Muzealne aktualności 2-8 października

0

Muzealne aktualności 2-8 października

110 lat KS – Podgórze

2 października (poniedziałek), godz. 18:00
Miejsce zbiórki: Siedziba KS Podgórze, ul. Jana Dekerta 21
Również online na 
profilu Muzeum Podgórza na Facebooku

W tym roku Klub Sportowy Podgórze obchodzi 110 urodziny. Jest najstarszą do dzisiaj istniejącą organizacją sportową Podgórza. W czasach swojej świetności występował w Ekstraklasie (lata 1933 i 1934). Sukcesy odnosiły również drużyna piłkarska kobiet (lata 90-te) i sekcja kręgli klasycznych. W związku z tym jakże ważnym wydarzeniem zapraszamy Państwa na audycję którą poprowadzą niezawodni Norbert Tkacz (Niezwykłe Opowieści Sportowe) i Paweł Gaszyński (Zanim Powstała Liga) traktującą o historii klubu. Gwarantujemy żywą dyskusję, piękną narrację i niespodzianki, które ucieszą wszystkich sympatyków nie tylko piłki kopanej, ale również historii Podgórza i Krakowa.

Osoby prowadzące: Norbert Tkacz, Paweł Gaszyński

Udział bezpłatny.

 

„Zanim wyrosły mury….”, czyli historia podgórskich Żydów.” – Oprowadzanie kuratorskie/ spacer
z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

4 październik (środa), godz. 15:00
Spotkanie przed budynkiem Galerii Starmach, ul. Węgierska 5

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer towarzyszący wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy razem z kuratorem Piotrem Figielą na spacer śladami podgórskich Żydów. Poznamy bogatą i różnorodną historię społeczności żydowskiej w Podgórzu od końca XVIII stulecia aż po czasy powstania murów krakowskiego getta w czasie II wojny światowej. Będzie to opowieść o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji oraz stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Podczas spaceru odkryjemy także historię działalności kulturalnej i ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój Podgórza, a później także Krakowa.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących.
Limit osób: 15
Udział bezpłatny: wymagana wcześniejsza rezerwacja
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych i młodych
szopkarek i szopkarzy

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na mistrzowskie warsztaty szopkowe.

  • Warsztaty mistrzowskie dla młodych szopkarek i szopkarzy

4 października (środa), godz. 18:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę UNESCO”.

Warsztaty mistrzowskie dla młodych szopkarek i szopkarzy – to projekt przeznaczony do młodych twórczyń i twórców od ok. 14 roku życia do wieku 20+, którzy biorą udział w Konkursie Szopek Krakowskich i chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem doświadczonych twórców młodego pokolenia – Andrzeja Malika oraz Filipa Fotomajczyka.

Po wakacyjnej przerwie, przed którą odbyły się dwa spotkania, zapraszamy na kontynuację cyklu – zapraszamy również osoby, które chciałyby jeszcze dołączyć do grupy! Warsztaty są otwarte dla młodych ludzi, którzy już wykonywali szopkę jak i dla tych, którzy od zera chcą spróbować swoich sił w Konkursie Szopek Krakowskich!

Przewidujemy spotkania w pracowniach twórczych oraz oddziałach Muzeum Krakowa, podczas warsztatów będzie okazja do poznania szopkarek i szopkarzy, przyglądnięcia się ich procesowi twórczemu, ale przede wszystkim przygotowaniu projektów szopek krakowskich. W tym roku skupimy się również na mechanizmach, figurkach oraz detalu w szopce.

Program warsztatów: mechanizmy w szopkach.
W trakcie spotkania będzie okazja do własnoręcznego przygotowania mechanizmu do szopki.

Osoby prowadzące: Andrzej Malik, Filip Fotomajczyk,

Udział bezpłatny
Limit osób: 9 (wiek 14 – 20+ lat)
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl
tel.: +12-61-92-415

  • Warsztaty szopkarskie dla rodzin

7 października (sobota), godz. 11:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę UNESCO”

W trakcie zajęć uczestnicy warsztatów pod okiem doświadczonego szopkarza, Wiesława Barczewskiego, przygotują szopki, które wezmą udział w 81. Konkursie Szopek Krakowskich i zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Udział bezpłatny
Limit osób: 12
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl
tel.: +12-61-92-415

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
oraz będące częścią programu Roku Włodzimierza Tetmajera

  • Oprowadzanie tematyczne „Włodzimierz Przerwa-Tetmajer – akt II”

3 października (wtorek),  godz. 15:00
Sala wystaw czasowych, II piętro, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie tematyczne po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

W drugim akcie cyklu tematycznego zwiedzania wystawy poznamy działalność artystyczną w czasie „życia wiejskiego” Tetmajera, czyli to, z czego był najbardziej znany. Rodzina i wieś przewijają się często w jego twórczości i ten aspekt będzie podkreślany w oparciu o dzieła Tetmajera. Bohater wystawy zaprezentuje się jako osoba w pełni ukształtowana i podążająca własną drogą.

Osoba prowadząca: Tomasz Karżewicz

Oprowadzanie tematyczne w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

6 października (piatek), godz. 16:00
Sala wystaw czasowych, II piętro, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Z okazji 100. rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa przygotowało wystawę czasową poświęconą jego twórczości. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek tego artysty, literata i polityka w naszym muzeum . 45 lat temu w wielkiej sali przy kościele Franciszkanów otwarto ekspozycję, na której wystawiono obrazy Tetmajera z zaledwie kilku muzeów w Polsce, jego rysunki i szkicowniki, a także pojedyncze pamiątki po nim. Tegoroczna, jak dotąd najobszerniejsza wystawa poświęcona temu artyście, obejmować będzie ponad 400 eksponatów z całej Polski. Jej kuratorka, Marta Marek, podczas oprowadzań wprowadzi zwiedzających w świat sztuki artysty. Przypadający obecnie Rok Włodzimierza Tetmajera jest idealną okazją do wspólnego odkrycia na nowo lub przypomnienia dzieł i postaci tego niezwykłego człowieka. Na zwiedzających czekają wspaniałe opowieści dotyczące twórczości i bogatej biografii Włodzimierza Tetmajera, która może zadziwić, a nawet niekiedy zaskoczyć. A wszystko to w otoczeniu świetnej klasy malarstwa sprowadzonego do Krakowa z całej Polski.

Prowadzenie: Marta Marek, kuratorka wystawy

Oprowadzanie kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

  • Makrama – warsztaty z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

7 września (sobota), godz. 15:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Podczas warsztatów uruchomimy nasze ręce a także wyobraźnię. Stworzymy niezwykłe, makramowe aniołki. Makrama to przeżywająca ostatnio renesans technika dekoracyjnego zaplatania sznurków. Używa się w niej samych rąk, bez korzystania z takich narzędzi, jak szydełko, igły albo druty.

Prowadzenie: Anna Koblak (asysta Joanna Zdebska Schmidt)

#RokTetmajera  #wybierzTetmajera

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera oraz cykl muzealny Kraków naprawdę dla wszystkich.

 

Aferki i skandale czyli burze w świecie mody

5 października (czwartek), godz. 17:00
Wydarzenie na 
profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online.

Moda zwykła zmieniać się dynamiczne. Z sezonu na sezon pojawiają się nowe trendy. Było tak również w XVIII, XIX i XX wieku. Niektóre stylizacje buntowały się przeciwko obowiązującym normom i zwyczajom, a niektóre kwitowano śmiechem i drwinami. Wystarczy wspomnieć liczne karykatury przedstawiających panny w krynolinach czy oburzenie na widok flapperek.

Zapraszamy Państwa na wykład, w trakcie którego nasza prelegentka – Karolina Żebrowska – opowie, co w świecie mody sprawiało, że w żyłach aż wrzała krew, i co stawało się tematem gorących dysput w prasie i na salonach!

Osoba prowadząca:
Karolina Żebrowska

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

 

Śladami mieszkańców dawnego Krakowa

7 października (sobota), godz. 11:00
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na wydarzenie w ramach cyklu Oprowadzanki.

Oprowadzanki to interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin.

Zapraszamy do Rynku Podziemnego, gdzie tuż za magiczną kurtyną kryje się historia średniowiecznego Krakowa i jego mieszkańców. Podczas oprowadzania odsłonimy kulisy ich życia codziennego i zawodowego. Opowiemy między innymi o tym, jak dawniej dbano o higienę, zdrowie i urodę. Dowiemy się, dlaczego Kazimierz Wielki postanowił przywołać do porządku miłośników mody i wystawnego ucztowania. Przedstawimy historię krakowskich ciżemek, które podbiły europejski rynek. Spróbujemy odczytać także inicjały zakochanych, które umieszczono na średniowiecznym pierścieniu zaręczynowym. Zdradzimy, jak spędzano czas wolny oraz czym bawili się najmłodsi. Gotowi na podróż w czasie?

Prowadzenie: Katarzyna Kucharska (Muzeum Krakowa)

Oprowadzania tematyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6 – 10 lat odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min.
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacja:
Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00–19.00
Bilety można nabyć w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w Kasach oddziałów realizujących zajęcia.

 

Gdzie kręcono ,,Listę Schindlera”?
– 
Akademia Kraków

7 października (sobota), godz. 11:00

Miejsce zbiórki: Dworzec Główny w Krakowie (od strony Planu Jana Nowaka -Jeziorańskiego, pod tablicą upamiętniającą robotników przymusowych wywiezionych na roboty do Niemiec)

Cykl spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. „Kraków na srebrnym ekranie – historia krakowskiego kina”.

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków:  „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… filmy i krakowskie kina. W trakcie spacerów poznamy historię krakowskiej kinematografii, czy też popatrzymy na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Będziemy także starali się uchwycić kadry ze znanych filmów, które na swój plener wybrały właśnie Kraków.

Stolica małopolski jest odwiedzana ze względu na swój unikatowy charakter, mnogość zabytków, czy szereg interesujących instytucji – jedną z ważniejszych składowych jej fenomenu jest również film, którego światowa premiera odbyła się w 1993 roku. Nikt chyba nie przypuszczał, jaki sukces odniesie nagrodzony Oskarami film Stevena Spielberga pt. Lista Schindlera – dość powiedzieć, że co roku wystawę stałą w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera odwiedza kilkaset tysięcy osób zainteresowanych tą historią, a spora część na własną rękę podążą szlakiem scen znanych z filmu.

Przedstawiona w „Liście Schindlera” historia niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1198 Żydów od śmierci – w przeważającej mierze została zrealizowana właśnie w Krakowie. To tu funkcjonowała wspomniana wcześniej fabryka, jak i również getto oraz obóz koncentracyjny. Mimo wielu nieścisłości ekipa filmowa starała się jak najwierniej oddać charakter tej historii, czasem realizując sceny w lokalizacjach autentycznych, najczęściej jednak tworząc wierne rekonstrukcje.

Podczas spaceru edukacyjnego uczestnicy nie tylko zobaczą miejsca znane z filmu, ale zostaną one również skonfrontowane z oryginalnymi scenami i opatrzone profesjonalnym komentarzem merytorycznym.

Prowadzący: Jan Jakub Grabowski

Czas trwania: 3 godziny
Limit osób: 30 osób (zestawy słuchawkowe)

Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie
lub w kasach Muzeum Krakowa

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

Podgórskie parki
– warsztaty

7 października (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Podgórze to nie tylko kopiec Krakusa, piękne kamienice, mosty, fabryki. To także parki, miejsca odpoczynku i spacerów dla Podgórzan.
Poznamy najważniejsze z nich – te najstarsze i najmłodsze. Dowiemy się, ile lat ma najstarsze podgórskie drzewo, jak stworzyć park z niczego, a także gdzie w Podgórzu można napić się wody mineralnej – oczywiście w otoczeniu pięknej zieleni.

Osoba prowadząca: Anna Pomykalska

Bilet: 15 zł
Kasa Oddziału.
Warsztaty dla dzieci: 6-12 lat
Limit osób: 15
Rezerwacja:
Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60.

 

Spacer po terenie byłego obozu Baulager 15/XIV
założonego przez Niemców na obrzeżach dawnej wsi Mogiła
(dziś dzielnica Nowa Huta)

7 października (sobota), godz. 14:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Wiosną 1940 roku, na terenach rozciągających się pomiędzy dzisiejszym Placem Centralnym a willą Rogozińskich Niemcy założyli obóz pracy pod nazwą „Baulager 15/XIV”. Na jego terenie byli przetrzymywani Żydzi z Polski i Węgier, jeńcy sowieccy, Polacy z KL Plaszow oraz polscy robotnicy przymusowi. Nie mamy niestety zbyt wiele wiadomości na temat tego miejsca. Stosunkowo najwięcej wiemy o wydzielonej południowo-wschodniej części obozu, która przeznaczona została w 1944 roku dla jeńców radzieckich, pracujących przy budowie fałszywego lotniska w okolicach kopca Wandy. Na terenie obozu istniał również barak przeznaczony dla Żydówek, który jednak został szybko zlikwidowany w 1943 roku.
Prowadzący: Grzegorz Jeżowski

Bilet: 15 zł
Zakup w kasie Muzeum Nowej Huty w dniu spaceru
Limit osób: 30

 

Jom Riszon w Starej Synagodze
Święto Starej Synagogi

8 października (niedziela)
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Muzeum Krakowa zaprasza na Jom Riszon w Starej Synagodze.

Co roku w październikowy jom riszon (hebr. niedziela, pierwszy dzień tygodnia żydowskiego kalendarza) zapraszamy Państwa do uczestnictwa w Święcie Starej Synagogi, oddziału Muzeum Krakowa, na krakowskim Kazimierzu. Podczas tegorocznego święta zaglądniemy do zwykłych mieszkańców żydowskiej dzielnicy. Zostawimy na boku synagogę, rabinów, kapłanów, lewitów, Torę i święty język hebrajski i zajrzymy do tych zaułków „żydowskiego miasta”, w których na co dzień rozbrzmiewa język jidysz, a zwyczajna bieda nieraz sprowadza zdesperowanych ludzi na drogę przestępstwa.

Program:

  • W 50 minut dookoła …. świąt pielgrzymich: Pesach, Szawuot i Sukot – oprowadzanie tematyczne

godz. 10.30 – 11.20 
Bilet: 1 zł
limit 25 osób
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,  tel. 12 426 50 60

  • Siksa, szajgec i bachor czyli wielkie mecyje. Jidyszyzmy i hebraizmy w języku polskim

dr Marek Tuszewicki (Instytut Judaistyki UJ) – wykład
godz. 12.00 – 13.30

Udział bezpłatny

  • Na melinie ferajna bawi się. Przestępczość wśród Żydów w Krakowie w latach 1918-1939. Wpływ języków żydowskich na żargon przestępczy

dr Alicja Jarkowska (Instytut Historii UJ) – wykład
godz. 13.45 – 15.15

Udział bezpłatny

  • Mojsze Band. Koncert klezmerów

godz. 17.00 – 18.30

Trzech muzyków ze Słowacji prezentuje nowatorskie podejście do żydowskich tradycji regionalnych z terenów byłych Węgier. Dzięki swoim nieprzeciętnym umiejętnościom interpretacyjnym i wielogatunkowemu zapleczu muzycznemu są w stanie wykreować niepowtarzalny styl „neo-klezmer”.
„…Moishi to pierwotna nazwa klezmerów mieszkających na Słowacji. Zamiast grać tradycyjną muzykę żydowską, muzycy ci poświęcili się muzyce słowackiej ze względu na konieczność zarobkowania. Dlatego w wielu regionach doszło do pięknej symbiozy różnych stylistycznie elementów w jedną muzyczną całość…” – wyjaśnia lider zespołu Michal Paľko, wokalista, kompozytor i cymbalista.
Zespół wystąpi w składzie:

  • Michal Palko – cymbały, wokal, flet, jaw-harp
  • František Kubiš – akordeon, wokal, stopa
  • Łukasz Labusga – tuba, wokal
  • Udział w koncercie w cenie normalnego biletu wstępu na wystawę – 18,00 zł

W dniu Święta wszystkie krakowianki i wszyscy krakowianie, za okazaniem dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania w Krakowie, mogą zwiedzić wystawy w oddziale Stara Synagoga w promocyjnej cenie 1 zł od osoby.

W związku z Jom Riszon w dniu 8 października (niedziela) Stara Synagoga jest otwarta w godzinach 10:00-16:00 (ostatnie wejście na wystawy o godz. 15:30).

Oprowadzanie – wspominanie na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”

8 października (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie  – wspominanie na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”.

Wystawa „Trzepaki, Reksio Atari” opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u.

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie, w czasie którego każdy, kto zechce, podzieli się wspomnieniami. W końcu każdy jest ekspertem w temacie swojego dzieciństwa! Mile widziane wszystkie pokolenia – dla każdego mamy coś ciekawego.
Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Wystawa „Trzepaki, Reksio Atari” opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Osoba prowadząca: Agata Klimek-Zdeb

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę.
Zakup biletu w kasie Muzeum Nowej Huty.
Limit osób: 25

 

 

Pozostają w naszej pamięci


Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

Konkurs historyczny „Czy znasz Kraków?”

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Muzeum Krakowa zapraszają na konkurs „Czy znasz Kraków?” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa. Tematem tegorocznej edycji konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych jest „Kraków w latach 1945–1989”.

W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory zorganizowane zostaną wykłady wprowadzające. Pierwsze zajęcia odbędą się 24 października br. o godz. 16.00.

Dla finalistów konkursu przewidziane są dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Najlepsi będą mieli prawo udziału w finale Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz pod tel. 12 61 92 335 lub 12 259 49 37.

Zgłoszenia prosimy kierować do 16 października na adres: asek@cmjordan.krakow.pl 

Regulamin konkursu wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

 

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

  • Konkurs „Barwny Tetmajer”

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

  • Rodzinna ścieżka edukacyjna

Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

 

Sala Fontany nieczynna w dniu 3 października

Szanowni Państwo, w najbliższy wtorek, 3 października, z powodu niezbędnych prac technicznych nie będzie dostępna sala Fontany. Natomiast pozostała część wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory będzie dostępna.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera nieczynna 4 października

Szanowni Państwo, w dniu 4 października (środa)
Fabryka Emalia Oskara Schindlera jest nieczynna.

Stara Synagoga: zmienione godziny otwarcia 8 października 

Szanowni Państwo, w związku z Jom Riszon w dniu 8 października (niedziela) Stara Synagoga jest otwarta w godzinach 10:00-16:00 (ostatnie wejście na wystawy o godz. 15:30).

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Brak elektronicznej rezerwacji
na dni bezpłatnego wstępu

Szanowni Państwo, od 1 maja 2023 r. w dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w oddziałach Muzeum Krakowa nie obowiązuje elektroniczna rezerwacja biletów.

Chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy do kas oddziałów w dniu zwiedzania. Dokładne informacje o terminach dni bezpłatnych znajdą Państwo na stronach poszczególnych oddziałów pod adresem: www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy.

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-18.00 w









PLACES WORTH YOUR TIME