Muzealne aktualności 21-27 sierpnia

0

Muzealne aktualności 21 – 27 sierpnia 

Wydarzenia w ramach programu „Lato w mieście”

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach programu „Lato w mieście”.

Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu „Lato w mieście” jest odpłatny.

Bilety:

  • dzieci i młodzież (do lat 18): 15 zł
  • bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 15 zł
  • posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz online na stronie internetowej dla zajęć realizowanych przez Centrum interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Barbakan i Przystań Muzeum.

Program wszystkich wydarzeń w ramach programu „Lato w mieście” jest dostepny na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Zapraszamy na wydarzenia w tym tygodniu:

Warsztat animacyjno-teatralny dla rodzin z dziećmi i młodzieżą w wieku 11–16 lat

Commedia dell’arte to przedstawienie ludowe, które narodziło się prawie 500 lat temu we Włoszech. Artyści, często w niecodziennych przebraniach, za pomocą gestów czy min przedstawiali różne sceny, aby rozbawić publiczność. Podczas naszych warsztatów zamienimy się w aktorów, którzy na podstawie dwóch krótkich opowieści będą musieli zaprezentować opisane krakowskie tradycje. Bohaterowie naszych historii, odmiennie niż w dell’arte, będą przymocowani do drewnianych patyczków, a uczestnicy tchną w nich życie swoimi opowieściami. Dzięki temu duzi i mali bez wcześniejszego przygotowania czy sceny sami stworzą niezwykłe przedstawienie teatralne. Nie zabraknie humoru i puszczania wodzy fantazji.

Zakup biletów online.

  • Lato w mieście: Fantastyczne zwierzęta w średniowiecznym Krakowie
    24 sierpnia (czwartek), godz. 12:00
    Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

Średniowieczne bestiariusze i księgi pełne były fantastycznych stworów; dawne wierzenia i mity również są skarbnicą podań o legendarnych zwierzętach. Tym zwykłym jak koty, konie, psy czy gołębie również przypisywano w dawnych wiekach niesamowite właściwości i moce. Zapraszamy na zwiedzanie Rynku Podziemnego tropem fantastycznych (i nie tylko) zwierząt, połączone z warsztatami lepienia w glinie szybkoschnącej smoków, chimer, gryfów czy też znanych nam z prawdziwego życia lisów, świnek i koników.

  • Lato w mieście: Farbą malowane
    24 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
    Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Warsztaty malarskie dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

A gdyby tak spojrzeć na świat przez pryzmat światła, cieni i barw? Zapraszamy na wyjątkowe, plenerowe warsztaty malarskie! W ogrodzie otaczającym Rydlówkę uczestnicy będą mogli uwolnić swoją wyobraźnię i kreatywność. Naszymi modelkami będą rosnące wokół Rydlówki rośliny. Wspólnie spróbujemy oddać ich piękno i urok. W razie niepogody warsztaty odbędą się wewnątrz Rydlówki przy szeroko otwartych oknach. Farby da się zmyć z dłoni, ale już niekoniecznie z ubrania, więc prosimy wziąć pod uwagę możliwość pobrudzenia. Warsztaty są realizowane w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” finansowanego przez Radę Dzielnicy VI.

Warsztaty są realizowane w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” finansowanego przez Radę Dzielnicy VI.

Rada Dzielnicy VI – Bronowice

  • Lato w mieście: Budujemy Skarbiec
    25 sierpnia (piątek), godz. 10:00
    Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Warsztaty plenerowe dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

W czasie zajęć dzieci zapoznają się z funkcją skarbca w czasach historycznych oraz poznają Thesaurus Cracoviensis, czyli współczesny skarbiec, w którym znajduje się muzealny magazyn. W części praktycznej uczestnicy z pomocą opiekunów wspólnie wybudują skarbiec. Przykładem będzie właśnie Thesaurus. Dzieci będą mogły wypełnić wnętrza budowanego przez siebie skarbca własnoręcznie wykonanymi skarbami, przygotowanymi na wzór tych, które mogły zobaczyć w przestrzeniach magazynowych.
Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.

Zakup biletów online.

  • Lato w mieście: Polowanie na herby
    25 sierpnia (piątek), godz. 14:00
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Warsztaty heraldyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat

Leliwa, Nałęcz, Szreniawa, Abdank, Rawicz… – te tajemniczo brzmiące wyrazy przypominające zaszyfrowaną wiadomość wprowadzą nas w fascynujący świat heraldyki, czyli nauki o herbach. W trakcie zajęć dowiemy się, czym są herby, skąd się wzięły, komu i do czego służyły i czy można je porównać do współczesnych awatarów. Odkryjemy budowę herbów, ich barwy i znaczenie. Następnie uzbrojeni w lupy, niczym tropiciele tajemnic, wyruszymy na polowanie, poszukując herbów ukrytych na krzysztoforskiej wystawie. Wreszcie, zgodnie z poznanymi zasadami sztuki heraldycznej zaprojektujemy i wykonamy własne rodzinne herby i wymyślimy fantazyjne historie tłumaczące ich znaczenie.

 

 

Art – Picnic w Barbakanie

23 – 25 sierpnia (środa – piątek)
Barbakan, ul. Basztowa

Fundacja Widowisk Masowych oraz Muzeum Krakowa zapraszają na Art Picnic w Barbakanie.

Wstęp na poszczególne warsztaty w cenie biletu wstępu do Barbakanu.
Limit uczestników podczas poszczególnych zajęć wynosi 15 osób.
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60.

Program

  • 23 sierpnia (środa)

14:00 – 15:30 – warsztaty z tworzenia RAW cukierków wraz z prelekcją dot. inkluzji. Warsztaty prowadzi ukraińska aktywistka Wiktoria Mostowenko
16:00 – 17:30 – warsztaty z malowania miodowych pierniczków wraz z prelekcją dot. inkluzji. /prowadzi ukraińska aktywistka Wiktoria Mostowenko/

  • 24.08.2023 (czwartek)

14:00 – 15:30 – zajęcia artystyczne z filcowania na sucho
16:00 – 17:30 – warsztaty z artystycznego malowania podkoszulków (uczestnicy przynoszą własne podkoszulki)

  • 25.08.2023 (piątek)

14:00 – 15:30 – warsztaty z malowania farbami akwarelowymi ukraińskiego ludowego anioła w stylu prymitywizmu prowadzi ukraiński malarz Taras Keb
16:00 – 17:30 – warsztaty z malowania farbami akwarelowymi ukraińskiego ludowego anioła w stylu prymitywizmu prowadzi ukraiński malarz Taras Keb

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”

23 sierpnia (środa), godz. 15:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

 

Stylowe Podgórze – spacer

24 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Historia architektury Podgórza to przede wszystkim przemiany mód. Począwszy od późnego baroku reprezentowanego przez budynek muzeum i surowego klasycyzmu, przez neostyle w tym licznie reprezentowany neorenasans czy neogotycka perłę pod postacią kościoła św. Józefa proj. Jana Sas-Zubrzyckiego. Kolejne prądy które zmieniły oblicze miasta to secesja, zwłaszcza w jej wiedeńskiej odmianie i modernizm dwudziestolecia międzywojennego. To wreszcie rejon w którym spotkamy ikonę socmodernizmu czyli budynek K.S. Korona, a nawet budynek który doczekał się swojego miejsca na krakowskim szlaku postmodernizmu.
Podczas spaceru zabierzemy Państwa w podróż przez czas i style prezentując wybór najciekawszych domów, gmachów i kamienic, uzupełniona przez opowieść o ich twórcach, inspiracjach i historii miasta, dla której architektura jest tłem, ale też jej niemym świadkiem.
Poprowadzi Państwa Jakub Jastrzębski, pracownik Muzeum Podgórza specjalizujący się w historii architektury miasta przełomu XIX i XX.

Osoba prowadząca: Jakub Jastrzębski

Cena biletu: 15 zł
Bilet do kupienia w kasie oddziału, ul. Limanowskiego 51
Limit osób: 25

 

Nowohucka przygoda Franciszka Pieczki

26 sierpnia  (sobota), godz. 14:30
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Franciszek Pieczka należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów.

Ogromną sławę przyniosła mu rola Gustlika w realizowanym od 1966 r. serialu „Czterej pancerni i pies”. Niewielu jednak wie, że w latach 1955-1964 był aktorem Teatru Ludowego i w Nowej Hucie jest wiele miejsc, które są z nim związane. Naszym przewodnikiem będzie Dariusz Domański, autor książki „Franciszek Pieczka. Mateusz-Woyzeck-Jańcio Wodnik”.

Osoba prowadząca: Dariusz Domański

Wydarzenie dofinasowane z dotacji Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Cena udziału w spacerze: 15 zł
Sposób oraz miejsce zakupu biletów: Kasa oddziału, os. Centrum E 1, 31-934 Kraków

 

 

Oprowadzanie tematyczne
„Włodzimierz Przerwa-Tetmajer – akt IV”


Włodzimierz Tetmajer „Na ganku Tetmajerówki”
ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

26 sierpnia (sobota), godz. 16:00
II piętro, sala wystaw czasowych, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie tematyczne po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

W czwartym akcie cyklu „Włodzimierz Przerwa-Tetmajer w czterech aktach” obraz bohatera wystawy dopełni przedstawienie jego działalności na rzecz społeczności lokalnej, jego działalności politycznej, która swój początek miała jeszcze w okresie zaborów. Poznamy także opowieść o tym, jak zareagowano na jego ślub i wyprowadzkę do Bronowic. Tetmajer nie uczestniczył w działaniach wojennych, ale miał swój wkład w odzyskanie niepodległości, będąc członkiem delegacji na konferencję pokojową w Paryżu, o czym również opowiemy podczas naszego zwiedzania.

Osoba prowadząca: Tomasz Karżewicz

Oprowadzanie tematyczne w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

27 sierpnia (niedziela), godz. 10:00
Sala Baltazara Fontany, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Legendy krążą wszędzie, a w mieście takim jak Kraków, spotkanie się z nimi jest praktycznie na każdym kroku. Kolejne, tym razem sierpniowe wydarzenie z cyklu będzie miało formę niespodzianki, przez którą przeprowadzi nas Pani Dyrektorka Biblioteki Kraków Agnieszka Staniszewska-Mól. Wiele osób zna legendy, jednak ktoś kto pracuje z literaturą na co dzień może przed nami odkryć jej zupełnie inne oblicze.

Osoby prowadzące: Agnieszka Staniszewska-Mól, Tomasz Karżewicz

Agnieszka Staniszewska-Mól zajmuje się literaturą od lat, co skutkowało podjęciem się zadania prowadzenia Biblioteki Kraków. Za jej sprawą instytucja się rozrasta i oferuje nam szeroki zakres aktywności. Wiele osób o tym nie wie, ale Pani Agnieszka zasiada również w kapitule Nagrody Żółtej Ciżemki, która wyróżnia autorów tekstów i ilustracji książek dla dzieci i młodzieży.

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Limit: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Wydarzenia w ramach programu „Średniowiecze da się lubić”

Muzeum krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach programu „Średniowiecze da się lubić” Caly program wydarzeń jest dostępny na stronie.

Wydarzenia w ramach programu „Średniowiecze da się lubić” są biletowane:
Bilet normalny: 16 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet rodzinny: 32 zł
Bilet grupowy: 12 zł
Bilet grupowy ulgowy: 11 zł
Karta Dużej Rodziny (bilet normalny): 8 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny „N” (bilet normalny): 8 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny „N” (bilet ulgowy): 6 zł
Legitymacja Działacza Opozycji Antykomunistycznej lub Osoby represjonowanej z Powodów Politycznych zamieszkałego na terenie Gminy Miejskiej Kraków: 1 zł
Zakupiony bilet upoważnia do zwiedzania Murów Obronnych w ciągu 7 dni od daty jego zakupu.

Na niedzielne wydarzenia obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Rezerwację lub bilet (jeśli będą dostępne miejsca) można wykupić w Barbakanie oraz na Murach Obronnych.

Wydarzenia w tym tygodniu:

  • Gala Walk Rycerskich
    26 sierpnia (sobota), godz. 13:00-21:00
    Barbakan, ul. Basztowa

W programie:
Aktywności dla najmłodszych
Koncert zespołu Chrust

Gala Walk Rycerskich – profesjonalna gala widowiskowych pojedynków 8 par zawodników reprezentujących dojrzałe i późne średniowiecze. Pojedynki odbywają się w szrankach przy obecności 2 sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Walk Historycznych. Walki nie są reżyserowane. Każdy z zawodników posiada swój herb oraz „avatar” muzyczny, który będzie odgrywany podczas przejścia przez Barbakan i wejście w szranki. Poszczególne pojedynki uzupełniane będą komentarzem i wykładami historycznymi. Element rzeczywistej rywalizacji.

  • „Kroniki zamku Avel”
    27 sierpnia (niedziela), godz.10:00
    Celestat, ul. Lubicz 16

Kroniki zamku Avel to kooperacyjna gra rodzinna, która przenosi nas do magicznej krainy inspirowanej legendami okresu średniowiecza. Gracze tworzą własne postaci, które eksplorując fantastyczny świat będą walczyć z niebezpiecznymi stworzeniami, zdobywać złoto, magiczne eliksiry i ekwipunek, by przygotować się na finałową walkę w obronie tytułowego zamku i całego królestwa Avel.

 

Akcja Goniec

Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną z nauczycielami i opiekunami do udziału 11.09.2023 r. w grze miejskiej pt. „Akcja Goniec”. Tematycznie nawiązuje ona do dziejów Krakowa w latach 1939-1945 i jest częścią „Dni Pamięci Ofiar Gestapo”, organizowanych w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”. Zadaniem drużyn będzie zaangażowanie się w życie konspiracyjne okupowanego przez Niemców miasta, za sprawą wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek.

Idea gry zawiera się w tradycyjnej formie rozgrywki w przestrzeni miasta (dzielnicy). Jest dedykowana dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa małopolskiego. Nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się do udziału w niej, gdyż podczas jej trwania będziemy chcieli przekazać najważniejsze informacje dotyczące czasów II wojny światowej.

Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

Na Państwa zgłoszenia wysłane na adres gry@muzeumkrakowa.pl czekamy do 8 września 2023 r. do godziny 16.00. Więcej informacji znajdą Państwo w Regulaminie Gry.

Regulamin Gry oraz formularze złoszeniowe do pobrania znajdują się na stronie akcji.

 

 

Pozostają w naszej pamięci


Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

 

Konkurs „Barwny Tetmajer”

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

  • Rodzinna ścieżka edukacyjna

Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

 

Nominacje dla Muzeum Krakowa w Plebiscycie Słoneczniki 2023!

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice, Dziadkowie, Babcie, Drodzy Goście! Zachęcamy Państwa do oddania głosu w plebiscycie Słoneczniki 2023 na najlepszą inicjatywę dla dzieci w Krakowie. Dziękujemy Grupie Czas Dzieci za nominacje!

Przedstawiamy nominowane inicjatywy Muzeum Krakowa:

  • Nominacja w kategorii „Sztuki wizualne”: Herbatka u Rydlów – cykl wykładów i warsztatów organizowanych przez Rydlówkę, oddział Muzeum Krakowa

„Herbatka u Rydlów” nawiązuje do XIX-wiecznego zwyczaju organizowania przez arystokrację i inteligencję salonów literackich, podczas których wymieniano się opiniami o książkach, premierach teatralnych. Były bardzo popularne także w Krakowie. I tak, co  czwartek zapraszaliśmy krakowian i krakowianki na popołudniową herbatkę u Rydlów!

Głosować można tutaj – https://sloneczniki.czasdzieci.pl/ankieta-krakow-2023.php w kategorii – SZTUKI WIZUALNE

  • Nominacja w kategorii „Język, logika”: Dzień z Krzysztoforkiem (w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa) i Czasopismo Małych Odkrywców „Krzysztoforek”

Głosować można tutaj – https://sloneczniki.czasdzieci.pl/ankieta-krakow-2023.php w kategoriach: JĘZYK, LOGIKA

Głosowanie w tej turze Plebiscytu trwa do 3 września.

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo,
11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Brak elektronicznej rezerwacji
na dni bezpłatnego wstępu

Szanowni Państwo, od 1 maja 2023 r. w dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w oddziałach Muzeum Krakowa nie obowiązuje elektroniczna rezerwacja biletów.

Chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy do kas oddziałów w dniu zwiedzania. Dokładne informacje o terminach dni bezpłatnych znajdą Państwo na stronach poszczególnych oddziałów pod adresem: www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy.

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-18.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w godzinach 15:00-17:00 w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

„Ciche godziny” w Muzeum Podgórza

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązują „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” odbyły się 15 stycznia 2023 r.
Zapraszamy!









PLACES WORTH YOUR TIME