Muzealne aktualności 20-26 grudnia

0

OKUPACYJNA PIŁKA NOŻNA W PODGÓRZU
WYKŁAD ONLINE

Fotografia z archiwum Norberta Tkacza

20 grudnia (poniedziałek), godz. 17:30
Transmisja na Facebooku Muzeum Podgórza

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online na Facebooku Muzeum Podgórza.

Szanowni Państwo, przed nami ostatni odcinek cyklu Sportowe retro czyli historia podgórskiej piłki nożnej. Tym razem mroczne i ekscytujące czasy wojennej zawieruchy.
Od chwili stworzenia Generalnego Gubernatorstwa sformalizowany sport w Podgórzu i całej Polsce przestał istnieć. Jednak było tak tylko w teorii, gdyż na terenie całego miasta odbywało się wele nielegalnych turniejów, na czele z okupacyjnymi mistrzostwami Krakowa. Kluby działały tak, jak to tylko było możliwe w wojennych czasach, a nawet powstawały nowe. Dramatyczne losy ludzkie, polityka i wydarzenia zbrojne czynią ten okres wartym opowiedzenia. Uczynią to Norbert Tkacz (Niezwykłe Opowieści Sportowe) i Paweł Gaszyński (Zanim powstała liga).

Cały cykl Sportowe retro wspierany jest finansowo przez Radę Dzielnicy XIII,
za co nieustająco dziękujemy!

OPROWADZANIA PO WYSTAWIE STAŁEJ
KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA

21–23 grudnia (wtorek – czwartek), godz. 16:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzania po nowootwartej wystawie stałej Kraków od początku, bez końca.

W trakcie oprowadzania zobaczymy ekspozycję, której centrum jest Kraków, miasto i jego mieszkańcy. Historia, magia i legenda przeplatają się na niej z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść – taką, jak samo miasto. Podczas zwiedzania zobaczymy nie tylko najcenniejsze zbiory muzealne, ale także dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, czy Zofii Stryjeńskiej. Odwiedzimy wspaniałe pałacowe wnętrza, m.in. salę ze stiukami Baltazara Fontany, średniowieczne piwnice, a także wejdziemy do wnętrza krakowskiej szopki. Poznamy również życie codzienne krakowian – tak dzienne, jak i nocne. Zapraszamy do wyruszenia z nami w niekończącą się podróż po dziejach Krakowa.

Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających​​​​​​:
info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

Prowadzenie: dr W. Bubień, J. Kantor-Witkowska, J. Kasińska, K. Stasiak
Wstęp w cenie biletu na wystawę.

„Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu pod Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”.
 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

KAMIENIE RZUCONE NA SZANIEC
WYKŁAD

21 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Uczestnikom zostanie przybliżona tragiczna historia chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego plutonu harcerskiego „Alicja”. Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w  oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Posłużą nam do tego także wnętrza cel aresztu gestapo, gdzie byli oni przetrzymywani. W ten sposób opowiemy o młodości członków plutonu „Alicja”, która przypadła na trudny czas okupacji niemieckiej, oraz o dramatycznych okolicznościach, które tę młodość przerwały.

Prowadzenie: Tomasz Stachów.
Wstęp wolny.

Zapraszamy stacjonarnie do 7 osób. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych, pod warunkiem okazania przez nich przy wejściu certyfikatu lub innego dokumentu poświadczającego zaszczepienie przeciwko COVID-19.

Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających:
info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

 

OTWARCIE EKSPOZYCJI FOTOGRAFII PANA JAKUBA ZAWADZIŃSKIEGO
SZOPKI OD KUCHNI

22 grudnia (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie ekspozycji fotografii Pana Jakuba Zawadzińskiego, będącej częścią wystawy Szopki w Pałacu Krzysztofory.

Częścią wystawy Szopki w Pałacu Krzysztofory jest szopka Pana Jakuba
Zawadzińskiego. Ekspozycja Szopka od kuchni to reportaż fotograficzny procesu jej powstawania. Pan Jakub jest Laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2021 w kategorii Niematerialne Dziedzictwo Krakowa: Folklor i Tradycja.

Pan Jakub tak opisuje projekt:

W Konkursie Szopek Krakowskich biorę udział już jedenaście lat. Od dziecka, zafascynowany szopkami zawsze chciałem spróbować swych sił w tej oryginalnej sztuce. Swoje umiejętności rozwijałem w grupach dziecięcych i młodzieżowych. Moje prace zostały szybko docenione – już jako 17-latek zostałem zakwalifikowany do grupy seniorskiej i zdobyłem wyróżnienie w kategorii szopek miniaturowych. Od tamtej pory swoją twórczość szopkarską opierałem na szopkach miniaturowych i małych. Mimo konkurencji mistrzów szopkarstwa, zdobyłem 1. miejsca w obu tych kategoriach. Fotografią z kolei zajmuję się hobbistycznie. Mimo to, ukończyłem Szkołę Kreatywnej Fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych.
Stypendium które mi przyznano, pozwoliło mi na połączenie moich dwóch największych pasji – szopkarstwa oraz fotografii. W ramach jego realizacji udało mi się pierwszy raz zrobić dużą szopkę oraz wykonać reportaż fotograficzny z procesu jej budowy. Owy proces budowy szopki dużej trwa od kilku do kilkunastu miesięcy – w zależności od zaangażowania czasowego. Ze względu na to, że dotychczas budowałem szopki małe i miniaturowe stypendium pozwoliło mi rozwinąć swoje umiejętności w nową stronę. Finalnie, dzięki całemu Stypendium oraz uprzejmości i wielkiej pomocy Muzeum Krakowa, które od lat wspiera i opiekuje się nami – twórcami szopek krakowskich, mogę przedstawić zdjęcia z procesu jak na razie dzieła mojego życia, które tutaj mogą Państwo również podziwiać.

Jakub Zawadziński
Krakus urodzony w 1996 roku. Absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Z zamiłowania i wykształcenia fotograf, uprawiający fotografię fotoreportażową, analogową, eksperymentalno-minimalistyczną i nie tylko. Wieloletni utytułowany twórca szopek krakowskich. Sześć jego szopek konkursowych znajduje się w zbiorach Muzeum Krakowa, reszta w kolekcjach prywatnych. Są wystawiane w kraju i za granicą na wystawach organizowanych przez Muzeum Krakowa i osoby prywatne.

Sztuka tworzenia szopek krakowskich to tradycja sięgająca XIX wieku. Rzemieślnicy, którzy w okresie Bożego Narodzenia tworzyli ozdobne pałace na wzór architektury miasta, w latach 30. XX wieku – wraz z 1. Konkursem na najpiękniejszą szopkę – sprofesjonalizowali swoje działania. O popularności szopkarstwa, nie tylko w Polsce ale i na całym świecie, świadczy jego wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Wstęp w cenie biletu na wystawę Szopki w Pałacu Krzysztofory.









PLACES WORTH YOUR TIME