Muzealne aktualności 24-30 kwietnia

0

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„ZANIM WYROSŁY MURY. ŻYDZI W PODGÓRZU”

26 kwietnia (środa), godz. 15:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikrohistorii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia część, zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

TAJEMNICE DRZEWKA EMAUSOWEGO
– OPROWADZANIE KURATORSKIE
Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

26 kwietnia (środa), godz. 16:00
Wystawa „
Drzewka Emausowe w Pałacu Krzysztofory”,
Pod arkadami,
 Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi po wystawie „Drzewka Emausowe w Pałacu Krzysztofory”.

Jak choinka na Boże Narodzenie, tak drzewko emausowe na Wielkanoc. Ale skąd je wziąć? Jak wygląda? I o co w tym wszystkim chodzi? Tego dowiesz się podczas spotkania na pokonkursowej wystawie drzewek emausowych w Pałacu Krzysztofory.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Marią Lempart organizowane w ramach muzealnego cyklu edukacyjnego „Kraków naprawdę dla wszystkich”.
Osoba prowadząca: Maria Lempart (asysta Elżbieta Lang)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchu, osób g/Głuchych.
Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, tel.: 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Konieczna rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,  tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny.

 

EDUCATORIUM:
MUZEUM NA WYNOS, CZYLI KUFRY PEŁNE WRAŻEŃ
– WARSZTATY DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI

26 kwietnia (środa), godz. 17:00
Sala edukacyjna, IV piętro, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty dla Nauczycielek i Nauczycieli w ramach cyklu Akademia Dydaktyczna.

Celem spotkania jest przedpremierowa prezentacja nowego projektu edukacyjnego Muzeum na wynos, który jest adresowany głównie do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych.
Szkoły będą mogły skorzystać z wypożyczenia danego kufra, w którym – oprócz zeszytów ćwiczeń dla uczniów oraz scenariusza dla nauczyciela – znalazły się także różnego rodzaju materiały edukacyjne do oglądania, dotykania, a nawet przymierzania! Zapraszamy na prezentację możliwości dydaktycznych trzech prototypowych zestawów edukacyjnych przygotowanych w ramach nowego programu Muzeum na wynos. Każdy z nich porusza inną tematykę:

  • Dole i niedole służących, przygotowany przez Kamienicę Hipolitów dla uczniów szkół podstawowych (kl. V–VIII);
  • W świecie krakowskich legend, przygotowany przez Pałac Krzysztofory dla uczniów szkół podstawowych (kl. I-III)
  • Z czego składał się rycerz? Rycerze na ziemiach polskich dla uczniów szkół podstawowych (kl. I-IV)

W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty dydaktyczne pozwalające na przygotowanie własnego konspektu zajęć na bazie przygotowanych przez Muzeum Krakowa materiałów.

Prowadząca: Anna Cieplińska-Jaglarz

Wydarzenie odbywa się w ramach programu:
AKADEMIA DYDAKTYCZNA – wiosna 2023
Przestrzeń ekspozycji – przestrzeń edukacji
Gry jako narzędzie wspierające proces edukacyjny

Spotkanie STACJONARNE w Pałacu Krzysztofory, sala edukacyjna (IV p.), godz. 17.00
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel.: 12 426 50 60.
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

27 kwietnia (czwartek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych, które przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
Prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-042 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 8 osób*
Cena: 10 zł/ osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

 

PIKNIK RETRO.
OTWARCIE PO REWITALIZACJI
PARKU IMIENIA WOJCIECHA BEDNARSKIEGO

27 kwietnia (czwartek), godz. 17:00- 28 kwietnia (piątek), godz. 20:00
Park imienia Wojciecha Bednarskiego, 
wejście od strony ul. Parkowej

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Centrum Kultury Podgórza, Muzeum Krakowa i Rada Dzielnicy XIII zapraszają na otwarcie Parku im. Wojciecha Bednarskiego.

W altanie od strony ul. Parkowej będzie można posłuchać muzyki na żywo, zagrać w gry z epoki, zobaczyć historyczne scenki i prawdziwego kataryniarza. Zjemy pyszne przekąski przygotowane przez uczniów Szkoły Gastronomicznej. Zasadzimy pamiątkowe drzewo – tulipanowca. Otrzymamy nasiona traw. Obejrzymy plenerową wystawę malarską, sami też będziemy mogli stworzyć swój własny obraz.

27 kwietnia o godz. 18.00 będzie można wyruszyć na spacer po parku z jego historią w tle (start z altany widokowej) – zapisy: info@muzeumkrakowa.pl

28 kwietnia o godz. 18.00 będzie można ruszyć na spacer po Podgórzu śladami Wojciecha Bednarskiego (start spod bramy od strony ul. Parkowej) – zapisy: info@muzeumkrakowa.pl.
O godz. 19.00 specjalnie dla dzieci w altanie odbędzie się plenerowa dobranocka.

Stałe atrakcje parku:
– plac zabaw
– urokliwe zakątki i alejki
– punkt widokowy
– zadaszona altana widokowa
– zrekonstruowany Domek Ogrodnika

 

DNA KRAKOWA: PRZESTRZEŃ W RĘKACH KRAKOWIAN

27 kwietnia (czwartek), godz. 17:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na najbliższe spotkanie z cyklu DNA Krakowa.

Ideę postawienia pomnika Adama Mickiewicza jako pierwsza zgłosiła młodzież akademicka, pomysłodawcą powstania parku na błoniach czarnowiejskich był Henryk Jordan, a według legendy poddani sami usypali kopiec dla Króla Kraka. Kraków posiada bogate tradycje społecznego inicjowania zmian przestrzennych, a wiele z nich staje się symbolem miasta. W czasie najbliższego DNA Krakowa porozmawiamy o społecznych inicjatywach poprawy jakości naszego otoczenia. Zastanowimy się nad możliwościami kształtowania przestrzeni, zarówno własnymi rękami, jak i dzięki formalnym środkom jak zgłaszanie uwag do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czy budżet obywatelski, ale także przez sprzeciw wobec negatywnych procesów w naszym otoczeniu. Czy Kraków sprzyja społecznemu kształtowaniu przestrzeni? Czy krakowianie chcą oddziaływać na swoje otoczenie i są do tego przygotowani? Czy większa partycypacja może pozytywnie wpłynąć na ład przestrzenny?

Wśród gości m.in.

  • Grzegorz Janyga – Zastępca Dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa
  • Mateusz Płoskonka – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa
  • Paweł Hałat – Stowarzyszenie Przestrzeń – Ludzie – Miasto
  • Jakub Pogorzelski – ŁADny Kraków
  • Lubosz Karwat – twórca mozaik, współautor akcji ozdabiamy Rondo Mogilskie

W czasie wydarzenia dostępna będzie pętla indukcyjna.

 

WŁODZIMIERZ TETMAJER I TEATR – WYKŁAD

27 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład z cyklu „Herbatka u Rydlów” w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Tym razem opowiemy Państwu o mniej znanej – choć nie mniej ważnej – teatralnej działalności Włodzimierza Tetmajera. Projektował on scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie, współpracując między innymi ze Stanisławem Wyspiańskim.
Jak wyglądała jego współpraca z teatrem? Z kim i nad czym pracował? Czy była to dla niego ważna dziedzina sztuki? O tym opowie profesor Dorota Jarząbek Wasyl.

Osoba prowadząca: Dorota Jarząbek Wasyl

Udział bezpłatny.
Limit: 40 osób
Rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

SCENOGRAFIA BEZ TAJEMNIC
– WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

29 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty w ramach Roku Tetmajera.

Inspirując się pomysłami i pracami Włodzimierza Tetmajera spróbujemy wymyślić scenografię teatralną do wspólnie ułożonej historii. Będziemy odkrywać, jak działają na scenie kształty i kolory, co jest w scenografii niezbędne a co niepotrzebne – a także jak w scenografii odnaleźć się powinni aktorzy. Scenografia teatralna stanie się kluczem do drzwi, za którymi skrywają się tajemnice teatru.

Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat.

Osoba prowadząca: Hubert Michalak

Limit osób: 15
Cena: 15 zł
Rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość kupna biletów w kasie oddziału w miarę dostępności.

 

PRZEKAZANIE BANDERY KRÓLEWSKIEGO FLISU

29 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Przystań Muzeum – Bulwar Rodła u ujścia Rudawy do Wisły

Muzeum Krakowa w ramach Przystani Muzeum zaprasza na wydarzenie!

27 kwietnia z zerowego kilometra na Wiśle (koło Oświęcimia) rusza po raz 17 Królewski Flis na Wiśle – wpisany do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Przez około miesiąc flisacy będą płynąć, by ostatecznie dotrzeć do Gdańska. Muzeum Krakowa już po raz trzeci zaangażowało się w to wydarzenie. Zapraszamy 29 kwietnia najpierw do Przystani Muzeum, gdzie przywitamy flisaków i ich jednostki, skąd również wyruszy pochód z banderą na Rynek Główny. Tam około godziny 12:00 pod Wieżą Ratuszową nastąpi uroczyste przekazanie bandery przez szyprów kolejnych odcinków flisu. Uroczystość uświetni bicie muzealnego dzwonu Bolesław.

Osoba prowadząca: Mateusz Niemiec

* W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenie może być odwołane/przeniesione na inny termin

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ
„PRZETŁUMACZYĆ RZECZY NIELUDZKIE”

 

30 kwietnia (niedziela), godz. 14:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”.

Wystawa opowiada o tużpowojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Osoby prowadzące: Katarzyna Kocik / Mateusz Zdeb

Limit osób: 15
Oprowadzanie w cenie wejścia na wystawę czasową. Bez rezerwacji.
Możliwość kupna biletów w oddziale (w miarę dostępności).

 

„PALOMA”, CZYLI GOŁĘBIE NA WYSTAWIE
„KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

Do końca września zapraszamy do oglądania projektu Bożeny Knecht „Paloma”. Projekt jest najnowszą częścią wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca
w Pałacu Krzysztofory.

Gołębie jako jeden z symboli Krakowa i najczęściej spotykanych zwierząt naszego miasta mają swoje stałe miejsce na wystawie „Kraków od początku, bez końca”. Jednocześnie opinie mieszkańców na temat ich obecności są podzielone. Dlatego postanowiliśmy oddać głos Bożenie Knecht – artystce i krakowiance, która ze szczególną wrażliwością pochyla się nad losem gołębi, żyjących w mieście, niekiedy w trudnych warunkach. Od 19 kwietnia do końca września zapraszamy do oglądania projektu „Paloma”, który nie tylko opowiada o relacjach między gołębiami i krakowianami, ale również prezentuje go jako symbol podwawelskiego grodu. Interwencja prezentowana jest na wystawie „Kraków od początku, bez końca”, w części poświęconej krakowskiej naturze.

IX BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI:
ZAPISY TRWAJĄ!

Szanowni Państwo, do 27 kwietnia trwa rejestracja na IX Bieg Pamiętaj z nami. Zapraszamy do zapisów.

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!

Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023

IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI

Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod OrłemUlica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.

Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.

Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.

TRASA

Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.

Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.

Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).

  • Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
  • Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
  • Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
  • Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
  • Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!

UCZESTNICTWO

Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.

Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).

Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!

Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!

IX Bieg „Pamiętaj z nami 2023” – najważniejsze informacje:

  • termin: 13 maja 2023
  • organizator: Muzeum Krakowa
  • dystans: 5 km (z pomiarem czasu)
  • limit uczestników: 1000 osób
  • limit czasu: 1 godz.
  • limit wieku: od 12 lat
  • start godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
  • start godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

Biuro zawodów
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 / I piętro / Sala Miedziana
12 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
13 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe:
pierwsze 450 numerów startowych – 45 PLN (nie dłużej niż do 7 marca 2023)
kolejne 450 numerów startowych – 55 PLN (nie dłużej niż do 17 kwietnia 2023)
kolejne 100 numerów startowych – 65 PLN (nie dłużej niż do 27 kwietnia 2023)
w biurze zawodów – 80 PLN (12 i 13 maja 2023)
Osoby z niepełnosprawnościami zwolnione są z opłaty startowej
Osoby (K+M]+72 zwolnione są z opłaty startowej

Pakiet startowy:

  • numer startowy, koszulka techniczna, bilety do oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska (wejście bez rezerwacji, na podstawie numeru startowego)
  • Pamiątkowy medal dla Uczestników, którzy pokonają dystans biegu
  • Organizator zapewnia depozyt i szatnie w pobliżu startu i mety
  • Organizator zapewnia wodę na mecie

13.10 – nagrody dla najmłodszych uczestników biegu 12 [K+M], wiek 12–15 lat
13.30 – dekoracja zwycięzców

Klasyfikacja generalna, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowa od 16 do +70 lat, (K+M]; drużynowa: co najmniej 4 osoby, w tym 2 kobiety

Nagroda dla najstarszej uczestniczki i uczestnika biegu

Wydarzenia towarzyszące biegowi odbywające się na mecie, na pl. Bohaterów Getta:

11.00–14.00

  • Kwesta do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (lub już teraz wpłaty internetowe z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023” https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina)
  • Twoja krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Honorowe krwiodawstwo w mobilnej stacji
  • Kto może zostać bohaterem – warsztaty plastyczne dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty ruchowe dla dzieci (od 5 lat). Prowadzenie trenerzy G&GSport Grzegorz Sudoł
  • Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc – warsztaty pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u (dla wszystkich)
  • Miejski tor przeszkód. Savoir-vivre – warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek! (dla wszystkich)

Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2023 oraz na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

 

 

KONKURS „ŻYWE OBRAZY TETMAJERA”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w konkursie „Żywe obrazy Tetmajera” organizowanym w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Włodzimierza Tetmajera, artysty malarza, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, polityka i działacza niepodległościowego. To w jego dworze, w podkrakowskich wówczas, Bronowicach odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele, które Stanisław Wyspiański opisał w najsłynniejszym polskim dramacie „Wesele”.

W związku z obchodami „Roku Włodzimierza Tetmajera” instytucje kultury z całej Polski przygotowały szereg imprez poświęconych temu malarzowi, którego twórczość i działalność polityczna i społeczna zasługuje na upamiętnienie. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Muzeum Krakowa, które opiekuje się słynną „Rydlówką”, gdzie odbyło się wesele Rydla i Mikołajczykówny.

Muzeum Krakowa przygotowało m.in. konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”, inspirowany twórczością Włodzimierza Tetmajera. Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować krótki film lub fotografię przedstawiające odtworzone sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera. Każdy więc będzie mógł się przenieść na przykład w sielski krajobraz Bronowic z początków XX w.

Chcielibyście móc podróżować w czasie i przenieść się na przykład w sielski krajobraz Bronowic z końca XIX wieku? Teraz macie okazję to zrobić! Tytułowe „Żywe obrazy” to nic innego jak fotografie lub filmiki przedstawiające odtworzenie sceny z wybranego dzieła malarskiego Włodzimierza Tetmajera. Zaproście do zabawy rodzinę, przyjaciół, klasę, zespół czy grupę w której działacie. Wybierzcie obraz Włodzimierza Tetmajera i uruchomcie swoją wyobraźnię. Możecie startować zarówno w kategorii grupowej (do 16 osób) jak i indywidualnej (do 5 osób). To gdzie się wybierzecie? Który obraz was uwiedzie?

Do udziału w tej swoistej podróży w czasie zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Czekają atrakcyjne nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało noclegi w pokojach gościnnych Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wraz ze zwiedzaniem wystawy oraz noclegi w Pałacu Krzysztofory również połączone ze zwiedzaniem. Ponadto zwycięzcy otrzymają bony podarunkowe do Galerii Bronowice o wartości 100, 300 i 600 zł. Szczegółów szukajcie w regulaminie, który jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

Na prace czekamy do 30 czerwca do godziny 23.59. Prace prosimy przesyłać na adres: rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W mailu koniecznie należy zamieścić treść podaną w punkcie 25 regulaminu.

https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rok-wlodzimierza-tetmajera

 

AKCJA „OBOK NAS”
W RAMACH DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO 2023

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.

Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia, na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się, dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilach oddziałów Muzeum Krakowa na FacebookuWE. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 8 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć

Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub TIFF i być w rozmiarze powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.

Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:

  1. Autor zdjęcia
  2. Nazwa miejsca
  3. Osoby występujące na zdjęciu
  4. Data wykonania fotografii
  5. Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
  6. Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
  7. Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę?  (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia

Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu do pobrania na stronie akcji.

Formularz zgłoszenia

Właściwe oświadczenia RODO (dla uczestników pełnoletnich i niepełnoletnich)

Prace należy przesyłać do 23 czerwca 2023 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl

Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz innymi załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie akcji.

WYŁĄCZENIE ELEKTRONICZNEJ REZERWACJI
NA DNI BEZPŁATNEGO WSTĘPU

Szanowni Państwo, od 1 maja 2023 r. w dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w oddziałach Muzeum Krakowa nie będzie obowiązywała elektroniczna rezerwacja biletów.

Chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy do kas oddziałów w dniu zwiedzania. Dokładne informacje o terminach dni bezpłatnych znajdą Państwo na stronach poszczególnych oddziałów pod adresem: www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy.

THESAURUS CRACOVIENSIS NIECZYNNY W DNIACH 8-29 KWIETNIA









PLACES WORTH YOUR TIME