Muzealne aktualności 20-26 czerwca

0

20 i 21 czerwca (poniedziałek i wtorek)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty i aktywności w ramach wydarzenia „Wandziny – wianki”.

Program:

20 czerwca

16:30–20:30 – warsztat w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory
Praca w przestrzeni sali w ruchu i w ciszy; praca z symbolami pochodzącymi z Legendy Stanisława Wyspiańskiego oraz symbolami związanymi z wiankami. Szukanie własnych symboli połączonych z tradycją wianków; ćwiczenia parateatralne.
Krótką opowieść o tradycji przedstawi Karina Janik. Warsztat rytmiczny i warsztat śpiewu pieśni poprowadzi Jacek Ostaszewski z towarzyszeniem grupy muzycznej.

21 czerwca

16:30–21:00 – warsztat w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory
Plecenie wianków i śpiewanie pieśni związanych z tradycją Krakowa i tradycją równonocy oraz z symbolami natury i pomyślności, a także z Legendą Stanisława Wyspiańskiego o Kraku i Wandzie. Każdy uczestnik wnosi jeden nowy wers – utworzony w tracie warsztatu – do którego grupa przygotowawcza wraz z Jackiem Ostaszewskim tworzy tło muzyczne.
Pod koniec pracy – drobny poczęstunek dla uczestników warsztatu.
Przejazd nad Wisłę

19:30 – krótki śpiew nad Wisłą przy klasztorze ss. Norbertanek
Zakończenie: rejsem po Wiśle dla uczestników warsztatu do około godz. 21:00 (zakończony pod Wawelem). W trakcie rejsu rzucanie wianków z płonącymi świecami.

Informacje dla uczestników:

Zabierz:

  • luźne wygodne ubranie i buty na przebranie do sali lub grube skarpetki,
  • szal do okrycia, swój koc lub matę (jeśli chcesz mieć dodatkowe, poza muzealnymi),
  • białe lub jasne ubranie (na drugi dzień Wandzin),
  • zerwane na łące (lub kupione) trawy, małe gałązki lub kwiaty, które wpleciesz w swój wianek

Koszt udziału w wydarzeniu: 60 zł/os. Nie ma biletów ulgowych.
Posiadacze Krakowskiej Karty Rodziny N otrzymują 50% zniżki na zakup biletów wstępu na warsztaty.

Więcej informacji:
https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/wandziny-wianki

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/379211440820858

 

21 czerwca (wtorek), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у заняттях у вибраних відділах Історичного музею. | Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

ЧЕРВЕНЬ 2022 | CZERWIEC 2022

Це будуть зустрічі з культурою, Краковем, людьми. Будемо творити і відкривати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати і підтримувати один одного. Запрошуємо! Зустріньмось!
Będą to spotkania z kulturą, Krakowem i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

21 ЧЕРВНЯ 2022, О 11.00 | 21 CZERWCA 2022, GODZ. 11.00
музей подґужа / Muzeum Podgórza (вул. лімановськєґо 51) www.facebook.com/muzeumpodgorza
TАЄМНИЧИЙ СВІТ ЛЕГЕНД ПОДґУЖА
Сімейна прогулянка на пагорб Крака та гору Ласоти, під час якої учасники дізнаються про найдавніші будинки міста Кракова, та їхні таємниці.

Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) www.facebook.com/muzeumpodgorza
TAJEMNICZY ŚWIAT PODGÓRSKICH LEGEND
Rodzinny spacer na kopiec Krakusa i Wzgórze Lasoty, w czasie którego poznamy najdawniejsze budowle Podgórza i dowiemy się, jakie tajemnice skrywają.

 

22 czerwca (środa), godz. 16:30
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie z cyklu „Z tęsknoty za naturą”.

Zapraszamy na spotkanie, na którym uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zasad planowania terenów zielonych współcześnie.

Udział bezpłatny

Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl).

 

22 czerwca (środa), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian”.

Jeden z segmentów wystawy „Rozstania-poszukiwania. Wojenne losy krakowian” poświęcony jest deportowanym w głąb ZSRR, zarówno tych w roku 1940, jak i późniejszym okresie. Wśród wywiezionych w latach 1944-1945 byli żołnierze AK i funkcjonariusze Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie aresztowani przez NKWD. W trakcie wykładu badaczki, dr Aleksandry Arkusz z Instytutu Historii UJ, pioniersko zajmującej się tematem deportacji Polaków na Wschód po 1944 roku, przybliżony zostanie ten mało znany wycinek historii, a także losy konkretnych osób, w tym związanych z Krakowem, dla których 1945 rok bynajmniej nie oznaczał końca wojny.

Osoba prowadząca: dr Aleksandra Arkusz

Udział bezpłatny
Bez rezerwacji

 

 

22 czerwca (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Zbliżenia: zoom na Wschód”.

Spotkanie odbędzie się w gościnnej sali wykładowo-kawiarnianej Muzeum Podgórza, gdzie swoje specjały serwuje „Manufaktura czekolady”.

Zapraszamy Państwa na pokojowy manifest językowy. Poparty rysem historycznym, ale osadzony we współczesności. Manifest spod znaku najbardziej ukraińskiej ze wszystkich liter ukraińskiego alfabetu. Manifest tożsamości, bo ukraiński to nie rosyjski, o czym dziś dobitnie wie już znaczna część świata, ale co jeszcze niedawno dla wielu nie było wcale takie oczywiste. Prostym językiem (i po polsku) porozmawiamy o zawiłościach przestrzeni języka ukraińskiego.

Małgorzata Kotarba
Chciała być jak Marco Polo, została raczej Marą z Pola, co snuje się to tu, to tam. Zorientowana na wschód. Ukrainistka, korektor, redaktor i autor tekstów, także tłumacz. Przewodnik i pilot wycieczek. Zapalona cyklistka.

Wydarzenie bezpłatne. Bez rezerwacji

 

 

23 czerwca (czwartrek), godz. 10:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. | Zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

ПРОПОЗИЦІЯ ЗАНЯТЬ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ СІМЕЙ,  ЧЕТВЕРГИ 10.00 – 13.00, 23 і 30 червня МУЗЕЙ НОВОЇ ХУТИ (ЦЕНТРУМ Е1) / MUZEUM NOWEJ HUTY (OS. CENTRUM E1)

ЧЕТВЕРГИ 10.00 – 13.00
МУЗЕЙ НОВОЇ ХУТИ (ЦЕНТРУМ Е1) / MUZEUM NOWEJ HUTY (OS. CENTRUM E1)
– давні ігри і забави
– дитячий куток

Spotkania i zajęcia otwarte dla ukraińskich rodzin w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1), czwartki, 23 i 30 czerwca, godz. 10.00-13.00

CZWARTKI 10.00 – 13.00
Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa (OS. CENTRUM E1)
– dawne gry i zabawy
– kącik zabaw

 

23 czerwca (czwartek), godz. 12:15

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę między Zwierzyńcem a Rynkiem Głównym w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.

W 2020 roku z powodu pandemii orszak nie przeszedł ulicami Krakowa, a Lajkonik zaprezentował swoje harce jedynie w Internecie. W kolejnym roku pochód Lajkonika powrócił w wyjątkowej formie – spływu Wisłą.

23 czerwca 2022 roku po dwuletniej przerwie ponownie będzie można spotkać się z Lajkonikiem i jego orszakiem na ulicach Krakowa!

Lajkonikowy orszak przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty przemierzy trasę od ulicy Senatorskiej do klasztoru Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką przed Filharmonię Krakowską, by ulicami Franciszkańską i Grodzką przejść do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.30 na scenie przed Wieżą Ratuszową odbędzie się finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

Warto też przypomnieć, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała. I tylko wtedy uderzenie jego buławy naprawdę przynosi szczęście! Zgodnie z powszechnie znaną legendą początki tradycji Lajkonika związane są z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim, czego mieli dokonać dzielni flisacy wiślani z okolic Zwierzyńca, zwani włóczkami. Zachowane źródła historyczne pozwalają stwierdzić, że harce Lajkonika w asyście jego orszaku odbywały się z pewnością przynajmniej od połowy XVIII wieku. Od tego okresu, pomimo ogromnych przemian politycznych, społecznych i cywilizacyjnych pochód Lajkonika, zwanego też Konikiem Zwierzynieckim, odbywał się niemal każdego roku w tym samym terminie (okres oktawy święta Bożego Ciała) i przebiegał tą samą trasą: ze Zwierzyńca do Starego Miasta. W opisanym okresie zdarzały się kilkuletnie przerwy w organizacji pochodu (m.in. w latach drugiej wojny światowej), lecz nigdy nie doszło do przerwania przekazu międzypokoleniowego pomiędzy kolejnymi generacjami, które dbały o przetrwanie tej tradycji. Korzenie pochodu Lajkonika związane są z podkrakowskimi gminami Zwierzyniec i Półwsie Zwierzynieckie oraz klasztorem Norbertanek. Do końca XVIII wieku, czyli do chwili utraty niepodległości, Konik Zwierzyniecki był obrzędem związanym z lokalną społecznością przedmieść, a jednocześnie z konkretną grupą zawodową, czyli krakowskimi włóczkami. Po upadku organizacji zawodowej włóczków obrzęd przetrwał dzięki osobistemu zaangażowaniu jej byłych członków. Była to rodzina Micińskich, która zajmowała się aranżacją Lajkonika do 1972 roku. Po Micińskich odpowiedzialność za obrzęd wzięły na siebie krakowskie rodziny Mazurów, Marcinkowskich i Glonków, których kolejne pokolenia wcielają się w postacie z orszaku. Od 1947 roku wspomaga ich w tej godnej podziwu misji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którego gestii pozostają sprawy organizacyjne m.in. przygotowanie barwnych strojów dla orszaku.

Człowiekiem, który w wyjątkowy sposób oddał się tej tradycji, jest Zbigniew Glonek. Wciela się on w postać Lajkonika już od 1988 roku, w tym roku po raz 35. Trzeba jeszcze dodać 17 lat, gdy pan Zbigniew chodził „przy Koniku” jako włóczek. Daje to piękny wynik 52 lat aktywnego uczestnictwa w obrzędzie Lajkonika.

W 2014 roku pochód Lajkonika został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wpis ten jest podstawą, by ta krakowska tradycja mogła być umieszczona na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, na której znajdują się zwyczaje, tradycje i obrzędy z całego świata.

Program:

12.15 Po odegraniu Hejnału Mariackiego orszak wyrusza sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1 w kierunku placu Na Stawach, przechodzi mostem na Rudawie, a następnie wkracza na dziedziniec klasztoru Norbertanek. Orszak powoli przemieszcza się ulicą Senatorską, gdzie Lajkonik zbiera „haracz” od miejscowych kupców.

13.30–14.45 Harce na dziedzińcu klasztoru. Dzieci, Tatarzy i włóczkowie formują okrąg, w środku którego stoją Lajkonik z chorążym. Odbywa się tutaj również pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorągwią. Symbolicznie ukazany zostaje najazd tatarski w postaci bojowego tańca włóczków i Tatarów. Szkoły i przedszkola prezentują tutaj swoje stroje.

14.45–15.15 Orszak schodzi na bulwar Rodła i udaje się na przystań flisacką Muzeum Krakowa. Lajkonik z flisakami płyną galarem „Jadwiga” na przeciwległy brzeg, aby odwiedzić komisariat Policji Wodnej. Po powrocie Lajkonika orszak wraca na ulicę T. Kościuszki.

15.15–16.00 Lajkonik wraz z orszakiem maszeruje ulicą Kościuszki, zaglądając do sklepów i innych lokali.

16.00–16.45 Orszak dociera do Skweru Konika Zwierzynieckiego, gdzie oczekują grupy dziecięce, które prezentują tańce ludowe.

16.50–16.55 Orszak przekracza skrzyżowanie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej z aleją Krasińskiego.

16.55–18.10 Orszak maszeruje ulicą Zwierzyniecką w kierunku ulicy Franciszkańskiej. Również tutaj Lajkonik składa wizytę lokalnym kupcom.

18.10–18.20 Przed Filharmonią włóczkowie i Tatarzy tworzą krąg, aby Lajkonik mógł wykonać swój drugi taniec.

18.30–18.40 Wizyta Lajkonika w pałacu Biskupim. Składanie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II. Pokłon Lajkonika z chorągwią.

19.00–19.30 Przemarsz orszaku Lajkonika ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

19.30–20.15 Główna uroczystość na estradzie na Rynku Głównym – Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski wręcza Lajkonikowi należny mu haracz, razem wznoszą toast za pomyślność miasta. Lajkonik wykonuje trzeci taniec z chorągwią. Swój taniec prezentują ponownie włóczkowie i Tatarzy.

20.15–21.00 Przemarsz orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego.

***

Tegorocznemu pochodowi Lajkonika towarzyszą dwa konkursy dla najmłodszych.

W ramach pierwszego konkursu na Najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika zapraszamy serdecznie grupy przedszkolne oraz uczniów klas I, II, III i IV szkół podstawowych do zaprezentowania inscenizacji pochodu Lajkonika przy wykorzystaniu własnych strojów i rekwizytów, a także programu choreograficznego. Uczestnicy mogą zaprezentować się na dziedzińcu klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu przy ul. T. Kościuszki 88 w godzinach 13.30–14.45, na bulwarze Rodła w Krakowie, w godzinach 16.00–16.45. Nauczyciele, wychowawcy lub opiekunowie powinni zgłosić udział w konkursie grupy przedszkolnej lub szkolnej w terminie do 22 czerwca 2022 r. mailowo na adres: folklor@muzeumkrakowa.pl. W tytule maila należy wpisać: „Najpiękniejszy orszak Lajkonika”.

Drugi konkurs zatytułowany jest Mój Lajkonik 2022 i polega na wykonaniu rysunku postaci Lajkonika, orszaku lub nawiązującego do legendy o Lajkoniku. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach wiekowych: od 4 do 7 lat (dzieci urodzone w 2015) oraz od 8 do 10 lat (dzieci urodzone w 2012). Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, farby plakatowe, akwarela, tempera, pastele suche, pastele olejne, collage) lub w programie do tworzenia prezentacji multimedialnych PowerPoint. Do konkursu dopuszcza się wyłącznie formy plastyczne płaskie. Praca konkursowa powinna zostać sfotografowana. Dwa zdjęcia tej pracy w formacie jpg lub plik PowerPoint powinny były zostać przesłane przez rodzica, opiekuna prawnego lub reprezentanta placówki edukacyjnej w nieprzekraczalnym terminie do 19 czerwca 2022 r. w formie elektronicznej na adres e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl. W temacie wiadomości należy wpisać: „Konkurs Mój Lajkonik”.

Na zwycięzców w obu konkursach czekają nagrody rzeczowe i lajkonikowe upominki!

Regulaminy konkursów są dostępne na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pochod-lajkonika-2022

***

Historia tradycji pochodu Lajkonika

Lajkoniku, laj, laj
Poprzez cały kraj, kraj
Lajkoniku laj, laj
Poprzez cały kraj

Kto nie zna tej pieśni?
Każdy ją zna.
Od kiedy?
Od zawsze.

Lajkonik, dawniej zwany Konikiem Zwierzynieckim, ma swoje święto jeden raz w roku. Jest to data ściśle określona i przestrzegana – pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Tego dnia, bez względu na pogodę, egzotycznie odziany jeździec na sztucznym koniku w asyście trzydziestu włóczków, chorągwi i ośmioosobowej kapeli przemierza tradycyjną trasę.

Około godziny pierwszej po południu od strony rzeki Rudawy wpada z impetem na dziedziniec klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu, aby odtańczyć tradycyjny taniec z chorągwią w magicznym kręgu zatoczonym przez jego pobratymców, a przede wszystkim, aby złożyć uszanowanie przełożonej klasztoru. Następnie podąża ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. Przy dźwiękach starodawnych melodii harcuje, odwiedza sklepy, restauracje, hojnie rozdając razy buławą oraz zbierając datki do koszyczka. Towarzyszy temu śmiech, zabawa, ale i nieodłączna tajemnica.

Przedziera się przez tłum. Już widać jego rączego rumaka i szpiczastą tatarską czapę zwieńczoną złotym półksiężycem. Ruch, taniec, razy buławą na szczęście, muzyka, a zwłaszcza głębokie, równomierne dźwięki bębna tworzą niezwykły nastrój pochodu.

Do końca XIX wieku strój Lajkonika wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, a drużyna i kapela ubierane były w przypadkowo dobierane kostiumy, co można zobaczyć na obrazach Michała Stachiewicza z 1820 roku, Hipolita Lipińskiego z ok. 1880 roku i na fotografiach z końca XIX wieku.

Obecny ubiór zaprojektowany został w 1904 roku przez Stanisława Wyspiańskiego. W latach 1950–1996 drużyna i kapela występowała w kostiumach według projektu profesora Akademii Sztuk Pięknych, Witolda Chomicza, a od 1997 roku w strojach autorstwa Krystyny Zachwatowicz. W latach 2015-2017 na prośbę członków orszaku wykonane zostały nowe stroje tatarskie. Kostiumy łączą elementy inspirowane uzbrojeniem i opancerzeniem wojsk mongolskich, które w XIII wieku napadały na Kraków, z tradycyjnym ubiorem włóczków (czerwone spodnie i kaftany, szpiczaste czapki zwieńczone półksiężycem i zdobione koralami, charakterystyczne ciżemki z zakrzywionymi noskami). Ich projektantem jest Piotr Łańcucki. W latach 2018–2021 zostały wykonane również nowe stroje starszyzny włóczków, które nawiązują do historycznych opisów uroczystych strojów flisaków krakowskich z XVIII wieku i mieszczańskich strojów znanych z dziewiętnastowiecznej ikonografii. Autorką projektów strojów starszyny jest Agata Pinkosz, a ich wykonawcą Fryderyk Kałkus.

Podczas swojej wędrówki Lajkonik trzy razy zatacza uroczysty krąg i wykonuje obrzędowy taniec z chorągwią u Norbertanek, przed Filharmonią oraz Wieżą Ratuszową. Na estradzie przed Wieżą Ratuszową następuje kulminacja obrzędu. Zazwyczaj około godziny 19.30 w obecności tłumnie zgromadzonych krakowian, przybyszów z rozmaitych stron, a zwłaszcza dzieci, Prezydent Miasta wręcza Lajkonikowi tradycyjny „haracz” i obaj wznoszą toast za pomyślność miasta i jego mieszkańców.

Trudno dociec pochodzenia i znaczenia tego zadziwiającego obrzędu. Legenda wiąże go z jednym z trzech poświadczonych źródłowo napadów tatarskich na Kraków. W 1287 roku, za panowania Leszka Czarnego miała miejsce ostatnia wyprawa hordy tatarskiej na Kraków i jedyna, w której najeźdźcy ponieśli klęskę. Według przekazu, do zwycięstwa wielce przyczynili się włóczkowie, zwierzynieccy flisacy mający przez wieki prawo spławiania drzewa Wisłą – a najdzielniejszy z nich, przebrany w zdobyczny strój chana tatarskiego, w atmosferze triumfu i radości wkroczył do miasta.
Od czasów niedających się bliżej określić lud krakowski przekazywał sobie z pokolenia na pokolenie wdzięczną opowieść wraz z rytualnym obrzędem, aż ten Konik stał się atrakcją naszego niezwykłego miasta i zainteresowali się nim poważni badacze. Przeszukano archiwa i zdołano bezsprzecznie ustalić, że już w połowie XVIII wieku pochód się odbywał. Powstało sporo domysłów na temat pochodzenia Lajkonika. Może jest to relikt pogańskich świąt ku czci Świętowita lub Trzygława objeżdżającego świat konno?

Zafascynowany tradycją Lajkonika Stanisław Wyspiański w Achilleis cofał tę postać w czasy przedhistoryczne, łącząc go z indoeuropejskim kultem wody. Inni obchód wiązali ze średniowiecznymi misteriami i uroczystościami cechowymi, a orientalne stroje wywodzili z XVII-wiecznej mody na Orient. Na dodatek nasz Lajkonik ma licznych krewnych rozsianych po całym świecie. Tego typu zabawy należą do powszechnie spotykanych wśród ludów rolniczych w porze wiosennej. Działanie takie ma mieć magiczny wpływ na wegetację roślin. Zabawy dziwacznych jeźdźców na sztucznych konikach („koniarz”, „kobyłka”) można spotkać do dzisiaj w różnych częściach Polski.

Według najnowszych ustaleń prof. Karoliny Targosz początki pochodu Konika Zwierzynieckiego mogą być związane z barokowym spektaklem religijnym, w którym głównymi bohaterami byli ormiański władca Hetum I i ochrzczony mongolski chan Möngke.

Faktem jest, że nie może nasz Lajkonik wylegitymować się wyraźnymi dokumentami. Nad pochodzeniem Konika Zwierzynieckiego głowi się nadal wielu badaczy, a tajemniczy jeździec raz do roku, w ściśle określonym czasie, z nieodmienną fantazją przemierza swą tradycyjną trasę, wzbudzając podziw, wzruszenie i uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych.

***

Partnerzy wydarzenia:

Cracovia Danza

Fundacja Ardente Sole

Fundacja Osada nad Wisłą

karczma Smil’y

23 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Start: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Ruszamy z letnimi spacerami z Muzeum Podgórza.

Pierwszy z nich poprowadzi dla nas Mariusz Meus, geodeta z pasją i człowiek, który nie jedno wie o Kopcu Kraka, na który Państwa zabierze.

Opowie o historii kopca i wiążących się z nią tajemnicami, ale nie zawaha się też powiedzieć kilku słów na temat roli kopca w życiu… geodetów!

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum Podgórza przed spacerem.

 

24 czerwca (piątek), godz. 16:30
Start: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na wiosenny spacer, w którym przewodnikiem zostaną nasze zmysły.

Spacer miejski z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi
Start: Muzeum Krakowa – Pałac Krzysztofory
Miejsce wydarzenia: Stare Miasto

Wielowiekowe dziedzictwo i piękno Krakowa bardzo często dostrzegamy jedynie poprzez zmysł wzroku. Chodząc w pośpiechu ulicami miasta zapominamy jednak o tym, że poznanie to może być bogatsze i pełniejsze, jeżeli „oddamy głos” także innym zmysłom. Warto czasem zatrzymać się i odkryć ukryte detale architektoniczne. Warto dać czas naszym dłoniom, aby poczuły kształty, faktury, ciepło starych murów, linie rzeźb i ornamentów… Warto zatrzymać się, aby poczuć zapachy i usłyszeć dźwięki, które wypełniają miasto. Zapraszamy na spacer, podczas którego nie usłyszymy słów „Proszę nie dotykać!”, lecz pozwolimy działać naszym zmysłom, a Kraków będzie dla nas – dosłownie – na wyciągnięcie dłoni!

Spotkanie otwarte dla wszystkich, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.
Odbiorcy: Młodzież i osoby dorosłe
Osoba Prowadząca: Elżbieta Lang
Limit osób: 15
Udział bezpłatny
Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109 / Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

24 czerwca (piątek),  godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, ul. Jagiellońska 4, parter (wejście przez dziedziniec)
 

Serdecznie zapraszamy na inaugurację działalności Sali Spotkań Krakowian, czyli wyjątkowej przestrzeni, jaką Muzeum Krakowa oddaje mieszkańcom.

Czym jest Sala Spotkań Krakowian?

SPOTKĘ stworzyliśmy z myślą o partnerach społecznych Muzeum Krakowa, w szczególności organizacjach społecznych, grupach nieformalnych (ruchach miejskich, lokalnych społecznościach), podmiotach, których działalność zbieżna jest z misją i działalnością statutową Muzeum Krakowa.

Jako że przestrzeń ta jest współtworzona, a każdy z nas jest inny, podczas inauguracji usłyszymy zarówno ukraińskie pieśni, przygotowane dla nas przez Fundację Widowisk Masowych i Fundację Zustricz, jak i melodie, które nucą podczas rejsów żeglarze z Krakowskiego Związku Żeglarskiego (wystąpią jako zespół Klejnoty Kapitana). Nie zabraknie też rękodzieła – Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego zaprezentują swoje wytwory. Na wydarzeniu poznać też będzie można włóczków krakowskich- czyli flisaków, pływających na drewnianych łodziach od punktu zerowego Wisły, aż do samego Gdańska.

Działasz w organizacji w Krakowie, która poszukuje przestrzeni dla swojej działalności?

SPOTKaj się z nami w SPOTce!

Sala Spotkań Krakowian będzie przestrzenią spotkania, budowania relacji, pracy koncepcyjnej i zespołowej. Jest ona :
· Otwarta – miejsce, gdzie każdemu okazywany jest szacunek
· Dostępna – miejsce zaprojektowane z myślą o potrzebach użytkowników
· Przytulna – miejsce nastawione na smakowanie chwili, nie przebodźcowane
· Kreatywna – miejsce stymulujące umysł, kreatywność, twórczość
· Funkcjonalna – miejsce umożliwiające realizację podstawowych funkcji (spotkanie, praca koncepcyjna, praca zespołowa)

Współpraca w kontekście Sali Spotkań Krakowian może przybierać formy:

· Wspólnego organizowania przedsięwzięć i co za tym idzie, współodpowiedzialności za ich przebieg i rezultaty.
· Udostępniania zasobów na realizację własnych przedsięwzięć.

Na Salę Spotkań Krakowian składają się trzy pomieszczenia:
· Sala Spotkań
· Magazyn nazwany Zbrojownią
· Sala Aktywności

Sala Spotkań przeznaczona jest na rozmowy, burze mózgów, wszelkiego typu spotkania; przewidziano w niej też kącik z aneksem kuchennym i niewielką strefę relaksu. Zbrojownia to rodzaj społecznego magazynu, na wszystko to, co partnerzy społeczni będą życzyli sobie w nim przechowywać. Sala Aktywności to przestrzeń dla akcji społecznościowych, mini wystaw, warsztatów, pokazów etc.

Plan wydarzenia:

17:00 – 17:30 Podpisanie dokumentów porozumień o współpracy z partnerami społecznymi Muzeum Krakowa

17:30 – 18:15 warsztaty plastyczne, ruchowe, artystyczne, m.in. warsztaty tworzenia tradycyjnego krakowskiego i ukraińskiego rękodzieła, tworzenia kartki/plakatu z okazji Dnia Konstytucji Ukrainy (Fundacja Zustricz, Fundacja Widowisk Masowych, Stowarzyszenie LUD-Art, krakowscy flisacy)

18:15 – 19:30 – Koncert muzyczny z udziałem zaproszonych artystów, wspólne śpiewanie:
18:15 – 18:30 – Zespół Folklorystyczny „Lela” (dzieci)
18:30 – 19:00 – Zespół Folklorystyczny „Lela” (dorośli)
19:00 – 19:30 – kpt. Andrzej Brońka i zespół „Klejnoty kapitana”

Dodatkowo:

10:00 – 20:00 wystawa pokonkursowa Konkursu prac plastycznych „Moja wizja utworu Szewczenka” (Fundacja Widowisk Masowych)
17:30 – 21:00 targ rzeczy hand-made połączony z akcją charytatywną na rzecz Ukrainy
17: 30 – 21:00 „Żeglarskie reminiscencje” – opowieści Krakowskiego Królewskiego Związku Żeglarskiego

 

25 czerwca (sobota), godz. 10:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Co łączy wizytę w muzeum i praktykę jogi? Wyciszenie i koncentracja.

Takie efekty może przynieść zarówno kontemplacja dzieł sztuki na wystawie muzealnej, jak i praktyka jogi. A czy praktyka asan w przestrzeni muzealnej jest możliwa? Udowodnimy, że tak!

21 czerwca jogini i joginki na całym świecie mają swoje święto. Dlatego w sobotę, 25 czerwca, zapraszamy do świętowania Międzynarodowego Dnia Jogi w Pałacu Krzysztofory. Będzie to pierwsze spotkanie z jogą w Muzeum Krakowa, które rozpocznie wakacyjny cykl warsztatów, realizowanych we współpracy ze szkołą jogi „Mayura” w Krakowie.

Zapraszamy zarówno osoby praktykujące oraz tych, którzy będę dopiero stawiać swoje pierwsze kroki na macie. Prosimy o zabranie ze sobą własnych mat oraz odpowiednich strojów do ćwiczeń. Osoby nieposiadające własnej maty będą mogły skorzystać z mat dostępnych na miejscu.

Program:
10.00 – „Czym jest joga, skąd pochodzi i jak dawno jest w Krakowie” – prelekcja
10.30-10.45 – przerwa
10.45 – praktyka jogi

Malwina Rzonca
Dyplomowana nauczycielka hatha jogi, współzałożycielka szkoły Mayura. Praktykuje jogę 22 lata, uczy od 20 lat. Uczyła się w szkole Beaty Jamińskiej i Konrada Kocota. Uczestniczyła w licznych warsztatach prowadzonych przez znanych nauczycieli w Polsce i zagranicą. Jest absolwentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez kilkanaście lat związana była z tańcem współczesnym. Od dziecka uprawia różne dyscypliny sportowe. Od lat organizuje warsztaty jogi oraz obozy z jogą i rowerami.

Julian Tomaszuk
Współzałożyciel Mayury. Dyplomowany nauczyciel hatha jogi, z wykształcenia artysta-rzeźbiarz. Jogę praktykuje od 2002 roku. Uczył się u cenionych nauczycieli z Polski i z zagranicy, Konrada Kocota, Romka Grzeszykowskiego, Faequ’a Biria, Lois Steinberg, Deana Learnera. Pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach, najbardziej jednak ceni sobie zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę własną. Uczy od roku 2005, posiada uprawnienia państwowe.

Informacje praktyczne:
Wydarzenie odbędzie się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35)
Prowadzenie: Szkoła jogi „Mayura” w Krakowie
Limit osób: 30
Wydarzenie bezpłatne
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory
(Rynek Główny 35, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl).

 

 

25 czerwca (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na interaktywne oprowadzanie tematyczne dla rodzin w ramach cyklu „Oprowadzanki”!

Wspólnie wyruszymy w fascynującą podróż poprzez historię, obrzędy i literaturę. Uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzić Rydlówkę, dowiedzieć się co to za miejsce i z jakimi wydarzeniami się wiąże, ale przede wszystkim odkryć tajemnice w niej ukryte. Nasza uwaga skoncentruje się na pewnym słynnym weselu i obrzędach, które się z tym wydarzeniem wiązały. Dowiemy się dlaczego do dziś wszyscy wspominają to wesele. Odkryjemy dlaczego panna młoda płacze, czym była korona a czym czepiec, co to są czepiny oraz na czym polegały przenosiny i jaką rolę w tym wydarzeniu odgrywała pewna tajemnicza skrzynia. Wspólnie zaśpiewamy i może nawet wspólnie zatańczymy podczas zabawy weselnej.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

***

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min
Koszt: 15 zł (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory),
e-mail: info@muzeumkrakow.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00

 

 

25 czerwca (sobota), godz. 12:00
Miejsce wydarzenia: Bulwar Rodła przy ujściu Rudawy, przystań Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa wraz z krakowskim środowiskiem flisackim zapraszają na otwarcie wyjątkowego miejsca, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością, a w tle ona – Królowa Polskich Rzek – Wisła. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Wisła re-kreacja”.

PROGRAM:

12.00- 13.00

  • Rozpoczęcie i przywitanie gości przez Dyrektora Muzeum Krakowa oraz przedstawiciela krakowskich flisaków
  • uroczyste podniesienie bandery na galarze “Szwajcarka”
  • otwarcie „Pływającej wystawy”
  • przybicie pamiątkowych tabliczek przez depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa, jakim jest flis wiślany- sztuka budowy łodzi drewnianych oraz żeglugi wiślanej
  • wspólne zwiedzanie pokładów łodzi

13.00 miniparada drewnianych łodzi wraz z prezentacja poszczególnych jednostek i załóg

13.30 – 16.00 Wydarzenia towarzyszące zorganizowane przez krakowskich flisaków, m.in.

  • Fundacja Osada nad Wisłą: rejsy z wystawą historycznych zdjęć wiślanych okraszonych opowieścią kuratora na galarze Jadwiga (konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc: fundacjaosada@gmail.com, tel. 504666546, dostępne godziny 14.00, 14.30)
  • Zbóje Wiślane (galar Boudicca, byk Brzeginka ): nauka pływania „na pychu” ( tradycyjne łodzie pychowe), warsztaty z rzemiosła flisackiego, spotkanie ze Slavko Zagorskij (opowieści o flotylli wiślanej), spotkanie z załogą
  • Stowarzyszenie Ryza i Fundacja Osada nad Wisłą: promocja przewodnika Tajemnice Górnej Wisły
  • Fundacja Wyspa i Stowarzyszenie Instytut Multimedialny- Królewski Flis na Wiśle: opowieści wiślane „ Od zera do pala”- spotkanie z nestorami krakowskiego flisactwa

i wiele, wiele innych…

Podczas całości wydarzenia będzie także możliwość wejścia na pokłady łodzi, poznawania ich historii, rozmów z flisakami. Przewidzieliśmy także atrakcje dla dzieci.

Wydarzenie bezpłatne

***

Mecenas muzeum:

 

25 czerwca (sobota), godz. 13:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у заняттях у вибраних відділах Історичного музею. | Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa.

ЧЕРВЕНЬ 2022 | CZERWIEC 2022

Це будуть зустрічі з культурою, Краковем, людьми. Будемо творити і відкривати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати і підтримувати один одного. Запрошуємо! Зустріньмось!
Będą to spotkania z kulturą, Krakowem i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

8 ЧЕРВНЯ 2022, О 16:30 | 8 CZERWCA 2022, GODZ. 16:30
РИДЛУВКА / Rydlówka (ВУЛ. ТЕТМАЄРА 28) www.facebook.com/rydlowka
– фольклорні заняття
– рукоділля
– спільні гри та рухове заняття (з елементами співу)
– художне заняття
– прогулянки

Rydlówka (ul. W. Tetmajera 28) www.facebook.com/rydlowka
– warsztaty folklorystyczne
– rękodzieło
– wspólne gry i zabawy ruchowe (z elementami śpiewu)
– kreatywne zajęcia plastyczne
– spacery

 









PLACES WORTH YOUR TIME