Muzealne aktualności 27 listopada – 3 grudnia

0

Muzealne aktualności 27 listopada – 3 grudnia

Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie – oprowadzanie po wystawie czasowej z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

29 listopada (środa), godz. 16:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Kraków naprawdę dla wszystkich.

Druga wojna światowa odcisnęła swoje tragiczne piętno na dziejach Krakowa i życiu jego mieszkańców. Trudnym tematem wciąż pozostaje pamięć żydowskich ofiarach wojny w mieście. Zapraszamy na spotkanie z muzealniczką Katarzyna Kocik, która przybliży nam trudny temat tuż powojennych zmagań ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie. Punktem wyjścia będzie kameralna wystawa oparta na czterech zagadnieniach: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik (asysta: Elżbieta Lang)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych niewidomych i z problemami wzroku.
Limit osób: 10
Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437. Centrum Obsługi Zwiedzających email: info@muzeumkrakowa.pl tel. 12 426-50-60

 

Archeologia Rynku Głównego w Krakowie dawniej i dziś

29 listopada (środa), godz. 17:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu ” Jesień średniowiecza”.

Ekspozycja w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie jest de facto rozległym rezerwatem archeologicznym, przestrzenią pozostałą po rozległych badaniach wykopaliskowych prowadzonych w l. 2005 – 2006. Sięgając w przeszłość, zainteresowania badawcze najważniejszą przestrzenią publiczną miasta sięgają schyłku XIX w. Wtedy to odsłonięto romańskie mury kościoła Św. Wojciech i towarzyszące świątyni wczesnośredniowieczne pochówki szkieletowe. W następnych dekadach odkryto nie tylko pozostałości rozległego cmentarzyska, ale potwierdzono również zasiedlenie tej przestrzeni przed Wielką Lokacją, w XII-XIII w. Prowadzone w XXI w. najnowsze badania doprecyzowały ustalenia w tym obszarze a także rzuciły więcej światła na zagadnienie późnośredniowiecznej architektury mieszczańskiej. Jej relikty, obok pochówków i chat przedlokacyjnych są obecnie istotnym elementem narracji wystawy zlokalizowanej pod płytą Rynku. Oprowadzanie będzie próbą spojrzenia na ekspozycję w Rynku Podziemnym z perspektywy naukowej archeologii stanowiącej kluczową dyscyplinę w badaniach nad średniowiecznym Krakowem.

Osoba prowadząca: Dominik Lulewicz

Liczba miejsc ograniczona.
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu. Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Haft, malarstwo, wycinanka – warsztaty towarzyszące wystawie „Wyszywanka – kiedyś i dziś „

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach wystawy „Wyszywanka – kiedyś i dziś” prezentowanej w podcieniach Pałacu Krzysztofory od 10 października w czwartki, piątki, soboty i niedziele, aż do końca wystawy będą odbywać się warsztaty artystyczne w trzech różnych dziedzinach sztuki.

Wycinanka – metoda wycinania wzorów w kartce papieru przy pomocy skalpela. Wzornictwo dowolne, ale i tak tradycyjne ludowe jest najładniejsze. Na początku każdy będzie mógł tworzyć obrazy według przygotowanego szkicu, aby obył się z narzędziami pracy, a biorąc udział w następnych zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać własne szkice i na ich podstawie wykonać wycinankę. Zajęcia będzie prowadzić Kateryna Hoculak, artystka, malarka, mistrzyni wycinanki.

Petrykowskie malarstwo – tradycyjna metoda dekoracji przedmiotów, a nawet budynków w Petrykiwce w Ukrainie. W 2013r. ten rodzaj dekoratywnego malarstwa został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jako spuścizna kultury niematerialnej. Podobnego rodzaju malarstwem może pochwalić się polskie Zalipie. Jest to piękne malarstwo napawające radością i dobrym nastrojem. Podczas zajęć uczestnicy będą malować nie tylko na papierze, ale również na drewnie i tkaninach. Zajęcia poprowadzi Kateryna Hoculak.

Tradycyjny ukraiński haft – na zajęciach uczestnicy będą mogli poznać dawne techniki haftowania, stosowane wzory i ich symbolikę. Szwów w ukraińskiej tradycji jest, co najmniej 150 i dzięki tym ściegom tworzone są niepowtarzalne wzory i dekoracje, które można pooglądać na wystawie. A może, któryś z prezentowanych wzorów przypadnie do gustu i chciałby go odtworzyć? Mistrzyni haftu Tina Bondarenko na pewno nauczy jak je wykonać.

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów. Można uczestniczyć nawet we wszystkich zajęciach o ile będą jeszcze na nie miejsca. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i każde dzieło wykonane na zajęciach można wziąć ze sobą do domu. Wiek dzieci od 8 lat, dorośli do 100 lat.

Harmonogram warsztatów

Wyszywanka
Listopad
30.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Wycinanka
Grudzień
1.12 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Petrykiwskyj Rozpys
Grudzień
3.12 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
3.12 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów w formularzu

 

Oprowadzania po wystawie czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”

30 listopada (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik
Limit osób: 15
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletów: kasa w oddziale Fabryki Schindlera i sprzedaż online

 

Podgórze pod lupą – kuźnia

30 listopada (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spotkanie.

Muzeum Podgórza zaprasza na prezentację kolejnej makiety z cyklu „Podgórze pod lupą”! Tym razem wracamy do najbliższego sąsiedztwa Muzeum Podgórza i opowiemy o budynku, który częściowo jeszcze istnieje – mowa, bowiem o kuźni Ignacego Grządziela, wybudowanej przy skrzyżowaniu ówczesnych ulic Wielickiej i Dąbrowskiego.
Obok kuźni i warsztatu stelmachowskiego wzniesionych ok. 1900 roku z czasem wybudowano budynek frontowy o detalach nawiązujących do modnej wówczas secesji. Nie będzie, zatem dziwić, że tą makietę i opowieść wokół niej przedstawi Państwu Jakub Jastrzębski. Prezentacja makiety połączona będzie z wykładem dotyczącym historii obiektu i procesu odtworzenia budynku.
Osoba prowadząca: Jakub Jastrzębski

Udział bezpłatny.

 

Nowa Huta leci w kosmos: technologia w życiu miast. W moim kosmicznym domu

30 listopada (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1

Zapraszamy na wykład.

Tuż po drugiej wojnie światowej jednym z najbardziej palących wyzwań, przed którymi stanęły kraje bloku wschodniego była odbudowa ze zniszczeń oraz zapewnienie dachu nad głową nowym obywatelom. Największy w historii wzrost demograficzny spędzał sen z powiek decydentom tego okresu, działać trzeba było od razu. Obok uprzemysłowionej produkcji mieszkań, postawiono na przemysłową produkcje wyposażenia. Meble z płyty wiórowej i sklejki oraz tworzywa sztuczne stały się wyznacznikiem wzornictwa epoki. W okresie stalinowskim towarzyszące im wzornictwo miało wciąż jeszcze ludowy i narodowy charakter. Po 1956 roku projekty wnętrz poszybowały w zupełnie nowym kierunku, ku gwiazdom. Tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Nowa Huta leci w kosmos” będą inspirowane kosmosem wnętrza i ich wyposażenie. Zajrzymy do mieszkań, częściowo jeszcze tęskniących za przeszłością i życiem na wsi, częściowo zatopionych w futurystycznych narracjach rodem z filmów science-fiction. Będziemy podróżować po różnych krajach i miejscach, na koniec wylądujemy w pobliżu Placu Centralnego w Nowej Hucie.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Udział bezpłatny

 

Legendy zaklęte w świetle i cieniu – warsztaty dla rodzin z dziećmi

2 grudnia (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana

Zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.

Czy wiecie, że w piwnicach Pałacu Krzysztofory miał swoją pracownię alchemiczną Pan Twardowski? W legendzie o Twardowskim pojawia się nie tylko postać tego wielkiego alchemika, ale także samego … diabła! Co więcej, Twardowski zawarł z czartem pakt, a co z tego wyniknęło, dowiemy się podczas grudniowego spotkania. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki, aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty.
Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Cena biletu: 15 zł od dziecka
Limit osób: 30 (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

Oprowadzanie po wystawie Trzepaki, Reksio, Atari: Tom Rollauer & Agata Klimek-Zdeb

2 grudnia (sobota), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, Kraków

Program wydarzeń towarzyszących wystawie Trzepaki, Reksio, Atari.

Zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”! Agata Klimek-Zdeb, kuratorka wystawy, oprowadzi po niej z wyjątkowym gościem – Tomem Rollauerem.
Tom Rollauer jest fotografem, filmowcem i grafikiem. Fascynuje go Nowa Huta, w której mieszka, oraz którą nieustannie dokumentuje i promuje. Prowadzi profil Facebook i kanał YouTube Visit Nowa Huta. Tom jest też autorem książki „Maj nejm iz retro”, która zabiera czytelnika w podróż do lat 80. XX wieku, – gdy w domach Polaków zaczęły się pojawiać pierwsze komputery (często wykorzystywane wyłącznie do gier!), a giełdy komputerowe były miejscem spotkań pasjonatów technologii.
Podczas oprowadzania podążymy śladem wspomnień Toma z dzieciństwa i młodości. Na pewno nie zabraknie opowieści o grze w kapsle, o najlepszych miejscach do zabawy w Nowej Hucie lat 80. XX w., o majsterkowaniu, o ulubionych zabawkach naszego gościa, oraz – oczywiście – o komputerach!
Jak zawsze w czasie oprowadzań po wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” głos będzie należał nie tylko do prowadzących, ale też to każdego, kto zechce dodać coś od siebie i podzielić się wspomnieniami.

Limit: 25 osób
Udział w cenie biletu na wystawę.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum KomiksuMuzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie. 

2 grudnia (sobota), godz. 12:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

 

Zapraszamy na warsztaty w ramach cyklu ” Jesień średniowiecza”.

Podczas oprowadzania poznamy zawody, które wykonywali mieszkańcy średniowiecznego miasta. Wspólnie zastanowimy się, kim był rzemieślnik w średniowieczu? Artystą? A może przeciętnym wytwórcą? Sprawdzimy, w jakich rzemiosłach przydatne były umiejętności plastyczne oraz kreatywność. Zajrzymy do warsztatu złotnika oraz kowala, który to uznawany był za zawód…magiczny. Przyjrzymy się również średniowiecznej modzie, która powstawała w pracowniach krawieckich i szewskich. W części warsztatowej wykonamy projekt średniowiecznego stroju techniką kolażu.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kucharska

Rodziny z dziećmi (8-12 lat)
Liczba miejsc ograniczona.
Cena: 15 zł
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Koncert Akademii Muzycznej – kolędy

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

2 grudnia (sobota), godz. 15:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28, Kraków

Będzie to wspaniała okazja, aby spotkać się na wspólne kolędowanie wraz ze studentami Akademii Muzycznej w Krakowie. Wystąpi Krakowski Kwartet Saksofonowy VIBESax Quartet w składzie: Dawid Nowak – saksofon sopranowy, Marcin Sokoleńko – saksofon altowy, Vasyl Kempa – saksofon tenorowy, Rafał Opyd – saksofon barytonowy.
Młodzi artyści to studenci klasy saksofonu dr. Łukasza Nędzy z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Podczas koncertu kolęd w Rydlówce kwartet zaprezentuje najpiękniejsze, tradycyjne, polskie kolędy w ciekawych i oryginalnych opracowaniach. Wspólne śpiewanie, będzie muzycznym rozpoczęciem okresu przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i pozwoli wczuć się w atmosferę tych najpiękniejszych świąt w roku.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Jest realizowane dzięki finansowemu wsparciu Rady Dzielnicy VI.

Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM.

Limit: 40 osób
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletu w kasie oddziału. Rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e mail: info@muzeumkrakowa.pl 

 

Oprowadzanie-wspominanie na wystawie Trzepaki, Reksio, Atari

3 grudnia (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, Kraków 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie Trzepaki, Reksio, Atari.

Serdecznie zapraszamy na przedostatnie (!!!) kuratorskie oprowadzanie po wystawie, w czasie, którego każdy, kto zechce, podzieli się wspomnieniami. W końcu każdy jest ekspertem w temacie swojego dzieciństwa! Mile widziane wszystkie pokolenia – dla każdego mamy coś ciekawego.
Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Wystawa „Trzepaki, Reksio Atari” opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).
Osoba prowadząca: Agata Klimek-Zdeb

Limit: 25 osób
Udział w cenie biletu na wystawę.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426-50-60

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum KomiksuMuzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie.

Mury Obronne oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

Wieża Ratuszowa od 1 grudnia jest tymczasowa zamknięta.  

  1. Konkurs Szopek Krakowskich

1 listopada (środa) – 5 grudnia (wtorek)

Ruszają zapisy ON-LINE na 81. Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Potrwają do 5 grudnia 2023.

Wszystkie Osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz na stronie https://szopki.muzeumkrakowa.pl 
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem folklor@muzeumkrakowa.pl

Informacje: 81. Konkurs Szopek Krakowskich – Muzeum Krakowa

 

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do sprawUNESCO

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-17.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
– zakończenie tzw. okresu przejściowego

Miasto Kraków od 2010 r. sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych, które tworzone są w celu zachowania krajobrazu kulturowego wybranych terenów.

Powoływanie parków kulturowych to sposób zarządzania zabytkową przestrzenią oraz kluczowe narzędzie poprawy wizerunku danego miejsca, mające służyć m.in. w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Jest to też najnowocześniejsza forma ochrony dziedzictwa, przewidziana w ustawie
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Uchwała Rady Miasta Krakowa nr LXXXIII/2368/22 z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem weszła w życie 1  września 2022 r. Od tego momentu lokalne instytucje, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do przyjętych zasad. Dotyczy to zwłaszcza obiektów i elementów (m.in. szyldów, tablic i urządzeń reklamowych) istniejących na tym terenie przed powołaniem parku. Termin ten mija 31 sierpnia br. Jesteśmy zatem o krok od pełnego funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych na terenie Kazimierza i  Stradomia.

Kazimierz ze Stradomiem to wyjątkowy obszar znajdujący się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa, stanowiący ciekawą mozaikę terenów o różnym charakterze, genezie i  sposobie zagospodarowania. Walory tego unikatowego terenu doceniono już na początku XX w., wpisując ten konkretny układ urbanistyczny do rejestru zabytków pod nr A-12. Widnieje on również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a także wchodzi w  skład historycznego miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii.

Teren parku, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Należy przypomnieć, że wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmuje przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowych i usługowych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości umieszczania szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (także na barkach) oraz urządzeń technicznych. Uchwała porządkuje również kwestię prowadzenia przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (tzw. meleksów).

Miastu zależy aby przestrzeń parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia była estetyczna, uporządkowana ale również efektywnie zarządzana. Patrząc wstecz –  na dawny wygląd Starego Miasta, które jako pierwsze zyskało status parku kulturowego, musimy pamiętać o ogromnej zmianie jaka zaistniała w wyglądzie tego miejsca. Mamy nadzieję na uzyskanie podobnego efektu w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Przypominamy, iż wszelkie informacje dotyczące zasad i regulacji obowiązujących na terenie objętym ochroną można znaleźć na stronie internetowej www.parkikulturowe.krakow.pl. Miasto prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w  Krakowie”, w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w  godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 18 15.









PLACES WORTH YOUR TIME