Muzealne aktualności 3-9 lipca

0

Lato w mieście: „Mój OBRAZ wsi”
– warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat

4 lipca (wtorek), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Sala Wystaw Czasowych II piętro, Rynek Główny 35

Włodzimierz Tetmajer ukochał wieś – na wieś się przeprowadził, na wsi zamieszkał i wsią się zachwycił. Jego życie toczyło się w Bronowicach, dzisiejszej dzielnicy Krakowa. Warsztaty podzielone zostaną na dwie części: podczas pierwszej dzieci poznają twórczość Tetmajera w oparciu o ścieżkę edukacyjną, głównie w kontekście wsi, a podczas drugiej – same wykonają własny obraz wsi, wykorzystując materiały edukacyjne. Możliwa jest pełna dowolność formy: od rysunku, przez wycinanki i wyklejanki po obrazek malowany – a we wszystkim chętnie pomoże prowadzący.

Bilety:dzieci i młodzież (do lat 18): 15 zł
Bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 15 zł
Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz online dla zajęć realizowanych w Domu pod Krzyżem, Barbakanie i Przystani Muzeum.

 

 

„Odkrywamy Tetmajera!”
– zajęcia w ramach Kraków naprawdę dla wszystkich

5 lipca (środa), godz. 16:30
Sala Wystaw Czasowych, II piętro, Pałac KrzysztoforyRynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

Zapraszamy na zajęcia integracyjne przeznaczone dla osób niesłyszących, z niepełnosprawnością słuchu oraz słyszące (5 lipca) oraz zajęcia z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi (6 września). Niech każdy czuje się zaproszony!

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1861, a zmarł w 1923 r. Z okazji 100. rocznicy jego śmierci Muzeum Krakowa przygotowało poświęconą mu wystawę. Współcześnie Tetmajer został przez niektórych zapomniany lub nawet mylony jest ze swoim młodszym przyrodnim bratem Kazimierzem. Dlatego pragniemy zaprosić do Pałacu Krzysztofory, by przypomnieć sylwetkę Włodzimierza, który osiadł w ukochanych Bronowicach. Oprócz możliwości obejrzenia ponad czterystu dzieł artysty, będzie można poznać Tetmajera i zachwycić się jego sztuką wszystkimi zmysłami!

Prowadzenie: Elżbieta Lang

Oprowadzanie dla osób niesłyszących (g/Głuchych) i z niepełnosprawnością słuchu (tłumaczenie na Polski Język Migowy)
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

Kultura flisacka – szermierka i łucznictwo

5 lipca (środa), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Flisak musi się bronić i o swoje włączyć! Treningi szermierki i łucznictwa odbywają się na różnych poziomach zaawansowania i za pomocą odpowiedniego sprzętu  szkoleniowego i ochronnego. Organizujemy rozgrywki drużynowe, turnieje, ale też każdy początkujący może nauczyć się podstaw.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w środy, organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

* w przypadku niesprzyjającej aury, lub wysokiego stanu Wisły, wydarzenie może zostać odwołane.

Udział bezpłatny

Wydarzenie cykliczne odbywające się w środy, organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.

 

 

Otwarcie wystawy „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”

6 lipca (czwartek), godz. 17:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Muzeum Krakowa zaprasza na otwarcie wystawy „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Na południu Krakowa, wśród wzgórz i dolin leży zielona dzielnica Swoszowice.

Kiedyś znajdowały się tutaj osady ludzkie, po których – po włączeniu do Krakowa – pozostały nazwy osiedli i ulic, a także pamięć. W pagórkowatym terenie ukryte są ślady przeszłości tych okolic – hałdy górnicze i budynki pozostałe po największej w naszej części Europy kopalni siarki, uzdrowisko korzystające z siarkowych wód leczniczych, liczne dwory, malownicze kościoły i kapliczki, a także forty i inne umocnienia stworzone przez Austriaków jako część Twierdzy Kraków. W jednym z takich fortów, noszącym numer 52a, zwanym „Jugowice” znajduje się wystawa „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”.

Ekspozycja poświęcona jest historii i tradycji południowych obszarów Krakowa, a także Twierdzy Kraków, dziejom jej powstania, jej architekturze i jej mieszkańcom – żołnierzom austro-węgierskim. Wystawa opowiada o życiu codziennym i świątecznym, o pokoju i wojnie, a wszystko to w zabytkowych wnętrzach będących świadkiem historii.

Zwiedzanie fortu rozpoczyna się od przejścia szerokim korytarzem w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się nasyp ziemny chroniący monolit fortu od strony frontowej, wysuniętej w kierunku, z którego mógł nadejść potencjalny wróg. Po drodze można zobaczyć, zazwyczaj zasłoniętą ziemią, betonową ścianę „narażoną” wraz z widocznym systemem odwadniającym fortu. Przy wejściu na wystawę na ścianie „narażonej” odtworzono fragment kamiennego płaszcza detonacyjnego, który – ułożony w wale ziemnym – miał powodować wybuch pocisków ostrzeliwujących fort z dala od jego konstrukcji.

Po wejściu do fortu zwiedzający skręca w lewo, gdzie w dawnej sali opatrunkowej znajduje się makieta fortu „Jugowice” wraz z informacjami o jego konstrukcji i historii. Trasa zwiedzania wraca następnie do wejścia i prowadzi na dużą salę będącą pierwotnie jednym z pomieszczeń mieszkalnych dla żołnierzy – załogi fortu. W tej sali przedstawiona jest historia Twierdzy Kraków, a także dzieje garnizonu Krakowa wraz z informacjami o szlaku turystycznym „południowego pierścienia Twierdzy Kraków” łączącego forty i inne obiekty związane z dziedzictwem fortecznym, które znajdują się na południowym brzegu Wisły. W tej sali omówiony jest także udział Twierdzy Kraków i żołnierzy związanych z Krakowem w działaniach I wojny światowej.

Zwiedzający rusza następnie wąskimi, krętymi korytarzami, mijając aranżacje pokoju komendanta, latryny oraz windy amunicyjnej i dochodzi do zachodniego bloku bojowego. W izbie pogotowia artylerii, znajdującej się pomiędzy studniami dwóch wież pancernych, dowiedzieć się można, jak wyglądała artyleria forteczna w jej historycznym rozwoju, a zwłaszcza w czasach świetności fortu „Jugowice”. W następnej sali – kolejnym pomieszczeniu mieszkalnym dla żołnierzy – prezentowany jest panel poświęcony cywilnemu dziedzictwu okolic fortu „Jugowice”. Przedstawiona tu jest historia i współczesność terenów dzisiejszej Dzielnicy X Krakowa: dzieje osad istniejących na tych terenach przed włączeniem do Krakowa, a także ich współczesność, już w granicach miasta. Nieco dokładniej opisane jest szeroko pojęte siarkowe dziedzictwo związane z funkcjonującym przez stulecia w Swoszowicach wydobyciem siarki rodzimej, a także z działaniem leczniczym wód siarkowych.

Wystawa wraca następnie do tematyki militarnej: prowadzi kolejnym korytarzem do wschodniego bloku bojowego, którego izbę pogotowia artylerii flankują z obydwóch stron dawne magazyny amunicyjne, do dzisiaj o wiele chłodniejsze i bardziej wilgotne niż pozostałe pomieszczenia w forcie.

W sali poświęconej cywilnemu dziedzictwu miejsca znajduje się depozyt pamięci, czyli miejsce, w którym, podobnie jak w Muzeum Podgórza, osoby posiadające materiały o historii i dziedzictwie Dzielnicy X będą mogły podzielić się z innymi swoją wiedzą i wspomnieniami. Dla depozytariuszy pamięci przeznaczamy jedną gablotę, w której będzie można czasowo zdeponować artefakty związane historią i dziedzictwem. Dodatkowo w tej sali, po sąsiedzku z gablotą, znajduje się magnetyczna tablica, do której można będzie przypinać kopie fotografii dokumentujących przeszłość lub teksty wspomnień.

Założeniem wystawy jest jak najdokładniejsze wyeksponowanie najważniejszego „eksponatu”, jakim jest sam fort, stąd zrealizowany projekt stara się w jak najmniejszym stopniu zasłaniać oryginalne ściany i pozostałe do dziś elementy wyposażenia fortu. W poszczególnych pomieszczeniach równolegle do toku narracji o forcie, twierdzy i jej cywilnym otoczeniu, umieszczono specjalne plansze, na których prezentowane są informacje o pierwotnych funkcjach sal i korytarzy, uzupełnione wizualizacją ich wyglądu na początku XX wieku.

Opowieść osobna prowadzona jest na ścieżce zwiedzania przeznaczonej dla najmłodszych gości wystawy, którzy będą mogli poznać forteczne zakamarki prowadzeni przez kota Jacka. Dla starszych dzieci i młodzieży przygotowano stanowiska edukacyjne, przy których dowiedzieć się będzie można, jak ludzie bronili swoich miast, poznać dzieje Twierdzy Kraków, a także siarkowe dziedzictwo Swoszowic.

 

Kultura flisacka – rzemiosło

6 lipca (czwartek), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Prace w drewnie, szycie żagli i elementów flisackiego stroju, porządkowanie czy nawet naprawa elementów łodzi – to wszystko pod okiem doświadczonego flisaka.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w czwartki, organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

Udział bezpłatny

Wydarzenie cykliczne odbywające się w środy, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły wydarzenie może zostać odwołane.

 

Kultura flisacka – tańce

7 lipca (piątek), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Flisacy podróżujący Wisłą odwiedzali liczne karczmy w nadrzecznych miejscowościach, a dzięki temu mieli okazje poznać tańce z różnych regionów naszego kraju. Dziś flisacy zapraszają do siebie do „Przystani Muzeum” by wspólnie potańczyć, nauczyć się czegoś nowego lub po porostu popatrzeć.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w piątki, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.
Udział bezpłatny

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły wydarzenie może zostać odwołane.

 

Kultura flisacka – muzykowanie na galarze

7 lipca (piątek), godz. 20:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Po prostu flisacki jam! Śpiew i granie na galarze (i nie tylko). Masz instrument to go weź ze sobą, nie masz – to po prostu przyjdź.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w środy, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.
Udział bezpłatny

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły wydarzenie może zostać odwołane.

 

Z najstarszych kronik Krakowa

8 lipca (piątek), godz. 10:00-18:00
Barbakan, ul. Basztowa

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić! 2023” w Barbakanie!

Wydarzenie prezentuje okres wczesnego średniowiecza – czasy przedlokacyjne. Skupiamy się na prezentacji takich rzemiosł jak rogownictwo, wytwarzanie świec (po raz pierwszy), snycerstwo czy zielarstwo, którymi parali się mieszkańcy wiosek służebnych leżących u stóp wzgórza wawelskiego.

  • Dla najmłodszych szycie motanek, laleczek, szmacianek, szkółka fechtunku, tor przeszkód
  • Pokazy walk, pokazy wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, scenki rodzajowe
  • Interaktywna inscenizacja dla najmłodszych tematycznie związana z legendami Krakowa
  • Oprawa muzyczna

 

Lato w mieście:
Obrazy w religii żydowskiej, czyli co można malować?

8 lipca (sobota), godz. 10:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

Judaizm jest jedną z najstarszych religii świata, która trwa nieprzerwanie aż do dziś. U jego podstaw leży wiara w jedynego Boga – Stwórcę Wszechświata, który zawarł porozumienie z ludźmi. Najważniejszą księga judaizmu jest Tora, w której opisana została historia minionych czasów oraz najważniejsze wytyczne dla wyznawców tej religii – np. co wolno jeść i jak się ubierać. A jak wygląda sztuka w judaizmie? Czy obowiązują jakieś reguły, czy artystę może ponieść fantazja? Podczas zajęć zostaną zaprezentowane zasady dotyczące tworzenia dzieł artystycznych do synagogi, a także przykłady tego, czego nie wolno było przedstawiać. W czasie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję do skomponowania własnego obrazu.

Uwaga: prosimy, aby opiekunowie przygotowali dla dzieci nakrycia głowy.
Bilety:dzieci i młodzież (do lat 18): 15 zł
Bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 15 zł
Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz online dla zajęć realizowanych w Domu pod Krzyżem, Barbakan i Przystań Muzeum.

 

Imieniny Krzysztofa
– Spacer szlakiem Juliusza Leo

8 lipca (sobota), godz. 11:00
Pod arkadami, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer miejski.

Zwierzyniec, Dębniki, Podgórze, Grzegórzki, Prądnik… Dzisiaj trudno wyobrazić sobie Kraków bez tych dzielnic. Każda z nich miała swoją długą i barwą historię, której finał stanowiła realizacja idei Wielkiego Krakowa. Za twórcę wizjonerskiej idei rozwoju przestrzennego i urbanistycznego Krakowa uważa się Juliusza Leo, który będąc prezydentem Krakowa latach 1904-1918 doprowadził do znacznych przekształceń w przestrzeni naszego miasta. W jego bogatej biografii nie brakuje także wątków krzysztoforskich, związanych z funkcjonowaniem Naczelnego Komitetu Narodowego. Zapraszamy do udziału w spacerze szlakiem Juliusza Leo i zmian w przestrzeni miasta wprowadzonych w pierwszych dwóch dekadach XX wieku.
Osoba prowadząca: Kamil Stasiak
Limit osób: 25 osób
Cena: 15 zł od osoby
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły…
– spacer po nowohuckiej przestrzeni dzieci i młodzieży

8 lipca (sobota), godz. 14:30
Muzeum Nowej Hutyos. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer z cyklu Nowohuckie spacery.

Tematem spaceru będą przestrzenie wspólne i miejsca zabaw i edukacji dla dzieci, które realizowano w Nowej Hucie w latach 50. Trasa spaceru będzie obejmować m.in. modelowy żłobek, przedszkole i szkołę na terenie najstarszych osiedli Nowej Huty. Odwiedzimy m.in. Zespół Szkół Muzycznych, Szkołę Podstawową nr 80, dawny żłobek na osiedlu Na Skarpie, przedszkole nr 46. Omówiony zostanie sposób projektowania tego typu obiektów, przedstawieni zostaną autorki i autorzy wybranych budynków. Architektura dla miejsc zabaw i edukacji w Nowej Hucie zostanie przedstawiona w szerszym kontekście rozwoju tego typu miejsc w Krakowie od końca XIX wieku po współczesność.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Limit osób: 30 osób
Cena: 15 zł
Sposób oraz miejsce zakupu biletów: w kasie oddziału, os. Centrum E 1

„Catan”

9 lipca (niedziela), godz. 10:00-13:00
Celestat, ul. Lubicz 16

Muzeum Krakowa zaprasza na Mainstreamowe wydarzenie w Celestacie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić! 2023”!

„Catan” – Rodzinna gra ekonomiczna o zarządzaniu średniowiecznymi osadnikami, za pomocą których będziemy rozwijać infrastrukturę naszych włości. Gra idealna na początek przygody z grami planszowymi. (Wiek 10+)

Na niedzielne spotkania obowiązują limity i zapisy (20-30 osób)
Bilet normalny 16 zł
Bilet ulgowy 12 zł
Bilet grupowy 12 zł
Bilet grupowy ulgowy 11 zł
Bilet rodzinny 32 zł
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Rezerwację lub bilet (jeśli będą dostępne miejsca) można wykupić w Barbakanie oraz na Murach Obronnych.

Akcja Goniec

Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną z nauczycielami i opiekunami do udziału 11.09.2023 r. w grze miejskiej pt. „Akcja Goniec”. Tematycznie nawiązuje ona do dziejów Krakowa w latach 1939-1945 i jest częścią „Dni Pamięci Ofiar Gestapo”, organizowanych w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”. Zadaniem drużyn będzie zaangażowanie się w życie konspiracyjne okupowanego przez Niemców miasta, za sprawą wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek.

Idea gry zawiera się w tradycyjnej formie rozgrywki w przestrzeni miasta (dzielnicy). Jest dedykowana dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa małopolskiego. Nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się do udziału w niej, gdyż podczas jej trwania będziemy chcieli przekazać najważniejsze informacje dotyczące czasów II wojny światowej.

Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

Regulamin Gry oraz formularze złoszeniowe do pobrania znajdują się na stronie akcji.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera nieczynna 4 lipca

W dniu 4 lipca, jak w każdy pierwszy wtorek miesiąca,
Fabryka Emalia Oskara Schindlera jest nieczynna.

Nowe godziny otwarcia wybranych oddziałów Muzeum Krakowa
od 1 lipca 2023 roku

Informujemy, że od 1 lipca 2023 roku nastąpią zmiany w dniach i godzinach otwarcia wybranych oddziałów Muzeum Krakowa.

Zmiana dni i godzin otwarcia:

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
poniedziałek 10:00-14:00
wtorek-niedziela 9:00-19:00
oddział nieczynny w pierwszy wtorek miesiąca

Muzeum Nowej Huty
Muzeum Nowej Huty:  wtorek – niedziela 10:00-18.00
Trzepaki, Reksio, Atari: wtorek – niedziela 10:00-18:00
wstęp wolny w środy

Apteka pod Orłem
środa – niedziela 9:00-17:00
wstęp wolny w środy

Mury Obronne
środa – niedziela 10:00-18:00

Barbakan
środa – niedziela 10.00–18.00

Stara Synagoga
poniedziałek 10:00-14.00
wtorek – niedziela 10:00-18.00
wstęp wolny w poniedziałki

Wieża Ratuszowa
poniedziałek 11:00-15:00
wtorek – niedziela 10:00-18:00
wstęp wolny w poniedziałki

Zapraszamy serdecznie!









PLACES WORTH YOUR TIME