbiorów Muzeum Krakowa

7 listopada (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Kraków to miasto o bogatej i wielowiekowej historii, której początków już nikt z żyjących nie pamięta. Ale od czego są opowieści i legendy, które rzucają światło na to, co wymyka się ludzkiej pamięci.

Kogo w piwnicach Pałacu Krzysztofory spotkała kucharka? Czym jest żupan i do czego można wykorzystać zdobiące go guziki? Kim był i czym się wsławił Marcin Oracewicz? Tego wszystkiego dowiemy się podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie.
Gościem listopadowego wydarzenia będzie prof. Czesław Dźwigaj, artysta rzeźbiarz oraz poeta, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Limit: 50 osób
Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwośc nabycia biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35):
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.









PLACES WORTH YOUR TIME