Muzealne aktualności 27 grudnia 2022 – 1 stycznia 2023

0

DNI DLA ZIEMI W MUZEUM KRAKOWA

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów – zobowiązanie takie nakłada na nas „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.

Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemi – w każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny – otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym.

31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

Zmienia się harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.  Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (dzałają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.

Aktualne godziny otwarcia oddziałów Muzeum Krakowa są dostępne na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow

 

JASEŁKA W PAŁACU KRZYSZTOFORY!

  1. Jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich,
    Kategoria: Seniorzy – Grupa I – szopki duże, Nagroda I – Zbigniew Gillert

Pierwszy termin: 27 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Drugi termin: 28 grudnia (środa), godz. 18:00
Trzeci termin: 30 grudnia (piątek), godz. 16:00

Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na przedstawienia jasełkowe!

W tym roku przy Rynku Głównym 35 zobaczymy nie tylko jubileuszową 80. Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, ale także tradycyjne przedstawienia jasełkowe rodziny Malików.

W ostatnich dniach grudnia zapraszamy na przedstawienia w wykonaniu pochodzącej ze Zwierzyńca rodziny Malików – artystów, którzy nie tylko od wielu pokoleń wykonują szopki, ale także odgrywają tradycyjne przedstawienia jasełkowe. Spektakle jasełkowe będą prezentowane z wykorzystaniem kukiełek, wśród których pojawią się postacie m.in. Heroda, Śmierci, Lajkonika, czy Pana Twardowskiego. Jasełkom będą towarzyszyły grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.

Na przedstawienia konieczna jest rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426-50-60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Udział w jasełkach jest bezpłatny.

SPACER WOKÓŁ SZOPKI. ŚLADEM WŁODZIMIERZA TETMAJERA

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer towarzyszący 80. Jubileuszowemu Konkursowi Szopek Krakowskich i Wystawie pokonkursowej.

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 14:00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Najbliższy spacer Wokół Szopki odbędzie się śladem wybitnego malarza, pisarza, działacza społecznego i niepodległościowego Włodzimierza Tetmajera.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera w związku z setną rocznicą śmierci artysty.

Spacer rozpocznie się o godzinie 14.00 przy szopce krakowskiej na Placu Matejki. Następnie uczestnicy przejdą między innymi przez Barbakan, ulicę Sławkowską, Plac Szczepański, Collegium Novum, Plac Franciszkański, ulicę Grodzką oraz Rynek Główny. W czasie wędrówki po zimowym mieście uczestnicy będą nie tylko podziwiać prezentowane na trasie szopki krakowskie, ale także zagłębią się w życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera. Będzie to możliwe dzięki opowieści przewodnika oraz za sprawą muzyczno-performatywnych scen, które przedstawią krakowscy muzycy i performerzy. Całość przedstawienia umożliwi Państwu przeniesienie się do najważniejszych chwil w życiu Tetmajera, a także pozwoli doświadczyć jego sztuki malarskiej, zwłaszcza tej mocno osadzonej w klimacie podkrakowskich Bronowic i obrzędowości dorocznej. Obrazy Tetmajera „ożyją” przed oczyma spacerowiczów w ramach wyjątkowego ulicznego widowiska.

Prowadzący: dr Michał Niezabitowski

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronatPolskiego Komitetu do spraw UNESCO.

FINISAŻ WYSTAWY
„PLAC CENTRALNY. W POSZUKIWANIU CENTRUM”

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

28 grudnia (środa)
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia zamykające wystawę „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”.

W dniu finisażu od godziny 10.00 do 17.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić wystawę „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum” oraz przez cały dzień zakupić katalog wystawy z 15% rabatem. Ponadto przygotowaliśmy dla Państwa dwa wydarzenia, w których udział jest bezpłatny:

  • Godz. 17.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”

Wystawa poprowadzi nas przez opowieści o różnych aspektach funkcjonowania placu Centralnego im. Ronalda Reagana. W trakcie jej zwiedzania spróbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które zadali sobie kuratorzy ekspozycji w trakcie jej przygotowywania – czy pełni on rolę centrum Starej Nowej Huty, a może zatracił ją w przeszłości? Czy jest on dziś centrum komunikacyjnym, centrum handlowo-usługowym lub np. centrum rekreacyjnym? Poruszymy również wątek kontrowersji wokół nadania patrona placowi w 2004 r. w postaci prezydenta USA z lat 80. XX w. Ronalda Reagana.

Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski i Piotr Kapusta

  • Godz. 18.00 – Wykład „Plac Centralny wczoraj, dziś i jutro”

„Dziennikarski tytuł jest kwintesencją mojego wykładu, będącego zbiorem refleksji na temat placu Centralnego. Mieszkam przy nim od ponad 60 lat, poznawałem go od dzieciństwa, z nim są związane liczne prywatne wydarzenia i moje życie codzienne. Zajmowałem się placem zawodowo jako historyk architektury, notując stan historyczny, dokumentując zmiany, opracowując studia na zamówienie agend komunalnych i państwowych. Dzisiaj zastanawiam się nad jego niezadowalającym stanem obecnym i nad przyszłością, która – mam nadzieję – nie tylko podtrzyma jego urodę, ale i doda placowi nowego blasku”.

Wykład będzie ilustrowany zdjęciami i rysunkami ukazującym historię i pomysły na przyszłość.

Prowadzenie: dr hab. Waldemar Komorowski

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym finisażu!

GODY I GODNE ŚWIĘTA WEDŁUG TETMAJERA

28 grudnia (środa), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja online na
 profilu Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach cyklu wydarzeń „Herbatka u Rydlów”.

W 2023 roku będziemy obchodzić stulecie śmierci tego wyjątkowego malarza, literata, publicysty, działacza ludowego oraz niepodległościowego, który przez swoją wszechstronną twórczość i styl życia stał się jednym z największych artystów epoki Młodej Polski. W okresie Świąt Bożego Narodzenia chcemy opowiedzieć o wynikach badań Włodzimierza Tetmajera dotyczących zwyczajów i pieśni związanych ze świętami Godów przeprowadzonych przez niego w Broniowicach Małych i Wielkich, Rząsce, Modlnicy i Mydlnikach, które zostały wydane w 1898 roku. O tetmajerowskim opracowaniu okresu świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem opowie etnolog Izabela Okręglicka – kustosz w Muzeum Krakowa.

Osoba prowadząca: Izabela Okręglicka

Limit: 40 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

INAUGURACJA ROKU WŁODZIMIERZA TETMAJERA

29 grudnia (czwartek), godz. 15:00
Start: 
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Zakończenie: 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pokolędujcie z nami i Tetmajerem w tramwaju!

29 listopada 2022 r., chwilę przed dwunastą w południe, Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera.
Inicjatorem tej uchwały było Muzeum Krakowa, które wraz z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami przygotowuje przyszłoroczne upamiętnienie stulecia śmierci tego artysty, społecznika i polityka.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej.

W swoim malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne.

Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie – Krakowian z góralami, mieszczan z chłopami, czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

Program wydarzenia

29 grudnia zainaugurujemy uroczyście Rok Włodzimierza Tetmajera. Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym kolędowaniu w tramwaju!

O godz. 15.30 przed Rydlówką (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) uformuje się kolędniczy korowód z kapelą góralską, który przejdzie ulicami Tetmajera, Katowicką,  Zielony Most i Balicką na pętlę Bronowice Małe.

O godz. 16.00 wyruszymy zabytkowym tramwajem z pętli Bronowice Małe, dołączy też do nas grupa kolędownicza z Teatru Złoty Róg.

Ok. godz. 16.23 na przystanku Teatr Bagatela dołączy do nas grupa kolędownicza z Koła Gospodyń Wiejskich z Maszyc.

Ok. godz. 16.28 powitamy „na pokładzie” naszego tramwaju Joannę Słowińską (przystanek pl. Wszystkich Świętych).

Ok. godz. 16.40 tramwaj, po okrążeniu Plant zatrzyma się ponownie na przystanku Teatr Bagatela, a kolędniczy korowód przejdzie ulicą Szewską i dookoła Rynku Głównego do Pałacu Krzysztofory.

Chwilę przed przyjazdem tramwaju na wspomnianych przystankach zespoły będą śpiewająco czekały, można więc do nich dołączyć.

Główny Patron Medialny Roku Włodzimierza Tetmajera

Radio TOK FM

 

 

MUZEUM KRAKOWA NIECZYNNE 31 GRUDNIA ORAZ 1 STYCZNIA

Szanowni Państwo,
w dniach 31 grudnia (sobota) oraz 1 stycznia (niedziela) wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne.

 

GODZINY OTWARCIA I CENY BILETÓW W ODDZIAŁACH MUZEUM KRAKOWA OD 1 STYCZNIA 2023

Szanowni Państwo,

od dnia 1 stycznia 2023 roku zmieniają się ceny biletów na wystawy stałe w Muzeum Krakowa, a także ceny usług przewodnickich. Zmienia się również w porównaniu do grudnia 2022 roku harmonogram pracy w poszczególnych oddziałach.

Ceny biletów rosną o 2-4 zł. Podwyżka, pierwsza od kilku lat, wymuszona została inflacją, zwłaszcza rosnącymi cenami energii.

Narzucona ustawą sejmową 10-procentowa oszczędność energii wymusiła na nas w grudniu czasowe zamykanie poszczególnych oddziałów. Ma ono także cel dodatkowy: sprawdzenie w praktyce teoretycznych wyliczeń dotyczących wykorzystania energii. Dokonane obserwacje pomogą nam lepiej planować pracę Muzeum, tak aby nasze wystawy były dla państwa bardziej dostępne.

Z przyjemnością informujemy, że w styczniu 2023 r. harmonogram pracy w oddziałach Muzeum Krakowa wraca do stanu z listopada. Nie znaczy to oczywiście, że przestajemy oszczędzać energię. Wdrażamy w życie zebrane w grudniu doświadczenia.

Rezerwacji na nasze wystawy można dokonać: Rezerwacja biletów

Wykaz zmienionych cen biletów do oddziałów Muzeum Krakowa dostępny jest na stronie: Godziny otwarcia i ceny biletów.

 

 

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” już 15 stycznia 2023 r.!
Zapraszamy!

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby!









PLACES WORTH YOUR TIME