Muzealne aktualności 4 grudnia – 10 grudnia

0

Muzealne aktualności 4 grudnia – 10 grudnia 

Miasto – Mieszczanie – Muzeum – Mieszkanie – konferencja

4 grudnia (poniedziałek), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej muzeom wnętrz, ale też mieszkańcom kamienic i samemu miastu.

W 2023 roku mija 20 lat od utworzenia w Kamienicy Hipolitów wystawy stałej „Mieszczański dom”. Ekspozycja ukazująca wnętrza mieszkalne dawnych krakowian pozwalała poznać życie, kulturę i obyczajowość mieszczan poprzez wejście do ich domu i przyjrzenie się z bliska jego wystrojowi oraz przedmiotom codziennego użytku.
Jubileusz Kamienicy Hipolitów staje się okazją do poruszenia kwestii aktualności i wagi miejsc ukazujących realistycznie odtworzone wnętrza mieszkalne. Popularność tego typu ekspozycji świadczy, że nie jest to formuła wyczerpana, wręcz odwrotnie – stwarza okazję do przyciągnięcia widza, mogącego w ten sposób spotkać się z historią obyczajowości i kulturą materialną, które często pozwalają nam współczesnym zrozumieć złożone procesy historyczne nie z perspektywy wielkich wydarzeń i nazwisk, ale poprzez zmiany w historii „codzienności”.
Poprzez kulturę materialną, dzieło sztuki, wytwór rzemiosła artystycznego, jak i zwykły wydawałoby się przedmiot codziennego użytku, odbiorca może konfrontować swoją wiedzę i doświadczenie z przekazem narracyjnym tego typu ekspozycji. Porównanie przeszłości z teraźniejszością, wskazywanie zarówno na różnice, jak i szereg podobieństw stanowi doskonałą metodę edukacji i kształtowania świadomego odbiorcy kultury.

Osoby prowadzące: dr Michał Niezabitowski, Michał Hankus, dr Iwona Kawlla-Lulewicz

Program konferencji

10.00 Otwarcie konferencji przez Dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego

Panel I 10.10-11.30
prof. Zygmund Barczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Nowy wymiar mieszczaństwa. Coś się kończy, coś się zaczyna.

dr Agnieszka Janiak-Jasińska, Uniwersytet Warszawski, Pod presją nowoczesności.  Codzienność miejskich warstw średnich na ziemiach polskich przełomu XIX i XX w.

dr Ewa Barylewska-Szymańska, Wojciech Szymański, Muzeum Gdańska, Badania nad gdańskimi domami mieszczańskimi doby nowożytnej.

Dyskusja
11.30 Przerwa kawowa

Panel II 12.00-13.40
Magdalena Grabia-Krawczyk, Muzeum Miasta Zgierza, Kruszówka – kolekcja zamknięta?

Ewelina Krzeszowska, Muzeum Historii Katowic, Mieszczańska kamienica w Katowicach – przywracanie prawdy miejsca.

Magdalena Michalska-Szałacka, Muzeum Pałac Herbsta, Muzeum Pałac Herbsta – Dom historyczny w przemysłowej Łodzi.

Iwona Solisz, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Działania edukacyjne i popularyzatorskie na ekspozycji w kamienicy czynszowej w Opolu.

Dyskusja
13.40 Lunch

Panel III 14.30-15.30
Michał Hankus, Muzeum Krakowa, Eksperyment i praktyka – sztuka i moda współczesna w historycznym wnętrzu mieszczańskiego domu.

prof. Łukasz Sarnat, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Treść vs. przestrzeń.

dr Maria Molęda, Fundacja Nomina Rosae, Współkreowanie protagonisty – kilka refleksji nad znaczeniem kostiumu w oparciu o osobistą praktykę w produkcjach teatralnych i filmowych.

15.30-16.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji

Udział bezpłatny.

 

 

Konferencja Sfogato – Muzyka-Sztuka-Media

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

5 grudnia (wtorek), godz. 11:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Konferencja Muzyka-Sztuka-Media odbędzie się w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczno-Artystycznego Sfogato w Krakowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Referaty wygłoszą: prof. dr hab. Helena Wrona-Polańska, dr Marek Polański, dr hab. inż. arch. Józef Szymon Wroński, mgr Marta Polańska. W module Konferencji zatytułowanym „Sztuka” artyści nawiązywać będą do dziedzictwa Włodzimierza Tetmajera.

W trakcie wydarzenia odbędzie się również Koncert – Muzyka epoki Tetmajerów, połączony z Warsztatami Muzycznymi.

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, POLMIC.pl, Krakow.pl, Kraków Otwarty na świat

Udział bezpłatny.
Na żywo + streaming – muzyka w sieci

„O pieluszkach, nocniku i śpioszkach, czyli historia dzieciństwa” – wykład/warsztaty tematyczne z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

5 grudnia (wtorek), godz. 15:00
Pałac Krzysztofory, Sala Spotka, Rynek Główny 35

 

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących.

Współcześnie, czas dzieciństwa jest wyjątkowym okresem w życiu człowieka – czasem zabawy, beztroski i słodyczy. Dzieci są wyjątkowo chronione i hołubione. Wbrew pozorom jednak nie zawsze tak było, a dzieciństwo to stosunkowo „nowy” wynalazek. Zapraszamy na zajęcia, w trakcie, których, porozmawiamy z muzealniczką Małgorzatą Kuciel o postrzeganiu dziecka i dzieciństwa w przeszłości, a także obejrzymy obiekty związane z dzieciństwem.
Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel

Udział bezpłatny
Limit: 15 osób
Konieczna rezerwacja:
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60

Spotkanie z Mateuszem Lachowskim: Wojny „na żywo” oczami korespondenta wojennego

5 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Sala Kinowa, ul. Lipowa 4

Mamy niesamowitą przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z wybitnym polskim dziennikarzem i korespondentem wojennym – Mateuszem Lachowskim.
Mateusz opowie nam jak wygląda/ła codzienność przedstawiciela prasy relacjonującego działania wojenne w Ukrainie. Nie z Kijowa, ale w zasadzie z przyfrontowych miejscowości. Dowiemy się jaka tak na prawdę, jest rola korespondentów wojennych oraz jak zmienia się rzeczywistość relacjonowania wojen „na żywo” w cyfrowym, XXI wieku. Wszystko to opisane będzie na bazie jego własnych doświadczeń – z relacjonowania wojny w Ukrainie oraz konfliktu w Strefie Gazy.
Mateusz Lachowski, urodzony w 1992 w Lublinie był wieloletnim pracownikiem – korespondentem wojennym największych redakcji telewizyjnych i prasowych w Polsce. Jako pierwszy polski dziennikarz relacjonował zbrodnie wojenne, których armia rosyjska dokonała na Ukraińcach w Buczy czy Mariupolu.
W samym 2022 roku za swoje dokonania został nagrodzony tytułem Dziennikarza – Obywatela przez Towarzystwo Prasowe oraz zdobył III miejsce w plebiscycie na dziennikarza roku Grand Press.
Zachęcamy również do zapoznania się z dokonaniami Mateusza jako dziennikarza, prowadzi bowiem własny kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@Mateusz_Lachowski_Korespondent 

Wstęp wolny

 

 

Wydarzenia w ramach 81. Konkursu Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa

  • 7 grudnia (czwartek), godz. 10:00
    Rynek Główny, pod pomnikiem Adama Mickiewicza

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia 2023 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

  • Gra terenowa „Śladami szopek krakowskich”
    9 grudnia (sobota) godz. 10.00

    Gra miejska rozpocznie się o godz. 10:00 w holu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) zakończy tamże o 14:30.

Gra w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.
Gra terenowa po obszarze krakowskiego Starego Miasta oraz wokół Plant (w rejonie umieszczonych niedaleko centrum szopek w gablotach w ramach spaceru wokół szopki).
Podczas gry uczestniczki/cy w małych grupach będą mieć okazję poznania niezwykłej tradycji budowy szopek krakowskich. Podczas współzawodnictwa odkrywać będą architekturę oraz legendy, które inspirują twórczynie i twórców niematerialnego dziedzictwa Krakowa. Zespoły od 3 do 10 osób zmierzą się również z trudnym zadaniem tworzenia elementów szopek.
Osoba prowadząca: Filip Fotomajczyk

Udział bezpłatny.
Informacje, rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

  • Ogłoszenie wyników konkursu w kategoriach: dorośli, młodzież, szopka OFF
    10 grudnia (niedziela) godz. 14.00
    Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35
    Uroczyste wręczenie nagród i rozdanie dyplomów laureatom 81. Konkursu szopek krakowskich z występem artystycznym oraz poczęstunkiem.
    Osoba prowadząca: dr Michał Niezabitowski – Dyrektor Muzeum Krakowa
    Wstęp wolny
  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do sprawUNESCO

 

 

Thesaurus z Mikołajem – święto oddziału Thesaurus Cracoviensis

8 grudnia (piatek), godz. 10:00-11.30 i 12.30-14.00 dzieci przedszkolne i uczniowie szkół podstawowych z klas 1–8

9 grudnia (sobota), godz. 10:00 -11.30 uczestnicy indywidualni, rodziny z dziećmi
Thesaurus Cracoviensis , ul. Księcia Józefa 337

Zapraszamy na święto oddziału Thesaurus Cracoviensis – warsztaty ozdób choinkowych połączone z oprowadzaniem

Patronem naszego oddziału jest św. Mikołaj znany współcześnie, jako postać związana ze świętami Bożego Narodzenia, obdarowujący prezentami. Owa koncepcja daru ma również dla nas ogromne znaczenie, ponieważ pierwsze kolekcje naszego Muzeum powstały właśnie w oparciu o dary, co jest w dalszym ciągu jednym z podstawowych źródeł nabywania zabytków.
Z okazji święta oddziału proponujemy warsztaty, w czasie, których uczestnicy wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe z ekologicznych materiałów. Pod okiem instruktorów – w zależności od stopnia trudności – będzie można wykonać własnoręcznie zabawki choinkowe wzorowane na tych, które Muzeum przechowuje w swoich zbiorach. Przygotowane dekoracje uczestnicy zabiorą ze sobą.
Warsztaty zostaną poprzedzone krótką opowieścią na temat postaci św. Mikołaja oraz pokazem zabytków związanych z jego postacią.
Oprowadzenie uczestników warsztatów po trasie zwiedzania w Thesaurusie w towarzystwie Mikołaja (krótka opowieść o św. Mikołaju) do sali spotkań, gdzie będą warsztaty ozdób choinkowych.
Święto oddziału oraz postać Patrona wiąże się też ze skierowanym do uczestników zaproszeniem do przynoszenia rodzinnych pamiątek związanych z obyczajowością bożonarodzeniową (kartek świątecznych, zdjęć, ozdób choinkowych) i przekazanie ich w formie daru do zbiorów Muzeum Krakowa.

Konieczna rezerwacja zbiory.magazyn@muzeumkrakowa.pl

8 grudnia (piątek)10:00-11.30 i 12.30-14.00 – dzieci przedszkolne i uczniowie szkół podstawowych z klas 1–8
Koszt: 100 zł od grupy + 5 zł od osoby

9 grudnia (sobota)10:00-11.30 – uczestnicy indywidualni, rodziny z dziećmi. Koszt: 15 zł od osoby

 

 

„Rzekłbym dwa słowa… za dużo”. Pokaz finalistów V edycji Konkursu interpretacji poezji Wisławy Szymborskiej

8 grudnia (piątek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa w listopadzie br. zorganizowało V edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”. Tym razem był on poświęcony poezji Wisławy Szymborskiej, która przez Senat Rzeczypospolitej, została ogłoszona patronką roku 2023.
Zapraszamy na pokaz finalistów konkursu, którzy pod okiem zawodowych aktorów opracują wiersze naszej noblistki. Wyniki ich artystycznej pracy będzie można zobaczyć w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną przenieść się w świat poezji i poczuć smak słowa.
Osoba prowadząca: Agnieszka Kowalska
Wstęp wolny

 

Finisaż wystawy czasowej „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu

  • 8 grudnia (piątek)
    godz. 17:00 oprowadzanie kuratorskie – koszt 14 zł
    godz. 18:00 koncert utworów Ignacego Friedmana w cenie biletu na wystawę (liczba miejsc 40) – zakup biletów online na stronie: bilety.mhk.pl 
    Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 

Ignacy Friedman, podgórzanin z urodzenia, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów na świecie, podziwianym na wszystkich kontynentach piewcą polskiej kultury i muzyki. Był oklaskiwany ponad 3000 razy przez publiczność najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Jego fascynujący życiorys może być przykładem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Także dorobek kompozytorski pianisty stanowi ciekawe studium polskiego neoromantyzmy pierwszej połowy XX wieku. Zapraszamy do Muzeum Podgórza na wyjątkowy koncert utworów Friedmana, który będzie stanowić ostatni akcent kończącej się wystawy czasowej „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”. Będzie on poprzedzony krótką prelekcją o tym wyjątkowym podgórzaninie. W tym dniu będzie też można zwiedzić wystawę czasową do godziny 20.00.

Koncert został zorganizowany przy współpracy z Fundacją Promocji Sztuki Muzycznej im. Ignacego Friedmana.

Wykonawcy:
Mateusz Zubik – fortepian
Piotr Kowal – fortepian
Paweł Czarakcziew – wiolonczela

Kilka słów o artystach:
dr Mateusz Zubik – pianista solista i kameralista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, obecnie pracuje jako wykładowca na Akademii Muzycznej. Jest dyrektorem Festiwalu „Muzyka w Starych Balicach” inicjatorem i organizatorem koncertów CLASSTRIKO, a także założycielem Fundacji Friedmana. Koncertował w Polsce oraz m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Węgrzech, Portugalii i Niemczech, Mołdawii i w Izraelu.

dr Piotr Kowal – pianista, kameralista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Pracuje w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce oraz w Austrii, Danii, Hiszpanii, Izraelu, Niemczech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Paweł Czarakcziew – wiolonczelista, kameralista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz współpracuje z Krakowskim Teatrem Variété. Współtworzy Krakowski Kwintet Harfowy oraz Czarakcziew/Kowal Duo. Poza Polską koncertował w Austrii, Chinach, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

  • 10 grudnia (niedziela)
    W tym dniu wejście na wystawę czasową w cenie promocyjnej – 1 zł

 

Powstrzymać zbrodnię. O mechanizmach prowadzących do ludobójstw

8 grudnia (piątek), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zagłada Żydów i zbrodnie wojenne Niemców na Polakach w trakcie II Wojny Światowej nie były ostatnimi ludobójstwami, które wydarzyły się w Europie. Mimo skali i przemysłowego zabijania ludzi w latach 1939-1945 w późniejszych latach XX i następnie XXI wieku nadal dochodziło do podobnych mechanizmów zabijania ludzi na szeroką skalę. Podczas wykładu przyjrzymy się jakie mechanizmy prowadzą do ludobójstw i zbrodni wojennych, jak działa pamięć o nich oraz dlaczego „nigdy więcej” wojen i ludobójstw nie było i najpewniej nie będzie niczym więcej niż sloganem pozwalającym komfortowo wypierać traumatyczne wydarzenia, które nie dotyczą nas samych. Poza przykładami z II WŚ omówione zostaną konflikty militarne i etniczne na terenie byłej Jugosławii w latach 90-tych XX wieku oraz wojna między Rosją, a Ukrainą z lat 2014-2023.
Prowadzący: Mateusz Zdeb

 

Wirujące światy, czyli tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne” – inkluzywne warsztaty z elementami audiodeskrypcji

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

8 grudnia (piatek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Warsztaty skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych niewidomych i słabowidzących.

Kolorowe lub zupełnie białe, delikatne i kruche światy z opłatka wirowały dawniej pod powałą każdej wiejskiej chałupy. Tę tradycyjną ozdobę wykonywano w okresie Bożego Narodzenia, by uczcić przyjście na świat Zbawiciela. Tworzenie przestrzennych, geometrycznych figur z opłatków to bardzo misterna sztuka rękodzielnicza, a każdy świat może być niepowtarzalny i wyjątkowy.
Przy użyciu prostych narzędzi: noża, nożyczek i wyciętej z tekturki okrągłej formy, każdy z uczestników wyczaruje z delikatnych opłatków swój mały okrągły świat. Jeśli tego będzie mało nauczymy się tworzyć ażurowe formy gwiazdek, choinki, bałwanki i wszystko co wyobraźnia nam podpowie.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera.
Zadanie finansowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI.

Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM.

Udział bezpłatny
Limit: 10 osób
Konieczna rezerwacja: Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60

 

Warsztaty – Światy z opłatka

8 grudnia (piatek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Herbatka u Rydlów, Rok Włodzimierza Tetmajera.

Kolorowe lub zupełnie białe, delikatne i kruche światy z opłatka wirowały dawniej pod powałą każdej wiejskiej chałupy. Tę tradycyjną ozdobę wykonywano w okresie Bożego Narodzenia, by uczcić przyjście na świat Zbawiciela. Tworzenie przestrzennych, geometrycznych figur z opłatków to bardzo misterna sztuka rękodzielnicza, a każdy świat może być niepowtarzalny i wyjątkowy.
Przy użyciu prostych narzędzi: noża, nożyczek i wyciętej z tekturki okrągłej formy, każdy z uczestników wyczaruje z delikatnych opłatków swój mały okrągły świat. Jeśli tego będzie mało nauczymy się tworzyć ażurowe formy gwiazdek, choinki, bałwanki i wszystko, co wyobraźnia nam podpowie.
Zajęcia o charakterze inkluzywnym, prowadzone przez Annę Koblak – edukatorkę i instruktorkę rękodzieła, pasjonatkę folkloru.
Osoba prowadząca: Anna Koblak

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Zadanie finansowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI

Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM

Limit: 15 osób
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletu w kasie oddziału.
Rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Frywolitki przy pierniczku – warsztaty

9 – 10 grudnia (sobota – niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Frywolitka, pikotka, czółenko – słowa te mogą brzmieć nieco zagadkowo, ale specjaliści i specjalistki związane z rzemiosłem artystycznym z pewnością je znają. Frywolitka jest starą techniką ozdobnego wiązania nitek. Znana już była w starożytnym Egipcie i Chinach, a w średniowieczu trafiła do Europy. Choć etymologia tej techniki wywodzi się z łacińskiego słowa frivolus i oznacza coś bezwartościowego i błahego, to wbrew nazwie koronka frywolitkowa skradła już niejedno serce i zyskała na popularności. Wykonywane w tej technice wzory mogą ozdobić bieżnik czy serwetę, ale równocześnie świetnie nadają się, jako ozdoba ubrania czy biżuteria.

Choć w Kamienicy Hipolitów trwa nadal remont, to my nie zwalniamy tempa i pragniemy zaprosić Państwa na spotkanie, w czasie, którego nie tylko poznamy koronkę frywolitkową z bliska, ale także sami będziemy mogli spróbować swoich sił w czasie warsztatu. W sobotę 9 grudnia czeka na Państwa nauka wiązania podwójnego węzełka na kółku, tworzenia pikotek, łączenia kółek za pomocą pikotek, czytania schematów, a także rozpoczęcie pracy nad kwiatkiem składającym się z 5 kółek. Zaś w niedzielę 10 grudnia dokończymy nasze pracy nad kwiatkiem oraz nauczymy się tworzenia łuku i chowania nitek.

Osoba prowadząca: Magdalena Bodnarowska-Albrych, Agnieszka Orlicka

Warsztaty odbędą się w Spotce w Pałacu Krzysztofory, przewidziane są na dwa dni (9 – 10 grudnia) i potrwają od 10.00 do 13.00. Uczestnik kursu powinien przynieść ze sobą szydełko o grubości 0,9 – 1,0 nożyczki, długopis oraz okulary, jeśli potrzebuje ich do pracy. Zapewniamy na zajęcia po dwa czółenka, kordonek, autorskie schematy.

Cena udziału: 15 zł
Limit 6 osób
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Frywolitki przy pierniczku – warsztaty

9 grudnia (sobota), godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Frywolitka, pikotka, czółenko – słowa te mogą brzmieć nieco zagadkowo, ale specjaliści i specjalistki związane z rzemiosłem artystycznym z pewnością je znają. Frywolitka jest starą techniką ozdobnego wiązania nitek. Znana już była w starożytnym Egipcie i Chinach, a w średniowieczu trafiła do Europy. Choć etymologia tej techniki wywodzi się z łacińskiego słowa frivolus i oznacza coś bezwartościowego i błahego, to wbrew nazwie koronka frywolitkowa skradła już niejedno serce i zyskała na popularności. Wykonywane w tej technice wzory mogą ozdobić bieżnik czy serwetę, ale równocześnie świetnie nadają się, jako ozdoba ubrania czy biżuteria.

Choć w Kamienicy Hipolitów trwa nadal remont, to my nie zwalniamy tempa i pragniemy zaprosić Państwa na spotkanie, w czasie, którego nie tylko poznamy koronkę frywolitkową z bliska, ale także sami będziemy mogli spróbować swoich sił w czasie warsztatu. W sobotę 9 grudnia czeka na Państwa nauka tworzenia kółka na łuku, wplatania koralików podczas łączenia elementów, nauka robienia ‘cebulki’, praca nad śnieżynką w oparciu o schemat.

Osoba prowadząca: Magdalena Bodnarowska-Albrych, Agnieszka Orlicka

Warsztaty potrwają od 14.00 do 17.00 w Spotce w Pałacu Krzysztofory. Uczestnik musi przynieść dwa czółenka, szydełko o grubości 0,7 – 0,8, nożyczki, długopis oraz okulary jeśli potrzebuje ich do pracy. Zapewniamy kordonek, koraliki oraz autorski schemat śnieżynki.

Cena udziału: 15 zł
Limit 6 osób
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl tel. 12 426 50 60

 

 

Świąteczne lampiony

10 grudnia (niedziela), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na warsztaty.

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, więc z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa niewielki prezent. Zapraszamy do Muzeum Podgórza, gdzie przy filiżance herbaty i ciasteczku będzie można wykonać recyklingowe świąteczne lampiony, które ozdobią wigilijny stół. Zachęcamy do zabrania ze sobą niewielkich, czystych słoiczków, choć nie jest to warunek konieczny. Wszystkie materiały będziemy mieli przygotowane. W warsztatach może wziąć udział każdy, zapraszamy, więc dzieci, z dziećmi i bez dzieci, dorosłych i seniorów!
Osoba prowadząca: Anna Warzecha

Udział bezpłatny.
Konieczna rezerwacja. Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

 

Frywolitki przy pierniczku – warsztaty

10 grudnia (niedziela), godz. 14:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Frywolitka, pikotka, czółenko – słowa te mogą brzmieć nieco zagadkowo, ale specjaliści i specjalistki związane z rzemiosłem artystycznym z pewnością je znają. Frywolitka jest starą techniką ozdobnego wiązania nitek. Znana już była w starożytnym Egipcie i Chinach, a w średniowieczu trafiła do Europy. Choć etymologia tej techniki wywodzi się z łacińskiego słowa frivolus i oznacza coś bezwartościowego i błahego, to wbrew nazwie koronka frywolitkowa skradła już niejedno serce i zyskała na popularności. Wykonywane w tej technice wzory mogą ozdobić bieżnik czy serwetę, ale równocześnie świetnie nadają się, jako ozdoba ubrania czy biżuteria.

Choć w Kamienicy Hipolitów trwa nadal remont, to my nie zwalniamy tempa i pragniemy zaprosić Państwa na spotkanie, w czasie, którego nie tylko poznamy koronkę frywolitkową z bliska, ale także sami będziemy mogli spróbować swoich sił w czasie warsztatu. Czeka na Państwa nauka robienia odwróconych kółek (split rings), nauka robienia pikotek na drugiej części odwróconego kółka, nauka łączenia elementów za pomocą pikotki na drugiej części odwróconego kółka, nauka nawlekania koralików podczas łączenia  elementów  za  pomocą  pikotki na drugiej części odwróconego kółka, praca nad bransoletką w oparciu o schemat.

Osoba prowadząca: Magdalena Bodnarowska-Albrych, Agnieszka Orlicka

Warsztaty potrwają od 14.00 do 17.00 w Spotce w Pałacu Krzysztofory. Uczestnik musi przynieść dwa czółenka, szydełko o grubości 0,7 – 0,8, nożyczki, długopis oraz okulary jeśli potrzebuje ich do pracy. Zapewniamy kordonek, koraliki oraz autorski schemat.

Cena udziału: 15 zł
Limit 6 osób
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Zimowe miasteczko – tworzymy drewniane domki

10 grudnia (niedziela), godz. 14:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy na warsztaty.

Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych, na wyjątkowe warsztaty do Fortu Jugowice 52a. Tym razem stworzymy miniaturowe drewniane domki, które mogą stanowić klimatyczną dekorację świąteczną, podpórkę do książek czy półkę na klucze!
Każdy uczestnik otrzyma przygotowany wcześniej model, który pomaluje i ozdobi według własnego pomysłu.
Osoba prowadząca: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Cena udziału: 15 zł
Limit miejsc: 10 (w przypadku dzieci 1 opiekun może wejść bezpłatnie).
Konieczna rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

 

 

Ozdóbmy wspólnie choinkę w Pałacu Krzyszofory

Jak co roku, w okresie świątecznym, pod arkadami Pałacu Krzysztofory pojawią się choinki. Tym razem jedną z nich ustroimy wspólnie z Wami – krakowianami! Zawieśmy na niej ozdoby tradycyjne, pełne krakowskich motywów, będące dziełem członków lokalnych stowarzyszeń, uczniów i wykonane przez rodziny z dziećmi. Niech nasza choinka pokaże, jak ciekawy i różnorodny jest Kraków i jego mieszkańcy.

Zapraszamy do przynoszenia swoich ozdób od dnia 27 listopada, do kosza, który będzie znajdował się w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.Mogą Państwo też przyjść do Pałacu Krzysztofory od 4 grudnia
i osobiście zawiesić swoją ozdobę na przygotowanych już choinkach.

  1. Konkurs Szopek Krakowskich

1 listopada (środa) – 5 grudnia (wtorek)

Ruszają zapisy ON-LINE na 81. Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Potrwają do 5 grudnia 2023.

Wszystkie Osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz na stronie https://szopki.muzeumkrakowa.pl 
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem folklor@muzeumkrakowa.pl

Informacje: 81. Konkurs Szopek Krakowskich – Muzeum Krakowa

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do sprawUNESCO









PLACES WORTH YOUR TIME