Muzealne aktualności 25 września – 1 października

0

Muzealne aktualności 25 września – 1 października

KL Plaszow – miejsce wspólnej pamięci
– spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

26 września (wtorek), godz. 16:00
Muzeum KL Plaszow – spotkanie przed Szarym Domem (ul. Jerozolimska 3)

Muzeum KL Plaszow oraz Muzeum Krakowa zapraszają na spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD.

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa został utworzony przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi, a także Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa oraz Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. KL Plaszow był również miejscem egzekucji dokonywanych przez Gestapo. Obecnie teren poobozowy nosi kilka czytelnych śladów przeszłości: pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, a także kilka upamiętnień. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spacer z Kamilem Karskim z Muzeum KL Plaszow, podczas którego poznamy historię  dawnego obozu oraz koncepcję nowego muzeum.

Osoba prowadząca: Kamil Karski – Muzeum KL Plaszow (asysta Elżbieta Lang)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Wstęp bezpłatny – konieczna rezerwacja
Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

Muzeum KL Plaszow

 

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych i młodych
szopkarek i szopkarzy

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na mistrzowskie warsztaty szopkowe.

  • Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych szopkarek i szopkarzy

26 września (wtorek), godz. 18:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę UNESCO”.

Cykl warsztatów dla dorosłych szopkarek i szopkarzy,  którzy pod kierunkiem mistrza Wiesława Barczewskiego będą wymieniać doświadczenia, a także pogłębiać swoją wiedzę z zakresu tworzenia szopek.

Osoba prowadząca: Wiesław Barczewski

Udział bezpłatny
Limit osób: 12
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl, tel.: +12-61-92-415.

  • Warsztaty mistrzowskie dla młodych szopkarek i szopkarzy

27 września (środa), godz. 18:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę UNESCO”.

Już po raz kolejny Muzeum Krakowa organizuje warsztaty mistrzowskie dla młodych szopkarek i szopkarzy – jest to projekt skierowany do młodych twórczyń i twórców od ok. 14 roku życia do wieku 20+, którzy biorą udział w Konkursie Szopek Krakowskich i chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem doświadczonych twórców młodego pokolenia. W tegorocznej edycji warsztatów będą to doceniani w Polsce i za granicą szopkarze Filip Fotomajczyk i Andrzej Malik.

W programie przewidziane są spotkania w pracowniach twórczych oraz oddziałach Muzeum Krakowa.  Podczas warsztatów będzie okazja do poznania szopkarek i szopkarzy, przyjrzenia się ich procesowi twórczemu, ale przede wszystkim przygotowane zostaną projekty szopek krakowskich. W tym roku skupimy się również na mechanizmach, figurkach oraz detalu w szopce.

Uwaga – przewidujemy miejsca dla osób w podanym wieku, chcących od zera spróbować swoich sił w Konkursie Szopek Krakowskich!

Osoby prowadzące: Filip Fotomajczyk, Andrzej Malik

Udział bezpłatny
Limit osób: 12 (wiek 14 – 20+ lat)
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl, tel.: +12-61-92-415.

 

 

Bajecznie kolorowa, czyli o podkrakowskiej wsi i miłości bez granic. Włodzimierz Tetmajer
– oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

27 września (środa),  godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Kraków to skarbnica opowieści o niezwykłych miejscach, zdarzeniach oraz ludziach, których życie mogłoby stać się kanwą niejednej książki i superprodukcji. Jedną z takich postaci był Włodzimierz Tetmajer – młodopolski malarz, poeta i polityk. Dzięki niemu podkrakowskie Bronowice wraz jej mieszkańcami stały się jedną z najsłynniejszych polskich wsi. Razem z historyczką sztuki, Elżbietą Lang, wspólnie odkryjemy bajecznie kolorowe życie i twórczość krakowskiego malarza na jubileuszowej wystawie prezentowanej z okazji Roku Włodzimierza Tetmajera.

Osoba prowadząca: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych.
Limit: 15 osób
Wstęp bezpłatny- konieczna rezerwacja
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109 oraz 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

DNA Krakowa: Kultura ludowa – reaktywacja?

28 września (czwartek), godz. 17:30
Sala Miedziana
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Centrum Działań Społecznościowych w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa, zaprasza na najbliższe spotkanie z cyklu DNA Krakowa.

Przemiany związane z globalizacją, rozwojem nauki i techniki zmieniły charakter kultury ludowej i podejście społeczeństwa. Źle pojęta chęć modernizacji często prowadziła do odrzucenia tradycyjnych praktyk. Na naszych oczach sytuacja ulega jednak zmianie. Coraz częściej odnajdujemy piękno ludowych wzorów, w wiejskich korzeniach poszukujemy inspiracji dla literatury i muzyki, a praktykowanie dawnych tradycji staje się pretekstem do spotkań i wzmacniania społecznych więzi. W czasie najbliższego spotkania DNA Krakowa zastanowimy się nad przyczynami renesansu kultury ludowej, porozmawiamy o niesionych przez nią wartościach, które mogą być istotne we współczesności. Rozważymy również wyzwania związane z jej rosnącą popularnością. Czy odtwarzając dawne praktyki powinniśmy starać się zachować jak największy autentyzm, czy dostosowywać je do potrzeb dnia dzisiejszego? Gdzie znajduje się granica komercjalizacji tradycji? Jak w epoce mobilności powiązać lokalne zwyczaje, z tymi ważnymi dla osób napływających do Krakowa z różnych części Polski i nie tylko.

Wśród gości m.in.

Osoby prowadzące: Kamil Stasiak i Katarzyna Winiarczyk

 

 

Porozmawiajmy o Krowodrzy: Gdy tramwaj jeździł Pomorską.
Historia i współczesność transportu publicznego
w północnym Krakowie

28 września (czwartek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Rada Dzielnicy V Krowodrza oraz Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają na spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”.

Stare fotografie przypominają, że tramwaj nie jeździł, jak dziś, ulicą Królewską. Poruszał się wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego. W kierunku placu Inwalidów skręcał dopiero poprzez łącznik biegnący przez ulicę Pomorską. Od tego czasu główna oś komunikacyjna tej części miasta przesunęła się na południe i zmiana przebiegu tramwajowej trasy to wyraża.
Obok aktualnie budowanej trasy przecinającej ulicę Opolską, jest też kilka innych, wstępnie wytyczonych (w tym przed II wojną światową). Co kryje się za wyborem tych, a nie innych inwestycji? Jak transport publiczny realizuje zapotrzebowania Mieszkańców północnego Krakowa oraz co jeszcze w tym temacie się wydarzy?

Po raz pierwszy zapraszamy do nowego miejsca spotkania:
Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, ulica Pomorska 2

Gośćmi spotkania będą:

  • Mariusz Bembenek  – cracovianista, radny Dzielnicy V Krowodrza
  • Emil Bajorek – przewodnik po Krakowie i Podgórzu, ekspert od transportu publicznego
  • Koncepcja i prowadzenie: Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V Krowodrza

Brak rezerwacji
Udział bezpłatny

Rada Dzielnicy V Krowodrza

 

„Weekend seniora z kulturą”

29 września – 1 października (piątek – niedziela)

Muzeum Krakowa zaprasza na „Weekend Seniora z kulturą”.

W dniach 29 września – 1 października 2023 r. w ramach organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego akcji „Weekend seniora z kulturą” osoby, które ukończyły 60. rok życia mogą zwiedzić wszystkie oddziały i filie Muzeum Krakowa (z wyłączeniem oddziałów Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Rynek Podziemny) po dokonaniu zakupu biletu w promocyjnej cenie 1,00 zł.

Ponadto w ramach w/w akcji, w cenie regularnego biletu wstępu na daną wystawę, dla osób chętnych przeprowadzone zostaną oprowadzania po następujących wystawach czasowych:

Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Obowiązuje limit miejsc.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem organizowanej przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w całej Polsce
akcji „Weekend seniora z kulturą”.

Wydarzenia organizowane w ramach otwarcia
wystawy stałej „Harcerskie ścieżki”

30 września – 1 października (sobota, niedziela)
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, Fort Jugowice 52a
ul. Forteczna 28

Serdecznie zapraszamy na otwarcie  Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddziału Muzeum Krakowa, wraz z wystawą stałą „Harcerskie ścieżki” w Forcie Jugowice 52a.

Wystawa ta przygotowana została przez dwie największe organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, przy współpracy Muzeum Krakowa. Jest całościową opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi.

Opowieść zaczyna się od momentu powstania ruchu na początku XX wieku. Prezentuje kilka ciekawych wątków z dziejów organizacji: wyprawę Fordem T dookoła świata z repliką samochodu, instalacją w kształcie Żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, udział harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenie harcerstwa w okresie PRL-u, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

Narracja została poprowadzona do czasów współczesnych i opowiada o tym, jak harcerstwo wychowuje obecną młodzież, w reakcji na bieżące wydarzenia i zmiany stylu życia.

W drugiej części wystawy autorzy postanowili ułożyć specjalną grę, która wykorzystuje podstawową wiedzę z zakresu rozmaitych technik harcerskich np. węzły i szyfry. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności, takie jak zręczność czy spostrzegawczość.

Program wydarzeń towarzyszących otwarciu wystawy: 

  • Oprowadzanie po wystawie „Harcerskie ścieżki” z kierownikiem Oddziału i instruktorem harcerskim Bartoszem Rzońcą

terminy: 30 września (sobota), 1 października (niedziela)
godziny: 11.00, 13.00, 15.00

Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu na wystawę (bilet wstępu na wystawę 1 zł).
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

  • Zawiążmy przyjaźń – warsztaty rękodzielnicze

terminy: 30 września (sobota), 1 października (niedziela)
godziny: 12.00, 14.00, 16.00

Uczestnicy warsztatów poznają jeden z podstawowych węzłów żeglarskich – węzeł płaski, który dla harcerzy ma dodatkowe, symboliczne znaczenie. Wspólnie nauczymy się i przećwiczymy jego wiązanie, w efekcie czego każdy wyjdzie z zajęć z własnoręcznie zaplecioną bransoletką z linki spadochronowej – tzw. paracordu.
Osoby prowadzące: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu na wystawę (bilet wstępu na wystawę 1 zł).
Brak konieczności rezerwacji

  • Wilcze tropy – gra terenowa śladem gen. Roberta Baden-Powell

terminy: 30 września (sobota), 1 października (niedziela)
godziny: 10.00-18.00

Gra terenowa szlakiem przygód gen. Roberta Baden-Powella, założyciela skautingu. Podążając wyznaczoną ścieżką i rozwiązując zadania dowiemy się, jak powstał skauting, co wspólnego miał Bi-Pi z wilkiem i hipopotamem, dlaczego skauci witają się lewą ręką oraz co oznacza słowo Jamboree.
Osoby prowadzące: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Grupa odbiorców: dzieci od 9 roku życia w górę, rodziny z dziećmi
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu na wystawę (bilet wstępu na wystawę 1 zł).
Brak konieczności rezerwacji

  • Pokaz filmu „Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim”

terminy: 30 września (sobota), 1 października (niedziela)
godzina: 17.00

Historia pierwszego polskiego skauta wyprodukowana przez Fundację na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego.

Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu na wystawę (bilet wstępu na wystawę 1 zł).
Brak konieczności rezerwacji

Zajęcia organizowane przez harcerzy w ramach otwarcia wystawy „Harcerskie ścieżki”:

  • 30 września (sobota):

11:00 – W dwa lata dookoła świata – warsztaty dla dzieci (10+)
11:00 -18:00 – Miasteczko harcerskich aktywności i specjalności
11:00 -18:00 – Harcerskie ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie dmuchane dla najmłodszych
13:00 -15:00 – Gra harcerska dla rodzin
15:00 – Historia harcerskiej wyprawy automobilem 1926-1928 – opowieść dla młodzieży i dorosłych prowadzona przez Dariusza Grochala z udziałem Marka Szukalskiego – wnuka jednego z podróżników

  • 1 października (niedziela):

11:00-18:00 – Miasteczko harcerskich aktywności i specjalności
13:00-15:00 – Gra harcerska dla rodzin
11:00-18:00 – Harcerskie ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie dmuchane dla najmłodszych

 

 

Tajemnice starych kamienic, czyli co kryje się za fasadą

30 września (sobota), godz. 6:30
Miejsce Zbiórki: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Każdego dnia Kraków tętni życiem – ludzie spieszą się do pracy, kordon samochodów wypełnia ulice, a sprzedawcy starają się zachęcić turystów do kupienia pamiątek. Na Rynku robi się gwarno i tłoczno. Co jednak dzieje się z rana, gdy miasto dopiero zaczyna się budzić? Zapraszamy na spacer po tak często mijanym Rynku Głównym, ale o niecodziennej porze. Wspólnie przejdziemy się czterema pierzejami i spróbujemy odnaleźć najciekawsze kamienice, które, za czasem niepozorną fasadą, kryją niezwykłe tajemnice. Jeżeli pogoda dopisze, to być może uda się zobaczyć także pierwsze promienie jesiennego słońca.

Spacer wpisuje się w rozpoczęte na początku roku przedsięwzięcie: „Tajemnice starej kamienicy, czyli przez dziurkę od klucza”. Nie mogąc jednak zaprosić Państwa do Kamienicy Hipolitów, w której trwa remont, chcemy wyjść z muzealnych wnętrz mieszkalnych i przyglądnąć się innym kamienicom, które nas otaczają.
Ustawiamy budziki i ruszamy!

Osoby prowadzące: Małgorzata Kuciel, Anna Magiera

Uwaga – zakup biletu online, brak możliwości zakupu biletu na miejscu!
Limit osób: 20
Cena: 15 zł od osoby

 

 

Klinika dla rzeczy:
Malarski wrzesień, czyli spotkanie z konserwatorem malarstwa

30 września (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się wybranym obiektom muzealnym z perspektywy konserwatora. Na przykładach przedstawimy stosowane przez artystów techniki malarskie oraz podłoża. Przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem wykonanym w technice olejnej i akrylowej. Opowiemy jak wyglądał proces ich powstawania i jaka wiąże się obecnie z nimi problematyka. Zaprezentujemy także stosowane na co dzień materiały oraz narzędzia konserwatorskie. Na zakończenie zajęć zapraszamy na porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji malarstwa.

Osoby prowadzące: Anna Per-Zywolewska, Anna Robionek

Warsztaty odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
Czas trwania – ok. 3 godz.
Koszt zajęć – 25 zł
Limit: 12 osób
Zapisy na warsztaty uruchamiane są miesiąc przed datą spotkania.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

 

Niektórzy lubią Szymborską. Rozmowy międzypokoleniowe

30 września (sobota), godz. 10:00-14:00
SPOTKA Sala Spotkań Krakowian, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum HERstorii Sztuki oraz Muzeum Krakowa zapraszają na dyskusję oraz warsztaty z okazji Roku Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska zaczyna urastać do miana nowej ikony, czemu na pewno sprzyja rok jej imienia. Czy jednak to zainteresowanie oraz wpisywanie do kanonu nie zatraca przez przypadek charakteru jej poezji? Chociaż mitem jest, że poetka nie zdała matury z własnych wierszy, to jednak czujemy, że uwierałoby ją wrzucanie w szkolne schematy i powielane interpretacje. Prawdopodobnie skomentowałaby to w swój unikalny, ironiczny sposób. My na przekór (bo z tą przekorą chyba nam po drodze) chcemy pokazać, jak zróżnicowaną artystką była Wisława, jak zaskakujące perspektywy możemy odnaleźć w jej wierszach. To cudowne, kiedy każdy i każda dojrzy w nich coś innego, coś ważnego dla siebie. Interpretacje jej słów mogą różnić
się od siebie „jak dwie krople czystej wody”.

Zapraszamy na spotkanie międzypokoleniowe, na którym nie tylko porozmawiamy o Wisławie Szymborskiej, ale również poczytamy wiersze, pointerpretujemy je oraz wymienimy się pomysłami na odbiór jej twórczości. Wszystko z dużą dawką humoru!

Wychodzimy z założenia, że nie trzeba być ekspertką / ekspertem, aby czuć poezję. W czytaniu wierszy nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, jest tylko poruszenie, którym warto się podzielić. Wiemy, że Szymborska inspiruje już wiele pokoleń, zachęcamy więc, aby na nasze spotkanie wybrać się wraz z mamą, dziadkiem, córką, rodzeństwem. Będzie miejsce na żarty, refleksje, wspomnienia i anegdoty.

Wydarzenie podzielone zostanie na dwie części: dyskusyjną oraz warsztatową.

  • W pierwszej podyskutujemy z zaproszonymi gościniami, pasjonatkami twórczości Szymborskiej. Wspólnie podążymy za ich zachwytami i odkryciami. Porozmawiamy o poezji i życiu Szymborskiej, ale również o współczesnych działaniach wokół jej postaci.
  • Później kreatywne warsztaty w grupach pozwolą na wspólne studiowanie wierszy i poszukiwanie nowych sposobów na ich odczytanie. Wykorzystamy do tego muzykę, kolory i oczywiście… słowa.

Wisława Szymborska z nonszalancją ignoruje podziały i trafia do rzeszy serc, nawet tych sceptycznych wobec poezji. Spotkajmy się i zobaczmy, co wyniknie z międzygeneracyjnego fermentu. Podążmy za Wisławą drogą humoru i ironii, pobawmy się wspólnie poezją i poznajmy lepiej noblistkę. Dobra zabawa wraz z masą intrygujących przemyśleń gwarantowana!

Muzeum HERstorii Sztuki

 

Ludzie z getta – spacer

Fotografia: brama do getta krakowskiego przy ul. Lwowskiej, 1941,
ze zbiorów Muzeum Krakowa.

30 września (sobota), godz. 12:00
Miejsce zbiórki: pl. Bohaterów Getta 18

Apteka Pod Orłem, Oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

W marcu 1941 roku okupanci niemieccy utworzyli na terenie krakowskiego Podgórza getto dla ludności żydowskiej. Okupacyjny terror, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień w getcie był walką o przetrwanie. W jaki sposób poszczególne rodziny radziły sobie z brutalną codziennością? Jaki był ich wojenny i powojenny los? Wspomnienia ocalałych z Zagłady zebrane przez Wojewódzką Żydowską Komisję Historyczną w Krakowie będą dla nas wskazówką w odkrywaniu śladów tragicznej przeszłości we współczesnej przestrzeni Podgórza.

Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik

Zakup biletów online.

Limit osób: 15 osób
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletu: kasa w oddziale Apteka pod Orłem oraz online.
Miejsce zbiórki: Pl. Bohaterów Getta 18

 

 

Lotnicy z Prokocimia
– spacer

30 wrzesnia (sobota), godz. 12:00
Miejsce zbiórki: przy kaplicy św. Mikołaja z Tolentino przy ul. Górników 29
w Prokocimiu

Muzeum podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Prokocim – wieś kolejarska, ale i lotnicza! Jedyna na świecie, z której tak wielu młodych ludzi trafiło do lotnictwa.
Losy prokocimskich pilotów – w okresie międzywojennym i w czasie drugiej wojny światowej, to losy wpisane w historię polskich skrzydeł.
O Prokocimiu i jego skrzydłach opowie Andrzej Chytkowski, autor „Lotników z Prokocimia” – trudno zatem znaleźć lepszego przewodnika dla naszego spaceru! Jest również członkiem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pod patronatem którego organizujemy spacer.

Zwiedzanie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari z Katarzyną Sosenko
i Markiem Sosenką z Muzeum Zabawek w Krakowie

1 października (niedziela), godz. 12:00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” z Katarzyną Sosenko i Markiem Sosenką z Muzeum Zabawek w Krakowie!

Wystawa „Trzepaki, Reksio Atari” opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u.
Muzeum Zabawek (Partner wystawy) to projekt realizowany z pasji krakowskiej rodziny Sosenków – kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zgromadzili jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek. Od samego początku Muzeum Zabawek jest tworzone jako miejsce nawiązywania relacji, dyskusji, twórczej pracy, odkrywania sensów i budowania znaczeń.
Prowadzący opowiedzą o skarbach ze swojej kolekcji, prezentowanych na wystawie, podzielą się osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa… a może też „zarażą” kogoś swoją pasją?

Osoby prowadzące: Katarzyna Sosenko i Marek Sosenko

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Udział w oprowadzaniu w cenie biletu wstępu na wystawę.
Zakup biletu w kasie Muzeum Nowej Huty.
Limit osób: 25

Pozostają w naszej pamięci

Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

 

 

Konkurs historyczny „Czy znasz Kraków?”

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Muzeum Krakowa zapraszają na konkurs „Czy znasz Kraków?” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa. Tematem tegorocznej edycji konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych jest „Kraków w latach 1945–1989”.

W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory zorganizowane zostaną wykłady wprowadzające. Pierwsze zajęcia odbędą się 24 października br. o godz. 16.00.

Dla finalistów konkursu przewidziane są dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Najlepsi będą mieli prawo udziału w finale Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz pod tel. 12 61 92 335 lub 12 259 49 37.

Zgłoszenia prosimy kierować do 16 października na adres: asek@cmjordan.krakow.pl 

Regulamin konkursu wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

 

 

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

  • Konkurs „Barwny Tetmajer”

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

  • Rodzinna ścieżka edukacyjna

Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

Stara Synagoga nieczynna 25 września (poniedziałek)
w związku ze Świętem Jom Kipur

Szanowni Państwo, w związku ze Świętem Jom Kipur, w poniedziałek 25 września wystawy w Starej Synagodze, oddziale Muzeum Krakowa, są zamknięte.

W tym roku w niedzielę 24 września po zachodzie słońca rozpoczęło się Święto Jom Kipur i będzie trwać do zachodu słońca w poniedziałek 25 września.
Święto Jom Kipur przypadające na 10 dzień miesiąca tiszri to jedno z najważniejszych świąt o charakterze pokutnym. Jego nazwę tłumaczy się jako Dzień Pokuty, Dzień Pojednania lub w Polsce – Sądny Dzień. Podczas święta obowiązuje całkowity zakaz pracy i ścisły post.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego nieczynne 28-29 września

Szanowni Państwo, w dniach 28-29 września (czwartek – piątek)
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddział Muzeum Krakowa, będzie nieczynne.

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Brak elektronicznej rezerwacji
na dni bezpłatnego wstępu

Szanowni Państwo, od 1 maja 2023 r. w dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych w oddziałach Muzeum Krakowa nie obowiązuje elektroniczna rezerwacja biletów.

Chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy do kas oddziałów w dniu zwiedzania. Dokładne informacje o terminach dni bezpłatnych znajdą Państwo na stronach poszczególnych oddziałów pod adresem: www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy.

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-18.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w godzinach 15:00-17:00 w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

Stwórz historię swojego miasta









PLACES WORTH YOUR TIME