Muzealne aktualności 23-29 stycznia

0

„KURIERKA” – HISTORIA WŁADYSŁAWY KRYSTYNY HARAT
 POKAZ FILMOWY

24 stycznia (wtorek), godz. 17:00
Sala kinowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Muzeum Krakowa zapraszają na projekcję filmu.

Film opowiada historię Władysławy Krystyny Harat, nazwisko po mężu – Rzepecka, i jej śmiertelnie niebezpiecznej misji jako młodej siedemnastoletniej dziewczyny przewożącej w 1943 r. wykradzione z KL Auschwitz dokumenty (dotyczące zbrodni niemieckich i Holokaustu) do Komendy Głównej AK w Warszawie. Później dokumenty te trafiły do Londynu i legendarnego kuriera Jana Karskiego i jego raportu przedstawionego prezydentowi USA. Film w reżyserii Marka Luzara (ASP Kraków) pokazuje też niezwykłą ucieczkę z pomocą m.in. rodziny Haratów z Libiąża 4 więźniów KL Auschwitz.

Władysława Rzepecka po wojnie mieszkała i pracowała w Krakowie, jest pochowana na Cmentarzu Podgórskim.

Film jest połączeniem animacji i wywiadu z 90-letnią Władysławą Rzepecką.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ic9vIkKicUc

Czas trwania: 52 min.
Wstęp wolny

Powiat oświęcimski

 

MIĘDZY SACRUM A PROFANUM. O DUCHOWOŚCI DAWNYCH MIESZKAŃCÓW KRAKOWA
– WYKŁAD

24 stycznia (wtorek), godz. 17:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach Święta Oddziału: „Drążenie Miasta. Eter”.

Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (Muzeum Krakowa)

Drążenie miasta. Eter. 10 stycznia –  5 lutego 2023

W najbliższej odsłonie święta chcemy Państwu opowiedzieć o piątym elemencie – eterze, czyli żywiole z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. Opowiemy o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej (wierzenia, religia, astrologia, zagadnienia etnograficzne, sztuka sakralna, wybitne krakowskie umysły). Chcemy poruszyć tematy, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, a potem powietrza i ziemi. Są to: religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne/rodzina. Zgodnie z wypracowanym schematem zapraszamy na wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery lub warsztaty, a  w ostatnią niedzielę stycznia na zajęcia dla rodzin z dziećmi, ale w tym roku mamy jeszcze dla Państwa kilka dodatkowych propozycji. Podczas wykładów wtorkowych pragniemy zaprosić prelegentów, którzy opowiedzą o: życiu religijnym Krakowa, jego sztuce sakralnej, astrologii w wiekach średnich, wierzeniach ludowych, miejscach świętych, niebie i zaświatach. Podczas spacerów i wyjść planujemy obserwować gwiazdy i oglądać krakowską sztukę sakralną oraz pamiątki po słynnych przywódcach duchowych Krakowa i Małopolski. Zapraszamy do „drążenia miasta” razem z nami!

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Wstęp bezpłatny

 

BABSKI COMBER
– CYKL WARSZTATÓW W KRĘGU KOBIET

24 stycznia (wtorek), godz. 17:30-20:30
Dom pod Krzyżem, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty.

Babski Comber

Babski Comber to obchodzony niegdyś w Ostatki, zapomniany dziś zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia  świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie.

Po ponad stu latach od przerwania tej tradycji zapraszamy krakowianki do stworzenia współczesnej Ceremonii Babskiego Combru. Zasiądziemy w Kręgu, w którym wspólnie celebrować będziemy krakowskie zapusty, pogłębiając refleksję nad ich symboliką i podejmując refleksję nad rolą kobiety w Świecie. Z jednej strony postrzegana jest ona jako opiekunka rodzącego się właśnie nowego, bardzo delikatnego życia na Ziemi. Z drugiej jako ta, która zaprasza to życie do siebie, pozwalając sobie marzyć i kwitnąć. Otwiera się na to, co przychodzi do niej z Kosmosu.

Kobiety od tysięcy lat zasiadają w Kręgach, aby połączyć się we wspólnej intencji, podzielić się swoimi troskami i radościami, problemami życia codziennego i rozterkami natury duchowej. Podczas warsztatów pracować będziemy metodami świadomego ruchu, będziemy śpiewać pieśni combrowe oraz pisać nową legendę o Combrze. Poszukamy swoich unikalnych talentów i darów, łącząc się w pełni współczesnej kobiecości, która będzie miała szansę zamanifestować się podczas tegorocznych zapustów, czyli 18 lutego na Rynku Głównym w Krakowie.

Warsztaty mają charakter pracy rozwojowej w sferze intelektualnej, emocjonalnej oraz duchowej, a obrzęd który jest jej rezultatem, to forma kolektywnego świętowania zaistniałej podczas niego zmiany.

Osoby prowadzące:

Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkrywców, Krakoskie Dziady, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice, Spacer wokół szopki, która pisze o sobie:
„Jestem człowiekiem, Kobietą – tancerką życia, która jakości tańca scenicznego od kilku lat z powodzeniem przenosi do życia. Dzięki językowi ciała i ruchu każdego dnia doświadczanie mojego człowieczeństwa staje się pełniejsze. Jako trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem od dwóch lat prowadzę warsztaty oparte o metodę choreoterapii i Laban/Bartenieff Movement System (LBMS). Zapraszam do pozawerbalnego doświadczania siebie w kontakcie, podążając za naturalnymi cyklami przyrody, z którą czuję się nierozerwalnie połączona. Jestem ciągiem dalszym tego, co było i początkiem tego co będzie w tym wymiarze czasoprzestrzeni. W swoich taneczno-muzycznych poszukiwaniach inspiruję się muzyką tradycyjną oraz słowiańską obrzędowością, z mocnym akcentem na tę wywodzącą się z polskiej tradycji, w szczególności mojej rodzimej Ziemi Krakowskiej. Tradycję traktuję jako kontinuum, którego wszyscy jesteśmy częścią, a na moich warsztatach zapraszam do jej transformowania i nadawania znaczeń w Tu i Teraz oraz tworzenia współczesnych rytuałów przejścia. Poprzez ruch, muzykę i śpiew tkam sieć bliskich relacji i dzięki niej mam już kolejny raz okazję współpracować z Muzeum Krakowa, tworzyć zalążek współczesnej krakowskiej tradycji”.

Katarzyna Chodoń – zawodowo instruktorka w Teatrze Złoty Róg w Bronowicach Małych, edukuje jako Pani od Muzyki, często z Kapelą Skrzaciki. Współpracuje z instytucjami m.in. Muzeum Krakowa – Osadzanie Chochoła, Spacer wokół szopki, Muzeum Etnograficzne – Rozśpiew, Stowarzyszenie Rozstaje – Etnokraków, FonóKraków, śpiewaczka w zespołach Raraszek, Tadirindum, Swada, Strojone.
O sobie pisze: „Jestem Krakowianką z wyboru, folklorystką i regionalistką z zamiłowania i wykształcenia. Prowadzę warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego, starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W moich działaniach czerpię z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie rekonstruuję dawnych obrzędów, ale próbuję pokazać, że wciąż mogą być one żywym źródłem narzędzi do komunikacji”.

Godziny trwania: 17:30-20:30
Limit: 15 osób

Osoby prowadzące: Joanna Cichoń, Katarzyna Chodoń
Limit: 15 osób
Wydarzenie bezpłatne
Zapisy: e-mail: babskicomberkrakow@gmail.com
Informacje: tel. 780 098 725

 

 

MASZYNERIA TEATRU, CZYLI TEATR OD PODSZEWKI
– OPROWADZANIE KURATORSKIE POŁĄCZONE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

25 stycznia (środa), godz. 16:30
Dom pod Krzyżem, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Krakowa: „Maszyneria teatru”.

Opowieść o teatrze zwykle koncentruje się na sferze artystycznej – spektaklu, grze aktorskiej, reżyserii, wymowie wystawianej sztuki, czasem także oprawie plastycznej.  Mało kto ma świadomość, jak dużo pracy wymaga przygotowanie przedstawienia. Tymczasem, aby reżyser mógł urzeczywistnić swoją wizję, a aktorzy zagrać wyznaczone role, niezbędne jest zaangażowanie i praca wielu osób – zarówno rzemieślników, pracowników technicznych, jak i personelu administracyjnego. Teatr to złożony i wrażliwy mechanizm, którego kulisy poznają Państwo z kuratorkami wystawy „Maszyneria teatru”: Joanną Zdebską- Schmidt i Eweliną Radecką.

Osoby prowadzące: Kuratorki wystawy – Joanna Zdebska-Schmidt i Ewelina Radecka; Elżbieta Lang – asysta

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych
z niepełnosprawnością wzroku.
Wstęp bezpłatny.
Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 257-10-17, wew. 109. Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

26 stycznia (czwartek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
Prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 12 osób*
Cena: 10 zł/ osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

 

WŁODZIMIERZ TETMAJER I STANISŁAW WYSPIAŃSKI

26 stycznia (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.

Włodzimierza Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego łączyła nie tylko przyjaźń ale i swego rodzaju odwaga w podążaniu wytyczoną przez siebie ścieżką. Obaj mieli odwagę sprzeciwić się ówczesnym konwenansom, obaj cenili sobie artystyczną niezależność.
O tym, jak wyglądała ich relacja i co jeszcze ich łączyło będziemy rozmawiać z Moniką Śliwińską autorką znakomitych książek: „Wyspiański. Dopóki starczy życia” oraz „Panny z Wesela”.

Limit osób: 40
Udział bezpłatny
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH
 WYSTAWA „ATOMOWA GROZA. SCHRONY W NOWEJ HUCIE”
– OPROWADZANIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

27 stycznia (piątek), godz. 15:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Wokół nowohuckich schronów narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że pod całą Nową Hutą jest drugie, podziemne miasto, po którym można poruszać się nie wychodząc na powierzchnię. Do dziś można spotkać mieszkańców opowiadających, jak to przed laty weszli do podziemi na jednym osiedlu, a wyszli w zupełnie innej części dzielnicy. Krąży też opowieść, jakoby pod dawnym kinem Światowid (obecnie siedziba Muzeum Nowej Huty – oddziału Muzeum Krakowa) mieścił się największy w Nowej Hucie schron dla kilkuset osób. Wszystkie nowohuckie schrony miały podobno chronić przed wybuchem jądrowym. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi mitami na naszych wystawach.
W Muzeum Nowej Huty na wystawie „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, opowiadamy o okolicznościach budowy schronów w PRL, o zimnowojennym konflikcie i towarzyszącej mu propagandzie, a także o infrastrukturze schronowej w Nowej Hucie. Częścią wystawy jest przestrzeń schronu przeciwlotniczego.

Prowadzenie: Piotr Kapusta

Spotkanie skierowane głównie do osób g/Głuchych i niedosłyszących – młodzieży i osób dorosłych.
Limit: 15 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17, wew. 109.
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„STAŁ DWÓR SZLACHECKI”

27 stycznia (piątek), godz. 16:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Ekspozycja jest próbą przybliżenia mieszkańcom Krakowa historii czterech majątków: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich.

Co zdecydowało o wyborze tych właśnie przykładów? „Omawiane dwory istnieją fizycznie i pełnią bardzo różne funkcje. Pałac w Prokocimiu jest siedzibą zakonu, dwór w Bieżanowie pełni funkcje placówki kultury, jeden budynek dworu na Woli Duchackiej jest publicznym przedszkolem, drugi popada w ruinę, a dwór w Piaskach Wielkich nadal jest własnością prywatną”, tłumaczy kuratorka wystawy Melania Tutak. „Ważnym dla nas czynnikiem była rola, jaką wybrane miejsca pełnią w przestrzeni społecznej dzielnic: siła oddziaływania ich historii na współczesne życie dzielnicy, obecność w świadomości mieszkańców, a także kondycja architektoniczna obiektów i to, do kogo dziś należą”, dodaje.

Do współtworzenia wystawy zaproszono organizacje społeczne oraz aktywistów działających na rzecz lokalnego dziedzictwa. Ekspozycja jest swego rodzaju podziękowaniem za ich aktywność i nieoceniony wkład w pielęgnowanie i odkrywanie lokalnych historii.

Prowadząca: Melania Tutak

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę czasową.
Bilety do nabycia w kasie Muzeum Podgórza.

 

RZEMIEŚLNICZY STYCZEŃ, CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM MEBLI I RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO

28 stycznia (sobota),  godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”.

W ramach spotkania odbędą się warsztaty z krótkim wykładem dotyczącym rodzajów i zastosowań drewna w rzemiośle artystycznym. Na przykładach zostaną pokazane i omówione różne techniki pozłotnicze na drewnie. Uczestnicy będą mieli możliwość wykonania próby złocenia metodą mikstionową. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji drewna i jego zabezpieczania.

Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
Koszt zajęć – 25 zł
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

SZKICE WĘGLEM
– WARSZTATY

28 stycznia (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.

W zbiorach Muzeum Krakowa znajdują się szkicowniki należące do Włodzimierza Tetmajera. Ten znakomity artysta wiele czasu poświęcał, szkicując elementy otaczającego go świata. W ten sposób uczył się uwieczniać jego piękno i niuanse. I my zapraszamy do wspólnej nauki szkicowania. Warsztaty rysunku węglem poprowadzi Martyna Hołda.

Limit osób: 15
Cena: 15 zł
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zakup biletów możliwy również w kasie w miarę dostępności miejsc.

ZACZAROWANY KRAKÓW, CZYLI CZYTANIE NA ŚNIADANIE

29 stycznia (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Świat szopek skrywa w sobie wiele tajemnic i opowieści. By go poznać zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem z szopkarką, Panią Anną Malik, która opowie nam o Szopce Stasia oraz Świętach w blasku Szopek. A wszystko w niezwykłym miejscu, na niezwykłej wystawie organizowanej z okazji przeprowadzenia 80. Konkursu Szopek Krakowskich.

Osoby prowadzące: Anna Malik, Tomasz Karżewicz

Anna Malik – z zawodu rzeźbiarka, zajmująca się również innymi dziedzinami artystycznymi, takimi jak malarstwo, muzyka, śpiew i poezja. Od najmłodszych lat zajmuje się również szopkarstwem prowadząc zajęcia i spotkania dla dzieci i młodzieży. Za prowadzoną działalność na rzecz szopek i tradycji szopkarskich została wielokrotnie nagrodzona.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
limit; 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun – wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

WODA, KTÓRA NIE MOCZY RĄK. ZIMOWE ROZKMINKI ALCHEMICZNE
– WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Pierwszy termin: 29 stycznia (niedziela), godz. 12:00
Drugi termin: 29 stycznia (niedziela), godz. 13:30

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi w ramach Święta Oddziału: „Drążenie Miasta. Eter”.

Uwaga! To nie żart! Słynna detektywka Fishka, kopiąc tu i tam w Krakowie, odnalazła coś bardzo tajemniczego i jest to prawdopodobnie (choć trudno w to uwierzyć)… alchemiczna skrzynka. Biedna kobieta siedzi od tej pory w swoim biurze i usiłuje rozgryźć zagadkę. Czy rozbić skrzynkę młotkiem? Czy może lepiej jej w ogóle nie ruszać, bo alchemicy byli nie w ciemię bici i mogli swoje sprzęty zaczarować… Coś w tej skrzynce jednak ją przyciąga, tylko co? Jak się do tego dobrać i co z nią robić dalej?  Zapraszamy na warsztaty o sekretach krakowskich alchemików. Poszukamy wody, która nie moczy rąk, a może nawet uda nam się odkryć sekret kamienia filozoficznego i przepisu na złoto? Nie obędzie się bez krakowskich specjalistów z dziedziny alchemii: Sędziwoja, Twardowskiego i innych…

Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew, czyli Pani Fishka (Dziecięce Biuro Detektywistyczne Fishka Tours)

Warsztaty dla rodzin
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Cena: 15 zł (jeden opiekun wstęp bezpłatny)

PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ KRAKOWSKĄ
NA POKONKURSOWEJ WYSTAWIE
80. KONKURSU SZOPEK KRAKOWSKICH

Muzeum Krakowa zaprasza do głosowania w plebiscycie na najpiękniejszą szopkę krakowską na wystawie pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich.

Zagłosuj na najpiękniejszą szopkę krakowską i wygraj voucher na usługi SPA w Hotelu Galaxy w Krakowie o wartości 250,00 zł.

Głosowanie w ramach Plebiscytu trwa od 3 stycznia do 24 lutego 2023 r.

Przy zakupie biletu wstępu Uczestnik otrzymuje kartę do głosowania, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu, opatrzoną pieczątką Organizatora.

W dowolnym momencie zwiedzania wystawy Uczestnik, po wypełnieniu karty do głosowania, może wrzucić ją do oznaczonej urny.

Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 26 lutego 2023 r. o godz. 18.00 na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl oraz na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Więcej szczegółów w regulaminie do pobrania na stronie:

https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/plebiscyt-publicznosci-na-najpiekniejsza-szopke-krakowska

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W BADANIU DOTYCZĄCYM
DNIA OTWARTEGO MUZEÓW KRAKOWSKICH

Chcemy poznać Państwa zdanie na temat tego wydarzenia. Będziemy wdzięczni za wszystkie opinie, komentarze i rekomendacje.

Badanie jest realizowane na zlecenie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa przez Instytut Badań Organizacji Kultury – IBOK.
Wypełnienie ankiety zajmie nie więcej niż 10 minut.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

Link do ankiety: https://ibok.limesurvey.net/129756?lang=pl

MUZEUM KRAKOWA GRA RAZEM Z WOŚP!

Zachęcamy do wzięcia udziału w naszych licytacjach! Muzeum Krakowa gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Pomagaj z nami!

Muzeum Krakowa zaprasza na aukcje w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już 29 stycznia pod hasłem:

Chcemy wygrać z sepsą!
Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

  • Aukcje internetowe
  1. Tajemnicza sesja zdjęciowa w Kamienicy Hipolitów
    Wnętrza dawnego mieszczańskiego domu to przestrzenie pełne tajemnic i piękna. W ramach akcji wsparcia tegorocznej zbiórki WOŚP Muzeum Krakowa oferuje Państwu wyjątkowe przeżycie – sesję fotograficzną w mieszczańskiej Kamienicy Hipolitów. W salonie, jadalni lub eleganckim pokoju kolekcjonera poczują Państwo magię dawnego domu, a fotografie wykonane pośród cennych dzieł sztuki będą unikatową pamiątką.
    Możliwość wykonania sesji zdjęciowej: luty – marzec 2023.

https://allegro.pl/oferta/tajemnicza-sesja-zdjeciowa-w-kamienicy-hipolitow-13107558883

  1. Wyjątkowa Noc w Rydlówce dla dwóch osób
    Muzeum Krakowa zaprasza do licytowania na aukcji WOŚP noclegu w Rydlówce dla dwóch osób – w miejscu, gdzie odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. W malowniczym dworku przepełnionym aurą młodopolskiej sztuki, gdzie wciąż żywe jest wspomnienie miłości młodej pary, można poczuć się jak postać ze sztuki Wyspiańskiego i… zasnąć jak dziecko. Oczywiście sen przyjdzie dopiero po oprowadzaniu i kolacji, a rano rozpoczniemy dzień od pysznego śniadania.

https://allegro.pl/oferta/wyjatkowa-noc-w-rydlowce-dla-dwoch-osob-13107563889

  1. Spacer po wystawie Szopek Krakowskich
    Oferujemy Państwu spacer popokonkursowej wystawie Szopek Krakowskichw towarzystwie Małgorzaty Niechaj, kuratorki wystawy. Swą opowieścią wyczaruje przed Wami świat szopek krakowskich i ich twórców – pełen blasku, kolorów, piękna i tradycji Krakowa.
    Wystawa czynna do 26 lutego 2023 r.
    Oprowadzanie dla grupy do 10 osób.

https://allegro.pl/oferta/spacer-po-wystawie-szopek-krakowskich-13107571054

  1. Oprowadzanie po Pracowni Konserwacji Zbiorów Muzeum Krakowa
    Pracownia Konserwacji Zbiorów Muzeum Krakowa – miejsce na obrzeżach Krakowa, zawieszone pomiędzy klasztorem na Bielanach a klasztorem w Tyńcu. Na zewnątrz piękne widoki, a wewnątrz 6 pracowni, w których pracuje 10 konserwatorów. Zapraszamy na  oprowadzanie, rozmowę o sztuce konserwacji, pokaz tego, co robimy. To będzie miły czas w przyjaznym miejscu w otoczeniu niezwykłych przedmiotów.
    Oprowadzanie dla grupy do 4 osób.

https://allegro.pl/oferta/oprowadzenie-po-pracowni-konserwacji-zbiorow-mk-13107607692

  1. Kameralne zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej Muzeum Krakowa
    Pracownia introligatorska to tajemniczy świat rzemiosła. Zapraszamy na kameralne zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej Muzeum Krakowa, która mieści się w Domu pod Krzyżem przy ul. Szpitalnej 21. Pani Katarzyna, muzealna introligatorka, zaprezentuje maszyny introligatorskie mistrza Jahody, techniki swojej pracy, a także sprawdzi, czy będą z Was introligatorzy – spróbujecie szycia ręcznego książek igłą i nicią, a kto odważny, ten użyje gilotyny do cięcia papieru.
    Oferta przeznaczona jest dla maksymalnie 2 osób dorosłych.

    Dostępne są dwie aukcje z oprowadzaniem po Pracowni Introligatorskiej:

    https://allegro.pl/oferta/kameralne-zwiedzanie-pracowni-introligatorskiej-mk-13125204058

    https://allegro.pl/oferta/kameralne-zwiedzanie-pracowni-introligatorskiej-mk-13107631079

  • Oprowadzania po wystawach
  1. Pałac Krzysztofory – wystawa stała „Kraków od początku, bez końca
    Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Kraków od początku bez końca”. Kamil Stasiak zabierze Was w podróż po Krakowie dawnym i współczesnym, nie pomijając spraw związanych z działalnością społeczną i charytatywną. Cały dochód z oprowadzania przekazany zostanie na rzecz WOŚP.

Kiedy? Piątek 27 stycznia o godz. 16.30, niedziela 29 stycznia o godz. 10.00

Jak wziąć udział w oprowadzaniu?

  • Zapisujemy się w Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60)
  • W dniu oprowadzania pobieramy bezpłatny bilet w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35)
  • Obowiązuje limit osób!
  • Na początku oprowadzania do puszki WOŚP, znajdującej się na wystawie, wrzucamy co najmniej równowartość biletu wstępu (bilet normalny 28 zł, bilet ulgowy 24 zł)
  • Udajemy się na wspólne zwiedzanie!
  1. Kamienica Hipolitów – wystawa stałMieszczański dom

    Zapraszamy na zwiedzanie wystawy stałej w Kamienicy Hipolitów. Na dwóch piętrach urządzono wystawę wnętrz (Mieszczański dom), których wystrój pozwala na odtworzenie realiów życia codziennego krakowskiego mieszczaństwa na przestrzeni kilku stuleci.
    Wystawa Was zachwyci, a prowadzący Michał Hankus dopełni całości pasjonującą opowieścią.

    Kiedy? Niedziela 29 stycznia o godz. 13:00

    Jak wziąć udział w oprowadzaniu?

  • Zapisujemy się w Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60)
  • Obowiązuje limit osób!
  • Na początku oprowadzania do puszki WOŚP, znajdującej się na wystawie, wrzucamy co najmniej równowartość biletu wstępu (bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 12 zł)
  • Udajemy się na wspólne zwiedzanie!

GODZINY OTWARCIA I CENY BILETÓW W ODDZIAŁACH MUZEUM KRAKOWA OD 1 STYCZNIA 2023

Szanowni Państwo,

od dnia 1 stycznia 2023 roku zmieniają się ceny biletów na wystawy stałe w Muzeum Krakowa, a także ceny usług przewodnickich. Zmienia się również w porównaniu do grudnia 2022 roku harmonogram pracy w poszczególnych oddziałach.

Ceny biletów rosną o 2-4 zł. Podwyżka, pierwsza od kilku lat, wymuszona została inflacją, zwłaszcza rosnącymi cenami energii.

Narzucona ustawą sejmową 10-procentowa oszczędność energii wymusiła na nas w grudniu czasowe zamykanie poszczególnych oddziałów. Ma ono także cel dodatkowy: sprawdzenie w praktyce teoretycznych wyliczeń dotyczących wykorzystania energii. Dokonane obserwacje pomogą nam lepiej planować pracę Muzeum, tak aby nasze wystawy były dla państwa bardziej dostępne.

Z przyjemnością informujemy, że w styczniu 2023 r. harmonogram pracy w oddziałach Muzeum Krakowa wraca do stanu z listopada. Nie znaczy to oczywiście, że przestajemy oszczędzać energię. Wdrażamy w życie zebrane w grudniu doświadczenia.

Rezerwacji na nasze wystawy można dokonać: Rezerwacja biletów

Wykaz zmienionych cen biletów do oddziałów Muzeum Krakowa dostępny jest na stronie: Godziny otwarcia i ceny biletów.

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” odbyły się 15 stycznia 2023 r.
Zapraszamy!

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby + cena biletu na wystawę.

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!









PLACES WORTH YOUR TIME