Muzealne aktualności 27 września – 3 października

0

 

29 września 2021 (środa), godz. 16:30
30 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
1 października (piątek),  godz. 16:30
2 października (sobota), godz. 11:00

Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory.
We wrześniu zapraszamy na oprowadzania, podczas których będzie można zwiedzić z przewodnikiem wyremontowane pałacowe wnętrza, skąpane w promieniach jesiennego słońca.

Pałac Krzysztofory to jedna z najważniejszych i najbardziej okazałych rezydencji miejskich Krakowa. W trakcie spaceru poznamy bogatą historię Krzysztoforów. Cofniemy się do średniowiecza, do czasów, kiedy znajdowały się tutaj kamienice mieszczańskie, których przebudowa w XVII w. doprowadziła do powstania rezydencji magnackiej goszczącej przez stulecia władców i najważniejsze osoby w państwie. Spojrzymy także na historię Krzysztoforów z szerszej perspektywy, prezentując rezydencję jako świadka najważniejszych wydarzeń w dziejach Krakowa oraz Polski. Podczas spaceru przybliżymy nie tylko bogate dzieje i dziedzictwo Krzysztoforów, ale także zaprezentujemy jego odnowione i dostosowane do nowej funkcji wnętrza.
Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory
Liczba miejsc ograniczona
Cena: 10 zł od osoby
Uczestnicy spacerów zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.

Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory,
tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Terminy:
29 września 2021 (środa), godz. 16:30
30 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
1 października (piątek),  godz. 16:30
2 października (sobota), godz. 11:00

6 października (środa),  godz. 16:30
8 października (piątek),  godz. 16:30
13 października (środa),  godz. 16:30
15 października (piątek),  godz. 16:30
16 października (sobota), godz. 11:00, 15:00
20 października (środa),  godz. 16:30
22 października (piątek),  godz. 16:30
27 października (środa),  godz. 16:30
29 października (piątek),  godz. 16:30
30 października (sobota), godz. 11:00, 15:00

 

 

Od Od 26 września Witryna z zabawkami dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00

Muzeum Krakowa zaprasza na pierwszy projekt Muzeum Zabawek w Krakowie: edycja druga w Muzeum Podgórza.

Witryna z zabawkami wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie siedmiu spotkań w Muzeum Podgórza uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracowali nad osobistym pokazem kolekcji, w którym pojawią się wątki podgórskie. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Krakowscy rzemieślnicy ujawnili tajniki swojego warsztatu, a uczestnicy pod ich okiem stworzą własne zabawkowe przedmioty. Całość zyskała profesjonalną oprawę plastyczną, którą uczestnicy wykonali wspólnie ze współczesnym artystą. Obiekty uzupełniono też o osobiste komentarze.

Pokaz odbywa się w tytułowej witrynie – przeszklonych regałach w holu wejściowym muzeum oraz w Depozycie pamięci. Witryny ze spotkania na spotkanie wypełniały się obiektami z historycznej kolekcji, współczesnymi interwencjami i historiami.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się w 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym.

Od 26 września Witryna z zabawkami dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00

Witryna z zabawkami to cykl warsztatów realizowanych przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsza edycja odbyła się latem w Cricotece, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (grupą docelowa będą osoby o specjalnych potrzebach), latem w Muzeum Podgórza oraz wczesną jesienią w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (warsztat w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto Witryna z zabawkami będzie miała swoją odsłonę online, gdzie równolegle prowadzone będą działania włączające.

Informacja: https://www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.​​​​​​

 

MUZEUM KL PLASZOW ZAPRASZA NA SPACER DLA MEDIÓW

28 września (wtorek), godz. 11:30
KL Plaszow, ul. Jerozolimska 3

W imieniu Muzeum KL Plaszow w Krakowie zapraszamy Państwa, przedstawicieli mediów, na oprowadzanie po terenie byłego obozu Plaszow. 

Podczas spaceru chcielibyśmy Państwu opowiedzieć o planach upamiętnienia ofiar obozu, przedstawić główne założenia projektu Muzeum KL Plaszow oraz zapoznać z bieżącą działalnością zespołu Muzeum KL Plaszow.

Bardzo prosimy o potwierdzenie obecności poprzez kontakt na skrzynkę email: j.stawiski@plaszow.org

Więcej informacji: http://www.plaszow.org/2021/09/spacer-dla-mediow?preview=true&_thumbnail_id=1484 

 

30 września 2021 r. w godz. 17:00-19:00
Klub 303, os. Dywizjonu 303 nr 1

Zapraszamy na spotkania z przedstawicielami Miasta!

Jakie tematy są ważne dla Mieszkańców dzielnic nowohuckich oraz jakie działania dotyczące poprawy jakości życia powinno podjąć Miasto? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w trakcie badania ankietowego pn. Porozmawiajmy o Nowej Hucie na przełomie sierpnia i września 2021 r. Teraz chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkania będące podsumowaniem przeprowadzonego badania z:

I Zastępcą Prezydenta ds. Polityki Społecznej i Komunalnej – Andrzejem Kuligiem
II Zastępcą Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju – Jerzym Muzykiem

UWAGA! Ze względu na obostrzenia epidemiczne na udział w spotkaniach wymagana jest REJESTRACJA – zgłoszenie zawierające imię i nazwisko należy przesłać do dwóch dni przed planowanym spotkaniem na adres email: konsultacje@um.krakow.pl bądź telefoniczne pod numerem: 12 616-60-20.

Harmonogram spotkań w dzielnicach:

Czyżyny (XIV) – 30 września 2021 r. w godz. 17:00-19:00, Klub 303, os. Dywizjonu 303 nr 1
Nowa Huta (XVIII) – 7 października 2021 r. w godz. 17:00-19:00, Dom Utopii, Os. Szkolne 25
Bieńczyce (XVI) – 14 października 2021 r. w godz. 17:00-19:00, MDK im. J. Korczaka, os. Kalinowe 18
Wzgórza Krzesławickie (XVII) – 21 października 2021 r. w godz. 17:00-19:00, MDK – Fort 49 „Krzesławice”

Ponadto podsumowanie cyklu spotkań dla wszystkich dzielnic nowohuckich odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury – 4 listopada 2021 r. w godz. 17:00-19:00.

 

MIEJ NOSA DO KRAKOWA!
SPACER TEMATYCZNY DLA MŁODZIEŻY OD 16 LAT I DOROSŁYCH

2 października (sobota), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w spacerze w ramach cyklu Akademia Kraków.

Zwiedzanie zazwyczaj opiera się na zmyśle wzroku. To za jego pomocą podziwiamy krajobrazy, architekturę, dzieła sztuki; zarejestrowane dzięki niemu wrażenie utrwalamy na zdjęciach. Jednak co by było, gdybyśmy całą swoją uwagę skupili na najbardziej ulotnym zmyśle, jakim jest węch? To zapach sprawia, że przechodząc obok restauracji czy piekarni mamy apetyt na konkretne smakołyki, to on zmusza nas do unikania pewnych miejsc, to on uruchamia w nas konkretne wspomnienia. Zapraszamy na podróż w czasie po historii Krakowa, podczas której przewodnikiem będzie… nasz nos! Spacer będzie próbą odtworzenia charakterystycznych zapachów – nie tylko tych przyjemnych – centrum Krakowa od średniowiecza aż do czasów bardziej współczesnych.

Termin: 2 października 2021, godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadząca: Alicja Zioło (licencjonowana przewodniczka miejska)

W ramach Akademii Kraków zabierzemy Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… nasze zmysły! Podczas spacerów będziemy wspólnie uczyć się uważnego odczuwania miasta, będziemy odkrywać to, co ukryte lub przeoczone, bowiem często przytłoczone nadmiarem tylko jednego bodźca, np. dźwiękowego czy wizualnego. Pragniemy poznawać Kraków za pomocą obrazu, smaku, zapachu, dotyku, dźwięku. Będziemy poznawać miasto w zmysłach, ale też odkrywać zmysły w mieście.
Zapraszamy do udziału w spacerach!

Informacje organizacyjne:
Spacery w ramach Akademii Kraków przeznaczone są dla młodzieży od 16 lat i dorosłych.
Spacery w ramach Akademii Kraków są płatne: 10 zł od osoby.

Bilety do nabycia na www.bilety.mhk.pl, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35),
tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl i w kasach muzealnych.

Pytania dotyczące Akademii Kraków prosimy kierować pod adres: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

 

MUZEALNICY NA GALARY
INAUGURACJA MUZEUM NA WIŚLE!

fot. Artur Rychta
2 pażdzernika, (sobota), godz. 12:00-16:00
Bulwar Rodła przy ujściu Rudawy

W Muzeum Krakowa przygotowujemy właśnie wystawę Wisła re-kreacja, na której chcemy opowiedzieć o przyjaźni ludzi z rzeką, o tym w jaki sposób w przeszłości korzystano z rzeki i jak wygląda to współcześnie. Tym razem skupimy się na relaksie, przyjemności i radości, czyli na rekreacji wiślanej. Wystawę będzie można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) od kwietnia do listopada 2022 roku. Zanim to jednak nastąpi, zapraszamy w imieniu muzealników i krakowskich flisaków na uroczyste wciągniecie bandery MK na maszt galaru Szwajcarka, które nastąpi 2 października 2021 roku na Bulwarze Rodła przy ujściu Rudawy. Miejsce to nie jest przypadkowe. W przeszłości była tu plaża, port, a teraz liczymy na to, że zacznie tu bić serce krakowskiego flisactwa.

Program wydarzenia

12.00 – Rozpoczęcie – przywitanie gości

12.15 – Wciągnięcie na maszt bandery MK przez dyrektora Muzeum

12.30 – Parada krakowskich drewnianych jednostek* 13.00 – 15.00 – wydarzenia toczące się równocześnie:

  • Możliwość wejścia na pokład jednostek i kameralne rozmowy z szyprami, którzy wielokrotnie przepłynęli Wisłę od Krakowa do Gdańska
  • Zwiedzanie Pływającej wystawy – promocja przygotowywanej wystawy Wisła re-kreacja – spotkanie z kuratorem wystawy.
  • 3 bezpłatne rejsy po Krakowie Szlakiem dawnych galarów do miejsc prezentowanych na Pływającej wystawie z komentarzem kuratora (konieczne zapisy**)

13:00-13:30 – grupa pierwsza (10 osób)
13:45-14:15 – grupa druga (10 osób)
14:30-15:00 – grupa trzecia (10 osób)

  • Pierwsze krakowskie regaty łodzi tradycyjnych.
  • Spotkanie z budowniczym drewnianych kanu
  • Specjalne atrakcje dla dzieci

15.00 – wspólne montowanie Pływającej wystawy na galarze Szwajcarka (będzie można ją oglądać przez cały październik).

16.00 – zakończenie

* Goście MK i flisaków mogą wziąć udział w paradzie

** Zapisy na bezpłatne rejsy z pływającą wystawą przyjmuje ich organizator: Fundacja Osada nad Wisłą, tel. 504 666 546 lub email: fundacjaosada@gmail.com
„Szlakiem dawnych galarów – rozwój nadwiślańskiej oferty turystycznej Górnej Wisły”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME