Muzealne aktualności 20 listopada – 26 listopada

0

Muzealne aktualności  20 listopada – 26 listopada

Egzekucja „pod Bogiem Ojcem” – minęło 80 lat

20 listopada (poniedziałek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spotkanie.

Przed doskonale znaną wszystkim podgórzanom figurą Bóg Ojciec przy Limanowskiego codziennie ktoś pali świeczkę. Pamięta. O czym? 20 listopada 1943 roku przy ul. Wielickiej 1, przy Starym Cmentarzu Podgórskim, obok miejsca, w którym obecnie stoi kapliczka Bóg-Ojciec Niemcy rozstrzelali 10 Polaków.  Egzekucja była odwetem władz niemieckich za wykonanie przez żołnierzy polskiego podziemia wyroku śmierci na strażniku więziennym L. Nowaku, wykonującym za łapówki wyroki kapturowe na polskich więźniach przetrzymywanych przy ul. Senackiej.  Polacy zostali przywiezieni z więzienia przy Montelupich w Krakowie. 20 listopada tego roku mija 80. Rocznica tych wydarzeń. Muzeum Podgórza – oddział Muzeum Krakowa wraz z oddziałem Pomorska, Radą dzielnicy XIII oraz Stowarzyszeniem PODGORZE.PL zapraszają na uroczystość upamiętniającą to tragiczne wydarzenie. W Muzeum Podgórza opowiemy o okolicznościach egzekucji, o przebiegu zdarzeń, a następnie przejdziemy pod figurę, aby zapalić świece i przeczytać fragmenty zeznań świadków tych listopadowych wydarzeń, które znajdują się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Zapraszamy gorąco podgórzan, przypomnijmy nazwiska ofiar, dołączmy się do tych osób, które w naszym imieniu codziennie palą w tym miejscu świeczkę, pamiętając. Przypomnijmy.
Osoba prowadząca: Andrzej Chytkowski, Melania Tutak

Udział bezpłatny

 

Haft, malarstwo, wycinanka – warsztaty towarzyszące wystawie „Wyszywanka – kiedyś i dziś „

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach wystawy „Wyszywanka – kiedyś i dziś” prezentowanej w podcieniach Pałacu Krzysztofory od 10 października w czwartki, piątki, soboty i niedziele, aż do końca wystawy będą odbywać się warsztaty artystyczne w trzech różnych dziedzinach sztuki.

Wycinanka – metoda wycinania wzorów w kartce papieru przy pomocy skalpela. Wzornictwo dowolne, ale i tak tradycyjne ludowe jest najładniejsze. Na początku każdy będzie mógł tworzyć obrazy według przygotowanego szkicu, aby obył się z narzędziami pracy, a biorąc udział w następnych zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać własne szkice i na ich podstawie wykonać wycinankę. Zajęcia będzie prowadzić Kateryna Hoculak, artystka, malarka, mistrzyni wycinanki.

Petrykowskie malarstwo – tradycyjna metoda dekoracji przedmiotów, a nawet budynków w Petrykiwce w Ukrainie. W 2013r. ten rodzaj dekoratywnego malarstwa został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jako spuścizna kultury niematerialnej. Podobnego rodzaju malarstwem może pochwalić się polskie Zalipie. Jest to piękne malarstwo napawające radością i dobrym nastrojem. Podczas zajęć uczestnicy będą malować nie tylko na papierze, ale również na drewnie i tkaninach. Zajęcia poprowadzi Kateryna Hoculak.

Tradycyjny ukraiński haft – na zajęciach uczestnicy będą mogli poznać dawne techniki haftowania, stosowane wzory i ich symbolikę. Szwów w ukraińskiej tradycji jest, co najmniej 150 i dzięki tym ściegom tworzone są niepowtarzalne wzory i dekoracje, które można pooglądać na wystawie. A może, któryś z prezentowanych wzorów przypadnie do gustu i chciałby go odtworzyć? Mistrzyni haftu Tina Bondarenko na pewno nauczy jak je wykonać.

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów. Można uczestniczyć nawet we wszystkich zajęciach o ile będą jeszcze na nie miejsca. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i każde dzieło wykonane na zajęciach można wziąć ze sobą do domu. Wiek dzieci od 8 lat, dorośli do 100 lat.

Harmonogram warsztatów

Wyszywanka
Listopad
23.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
25.11 – sobota, 15:00-17:00, sala edukacyjna
30.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Wycinanka
Listopad
26.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
26.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
Grudzień
1.12 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Petrykiwskyj Rozpys
Listopad
24.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
Grudzień
3.12 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
3.12 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów w formularzu

 

„Trzepaki, Reksio, Atari”, czyli śladem postępu technologicznego – oprowadzanie po wystawie czasowej z tłumaczenie na Polski Język Migowy PJM

21 listopada (wtorek), godz. 15:00
Muzeum Nowej Huty , os. Centrum E 1

Kraków naprawdę dla wszystkich.

Kim jest Gąska Balbinka i dlaczego kilkadziesiąt lat temu dzieci z całego kraju pisały do niej listy? Dlaczego Walkman był rewolucyjnym urządzeniem? I w jaki sposób kupowano i uruchamiano gry komputerowe w czasach bez Internetu?
Postęp techniczny i cyfrowy ma bardzo wyraźny i nieodwracalny wpływ formy spędzania wolnego czasu. Dotyczy to nas dzisiaj, ale dotyczyło też dzieci i dorosłych żyjących w okresie PRL-u. W przestrzeni wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” porozmawiamy razem z kuratorką Agatą Klimek- Zdeb o tym, jakie nowinki techniczne były wtedy atrakcją dla najmłodszych. Nie pominiemy też aktywności konkurencyjnych, jak zabawa na trzepaku, czy gra w hokeja stołowego!

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie.
Mecenas wystawy: Trefl S.A.
Wystawa dofinansowana ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Osoba prowadząca: Agata Klimek- Zdeb

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych oraz słabosłyszących.
Limit osób: 15
Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl ,12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl, tel. 12 426-50-60

Akademia Dydaktyczna „Kraków kobiecym okiem” – wykłąd on-line

22 listopada (środa), godz. 17:00

Muzealna Akademia Dydaktyczna to miejsce spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń! Najbliższy cykl stałych środowych spotkań adresowanych dla kadry pedagogicznej, poświęcony zostanie przenikającym się od wieków w naszym mieście marszrutom literatury

W trakcie spotkania przybliżone zostaną analizy powieści czy pamiętników autorstwa pisarek związanych z Krakowem. Autorka przedstawi możliwości wykorzystania wspomnianych źródeł jako nieocenionych pomocy w pracy muzealnej, przy planowaniu projektów ekspozycji, czy zajęć edukacyjnych. Maria Estreicherowa wspominała swoją młodość oraz losy swoich przodków w „Życiu towarzyskim i obyczajowym Krakowa w latach 1848-1863”. Trudno o barwniejsze anegdoty o Krakowie przełomy wieków niż te, które przywołała Magdalena Samozwaniec w „Marii i Magdalenie”. Kraków jest także tłem wielu powieści obyczajowych, które zostaną zaprezentowane również z perspektywy ich możliwości dydaktycznych.
Informacje organizacyjne:

Udział w zajęciach jest bezpłatny
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zainteresowane osoby otrzymują kod dostępu do spotkania
Dział Edukacji wydaje certyfikaty uczestnictwa
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e mail: info@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12/426 50 60
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele 

 

Średniowiecze w praktyce

22 listopada (środa), godz. 17:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu ” Jesień średniowiecza”.

W czasie oprowadzania przyjrzymy się aspektom kultury materialnej: zwrócimy uwagę na broń, ozdoby, buty, stroje i zastanowimy się jak przedmioty stanowiące bardzo często cień dawnego wyglądu wyglądały w praktyce- jak je noszono, ile ważyły czy ile trwało ich wykonanie. Zastanowimy się także ile mitów na temat tej epoki zaczerpniętych z filmów i innych mediów do dziś pokutuje w społecznej świadomości i jak naprawdę średniowiecze wyglądało pod kątem prawa, religijności i stosunków społecznych i ile błędnych stereotypów o Średniowieczu wciąż sami powtarzamy. Dedykujemy szczególnie przewodnikom.
Osoba prowadząca: Jarosiński Szymon

Liczba miejsc ograniczona.
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu.
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Zajezdnia tramwajowa Podgórze

22 listopada (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza , ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy państwa na niecodzienną wycieczkę zabytkowym tramwajem w Podgórzu. Spotkamy się w Muzeum, a następnie udamy się w miejsce, dokąd w dwudziestoleciu międzywojennym doprowadzono tramwaj. Z tego miejsca pojedziemy do zajezdni wzniesionej w latach 30. XX w. na prawym brzegu Wisły.
Osoba prowadząca: Jacek Kołodziej (MPK Kraków)

Limit: 25 osób
Bilet: 15 zł
Zakup biletów https://bilety.mhk.pl/

 

Nie taki diabeł straszny? Nowe technologie a czas wolny dzieci

22 listopada (środa), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na dyskusję.

Jak nowe technologie wpływają na formy spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież? Co pozytywnego wnoszą do świata młodych ludzi, a jakie stwarzają dla nich zagrożenia? Czy istnieje recepta na mądre, bezpieczne i higieniczne korzystanie z Internetu i urządzeń elektronicznych?
Zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”. Bardzo ważnym elementem wystawy jest opowieść o rozwoju technologii w okresie PRL-u i jego wpływie na formy spędzania wolnego czasu przez dzieci. W przestrzeni ekspozycji, w otoczeniu starych telewizorów, magnetofonów i komputerów nieustannie toczą się rozmowy na ten temat – bardzo ważny w odniesieniu do minionych czasów, ale równie istotny i aktualny dzisiaj.
W dyskusji, którą poprowadzi Małgorzata Skowrońska (Gazeta Wyborcza) wezmą udział:  Renata Idzik, psycholożka, wykładowczyni uniwersytecka oraz mediatorka, a także dr hab. Małgorzata Michel, prof. UJ z Instytutu Pedagogiki.

Osoba prowadząca: Małgorzata Skowrońska

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie. Mecenas wystawy: Trefl S.A. Wydarzenie finansowane ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Udział bezpłatny

 

 

Baruchowie i Libanowie – pionierzy rewolucji przemysłowej w Krakowie

23 listopada (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie „Zanim wyrosły mury.”

Baruchowie jako jedni z pierwszych przemysłowców wykorzystywali technologię parową oraz nowoczesne piece do wypalania cegieł. Zakłady przemysłowe Libana uchodziły za wzorcowe w całej monarchii habsburskiej. Pierwsza huta żelaza w granicach obecnego Krakowa powstała z inicjatywy i była własnością zasłużonej rodziny Epsteinów. Wpływ tych przedsiębiorstw na rozwój przemysłowy regionu dzięki zastosowaniu nowinek technicznych był niebagatelny.
Prowadzenie: dr Przemysław Zarubin (Instytut Judaistyki UJ)

Udział bezpłatny

 

Tetmajer i architektura

23 listopada (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Herbatka u Rydlów, Rok Włodzimierza Tetmajera.

Początek XX wieku to jeden z najbardziej fascynujących okresów w historii krakowksiej architektury, w którym obok historyzmu pojawiają się nowe prądy stylistyczne w tym secesja i modernizm. Obok nich, nie bez wpływu lokalnego środowiska artystycznego z takimi postaciami jak Włodzimierz Tetmajer czy patrząc szerzej twórczego tygla Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana pojawiają się obiekty inspirowane architekturą ludową i jej formami dekoracyjnymi. Poszukamy odpowiedzi na pytania gdzie szukać „ludowości” w kamienicach Krakowa? Po jakie rozwiązania i inspiracje sięgali projektanci? Kto decydował się wykorzystać takie detale?
Wykład poprowadzi Jakub Jastrzębski z Muzeum Podgórza, badacz i popularyzator krakowskiej architektury przełomu XIX i XX wieku.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM

Limit: 40 osób
Wstęp bezpłatny
Informacje, rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl ,tel. 12 426 50 60
Wejściówki w kasie oddziału na podstawie listy rezerwacji z Centrum Obsługi Zwiedzających. W razie dostępnych miejsc, możliwość zwiedzania bez rezerwacji.

 

Warsztaty tworzenia postaci dziadów

24 listopada (piątek), godz. 17:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Herbatka u Rydlów, Rok Włodzimierza Tetmajera.

Rozpoczynamy przygotowania do bożonarodzeniowego kolędowania. Zanim jednak zaczniemy formułować kolędniczy orszak z gwiazdą, turoniem i dziadem musimy przygotować odpowiednie stroje. Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy kolędnicze tradycje i wspólnie stworzymy maski dla wybranych postaci, w których później w określcie Świąt będziemy mogli kolędować w Bronowicach.
Osoba prowadząca: Anna Koblak

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Zadanie finansowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM

Limit: 15 osób
Bilet: 15 zł
Informacje, rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl ,tel. 12 426 50 60
Zakup biletów w kasie oddziału

 

Powstrzymać zbrodnię. O mechanizmach prowadzących do ludobójstw

24 listopada (piątek), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4

Zapraszamy na wykład.

Zagłada Żydów i zbrodnie wojenne Niemców na Polakach w trakcie II Wojny Światowej nie były ostatnimi ludobójstwami, które wydarzyły się w Europie. Mimo skali i przemysłowego zabijania ludzi w latach 1939-1945 w późniejszych latach XX i następnie XXI wieku nadal dochodziło do podobnych mechanizmów zabijania ludzi na szeroką skalę. Podczas wykładu przyjrzymy się jakie mechanizmy prowadzą do ludobójstw i zbrodni wojennych, jak działa pamięć o nich oraz dlaczego „nigdy więcej” wojen i ludobójstw nie było i najpewniej nie będzie niczym więcej niż sloganem pozwalającym komfortowo wypierać traumatyczne wydarzenia, które nie dotyczą nas samych. Poza przykładami z II WŚ omówione zostaną konflikty militarne i etniczne na terenie byłej Jugosławii w latach 90-tych XX wieku oraz wojna między Rosją, a Ukrainą z lat 2014-2023.
Prowadzący: Mateusz Zdeb

Udział bezpłatny.
Miejsce: Sala kinowa

 

Babski Comber 2024 – warsztaty współtworzenia obrzędu – cykl 7 spotkań w Kręgu Kobiet

25 listopada (sobota), godz. 11:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty współtworzenia Babskiego Combra 2024 to cykl spotkań w Kręgu Kobiet. Ich intencją jest spotkanie się z kobiecą autentycznością, by we wspólnocie stanąć do zmiany, jaką nieuchronnie przynosi ze sobą okres zimowy i przedwiosenny. Naszymi sprzymierzeńcami i przewodnikami będą tradycyjne baśnie (w tym podanie o Combrze), pieśni opowiadające kobiece historie, tradycyjne przekazy związane z obrzędowością okresu przedwiośnia oraz mitologia słowiańska. W ten sposób widziana i rozumiana tradycja staje się rzeką, która nieustannie płynie, wypełniona prawdziwymi ludzkimi doświadczeniami – energią, emocjami, przeżyciami, myślami i znaczeniami.
Tradycyjne przekazy potrzebują naszej pracy i wrażliwości w oddzieleniu ziarna od plew. Obrzędy są odkrywane i odnajdywane poprzez spotkanie z przeżyciami ich uczestników i uczestniczek. Swoje źródło odnajdują w ludzkim doświadczeniu – odczuwaniu, przeżywaniu i myśleniu.
Do takiego odkrywania i odpamiętywania zapraszam podczas tegorocznych warsztatów combrowych. Rozpoczniemy je wraz z końcem listopada, kiedy na naszej półkuli zapada ciemność, sprzyjająca kierowaniu się ku swojemu wnętrzu. Słońce przemierzając horyzont coraz niższą trajektorią, daje możliwość ciągłego widzenia tego, co w pełnym blasku zostało przyćmione. Dostrajając się do natury, wraz z opadającymi liśćmi i sokami drzew spływającymi w dół, skierujemy swoją uwagę ku Ziemi, by przyglądnąć się temu, co w tym rocznym cyklu powinno umrzeć, a co woła nas ku życiu i daje energię do odrodzenia na wiosnę.

Ramy warsztatów oparte są na strukturze obrzędu przejścia:

  • warsztaty listopadowe i grudniowe – faza wyłączenia – podczas niej skupimy się na identyfikacji, tego co w nas przemija;
  • przerwa (praca własna) oraz warsztaty w styczniu – faza separacji – identyfikacja nowego i jakości, których ono potrzebuje, by zostać przyjęte;
  • warsztat w lutym i obrzęd – faza integracji – poszukiwanie sposobu manifestacji zmiany podczas Babskiego Combra, 10 lutego 2024.

Podczas warsztatów będziemy poznawać kobiece pieśni, łączyć się we wspólnym tańcu w kręgu, snuć opowieść o Combrze, ale również improwizować, poszukiwać swoich historii w spontanicznym ruchu oraz improwizacji głosowej. Wspomogą nas w tym narzędzia współczesnego podejścia Gestalt, analizy ruchu oraz choreoterapii.

Przedwiośnie

Wśród różnorodności tradycji związanych z okresem przedwiośnia wywodzących się z różnych regionów Polski można odnaleźć ich wspólny element. Jest nim istotna rola kobiet jako opiekunek nowego, rodzącego się właśnie życia. Babskie Combry, tak popularne jeszcze na Śląsku, a w Krakowie jak to w Krakowie, nawet osnute legendą, niewątpliwie do nich należą. Można wysnuć wniosek, że zwyczaje takie jak kobiece “tańce na len” podczas ostatków to ważna czynność utrzymująca Świat w równowadze. Podczas warsztatów sprawdzimy, jak współcześnie możemy współdziałać w tej ważnej kobiecej misji.

Krąg Kobiet

Krąg Kobiet od tysięcy lat stanowi bezpieczną przestrzeń do wyrażania się kobiet i tworzenia kobiecej wspólnoty. To w nim możemy się spotkać w siostrzeńskiej bliskości i obdarowywać nawzajem wrażliwością, akceptacją i czułością. Z jednej strony zawiązująca się wspólnota jest celebracją naszej różnorodności, a z drugiej poszukiwaniem wspólnego głosu, sięgającego głęboko do czystego źródła tradycji przekazu naszych przodkiń –przekazu starszego niż wojenne, związanego z powstaniami i innymi społecznymi, traumatycznymi doświadczeniami polskiej starszyzny, a sięgając i odnajdując w ich doświadczeniu to, co na poziomie archetypu może nas dzisiaj wspierać. Zasiadając w kręgu, zyskujemy dostęp do mądrości dostępnej nam Tu i Teraz, ale płynącej z połączenia z kontinuum tradycji. Dwoma wartościami, które stanowią o możliwości zaistnienia Kręgu, są równość i dążenie do prawdy. To one będą nas prowadzić w naszym zimowym procesie zmiany.

Babski Comber

Babski Comber to rytuał, który w polskiej kulturze ludowej stanowi strzęp tradycji kręgowej. W wielu regionach Polski w okresie karnawału, inaczej zwanego zapustami, odbywały się niedostępne dla mężczyzn i dzieci spotkania kobiet. Miały często one charakter suto zakrapianej, rubasznej imprezy. Był to okres roku, w którym kobiety bardziej hucznie świętowały. W Krakowie ze zwyczajem tym związane jest podanie o wójcie z podkrakowskich Piasków, który gnębił przekupki.  W dniu jego śmierci i w każdą jej rocznicę krakowskie baby targały słomianą kukłę na Rynek i paliły ją, tańcząc przy tym, śpiewając oraz dokuczając mijanym mężczyznom.

Zapisy: babskicomberkrakow@gmail.com do 20 listopada 2023 r.

Cena: 690 zł./cały cykl przy płatności do 30 października 2023 r. 750 zł./cały cykl po 30 października

Liczba miejsce ograniczona: 12 osób

Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata zadatku w wysokości 300 zł. jeśli bardzo zależy Ci na uczestnictwie, a zaproponowane kwoty wymiany miałyby być przeszkodą, odezwij się! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Terminy spotkań: 25-26 listopada 2023 (sobota – niedziela), 2 grudnia 2023 (sobota), 17 grudnia 2023 (niedziela), 13, 27 stycznia 2024 (soboty), 3 lutego 2024 (sobota)

Czas trwania: 3 h każde spotkanie, g. 11:00 – 14:00 (w sumie 21 h)

Glininane Rydlóweczki

25 listopada (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Herbatka u Rydlów, Rok Włodzimierza Tetmajera.

Czy budowa domu może być przyjemną zabawą? Tak, zwłaszcza, jeśli budulcem jest glina! Zapraszamy na warsztaty ceramiczne, podczas których będziemy lepić młodopolskie dworki – świeczniki. Gotowe domki zostaną wypalone i wyszkliwione, by stać się piękną pamiątką z Rydlówki i ozdobą w naszych domach.
Osoba prowadząca: Małgorzata Knorr Chlastu-Plastu

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Zadanie finansowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM

Limit: 15 osób
Bilet: 15 zł
Informacje, rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl ,tel. 12 426 50 60
Zakup biletów w kasie oddziału

 

80 – Pluton ”Alicja” Uroczysta Inauguracja Roku Obchodów Pamięci harcerzy z Plutonu „Alicja” 1943/44-2023/24

25 listopada (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spacer.

80 lat temu w wyniku zdrady od września 1943 do kwietnia 1944 roku Niemcy zlikwidowali działający od lipca 1943 roku Pluton Szarych Szeregów Kedywu Armii Krajowej „Alicja”. Zginęło kilkudziesięciu młodych harcerzy.
Podgórski Pluton wywodził się z harcerzy przedwojennych drużyn Związku Harcerstwa Polskiego z terenu Podgórza i Płaszowa. Niemal zaraz po wkroczeniu hitlerowców do Krakowa powstała konspiracyjna Komenda Chorągwi Krakowskie., włączona w 1940 roku do ogólnopolskiej organizacji harcerskiej – „Szarych Szeregów”, która następnie stała się częścią Armii Krajowej. W kwietniu 1943 roku utworzona została kompania „Maciek”, której pierwszym plutonem był ten o nazwie „Alicja”. Pluton kolportował pracę konspiracyjną, bojkot kin, zbierał informację o wrogu, rozlepiał ulotki, wykonywał akcje sabotażowe, zdobywał broń rozbrajając pojedynczych żołnierzy niemieckich.
Zginęli zamordowani przez Niemców, na skutek zdrady, etapami wyłapywani, aresztowani. Najmłodszy z nich miał 15 lat, najstarszy 23.
Osoba prowadząca: Maciej Skóra, Michał Łesyk

Udział bezpłatny.
Zbiórka: przed wejściem do kościoła św. Józefa

 

Zostań, kim zechcesz

25 listopada (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na warsztaty.

Kim chciałbyś być 100 lat temu, mieszkając w Podgórzu? Może właścicielem (lub właścicielką) fabryki słodyczy albo mydlarni, artystą, urzędnikiem albo modną damą? W czasie warsztatów porozmawiamy o portretach, a także każdy z uczestników wykona swoje monidło (faceboard), czyli obraz-ściankę z otworem na twarz. Będzie to okazja do ubrania się zgodnie z dawną modą. Kapelusz obowiązkowy! Dobierzemy też odpowiednie atrybuty. A co i jak narysować pomoże ci ja zawsze Anna Pomykalska.

Dzieci 8 – 12 lat
Limit. 15 osób
Bilet: 15 zł
Bilet do nabycia w kasie oddziału. Konieczna rezerwacja.
Informacje, rezerwacje. Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

„Trzepaki, Reksio, Atari” – oprowadzanie emocjonalne

25 listopada (sobota), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1

Program wydarzeń towarzyszących wystawie Trzepaki, Reksio, Atari.

Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” od początku budziła mnóstwo pozytywnych emocji – wśród mieszkańców Krakowa, kolekcjonerów, kolejnych osób, które dołączały do grona jej twórców, u tych wszystkich, którzy podzielili się swoimi pamiątkami i wspomnieniami z dzieciństwa… Budzi je także cały czas wśród gości odwiedzających Muzeum. Ryszard Kozik, jeden ze współtwórców ekspozycji zaprasza na emocjonalne oprowadzanie po niej. Opowie o tym, jak wystawa powstawała, o towarzyszących temu reakcjach oraz o eksponatach wzbudzających najwięcej emocji.
Osoba prowadząca: Ryszard Kozik

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie.
Mecenas wystawy: Trefl S.A.
Wystawa dofinansowana ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Limit: 25 osób
Udział w cenie biletu na wystawę.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

 

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie – spotkanie dla dzieci

26 listopada (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Baltazara Fontany

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

26 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.
Czy wiecie, jak nazywa się najsłynniejszy dzwon w Polsce? To oczywiście Zygmunt, którego donośny ton można usłyszeć w wybrane dni w Krakowie. Zawieszony na wieży Zygmuntowskiej na wzgórzu wawelskim Zygmunt był świadkiem wielu pamiętnych wydarzeń, o których oznajmiał mieszkańcom naszego miasta swoim donośnym głosem. O historii Zygmunta opowie nasz niezwykły Gość, którym będzie Dariusz Cywka. Razem z nim przeniesiemy się w czasy ostatnich Jagiellonów i poznamy legendy związane z dzwonem króla Zygmunta.
Dariusz Cywka – absolwent filii wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Znany zarówno z ról dramatycznych jak i komediowych.
Twórca, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Otwartego TO w Krakowie.
Uwielbiany zwłaszcza przez najmłodszą publiczność, czego wyrazem są widowiska dla dzieci, które zawierają zarówno elementy teatru żywego aktora, teatru cieni, czy teatru kukiełkowo-lalkowego.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.

Osoba prowadząca: Dariusz Cywka

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Miejsce wydarzenia: Sala Baltazara Fontany
Limit: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Forteczne tajemnice

26 listopada (niedziela), godz. 11:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Oprowadzanki – interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin – jesień 2023

Był sobie fort… stał na wzgórzu wśród drzew z widokiem na odległe góry… Niedaleko przepływała śpiewająca rzeka Wilga. Fort zbudowany był z cegły, betonu, kamienia, ziemi i stali. Imię jego: „52a”. Miał wielu braci, wraz z którymi bronił mieszkańców Krakowa przed wrogiem. Mieszkali w nim Jacki – na dwóch i na czterech nogach. Zapraszamy rodziny na wspólne zwiedzanie fortu 52a „Jugowice” połączone z grami i zabawami. W tajemniczych pomieszczeniach dawnego austriackiego fortu dowiemy się jak można było rozpoznać żołnierza – mieszkańca fortu, ile ważyło jego wyposażenie i jak wyglądała służba wojskowa w czasach austriackich. Dowiemy się także z czego składa się fort oraz dlaczego i kiedy je budowano.
Prowadzenie: dr Wacław Szczepanik (Muzeum Krakowa)

Oprowadzania tematyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6 – 10 lat odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min.
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakow.pl , tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00–19.00
Bilety można nabyć w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w Kasach oddziałów realizujących zajęcia.

Warsztaty szopkarskie – część II

26 listopada (niedziela), godz. 11:00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1

Warsztaty będą składać się z następujących części:

1) omówienie przyniesionych prac
2) omówienie wykonania detali, wypełnienia oklejonych konstrukcji szopek, ornamentami i dekoracjami.
3) omówienie technik wykonania figurek.
4) podsumowanie i zakończenie warsztatów.

Osoba prowadząca: Marzena Dłużniewska

Oprowadzania po wystawie czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”

26 listopada (niedziela), godz. 12:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik

Miejsce wydarzenia: Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Limit osób: 15
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletów: kasa w oddziale Fabryki Schindlera i sprzedaż online









PLACES WORTH YOUR TIME