Muzealne aktualności 30 października – 5 listopada

0

Muzealne aktualności 30 października – 5 listopada

Podgórze daje wolność

30 października (poniedziałek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, Limanowskiego 51

31 października 1918 r. na krakowskiej wieży ratuszowej zawisły polskie flagi, jednak proces wyzwalania miasta rozpoczął się właśnie w Podgórzu. Wieczorem, 30 października na prośbę Antoniego Stawarza jego gospodyni Maria Wisłocka wraz ze znajomymi paniami szyły kokardy narodowe, które następnego dnia zostały przypięte do czapek zbuntowanych polskich żołnierzy. Zapraszamy, więc na podobny wieczór, w czasie, którego opowiemy o Antonim Stawarzu i wydarzeniach, które odbyły się w Podgórzu, przygotujemy własne kokardy oraz zgodnie z tradycją, wspólnie zaśpiewamy pieśni patriotyczne, w czym pomoże nam chór z zaprzyjaźnionego Centrum Aktywności Seniora w Podgórzu.
Osoba prowadząca: Robert Gaweł, Centrum Aktywności Seniora Podgórze
Udział bezpłatny.

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
oraz będące częścią programu Roku Włodzimierza Tetmajera

Oprowadzanie tematyczne „Włodzimierz Przerwa-Tetmajer – akt IV”
31 października (wtorek), godz. 15:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, II piętro, sala wystaw czasowych
Muzeum Krakowa zaprasza na wykład towarzyszący wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

W czwartym akcie cyklu Włodzimierz Przerwa-Tetmajer w czterech aktach obraz bohatera wystawy dopełni przedstawienie jego działalności na rzecz społeczności lokalnej, jego działalności politycznej, która swój początek miała jeszcze w okresie zaborów. Poznamy także opowieść o tym, jak zareagowano na jego ślub i wyprowadzkę do Bronowic. Tetmajer nie uczestniczył w działaniach wojennych, ale miał swój wkład w odzyskanie niepodległości, będąc członkiem delegacji na konferencję pokojową w Paryżu, o czym również opowiemy podczas naszego zwiedzania.
prowadzenie: Tomasz Karżewicz

Miejsce: Pałac Krzysztofory, II piętro, sala wystaw czasowych
Oprowadzanie tematyczne w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
3 listopada (piątek), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, II piętro, sala wystaw czasowych
Z okazji 100. rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa przygotowało wystawę czasową poświęconą jego twórczości. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek tego artysty, literata i polityka w naszym muzeum . 45 lat temu w wielkiej sali przy kościele Franciszkanów otwarto ekspozycję, na której wystawiono obrazy Tetmajera z zaledwie kilku muzeów w Polsce, jego rysunki i szkicowniki, a także pojedyncze pamiątki po nim. Tegoroczna, jak dotąd najobszerniejsza wystawa poświęcona temu artyście, obejmować będzie ponad 400 eksponatów z całej Polski. Jej kuratorka, Marta Marek, podczas oprowadzań wprowadzi zwiedzających w świat sztuki artysty. Przypadający obecnie Rok Włodzimierza Tetmajera jest idealną okazją do wspólnego odkrycia na nowo lub przypomnienia dzieł i postaci tego niezwykłego człowieka. Na zwiedzających czekają wspaniałe opowieści dotyczące twórczości i bogatej biografii Włodzimierza Tetmajera, która może zadziwić, a nawet niekiedy zaskoczyć. A wszystko to w otoczeniu świetnej klasy malarstwa sprowadzonego do Krakowa z całej Polski.

prowadzenie: Marta Marek

Oprowadzanie kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

Haft, malarstwo, wycinanka
– warsztaty towarzyszące wystawie „Wyszywanka – kiedyś i dziś ”

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach wystawy „Wyszywanka – kiedyś i dziś” prezentowanej Pod Arkadami Pałacu Krzysztofory od 10 października w czwartki, piątki, soboty i niedziele, aż do końca wystawy będą odbywać się warsztaty artystyczne w trzech różnych dziedzinach sztuki.

Wycinanka – metoda wycinania wzorów w kartce papieru przy pomocy skalpela. Wzornictwo dowolne, ale i tak tradycyjne ludowe jest najładniejsze. Na początku każdy będzie mógł tworzyć obrazy według przygotowanego szkicu, aby obył się z narzędziami pracy, a biorąc udział w następnych zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać własne szkice i na ich podstawie wykonać wycinankę. Zajęcia będzie prowadzić Kateryna Hoculak, artystka, malarka, mistrzyni wycinanki.

Petrykowskie malarstwo – tradycyjna metoda dekoracji przedmiotów, a nawet budynków w Petrykiwce w Ukrainie. W 2013r. ten rodzaj dekoratywnego malarstwa został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jako spuścizna kultury niematerialnej. Podobnego rodzaju malarstwem może pochwalić się polskie Zalipie. Jest to piękne malarstwo napawające radością i dobrym nastrojem. Podczas zajęć uczestnicy będą malować nie tylko na papierze, ale również na drewnie i tkaninach. Zajęcia poprowadzi Kateryna Hoculak.

Tradycyjny ukraiński haft – na zajęciach uczestnicy będą mogli poznać dawne techniki haftowania, stosowane wzory i ich symbolikę. Szwów w ukraińskiej tradycji jest, co najmniej 150 i dzięki tym ściegom tworzone są niepowtarzalne wzory i dekoracje, które można pooglądać na wystawie. A może któryś z prezentowanych wzorów przypadnie do gustu i chciałby go odtworzyć? Mistrzyni haftu Tina Bondarenko na pewno nauczy jak je wykonać.

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów. Można uczestniczyć nawet we wszystkich zajęciach o ile będą jeszcze na nie miejsca. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i każde dzieło wykonane na zajęciach można wziąć ze sobą do domu. Wiek dzieci od 8 lat, dorośli do 100 lat.

Harmonogram warsztatów:

Wyszywanka
4.11 – sobota, 15:00-17:00, sala edukacyjna
9.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
16.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
23.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
25.11 – sobota, 15:00-17:00, sala edukacyjna
30.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Wycinanka
3.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
12.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
12.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
17.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
26.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
26.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
1.12 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Petrykiwskyj Rozpys
5.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
5.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
10.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
19.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
19.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
24.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

3.12 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
3.12 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów w formularzu.

 

Tydzień Dziadoŭ czyli jesienna odsłona solidarności!

3 listopada (piątek) – 5 listopada (niedziela)
Muzeum Podgórza , ul. Limanowskiego 51

W Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa, można będzie odwiedzić Tydzień Dziadoŭ – Dziady Białoruskie – święto wspólne dla wszystkich słowian, ale przez Białorusinów szanowane i corocznie szczególnie obchodzone po dziś dzień.

Od trzech lat tacy białoruscy aktywiści organizują w Krakowie wydarzenia dla obcokrajowców, szczególnie dla diaspory białoruskiej, w dni świąt i ważnych wydarzeń z historii swojego kraju, zachowując tradycje białoruskie, a również przybliżając kulturę Białorusi innym ludziom, żeby mogli zobaczyć jak ciekawa i jak bliska Polakom, a jednak odmienna jest Białoruś.

Ze względu na dużą liczbę chętnych i ograniczoną liczbę miejsc, prowadzimy zapisy na poszczególne wydarzenia na stronie.
Program wydarzenia

Ludzie z marmuru. O budowniczych Nowej Huty z pierwszych lat jej powstawania – Akademia Kraków 2023

4 listopada (sobota), godz. 11:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Cykl spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. „Kraków na srebrnym ekranie – historia krakowskiego kina”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków: „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… filmy i krakowskie kina. W trakcie spacerów poznamy historię krakowskiej kinematografii, czy też popatrzymy na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Będziemy także starali się uchwycić kadry ze znanych filmów, które na swój plener wybrały właśnie Kraków.

Wycieczka będzie opowieścią o okolicznościach powstania Nowej Huty i pierwszych latach jej budowy. Zastanowimy się dlaczego Nową Hutę zbudowano właśnie na wschód od Krakowa; skąd przyjeżdżali jej budowniczowie; jak wspominali prace na budowie; jakie konflikty rodziły się między nimi, a mieszkańcami Mogiły i Pleszowa; jak wyglądało współzawodnictwo pracy w Nowej Hucie. Zobaczymy najstarsze budynki w Nowej Hucie i poznamy biografię Piotra Ożańskiego – pierwowzoru bohatera „Człowieka z marmuru” Mateusza Birkuta, który będzie również głównym bohaterem spaceru. Opowiemy także o innych, mniej znanych przodownikach pracy.
Najważniejsze punkty spaceru: Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid), osiedle Młodości, osiedle Wandy, Plac Pocztowy, osiedle Willowe, widok na dawną Hutę im. Lenina, Plac Centralny.
Przykładowe postaci, które pojawią się w trakcie spaceru: Tadeusz Ptaszycki, Piotr Ożański, Walenty Gil, Janusz i Marta Ingardenowie

Prowadzący: Piotr Kapusta

Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie https://bilety.mhk.pl lub w kasach Muzeum Krakowa
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e –mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

Co mogą smoki, a czego nie, zaraz dowiesz się – Księgi Krzysztoforskie

5 listopada (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory , Rynek Główny 35

zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem zobaczymy przygody, jakie spotkały krewnego Smoka Wawelskiego, Smoczka Obiboczka.
Mieszkańcy leśnej polany, Smoczek Obiboczek i Skrzacik Pomponik, przeżywają wspólnie zabawne sytuacje. Bywają nieposłuszni i niegrzeczni, co powoduje pewne kłopoty, ale wszystko kończy się dobrze. Dowiadują się, jak ważna jest kultura osobista, dobre wychowanie i co wspólnego ma z nimi czytanie książek. W drodze towarzyszą im Pan Anatol Bibliotekarz Znakomity, Waldemar Ojciec Smok (rodzony brat Smoka Wawelskiego), Nauczyciel Papug Dziób i inne, wielobarwne postaci tego spektaklu w dwóch odsłonach.
Przedstawienie składa się z elementów teatru żywego aktora oraz teatru kukiełkowo-lalkowego. W czasie spektaklu Dzieci zostają zaproszone na scenę, współtworząc opowiadaną bajkę. Gwarantujemy wspaniałą zabawę i niezwykłe przeżycia!
Krzysztoforskie Księgi to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Miejsce wydarzenia: Sala Miedziana
Limit osób: 100 osób
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

1 listopada – środa (Wszystkich Świętych) Muzeum nieczynne

Pozostają w naszej pamięci

Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

81. Konkurs Szopek Krakowskich

1 listopada (środa) – 5 grudnia (wtorek)

Ruszają zapisy ON-LINE na 81. Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Zapisy ruszają od 1 listopada 2023 roku i potrwają do 5 grudnia 2023.
Wszystkie Osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz na stronie. Link do formularza podamy w dniu 1 listopada
w momencie startu zapisów.
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem folklor@muzeumkrakowa.pl

Informacje: 81. Konkurs Szopek Krakowskich – Muzeum Krakowa

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

Konkurs „Barwny Tetmajer”
Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

Podsumowując okres wakacyjny pragniemy z radością poinformować, że w konkursie dla dzieci i ich rodzin „Barwny Tetmajer” laureatami zostali:
w miesiącu lipcu: Jakub Płaza, Marek Vrbata i Jan Strzelecki
w miesiącu sierpniu: Rita Bigaj, Lena Góralczyk i Antonina Durlik
Laureatom i Laureatkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za niezwykle ciekawe odpowiedzi!
Konkurs towarzyszy wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”, którą do 12 listopada można oglądać w Pałacu Krzysztofory. Na wystawie znajduje się także rodzinna ścieżka edukacyjna.

Rodzinna ścieżka edukacyjna

Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-18.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w godzinach 15:00-17:00 w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
– zakończenie tzw. okresu przejściowego

Miasto Kraków od 2010 r. sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych, które tworzone są w celu zachowania krajobrazu kulturowego wybranych terenów.

Powoływanie parków kulturowych to sposób zarządzania zabytkową przestrzenią oraz kluczowe narzędzie poprawy wizerunku danego miejsca, mające służyć m.in. w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Jest to też najnowocześniejsza forma ochrony dziedzictwa, przewidziana w ustawie
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Uchwała Rady Miasta Krakowa nr LXXXIII/2368/22 z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem weszła w życie 1 września 2022 r. Od tego momentu lokalne instytucje, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do przyjętych zasad. Dotyczy to zwłaszcza obiektów i elementów (m.in. szyldów, tablic i urządzeń reklamowych) istniejących na tym terenie przed powołaniem parku. Termin ten mija 31 sierpnia br. Jesteśmy zatem o krok od pełnego funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych na terenie Kazimierza i Stradomia.

Kazimierz ze Stradomiem to wyjątkowy obszar znajdujący się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa, stanowiący ciekawą mozaikę terenów o różnym charakterze, genezie i sposobie zagospodarowania. Walory tego unikatowego terenu doceniono już na początku XX w., wpisując ten konkretny układ urbanistyczny do rejestru zabytków pod nr A-12. Widnieje on również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a także wchodzi w skład historycznego miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii.

Teren parku, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Należy przypomnieć, że wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmuje przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowych i usługowych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości umieszczania szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (także na barkach) oraz urządzeń technicznych. Uchwała porządkuje również kwestię prowadzenia przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (tzw. meleksów).

Miastu zależy aby przestrzeń parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia była estetyczna, uporządkowana ale również efektywnie zarządzana. Patrząc wstecz – na dawny wygląd Starego Miasta, które jako pierwsze zyskało status parku kulturowego, musimy pamiętać o ogromnej zmianie jaka zaistniała w wyglądzie tego miejsca. Mamy nadzieję na uzyskanie podobnego efektu w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Przypominamy, iż wszelkie informacje dotyczące zasad i regulacji obowiązujących na terenie objętym ochroną można znaleźć na stronie internetowej www.parkikulturowe.krakow.pl. Miasto prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie”, w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 18 15.









PLACES WORTH YOUR TIME