Muzealne aktualności 28 lutego – 6 marca

0

DEPOZYT PAMIĘCI – RODZINA ANDY
OPROWADZANIE INDYWIDUALNE

Cały marzec, czwartek-niedziela, godz. 10:00-17:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, przez cały marzec zaprasza na zwiedzanie indywidualne w ramach cyklu „Depozyt pamięci – zostań kuratorem własnej opowieści„.

Depozyt pamięci to gablota, w której podgórzanie opowiadają za pomocą wybranych przez siebie artefaktów swoje prywatne historie związane z Podgórzem. Przedmiotom, dokumentom z archiwów rodzinnych towarzyszy osobista opowieść. Gablota jest w pełni autorskim, kuratorskim dziełem tego, kto chce w niej opowiedzieć swoją historię. Przez cały marzec zapraszamy do holu muzeum Podgórza, do niezwykle kameralnego spotkania z historią kobiet z rodziny Pani Zofii Noworól:

Pomimo tragicznej historii mojej rodziny, ta gablota powstała z przekonania, że o życie chodzi, a nie o śmierć. Życie ma ogromną siłę. Nawet siejąc śmierć na masową skalę, trudno je powstrzymać. Dziś my żyjemy w Podgórzu. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od domu, w którym urodziła się moja prababcia Frimet i czwórka jej rodzeństwa urodziłam mojego synka. Miecio stawia pierwsze kroki, chodząc po podgórskich ulicach. Ten krajobraz stanowi centrum jego świata. Czasem opowiadam mu na dobranoc spontanicznie snute bajeczki z cyklu „co się śniło babci Freidel?

Dziękuję.Za życie wszystkim od których pochodzę i tym, którzy dzielą ze mną swoje.
Zofia Noworól -Ostrowska

Grupa odbiorów: wszyscy
Wydarzenie bezpłatne. Bez wcześniejszej rezerwacji.

 

ZAPOMNIANA MROZOWSKA
WYKŁAD ONLINE

3 marca (czwartek), godz. 16:00
Wykład online na Profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online w ramach cyklu „Marzec kobiet„!

Wykład ma na celu przybliżenie sylwetki Jadwigi Mrozowskiej. Aktorka ta, związana między innymi z teatrem lwowskim, krakowskim oraz warszawskim, prowadziła również salon artystyczny we Włoszech i podróżowała. Wyprawa do Pamiru była najsłynniejszą z wielu. Jadwiga Mrozowska realizowała swoje cele w czasach, gdy chęć decydowania o sobie przejawiana przez kobietę była niemal skandalem.

Osoba prowadząca: dr Agnieszka Kowalska (Dział Historii Teatru Krakowskiego, Muzeum Krakowa)

Zapraszamy młodzież, osoby starsze, osoby zainteresowane historią teatru i historią społeczną kobiet oraz historią obyczajowości.

Wykład odbędzie się na profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku – wykład prowadzony w programie ZOOM z bezpośrednim przekierowaniem na profil Kamienicy Hipolitów na Facebooku.

Udział bezpłatny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

 

KOBIECY KRAKÓW
OPROWADZANIE TEMATYCZNE

 

6 lutego (niedziela), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pasaż Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu „Kraków bez końca”!

Kobiecy Kraków. Legendarny i historyczny, znany i tajemniczy, jednocześnie potężny i delikatny, stateczny i żywiołowy, tradycyjny i awangardowy. Do tego bogatego świata historii, sztuki, emocji, działań i intuicji, do miasta nieraz niepozornie, a czasem z pełnym rozmachem współtworzonego przez kobiety, które wplatały przez setki lat swoje doświadczenie, mądrość i umiejętności w kulturalne i historyczne losy Krakowa chcemy zaprosić w trakcie oprowadzania po wystawie stałej w Pałacu Krzysztofory. Towarzyszyć nam będą postaci Wandy, Jadwigi, Zofii Stryjeńskiej, Marii Jaremy, Anny Szałapak i wielu innych mniej i bardziej znanych kobiet.

Kraków bez końca
Zapraszamy na nowy cykl tematycznych oprowadzań po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory. Kluczem do poznawania i odkrywania wystawy będzie roczny cykl kalendarzowych świąt oraz rocznic. W marcu będziemy zatem zwiedzać wystawę z kobiecej perspektyw, w maju przyjrzymy się tematom związanym z pracą, by w czerwcu oddać głos dzieciom i spojrzeć na nasze miasto ich oczami. Nie zabraknie również tematów związanych z Narodowym Świętem Niepodległości, Świętem Komisji Edukacji Narodowej, ale także ze Światowym Dniem Architektury, Dniem Ziemi, Dniem Psa czy Dniem bez Samochodu.
Zapraszamy do odkrywania z nami Krakowa. Bez końca!

Osoba prowadząca: Joanna Kantor-Witkowska

Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek.
Więcej informacji na stronie: www.krakowianki.krakow.pl.

Koszt: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Miejsce zbiórki: Pasaż Pałacu Krzysztofory
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

ROŚNIJ ZDROWO!
RODZINNE WARSZTATY OGRODNICZE

6 marca (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie z cyklu „Podgórskie rękoczyny muzealne„!

We wspomnieniach podgórzan pojawiają się smaki dawnego miasta. To nie tylko czekolada z Fabryki Kryształ, ale też woda z sokiem malinowym z ulicy Kalwaryjskiej, czy smak papryki od Bułgarów, którzy podobno najlepiej znali się na hodowli tego warzywa.
Podczas warsztatów wcielimy się w rolę małych ogrodników – ozdobimy doniczki, a następnie posadzimy w nich nasionka warzyw i kwiatów, bo zbliża się Dzień Kobiet! Te warsztaty nie skończą się w muzeum! O roślinkę trzeba będzie dbać jeszcze przez długi czas, by pięknie wyrosła i dała smaczne owoce.

Osoba prowadząca: Katarzyna Bury
Miejsce spotkania: Muzeum Podgórza
Odbiorcy: dzieci w wieku od 4-7 lat
Limit osób: 10 (w limit nie wliczamy opiekunów)
Cena: 5zł

Konieczna wcześniejsza rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

 

WSPÓŁCZESNOŚĆ UCZY SIĘ Z HISTORII
BEZPŁATNE WARSZTATY ONLINE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Sytuacja za naszą wschodnią granicą spędza sen z powiek nie tylko dorosłym. Z całą pewnością porusza również serca młodych.
Aby wesprzeć ich w tym czasie eskalacji działań wojennych proponujemy Państwu skorzystanie z oferty zajęć Muzeum Krakowa. Traktując refleksję nad przeszłością jako punkt wyjścia, skłaniają one do dyskusji, podjęcia tematów współczesnych, kształtowania konkretnych postaw etycznych.
Uwaga! W marcu 2022 r. zajęcia te będą realizowane bezpłatnie.

Zajęcia, których celem jest połączenie edukacji historycznej z edukacją antydyskryminacyjną oraz edukacją na rzecz praw człowieka. Poprzez odwołanie się do przykładów z przeszłości będziemy analizować ponadczasowe, uniwersalne mechanizmy determinujące stosunki społeczne oraz odnosić je do współczesnych doświadczeń młodych ludzi. Szukanie analogii między historycznymi wydarzeniami, uniwersalnymi mechanizmami a realnymi przykładami z codziennego życia współczesnej młodzieży pomoże lepiej zrozumieć źródła i dynamikę rozwoju omawianych zjawisk, uczynić je bardziej zrozumiałymi dla osób uczestniczących w zajęciach. Podczas wszystkich lekcji proponowanych w ramach bloku będziemy skupiać się na trzech obszarach jednocześnie: wiedzy, umiejętności i postawach. Takie holistyczne podejście do tematu pozwoli na osiągnięcie szerokiego spektrum celów – nie tylko edukacyjnych, ale i wychowawczych.

Pełna oferta zajęć w cyklu Współczesność uczy się z historii dostępna jest na stronie: http://bityl.pl/KrDM0

Informacje organizacyjne
Zajęcia prowadzone są na platformie internetowej Zoom, od poniedziałku do piątku, między godziną 9.00 a 16.00.

Rezerwacje na zajęcia edukacyjne online przyjmowane są najpóźniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem zajęć, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zamówienia należy składać mailowo na adres: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl
W miesiącu marcu 2022 r. zajęcia organizowane są bezpłatnie.

Maksymalna liczba uczestników zajęć edukacyjnych online wynosi 30 osób.
Czas trwania zajęć, podany przy każdym z tematów, ma charakter orientacyjny.
Obecność nauczyciela (opiekuna grupy) podczas zajęć jest obowiązkowa.
W przypadku rezygnacji z zajęć edukacyjnych prosimy o niezwłoczną informację.
W wyjątkowych przypadkach Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć, po uprzednim powiadomieniu zamawiającego.









PLACES WORTH YOUR TIME