Muzealne aktualności 30 maja – 5 czerwca

0

31 maja (wtorek), godz. 15:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Wydawnictwo Libron oraz Muzeum Krakowa serdecznie zapraszają na spotkanie z dr. Dominikiem Jaśkowcem, autorem publikacji pt. „Dzielnice Krakowa. Ich rola i znaczenie w ustroju samorządowym miasta”.
Podczas spotkania będzie można nabyć publikację w promocyjnej cenie.
Spotkanie odbędzie się 31 maja 2022 r. o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa.

 

80. ROCZNICA DEPORTACJI ŻYDÓW Z KRAKOWA

Muzeum Krakowa – oddział Apteka pod Orłem zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

W czerwcu 2022 roku przypada 80. rocznica deportacji Żydów z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie mieszkało ponad 60 tys. Żydów. W utworzonym przez Niemców getcie znalazła się jedynie niewielka cześć przedwojennej żydowskiej społeczności miasta. Okupacyjny terror, przeludnienie, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień spędzony w getcie był walką o przetrwanie. Pod koniec maja 1942 roku ogłoszono przymusową rejestrację, a na początku czerwca wywieziono z getta do Bełżca około 7 tys. osób. Czerwcowe deportacje Żydów zapoczątkowały masowy mord ludności żydowskiej w dystrykcie krakowskim realizowany w ramach tzw. Akcji Reinhardt.

Plac Zgody (Bohaterów Getta) był miejscem, na którym gromadzono ludność żydowską przed deportacjami. Ich przebieg dokładnie opisał polski aptekarz mieszkający w getcie, Tadeusz Pankiewicz, który obserwował wywózki z okien dyżurnego pokoju. Punktem zbornym po każdym wysiedleniu była jego apteka. W tym miejscu ludzie dzieli się informacjami o wywiezionych i ocalonych. Żydowscy znajomi polskiego aptekarza prosili go, aby napisał kronikę, w której opowiedziałby o ich losach, o tym co widział na co dzień mieszkając w getcie. W książce Apteka w getcie krakowskim Pankiewicz upomniał się o tych, którym nie udało się przeżyć, a o których nikt inny nie mógł się upomnieć, ponieważ zginęły całe rodziny. Obecnie w miejscu apteki Tadeusza Pankiewicza znajduje się muzeum Apteka pod Orłem, które kontynuuje misję farmaceuty upominania się o pamięć o nieobecnych, których życie zostało brutalnie przerwane.

Program uroczystości

Apteka pod Orłem (Muzeum Krakowa)
pl. Bohaterów Getta 18

31 maja (wtorek), godz. 18.00 – Nas już nie ma, już nie istniejemy.
Akcja Reinhardt w Generalnym Gubernatorstwie
 – wykład w sali edukacyjnej Apteki pod Orłem: Mateusz Zdeb (Muzeum Krakowa)

2 czerwca (czwartek), godz. 16.00–17.00 – oprowadzanie po wystawie Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim: Katarzyna Kocik (Muzeum Krakowa)

Wystawa stała w Aptece pod Orłem mieści się na terenie dawnego getta i upamiętnia Holokaust krakowskich Żydów oraz postać Tadeusza Pankiewicza, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Podczas oprowadzania omówione zostaną dramatyczne losy mieszkańców „żydowskiej dzielnicy”  deportowanych w czerwcu i październiku 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik
Limit osób: 20
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Sposób oraz miejsce zakupu biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających i kasa w oddziale.

3 czerwca (piątek), godz. 11.00–13.00 – spotkanie upamiętniające ofiary krakowskiego getta przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych:

godz. 11.00–12.00 – Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim – indywidualne, bezpłatne zwiedzanie wystawy w Aptece pod Orłem dla uczestników wydarzenia, plac Bohaterów Getta 18

godz. 12.00 – otwarcie wystawy plenerowej I nigdy ich już więcej nie widzieliśmy, plac Bohaterów Getta

godz. 12.10 – spotkanie ze świadkiem historii Niusią Horowitz-Karakulską, plac Bohaterów Getta

godz. 12.25 – prezentacja wystawy plenerowej: Katarzyna Kocik (Muzeum Krakowa)

godz. 13.00 – złożenie kwiatów na placu Bohaterów Getta

godz. 13:30  – spotkanie przy żywym Pomniku Pamięci – Drzewie Tadeusza Pankiewicza, skwer przy ul. Józefińskiej 35 (Urząd Miasta Krakowa, Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich)

4 czerwca (sobota), godz. 14.00 – Nie było domu, gdzie by nie zabrano kogoś z najbliższych – spacer po terenie dawnego getta w Krakowie, w trakcie którego zaprezentowana zostanie sytuacja mieszkańców dzielnicy  podczas czerwcowej i październikowej deportacji: Jan Grabowski (Muzeum Krakowa)
Miejsce rozpoczęcia: plac Bohaterów Getta 18.
Limit: 20 osób

Bilety online: https://bilety.mhk.pl/ oraz w kasie Apteki pod Orłem. Brak konieczności rezerwacji

4 czerwca (sobota), godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera: przewodniczka Agnieszka Szafraniec

Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4.
Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.
Oprowadzenie w cenie biletu na wystawę, obowiązuje limit miejsc, rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: telefon: (12) 426 50 60,
e- mail: info@muzeumkrakowa.pl

4 czerwca (sobota), godz. 19.00–19.40 – Głosy z krakowskiego getta – odczytanie relacji świadków czerwcowej i październikowej deportacji z getta w Krakowie
Miejsce rozpoczęcia: plac Bohaterów Getta.
Podczas spotkania odczytane zostaną relacje świadków czerwcowej i październikowej deportacji z krakowskiego getta. Poznamy przebieg wydarzeń na placu Zgody (obecnie Bohaterów Getta) w konkretnych dniach wysiedleń. Wspólnie upomnimy się o pamięć o nieobecnych, których życie zostało brutalnie przerwane.

Informacje organizacyjne

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających:
adres: Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory)
godziny otwarcia: poniedziałek– niedziela 10.00–19.00
telefon: (12) 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

NA POGRANICZU (WIELO)KULTUROWYM.

 

 

31 maja (wtorek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w nowym cyklu spotkań: Zbliżenia. Zoom na wschód, których tematem będzie szeroko rozumiana kultura Ukrainy.

Żółkiew, miasto założone w 1597 r. przez Stanisława Żółkiewskiego, w I połowie XVII wieku przekształciła się w prywatne miasto-twierdzę. Renesansowa idea ośrodka została zaczerpnięta z powstałego kilkadziesiąt lat wcześniej Zamościa, według koncepcji włoskiego architekta, Pietra di Giacomo Cataneo. Projekt obejmował ogólny zamysł miasta i plan zamku, dzielnic, ulic oraz domów.

Dzisiaj to urokliwe miejsce, mimo że nie jest już tak popularne, jest jednym z najciekawszych miast zabytkowych w kraju. Do przybliżenia jego zróżnicowania posłuży nam kategoria płynności pogranicza, dzięki której będziemy eksplorować nie tylko etapy rozwoju czy prosperity, ale i okresy upadku ośrodka, którego europejskie dziedzictwo kulturowe współtworzyli przedstawiciele wielu narodowości – Ukraińcy, Żydzi, Polacy. Będzie to więc opowieść z pogranicza kultur.

dr Michał Grabowski
Wieloletni pracownik Muzeum Krakowa, koordynator współpracy muzeum z Zamkiem w Żółkwi w ramach programu „Muzea bez granic”. Kurator wystawy o dziedzictwie kulturowym w Żółkwi.

Wydarzenie bezpłatne. Bez rezerwacji.

 

 

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa. Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

ЩОВІВТОРКА10.00 – 19.00 | WTORKI 10.00 – 19.00
музей подґужа (вул. лімановського 51) / Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) www.facebook.com/muzeumpodgorza/
– рукодільне творче заняття
– показ продукції шоколадних цукерків
– ігри і забави для дітей
—-
Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) www.facebook.com/muzeumpodgorza
– warsztaty rękodzieła i rzemiosła
– warsztaty czekoladowe
– gry i zabawy dla dzieci

 

Запрошуємо сімей з дітьми взяти участь у навчальних заняттях у вибраних відділах Музею Кракова. Це будуть зустрічі з культурою, але теж з дітьми та дорослими. Будемо творити, відкривати, познавати і захоплюватися, смакувати, а навіть танцювати і співати. Будемо пізнавати та підтримувати один одного. Ласкаво просимо до нас! Зустріньмося!

Rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w otwartych zajęciach edukacyjnych w wybranych oddziałach Muzeum Krakowa. Będą to spotkania z kulturą i sobą nawzajem. Będziemy tworzyć i odkrywać, poznawać i podziwiać, smakować, a nawet tańczyć i muzykować. Będziemy się poznawać i wzajemnie wspierać. Zapraszamy! Spotkajmy się!

ЩОСЕРЕДИ 14.00 | ŚRODA 14.00
Дім гіполітів (Пл. мар’яцька 3) / Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3) www.facebook.com/KamienicaHipolitow/
1 червня, 2022, 14.00
Дім Гіполітів
Буденне життя у міщанському домі у 19 столітті

освітнє заняття

Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3) www.facebook.com/KamienicaHipolitow/
1 czerwca 2022, godz. 14.00
Życie codzienne w kamienicy mieszczańskiej w XIX wieku
warsztaty edukacyjne

 

PROFESOR WIKTOR ZIN. DZIEDZICTWO I PAMIĘĆ.
W 15. ROCZNICĘ ŚMIERCI

2 czerwca (czwartek), godz. 18:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Transmisja online na profilu Pałacu Krzysztofory na Facebooku

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci prof. Wiktora Zina.

W trakcie wydarzenia zostanie poruszona tematyka związana z działalnością naukową, konserwatorską, publiczną i edukacyjną profesora. Można będzie również zobaczyć oryginalne rysunki ukazujące rekonstrukcje historycznej zabudowy Krakowa, a także jeden z odcinków popularnego cyklu telewizyjnego Piórkiem i węglem, którego autorem był prof. Zin.

W spotkaniu wezmą udział prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz (rektor Politechniki Krakowskiej) i dr hab. Marek Walczak, prof. UJ (dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego). Prowadzenie: Witold Turdza.

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

 

 

3 czerwca (piątek), godz. 16:30
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na kolejne spotkanie w Muzeum Krakowa, tym razem poświęcone lokalnemu dziedzictwu.

Oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi
Miejsce wydarzenia: Dom pod Krzyżem i okolice

Krakowskie dziedzictwo niematerialne to bogactwo tradycji i zwyczajów oraz związanych z nimi umiejętności i wiedzy. Dziedzictwo niematerialne kształtuje lokalną krakowską tożsamość jego depozytariuszy. Z dziedzictwem niematerialne związane są również rzeczy materialne i przestrzeń. Są to wytwory rąk depozytariuszy lub rytualne przedmioty, które są niezbędne do kultywowania tradycji.

W czasie warsztatów w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (Dom pod Krzyżem) uczestnicy poznają krakowskie zwyczaje wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz wybrane z nimi przedmioty. Będzie można odczuć wagę konika, w którym harcuje Lajkonik, podziwiać misterne sploty krakowskich koronek klockowych, poczuć zapach wiślanego drewna, które flisacy używają do wyrobu swoich wioseł, a także spróbować swoich umiejętności w pracy ze staniolem, który tak wspaniale zdobi krakowskie szopki.

Spotkanie otwarte dla wszystkich, skierowane głównie do osób z  niepełnosprawnością wzroku
Odbiorcy: Młodzież i osoby dorosłe
Osoba prowadząca: Andrzej Szoka

Udział bezpłatny
Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109 / Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

4-5 czerwca (sobota – niedziela)

Zapraszamy do wzięcia udziału w muzealnym Dniu Dziecka!

Program

4 czerwca (sobota)

Chodź, pomaluj mój świat
godz. 10:00 – 13:00
warsztaty
Miejsce: dziedziniec przed Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Kreda w dłoń! Zapełnijmy przestrzeń przed Muzeum Nowej Huty galerią postaci z polskich i ukraińskich bajek i legend! Niech plac przed dawnym kinem Światowid zatonie w barwach! W przerwach w rysowaniu zaplanowane są zabawy podwórkowe, a dla posiadających smartfony – warsztaty animacji. W razie niepogody zajęcia zostaną zorganizowane w środku budynku. Najmłodszym pomoc zapewnią animatorzy polscy i ukraińscy.
Prowadzenie: Ksenia Berezowska, Zbigniew Semik, Mateusz Boczar

W pogoni za krzysztoforskim kogutem!
godz. 11:00
oprowadzanie z questingiem
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na interaktywne oprowadzanie tematyczne dla rodzin w ramach cyklu „Oprowadzanki„!
Z okazji Dnia Dziecka wyjątkowo obowiązuje jednorazowy rabat: Oprowadzanki tego dnia w cenie 10 zł (jeden opiekun wstęp bezpłatny).

Czy wiecie, że Pałac Krzysztofory ma swojego ducha? Co więcej, z naszą rezydencją związana jest pewna legenda. Pojawia się w niej tajemniczy kogut, który na końcu okaże się… Ciii, tego sekretu nie zdradzimy.
W trakcie zajęć ruszymy śladem koguta, który ukrył się w krzysztoforskich piwnicach. Zostawi nam jednak zagadki w postaci questingu, które w trakcie zwiedzania będziemy wspólnie rozwiązywać.
Co odkryjemy w czeluściach pałacu? Czy spotkamy Czarną Damę, która lubi przechadzać się po sali balowej? Tego wszystkiego dowiemy się podczas rodzinnego oprowadzania. Serdecznie zapraszamy!
Prowadzenie: Justyna Kasińska

Bronowicki zielnik – na ból głowy i do smaku
godz. 15:00
warsztaty
Miejsce: Rydlówka, ul. Tetmajera 28

Zapraszamy do Rydlówki na smakowicie pachnące warsztaty zielarskie. Wzorem Stanisława Wyspiańskiego będziemy przyglądać się kwiatom i stworzymy własne zielniki z niebanalnymi opisami roślin. Poznamy dawne tradycje zielarskie i odkryjemy lecznicze właściwości rosnących na bronowickich łąkach roślin. Nie zabraknie też ciekawych eksperymentów zapachowo-smakowych! Zajrzymy do dawnych przepisów kulinarnych i skosztujemy pysznych kwiatowo-ziołowych herbat.
Prowadzenie: Ewelina Radecka i Joanna Zdebska-Schmidt

Podziemna tajemnica
godz. 10:00 – 17:00
karty pracy na wystawie (przeznaczone dla dzieci od 10. roku życia)
Miejsce: Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Podobno Podziemia Rynku Głównego skrywają niejeden sekret. Na śmiałków, którzy je odwiedzą, czekać będzie niecodzienne wyzwanie. Czy uda się Wam odkryć wszystkie tajemnice i spisać je na specjalnych kartach pracy? Zapraszamy na zwiedzanie wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa i wspólne odkrywanie jej na nowo z przygotowanymi przez naszych pracowników materiałami edukacyjnymi.

***

5 czerwca (niedziela)

Retro kuchnia
godz. 11:00 i 14:00
warsztaty
Miejsce: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszczańskim domu była kuchnia. To w niej przygotowywano odświętne dania, ale też codzienne posiłki. Zaprezentujemy niezwykłe przedmioty związane z gotowaniem, które dla wielu osób mogą być zupełnie nieznane, jak maselniczka, foremki do robienia czekoladek, maszynki do gotowania czy robienia lodów. W części warsztatowej przygotujemy ilustracje do dawnych książek kucharskich.
Prowadzenie: Iwona Kawalla – Lulewicz, Małgorzata Kuciel

Herbaciane tajemnice
godz. 12:00 (godzina może ulec zmianie)
warsztaty
Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Słyszysz: „herbata” i… co myślisz? Dla niektórych to herbata zielona, dla innych owocowa. Niektórzy wolą ją pić z dużych i ciężkich kubków, inni – z delikatnych filiżanek. Świetnie sprawdza się też w termosie. Na sklepowych półkach stoi i w wielkich metalowych lub szklanych słojach albo w tekturowych pudełkach z wydzielonymi porcjami. Ile osób – tyle sposobów na przygotowanie tego niezwykłego napoju.
W trakcie warsztatów prowadzonych przez mistrzów parzenia i właścicieli sklepu eherbata.pl poznamy pielęgnowaną przez wielu sztukę i tradycję przygotowywania naparów. Jaką rolę pełniła ona kiedyś, a jaką współcześnie?
Zapraszamy na dziedziniec Domu pod Krzyżem, by w cieniu wierzby odkryć tajemnice herbat.
Prowadzenie: Mariusz Zygmunt (eherbata.pl)

Śladem krakowskich zwierzaków
godz. 12:00
spacer edukacyjny
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Chyba każde dziecko słyszało o Smoku Wawelskim, ale już nie wszyscy znają psa Dżoka. Dlatego też podczas naszego spaceru będziemy podążać szlakami, wyznaczonymi dla nas przez krakowskie zwierzęta. Zobaczymy m.in. lwa, słonia, wiewiórkę oraz pawia. Nie zabraknie także najsłynniejszych mieszkańców Rynku, czyli krakowskich gołębi. Postaramy się ponadto odpowiedzieć na pytanie, czym karmić miejskie zwierzątka. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby na spacer wzięły ze sobą ulubione pluszaki – szczególnie mile widziane oczywiście zwierzęce przytulanki!
Prowadzenie: Anna Magiera (Dział Edukacji)

***

Informacje organizacyjne

Opłaty za udział w wydarzeniach:

  • 10 zł – dzieci i młodzież do 18 lat
  • jeden opiekun ma bezpłatny wstęp, każdy kolejny płaci 10 zł
    (z wyjątkiem zajęć Chodź, pomaluj mój świat na dziedzińcu przed budynkiem Muzeum Nowej Huty 4.06, godz. 10:00-13:00. Zajęcia te są bezpłatne)

W dniu 4 czerwca bilet wstępu na wszystkie wystawy Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia  w cenie 1 zł. 
W dniu 5 czerwca bilet wstępu na wszystkie wystawy Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia  w cenie 1 zł (z wyłączeniem Rynku Podziemnego).

Bilety na wydarzenia można rezerwować oraz kupić w kasach muzealnych oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Kontakt:
telefon: (12) 426 50 60
email: info@muzeumkrakowa.pl









PLACES WORTH YOUR TIME