Muzealne aktualności 25-31 lipca

0

LATO W MIEŚCIE

Muzeum krakowa zaprasza na wydarzenia w programie Lato w mieście w tym tygodniu.

***

Z BOHATERAMI KRAKOWSKICH LEGEND PRZEZ RYNEK PODZIEMNY
– INTERAKTYWNE OPROWADZANIE Z ELEMENTAMI QUESTINGU

25 lipca (poniedziałek), godz. 13:00
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na interaktywne oprowadzanie z elementami questingu.

Prowadzenie: Szymon Jarosiński, Katarzyna Kucharska
Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

Podążając za ekspozycją w Rynku Podziemnym pochylimy się nad śladami legendarnych bohaterów Krakowa, zarówno tych fantastycznych jak i znanych nam z historii: straszliwego Smoka Wawelskiego, wojowniczych Tatarów, św. Kingi i św. Jadwigi, Henryka Probusa i jego ptasich rycerzy. Poszukamy na wystawie śladów legendarnych bohaterów i zastanowimy się, ile prawdy jest w baśniach.

***

W POGONI ZA KRAKOWSKIMI ZWIERZĘTAMI
– SPACER Z KARTAMI PRACY

27 lipca (środa), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer.

Spacer z kartami pracy, prowadzenie: Anna Magiera
Miejsce zbiórki: dziedziniec Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

Chyba każde dziecko słyszało o Smoku Wawelskim, ale już nie wszyscy znają chociażby psa Dżoka. Proponujemy więc spacer, podczas którego będziemy podążać szlakami wyznaczonymi przez krakowskie zwierzęta. Zobaczymy m.in. lwa, słonia i wiewiórkę. Opowiemy także o najsłynniejszych mieszkańcach Rynku, czyli krakowskich gołębiach. Podczas spaceru nie zabraknie łamigłówek, które będziemy wspólnie rozwiązywać na specjalnie do tego przygotowanych kartach pracy. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby na spacer wzięły ze sobą ulubione pluszaki – szczególnie mile widziane zwierzęce przytulanki!

***

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Czas trwania zajęć programu Lato w mieście wynosi od 1h 30 min do 2 h.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w mieście jest odpłatny.

Bilety:
dzieci i młodzież (do lat 18): 10 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

Rezerwacja i sprzedaż biletów na zajęcia realizowane w miesiącu lipcu rozpoczyna się z dniem ogłoszenia programu na stronie, a na zajęcia sierpniowe – od 15 lipca 2022 r.

Bilety na wydarzenia można zakupić w kasach muzealnych oddziałów oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.

 

OTWARCIE WYSTAWY
PLAC CENTRALNY. W POSZUKIWANIU CENTRUM

Otwarcie wystawy: 27 lipca (środa), godz. 17:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie najnowszej wystawy przybliżającej historię Nowej Huty.

Tym razem bohaterem ekspozycji w dawnym kinie Światowid będzie plac Centralny. O wartości, funkcjach i znaczeniu tego miejsca stanowią ludzie – jego użytkownicy, mieszkańcy, pracownicy punktów handlowo-usługowych.

W czasie wernisażu planujemy szczególne wydarzenie – wykonamy wspólną fotografię mieszkańców placu Centralnego i Nowej Huty oraz uczestników wernisażu, która później stanie się integralną częścią wystawy. Będzie to okazja do wyjątkowego spotkania sąsiadów i mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy!

***

Nowa wystawa czasowa
Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum

Plac Centralny w opiniach wielu nowohucian, ale nie tylko, jest centrum Nowej Huty. Ale czy na pewno?

Właśnie na pytanie o „centralność” placu Centralnego starają się odpowiedzieć autorzy wystawy, już w jej tytule („Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”) sygnalizując tę kwestię. Jednak odpowiedź na to pytanie pozostawiają zwiedzającym.

Kluczowym problemem wystawy jest to, czym plac Centralny jest w oczach mieszkańców Nowej Huty; jakie funkcje i role pełnił oraz pełni on współcześnie w życiu nowohucian – piszą w katalogu wystawy jej kuratorzy – Bartosz Arkuszewski i Piotr Kapusta.
Pomimo licznych zmian, jakie następowały w jego obrębie, plac Centralny ciągle trwa jako miejsce istotne dla Nowej Huty. Tutaj celowo omijamy słowo „centrum”, choć rozważania na jego temat można odnaleźć w treści wystawy. To, czy plac Centralny jest centrum Nowej Huty, pozostaje pytaniem otwartym. Staraliśmy się pokazać różne perspektywy postrzegania placu Centralnego, pozostawiając widzom rozstrzygnięcie kwestii, czy plac stanowi centrum Nowej Huty. Stąd też doza niepewności i procesualnego pojmowania tego miejsca w podtytule wystawy: W poszukiwaniu Centrum. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnych poszukiwań nowohuckiego centrum i do sprawdzenia, czy plac Centralny, jak sama jego nazwa sugeruje, był i jest centrum Nowej Huty.

Z pewnością plac Centralny jest dla nowohucian miejscem niezwykle ważnym. Podkreślają to autorzy wystawy, przypominając historię planowanej zmiany nazwy placu. W 2004 roku krakowscy radni zaproponowali zmianę nazwy placu Centralnego na plac im. Ronalda Reagana. Na reakcję społeczną nie trzeba było długo czekać. Mieszkańcy zawiązali Komitet Obrony Placu Centralnego, a ich działania przyczyniły się do ustalenia satysfakcjonującego dla obu stron kompromisu. 8 września 2004 roku radni uchwalili oficjalną nazwę miejsca: plac Centralny im. R. Reagana. Ale przysłuchując się codziennym rozmowom nowohucian, dalej usłyszeć można zwyczajową nazwę „plac Centralny” albo po prostu „Centralny”.

Wystawa składa się z kilku segmentów: „Centrum”, „Centra miast”, „Nazwy placu Centralnego i Komitet Obrony Placu Centralnego”, „Centrum architektoniczne i urbanistyczne”, „Centrum komunikacyjne”, „Centrum handlowo-usługowe”, „Życie codzienne wokół placu Centralnego”, „Centrum rekreacyjne – słowo o przyrodzie i ekologii” oraz „Zakończenia”. Atrakcją wystawy, szczególnie dla młodszych zwiedzających, będzie uliczna waga i saturator.

Na wystawie będzie można obejrzeć wiele archiwalnych fotografii, obrazów i rysunków przedstawiających plac Centralny i najbliższe okolice. Będą też artykuły codziennego użytku, które można było kupić w sklepach wokół placu – Cepelii, księgarni, Modzie Polskiej, sklepie papierniczym czy filatelistycznym.

Integralną częścią wystawy będzie ekspozycja prac studentów Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Projekty zostały wykonane pod kierunkiem dr. inż. Przemysława Kowalskiego i dr. inż. arch., arch. kraj. Miłosza Zielińskiego. Prace przedstawiają wizje dotyczące wyglądu placu Centralnego, które można sprowadzić do pytania: Co zrobić, aby zwrócić Plac Centralny mieszkańcom?

Zaprezentowane wizualizacje stanowią fragment całego projektu. Jest to więc wybór, podyktowany chęcią zwróceniem uwagi opinii publicznej na serce Nowej Huty, czyli plac Centralny. W rzeczywistości studenci opracowywali projekty dla przestrzeni obejmującej niemal całą „Starą Nową Hutę” wraz z Łąkami Nowohuckimi.

Prace pokazują różne podejście, różne rozumienie przestrzeni miejskiej, różną wrażliwość projektową, jednak ich częścią wspólną  jest dążenie do integracji poszczególnych wnętrz i chęć stworzenia spójnej sieci przestrzeni publicznych, z wyraźnym udziałem czynnika zieleni oraz rozwiązań proekologicznych i prospołecznych.

***

„Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Kuratorzy wystawy: Bartosz Arkuszewski, Piotr Kapusta
Wernisaż: 27 lipca 2022 r., godz. 17:00
Wystawa czynna: 28 lipca 2022 r. – 8 stycznia 2023 r.

 

ZŁAPAĆ ŚWIATŁO – LAMPIONY Z MAKRAMY
– WARSZTATY

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

28 lipca (środa), godz. 16:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z cyklu „Bronowice jak malowane”.

Makrama to technika wiązania sznurków, za pomocą której można wykonać prawdziwe cudeńka. My z pomocą makramy uchwycimy światło tworząc niepowtarzalne lampiony. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk – jest to więc technika który uczy cierpliwości ale i rozwija kreatywność i pozwala naprawdę odpocząć.
Uczestnicy nauczą się zaplatać sznurek tak, by mógł nie tylko pięknie wyglądać ale też stworzyć podstawę dla lampionu. Podczas zajęć stworzymy kompletne lampiony, które każdy będzie mógł zabrać do domu.
Grupa odbiorców: rodziny z dziećmi od lat 7
Osoba prowadząca: Gabriela Mojżyszek  – pracownia Flower Power
Limit osób: 15
Cena: 15 zł /os.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

SZMELCOWNIK PODGÓRSKI
– SPACER

28 lipca (środa), godz. 17:00
Start: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spacer.

Ile historii można wyczytać z detali, które codziennie mijamy idąc ulicami miasta? Ile okruchów dawnego Podgórza jeszcze trwa?
O detalach, tabliczkach, rurach spustowych i wszelkim innym miejskim „szmelcu” opowiadać będzie oczywiście Jakub Jastrzębski!

Bilet: 10zł (zakup w kasie oddziału)

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

Muzeum Krakowa zaprasza na tegoroczną edycję „Średniowiecze da się lubić”!

***

SMOK WAWELSKI – HISTORIA PRAWDZIWA CZĘŚĆ 2
 INTERAKTYWNY SPEKTAKL

30 lipca (sobota), godz. 10:00
Barbakan, ul. Basztowa

W ramach sobotnich spotkań ze średniowieczem w Barbakanie w godz. 10:00-17:00 zapraszamy Państwa na wydarzenie:
„Smok Wawelski – historia prawdziwa” Cz. 2. – Historia udanego odparcia pewnego ataku na Barbakan z czynnym udziałem Smoka Wawelskiego – interaktywny spektakl dla publiczności.

Pokazy walk, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, zabawy dla najmłodszych, inscenizacje historyczne. Koncert muzyki średniowiecznej – zespół Fleurdelis.
Brak konieczności rezerwacji.

***

GODŁA CECHOWE KRAKOWSKICH GARBARZY
– WYKŁAD

31 lipca (niedziela), godz. 12:00
Celestat, ul. Lubicz 16

W ramach niedzielnych spotkań ze średniowieczem w Barbakanie oraz Celestacie zapraszamy Państwa na wykład.

Osoba prowadząca: Walery Bubień

W średniowieczu i w czasach nowożytnych na krakowskim przedmieściu Garbary mieszkali i pracowali liczni garbarze. Swoją działalność prowadzili w trzech cechach: białoskórniczym, czerwonoskórniczym i kurdybaniczym mających odrębne statuty i prawa. W trakcie wykładu dowiemy się, czym się różniła ich praca i jakimi godłami cechowymi posługiwali się dawni rzemieślnicy.
Brak konieczności rezerwacji.

Link do całego dwumiesięcznego programu: Program „Średniowiecze da się lubić”!

CO MOGĄ SMOKI, A CZEGO NIE, ZARAZ DOWIESZ SIĘ
 – SPEKTAKL

31 lipca (niedziela), godz. 11:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W niedzielne przedpołudnia zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na cykl przedstawień Teatru Otwartego, pt. Księgi krzysztoforskie. Tym razem zapraszamy w magiczną podróż, gdzie iluzja staje się magią.

Zapraszamy na przedstawienie, w którym zobaczymy przygody, jakie spotkały krewnego Smoka Wawelskiego, Smoczka Obiboczka. Mieszkańcy leśnej polany, Smoczek Obiboczek i Skrzacik Pomponik, przeżywają wspólnie zabawne sytuacje. Bywają nieposłuszni i niegrzeczni, co powoduje pewne kłopoty, ale wszystko kończy się dobrze. Dowiadują się, jak ważna jest kultura osobista, dobre wychowanie i co wspólnego ma z nimi czytanie książek. W drodze towarzyszą im Pan Anatol Bibliotekarz Znakomity, Waldemar Ojciec Smok (rodzony brat Smoka Wawelskiego), Nauczyciel Papug Dziób i inne, wielobarwne postaci tego spektaklu w dwóch odsłonach. Przedstawienie składa się z elementów teatru żywego aktora oraz teatru kukiełkowo-lalkowego. W czasie spektaklu Dzieci zostają zaproszone na scenę, współtworząc opowiadaną bajkę. Gwarantujemy wspaniałą zabawę i niezwykłe przeżycia!

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 4-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Przygotowanie: Teatr Otwarty TO

Spektakle odbywają się o godzinie 11:00 w Sali Miedzianej (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35). Są przeznaczone dla dzieci w wieku 4-10 lat.
Limit: 50 osób
Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
PLAC CENTRALNY. W POSZUKIWANIU CENTRUM

31 lipca (sobota), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

Wystawa poprowadzi nas przez opowieści o różnych aspektach funkcjonowania placu Centralnego im. Ronalda Reagana. W trakcie jej zwiedzania spróbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które zadali sobie kuratorzy ekspozycji w trakcie jej przygotowywania –  czy pełni on rolę centrum Starej Nowej Huty, a może zatracił ją w przeszłości? Czy jest on dziś centrum komunikacyjnym, centrum handlowo-usługowym lub np. centrum rekreacyjnym? Poruszymy również wątek kontrowersji wokół nadania patrona placowi w 2004 r. w postaci prezydenta USA z lat 80. XX w. Ronalda Reagana.

Osoba prowadząca: Piotr Kapusta
Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Limit osób: Bez ograniczeń
Cena: 10 zł
Sposób oraz miejsce zakupu biletów: Kasa w Muzeum Nowej Huty

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME