Muzealne aktualności 26 lutego – 3 marca

0

Muzealne aktualności 26 lutego – 3 marca

Harcerskie ścieżki, czyli nowa wystawa stała w Forcie Jugowice – oprowadzanie z pomocami dotykowymi i elementami audiodesrypcji

26 lutego (poniedziałek), godz. 15:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Tematyczne – oprowadzanie/ warsztaty z pomocami dotykowymi elementami i audiodesrypcji.
Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy stałej w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego razem z kuratorem Bartoszem Rzońcą. Wystawa „Harcerskie Ścieżki” opowiada o fenomenie i dziejach ruchu harcerskiego w Polsce. W trakcie zwiedzania dowiemy się, czym był skauting oraz jak trafił na ziemie polskie, a także poznany niezwykłe historie Roberta Baden-Powella, Olgi i Andrzeja Małkowskich i Kazimierza Lutosławskiego. Poznamy także bogatą historię ruchu harcerskiego, jego tradycję i metodykę. Na wystawie każdy będzie mógł również sprawdzić swoje umiejętności, jak zręczność czy spostrzegawczość.

Osoba prowadząca: Bartosz Rzońca, asysta: Elżbieta Lang

Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych niewidomych i słabowidzących.

Udział bezpłatny, konieczna rezerwacja.
Limit miejsc: 10 osób
Zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

Harcerskie ścieżki, czyli nowa wystawa stała w Forcie Jugowice – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

27 lutego (wtorek), godz. 15:30
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Tematyczne – oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy stałej w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego razem z kuratorem Bartoszem Rzońcą. Wystawa „Harcerskie Ścieżki” opowiada o fenomenie i dziejach ruchu harcerskiego w Polsce. W trakcie zwiedzania dowiemy się, czym był skauting oraz jak trafił na ziemie polskie, a także poznany niezwykłe historie Roberta Baden-Powella, Olgi i Andrzeja Małkowskich i Kazimierza Lutosławskiego. Poznamy także bogatą historię ruchu harcerskiego, jego tradycję i metodykę. Na wystawie każdy będzie mógł również sprawdzić swoje umiejętności, jak zręczność czy spostrzegawczość.

Osoba prowadząca: Bartosz Rzońca

Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących.

Udział bezpłatny, konieczna rezerwacja.
Limit miejsc: 15 osób
Zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

 

 

Przestępcy w getcie krakowskim

29 lutego (czwartek), godz. 18:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Zapraszamy na wykład.

Wykład będzie poświęcony przestępcom pochodzenia żydowskiego, którzy w latach 1941-1943 byli aktywni na terenie okupowanego Krakowa, a zwłaszcza w obrębie krakowskiego getta. Na przykładzie losów wybranych postaci omówiona zostanie specyfika działalności okupacyjnego półświatka przestępczego.

Osoba prowadząca: Dr Alicja Jarkowska

Udział bezpłatny.
Konieczność rezerwacji, e-mail: apteka@muzeumkrakowa.pl

 

 

Młodopolskie zakochanie – rozmowa z Moniką Śliwińską

29 lutego (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Zapraszamy na wykład.

Rydlówka nierozerwalnie kojarzy się z małżeństwem. Szczęśliwym i pełnym wzajemnego zrozumienia i oddania. Taki był związek zarówno Anny i Włodzimierza jak i Jadwigi i Lucjana. A jak kształtowały się relacje innych młodopolskich par? Czy były to związki burzliwe czy też idealnie dopasowane. O tych miłosnych perypetiach rozmawiać będziemy z Moniką Śliwińską autorką znakomitych książek: Muzy Młodej Polski, Wyspiański. Dopóki starczy życia oraz Panny z Wesela. Spotkanie poprowadzi Marcin Baran – poeta, dziennikarz i redaktor Wydawnictwa Muzeum Krakowa.

Osoby prowadzące: Marcin Baran i Monika Śliwińska

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI

Limit: 40 osób
Udział bezpłatny.
Rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Wydarzenie również online.

 

Irena Odrzywołek – kobieta niezłomna

1 marca (piątek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Zapraszamy na wykład oraz spotkanie z członkiem rodziny.

Irena Odrzywołek po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 r. rozpoczęła pracę, jako strażniczka w więzieniu św. Michała w Krakowie. Nieznane są motywy, które skłoniły ją podjęcia pracy w więziennictwie i wstąpienia do PPR. Tym bardziej, że w czasie śledztwa w 1946 r. zeznała, iż była „wrogo nastawiona do obecnego ustroju i szukała sposobności, aby móc walczyć z tym ustrojem”. W lecie 1946 r. poznała Bolesława Pronobisa, byłego żołnierza Armii Krajowej, który został uwięziony w krakowskim więzieniu św. Michała. Wraz z osadzonymi tam żołnierzami z konspiracji niepodległościowej opracował on plan ucieczki stamtąd. Irena Odrzywołek poinformowana o wszystkim, dostarczyła do celi pistolety i dwa granaty. Po udanej ucieczce i kilkumiesięcznym ukrywaniu się, została aresztowana. Została skazana na karę śmieci i stracona w grudniu 1946 r. w Katowicach na kilka dni przez 21. urodzinami. Na spotkaniu poznamy bliżej sylwetkę Ireny Odrzywołek, jej środowisko rodzinne oraz porozmawiamy o kierujących nią motywacjach.
Wydarzenie realizowane w ramach „Miesiąca Krakowianek”.

Osoby prowadzące: Tomasz Stachów, Tomasz Karżewicz, Maria Leś- Runicka (siostrzenica Ireny Odrzywołek)

Udział bezpłatny.

 

 

Joga w muzeum, czyli coś dla ciała, coś dla ducha

2 marca (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35

Co łączy wizytę w muzeum i praktykę jogi? Wyciszenie i koncentracja. Takie efekty może przynieść zarówno kontemplacja dzieł sztuki, jak i praktyka jogi. 2 marca zapraszamy do wspólnej praktyki jogi w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zapraszamy zarówno osoby praktykujące, jak i te, które będą stawiać pierwsze kroki na macie. Zachęcamy do udziału nie tylko joginiki, ale także joginów. Będzie to kolejne spotkanie z jogą w Muzeum Krakowa, które realizowane jest we współpracy ze szkołą jogi „Mayura” w Krakowie.
Prosimy o zabranie ze sobą własnych mat oraz odpowiednich strojów do ćwiczeń. Osoby nieposiadające własnej maty, będą mogły skorzystać z mat dostępnych na miejscu. Przy zapisach prosimy o podanie informacji o posiadaniu maty.

Warsztaty jogi poprowadzi Julian Tomaszuk ze szkoły jogi „Mayura” w Krakowie.

Julian Tomaszuk – współzałożyciel Mayury. Dyplomowany nauczyciel hatha jogi, z wykształcenia artysta-rzeźbiarz. Jogę praktykuje od 2002 roku. Uczył się u cenionych nauczycieli z Polski i z zagranicy, Konrada Kocota, Romka Grzeszykowskiego, Faequ’a Biria, Lois Steinberg, Deana Learnera. Pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach, najbardziej jednak ceni sobie zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę własną. Uczy od roku 2005, posiada uprawnienia państwowe.

Cena: 20 zł/osoby
Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)

Wydarzenie realizowane w ramach „Miesiąca Krakowianek”

 

 

Legendarny „Krzysztoforek” – promocja numeru 40

2 marca (sobota), godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W programie: spotkanie z Krzysztoforkiem i Dorotką, spektakl i podróże w czasie, konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek.

Wstęp wolny
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426-50-60, e-mail: info@muzeukrakowa.pl

 

 

Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego

2 marca (sobota), godz. 17:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Muzeum Krakowa zaprasza na koncert do Rydlówki.

„Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego” to wyjątkowa podróż w czasie – koncert, którego celem jest odkrywanie i popularyzacja unikatowego i zupełnie nieznanego repertuaru pieśni rekruckich związanych z okresem Powstania Styczniowego, zachowanych w tradycji terenów Galicji Wschodniej.
Tytuł „Ballada o Złotym Oddziale” odnosi się do postaci Leona Czechowskiego – dowódcy oddziału ochotników, który wyszedł z tych terenów do walk powstańczych. Oddział nazwany został właśnie Złotym. Tytuł koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.
Odnaleziony i zapisany przez Bartosza Gałązkę a ukazany w formie koncertu przez C.K. Kapelę repertuar staje się „medium”, poprzez które upamiętnione zostanie Powstanie i jego bohaterowie. Podkreślając lokalną specyfikę i odrębność melodii, pieśni te ukazują wspólnotę kulturową Polaków trwającą pomimo zaborów.

Słuchacze zostaną zaproszeni do wspólnego wykonania wybranych pieśni.

Wykonawcy – C.K. Kapela w składzie:
Bartosz Gałązka – opowieść o pieśniach (obecność do potwierdzenia w dalszym terminie)
Anna Iwan – basy, śpiew
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Dorota Kaplita – bęben, śpiew
Piotr Kaplita – śpiew, gawęda
Natalia Wawrzkiewicz – skrzypce prym, śpiew
Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce sekund, lira korbowa, lutnia romantyczna, śpiew

Limit: 40 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 

 

10. Konkurs Drzewka Emausowego

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Z pewną obawą oczekiwaliśmy wówczas na pierwsze prace, nie wiedząc, czy nasz pomysł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednak szeroki odzew, a przede wszystkim kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawieranych w zgłaszanych do konkursu pracach z roku na rok zaskakiwała nas coraz bardziej. Wzrastała nie tylko ilość przynoszonych na konkurs drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie nie tylko twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Konkurs przekroczył także granice Krakowa, angażując również twórców z bliższych i dalszych okolic miasta, a dzięki swojej internetowej odsłonie, wprowadzonej w czasie pandemii równolegle do konkursu głównego, mogliśmy podziwiać prace powstające w odległych miejscach Polski, a nawet za granicą. Zapraszamy, zatem Państwa do wzięcia udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego konkursu!

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.

Zapraszamy do udziału w sześciu konkursowych kategoriach:

drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn., co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.
Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy

Prace konkursowe będziemy przyjmować na Placu Szczepańskim w sobotę 16 marca 2024 r., od godziny 10.00 do 12.00. Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu. O godzinie 12.00 autorzy wraz Pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar Pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (16 marca 2024 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Pałacu Krzysztofory, jednak bardzo prosimy, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 roku, o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Będzie to jednocześnie wernisaż pokonkursowej wystawy, którą będzie można oglądać w salach wystaw czasowych na II piętrze Pałacu Krzysztofory od 24 marca (od ogłoszenia wyników o godz. 15.00) do 19 maja 2024 roku. Na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności będzie można głosować w trakcie trwania wystawy, a wyniki podamy na naszym oddziałowym profilu FB po zamknięciu wystawy – 20 maja 2024 r. (jak tylko uda nam się je podliczyć).

Konkurs Drzewka Emausowego online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy tradycyjnie już zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego ( zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl ) w terminie od 18 do 21 marca 2024 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 22 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 28 marca 2024 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do konkursu głównego 16 marca. Chcemy, bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Kraków

Sponsorzy wydarzenia

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

Regulaminy konkursu znajdują sie na stronie Muzeum

 

 

Poszukujemy prac Wincentego Wodzinowskiego

W związku z trwającymi przygotowaniami do pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości artystycznej Wincentego Wodzinowskiego, poszukujemy prac i pamiątek związanych z artystą.

Wincenty Wodzinowski (1866-1940) – malarz kompozycji ludowych i rodzajowych, legionista dokumentujący życie polskich Legionów oraz zasłużony społecznik i wieloletni prezes Związku Powszechnego Artystów Polskich. Jeden z uczniów Jana Matejki i wychowanek Akademii monachijskiej, tworzący dzieła do kolekcji hr. Ignacego Korwina Milewskiego. Niegdyś ceniony przez krytykę, dziś nieco zapomniany artysta, związany życiem i twórczością z Krakowem, Podgórzem oraz Swoszowicmi.

Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt z kuratorką wystawy Elżbietą Lang e.lang@muzeumkrakowa.pl

Wystawa zostanie otwarta 27 czerwca 2024 r. w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.

Mury Obronne, Wieża Ratuszowa oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

Wystawy czasowe

Fb

Yt

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Bunt w systemie. Muzyczne
przestrzenie wolności 1945–89
23.02.2024 – 23.01.2025









PLACES WORTH YOUR TIME