Muzealne aktualności 21-27 lutego

0

KRAKÓW SIĘ BAWI!
OPROWADZANIE

 

 

Pierwszy termin: 24 lutego (czwartek), godz. 16:30
Drugi termin: 27 lutego (niedziela), godz. 11:00

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na nowy cykl tematycznych oprowadzań po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory.

Zbliżają się ostatki, idealna pora by skorzystać z karnawałowych szaleństw. Gdzie szukać inspiracji? Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Kraków od początku, bez końca”, podczas którego podglądniemy, jak bawili się dawni krakowianie. Nie zabraknie też wątków współczesnych. W naszej opowieści dowiemy się, co się działo z młodzianami, którzy trafili w babski Comber, spotkamy chodzącego po domach Zapusta i trafimy na bal maskowy. Ale nie tylko karnawałowe hulanki, pijatyki i swawole, od których może zaszumieć w głowie, będą naszym tematem przewodnim. Wszak dobry humor nie opuszcza mieszkańców i w innych okresach roku, przyczyniając się stale do wzbogacenia kolorytu Krakowa.

Prowadzenie: Kamil Stasiak
Limit: 20 osób
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę stałą

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Kraków bez końca
Zapraszamy na nowy cykl tematycznych oprowadzań po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory. Kluczem do poznawania i odkrywania wystawy będzie roczny cykl kalendarzowych świąt oraz rocznic. W marcu będziemy zatem zwiedzać wystawę z kobiecej perspektyw, w maju przyjrzymy się tematom związanym z pracą, by w czerwcu oddać głos dzieciom i spojrzeć na nasze miasto ich oczami. Nie zabraknie również tematów związanych z Narodowym Świętem Niepodległości, Świętem Komisji Edukacji Narodowej, ale także ze Światowym Dniem Architektury, Dniem Ziemi, Dniem Psa czy Dniem bez Samochodu.

Zapraszamy do odkrywania z nami Krakowa. Bez końca!

 

 

SZLAKIEM POEZJI. KAZIMIERZ PRZERWA-TETMAJER
WYKŁAD

24 lutego (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja online: profil Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie z cyklu „Herbatka u Rydlów”!

Wykład poświęcony będzie życiu i twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Kazimierz Przerwa-Tetmajer był jednym z najbardziej znanych i cenionych poetów Młodej Polski, wielbiciel górskich wędrówek po Tatrach zafascynowany pięknem przyrody i jednocześnie dekadent pełen smutku i melancholii. Jego bogaty życiorys to wciągająca opowieść o wzlotach i upadkach, sławie i zapomnieniu, marzeniach i lękach.

Wykład wygłosi dr hab. Magdalena Sadlik, prof. UP

Wydarzenie na żywo oraz streamingowane na profilu Rydlówki na Facebooku

Limit osób:15
Wydarzenie bezpłatne
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

BŁAWATNY LUTY, CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM TKANIN
WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

26 lutego (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Klinika dla rzeczy”.
Podczas spotkania omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji tkanin.

***
Informacje organizacyjne

Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
Czas trwania poszczególnych zajęć: ok. 3 godz.
Koszt zajęć: 25 zł
Liczba miejsc jest ograniczona: decyduje kolejność zgłoszeń
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Zajęcia obywają się stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

ZABAWY Z POEZJĄ
WARSZTATY DLA DZIECI

26 lutego (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla dzieci z cyklu „Herbatka u Rydlów„!

Podczas warsztatów poetyckich dla dzieci 7-10 lat przeniesiemy się w świat wyobraźni, gdzie nic nie będzie nas ograniczać. Będziemy rymować, deklamować, a może i śpiewać, zgłębiając sekrety zawiłych metafor.  Dowiemy się, co to znaczy niebo w gębie oraz co gruszka i kaczuszka mają ze sobą wspólnego?
Osoba prowadząca: poetka Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska

Limit osób:15 (stacjonarnie)
Cena: 15 zł
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Bilet można zakupić w kasie w oddziale.

 

MIEJ NOSA DO KRAKOWA!
SPACER

26 lutego (sobota), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer tematyczny dla młodzieży od 16 lat i dorosłych! Wydarzenie jest częścią programu Akademia Kraków.

Zwiedzanie zazwyczaj opiera się na zmyśle wzroku. To za jego pomocą podziwiamy krajobrazy, architekturę, dzieła sztuki; zarejestrowane dzięki niemu wrażenie utrwalamy na zdjęciach. Jednak co by było, gdybyśmy całą swoją uwagę skupili na najbardziej ulotnym zmyśle, jakim jest węch? To zapach sprawia, że przechodząc obok restauracji czy piekarni mamy apetyt na konkretne smakołyki, to on zmusza nas do unikania pewnych miejsc, to on uruchamia w nas konkretne wspomnienia. Zapraszamy na podróż w czasie po historii Krakowa, podczas której przewodnikiem będzie… nasz nos! Spacer będzie próbą odtworzenia charakterystycznych zapachów – nie tylko tych przyjemnych – centrum Krakowa od średniowiecza aż do czasów bardziej współczesnych.
Prowadząca: Alicja Zioło (licencjonowana przewodniczka miejska)
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

***
Informacje organizacyjne:
Spacery w ramach Akademii Kraków przeznaczone są dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. Spacery są płatne: 15 zł od osoby.

Bilety do nabycia na stronie www.bilety.mhk.pl, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl i w kasach muzealnych. Prowadzimy jedynie sprzedaż biletów, nie obowiązuje rezerwacja.

Pytania dotyczące Akademii Kraków prosimy kierować pod adres: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Pragniemy także poinformować, że od 2022 roku istnieje ponadto możliwość zamówienia z wyprzedzeniem spaceru dla grupy zorganizowanej do 30 osób w miarę dostępności terminów i zgodnie z obowiązującą sytuacją pandemiczną.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem: edukacja@muzeumkrakowa.pl.









PLACES WORTH YOUR TIME