Muzealne aktualności 4 marca – 10 marca

0

Muzealne aktualności 4 marca – 10 marca

Wydarzenia realizowane w ramach „Miesiąca Krakowianek”

  • Z krakowskiego Kazimierza w wielki świat – wykład online
    6 marca (środa), godz. 17:00
    Kamienica Hipolitów

    Helena Rubinstein uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii była innowatorką współczesnej kosmetologii, a przy okazji Żydówką pochodzącą z Krakowa. Czy jednak była jednak jedyną kobietą pochodzenia żydowskiego z Krakowa, która osiągnęła sukces? Podczas wykładu opowiemy jak judaizm przestawia kobiety, w jaki sposób pojawiają się one w mitologii i żydowskiej, a także zaprezentujemy sylwetki krakowskich Żydówek, które miały swój wkład w rozwój nauki i kultury.
    Prowadzenie: Aleksandra Gaj/MK
    Wykład online na stronie Facebook Kamienicy Hipolitów  https://www.facebook.com/kamienicahipolitowMK 

  • Adrian Baraniecki – prekursor edukacji kobiet i muzealnictwa
    6 marca (środa), godz. 17:00
    Pałac KrzysztoforyRynek Główny 35

    Lekarz, powstaniec, muzealnik, społecznik – taką bogatą biografię miała postać niezwykle zasłużona dla Krakowa. Mowa o Adrianie Baranieckim, którego wpływ na dzieje naszego miasta jest nie do przecenienia. Żyjący w realiach XIX wieku Baraniecki upatrywał możliwości odrodzenia narodu polskiego w m.in. edukacji kobiet. Jako pierwszy w 1868 r. powołał w Krakowie Wyższe kursy dla Kobiet, które funkcjonowały przy nowo utworzonym Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Kształciły się w nich kobiety niezależnie od pochodzenia, wyznania czy dotychczasowego wykształcenia, dla których wówczas nauka uniwersytecka była poza zasięgiem.
    Prowadzenie: dr Piotr Hapanowicz (MK)
    Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca.

  • DNA Krakowa: Krakowianki – zapomniana połowa historii Krakowa
    7 marca (czwartek), godz. 17:30
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

    Centrum Działań Społecznościowych Muzeum Krakowa zaprasza na najbliższe spotkanie z cyklu DNA Krakowa w Pałacu Krzysztofory.
    Spoglądając w indeksy historycznych książek o Krakowie natrafiamy przede wszystkim na męskie imiona. Ale być może da się do spraw podejść inaczej? Jesteśmy świadkami wzmożonego zainteresowania historią krakowianek oraz działań, które prowadzą do zwiększenia społecznej świadomości o ich znaczeniu dla życia miasta i naświetlenia procesów, które prowadziły do ich emancypacji. Na najbliższym DNA Krakowa spotkamy się z osobami, które inicjują projekty społeczne i naukowe, przedstawiające rolę kobiet. Porozmawiamy o ich oddziaływaniu, na budowanie wiedzy o krakowiankach, ale również na wzmacnianie postaw równego traktowania.
    Osoby prowadzące: Kamil Stasiak, Katarzyna Winiarczyk
    Udział bezpłatny

  • „Kraków od początku, bez końca” dla kobiet w cenie 1 zł
    8 – 10 marca (piątek – niedziela)
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

    W dniach 8, 9 i 10 marca (piątek-niedziela) wstęp na wystawę stałą w Pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca” dla kobiet w cenie 1 zł.

  • W dniu Święta Kobiet 8 marca wstęp do Wieży Ratuszowej dla kobiet w cenie 1 zł
    8 marca (piatek)
    Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

    Zapraszamy Panie do odwiedzenia Wieży Ratuszowej.

  • Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa – wykład w ramach cyklu „Żony i muzy malarzy
    8 marca (piatek), godz. 17:00
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

    Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa była żoną Włodzimierza Tetmajera, malarza i polityka, którego sylwetka i twórczość zostały zaprezentowane w ubiegłym roku w Muzeum Krakowa, w cyklu wydarzeń zorganizowanych w ramach „Roku Tetmajera”. Jednym z ważnych faktów w biografii malarza był jego ślub z Anną Mikołajczykówną z Bronowic Małych, który stał się źródłem jednej z legend młodopolskich. Wydarzenie to od razu postawiło młodą wiejską dziewczynę w centrum życia artystycznego Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Jako żona i ulubiona modelka została uwieczniona w niezliczonych obrazach, a jej niezwykła, także późniejsza historia dowiodła silnego charakteru i charyzmatycznej osobowości. W tym roku obchodzona jest podwójna rocznica – 150. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Anny. Wykład będzie próbą przybliżenia jej sylwetki oraz próbą przedstawienia faktów z perspektywy kobiety i żony malarza. Zapraszamy na wykład inaugurujący cykl spotkań „Żony i muzy malarzy”.

    Prowadzenie: Marta Marek (MK)
    Sala Baltazara Fontany.
    Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca.

  • Społeczniczki, emacypantki, artystki – oprowadzenie kobiecym szlakiem po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory
    9 marca (sobota), godz. 11:00
    10 marca (niedziela), godz. 11:00
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

    W historii Krakowa pełno jest niezwykłych kobiet. Od zarania dziejów kobiety odciskały swoje piętno na życiu Krakowa, dając się poznać, jako zaangażowane społeczniczki, emancypantki i artystki. Bez ogromnego zaangażowania wielu pokoleń krakowianek, trudno sobie wyobrazić dzisiejsze miasto. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, podczas którego poznamy postacie niezwykłych kobiet, w tym m.in. Marii Jaremy, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a także Anny z Branickich Lubomirskiej, zwanej Czarną Damą z Krzysztoforów.

    Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
    Udział w cenie biletu wstępu na wystawę stałą. Dla kobiet udział w oprowadzaniu dla wynosi 1 zł
    Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Podgórze od podwórka – spotkanie satyryczno-sentymentalne

6 marca (środa), godz. 18:00

Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład.

Podgórze lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku to lata panoszącej się komuny, szemranych układów, życia bez taryfy ulgowej, ale też pełne śmiesznych, komediowych wydarzeń, które w parze rodziły mocne charaktery.
Piotr i Waldemar okraszą państwa szeregiem anegdot, dykteryjek, prawdziwych sentymentalnych historii i może nawet coś zagrają akustycznie!
Serdecznie zapraszamy!

Osoby prowadzące: Piotr „Foreman” Foryś; Waldemar Ciesielczyk
Udział bezpłatny.

 

Gdzie kręcono „Listę Schindlera”? Spacer edukacyjny

7 marca (czwartek), godz. 12:00
Miejsce zbiórkipl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, budynek dawnego Dworca Głównego

Stolica małopolski jest odwiedzana ze względu na swój unikalny charakter, mnogość zabytków, czy szereg interesujących instytucji – jedną z ważniejszych składowych jej fenomenu jest również film, którego światowa premiera odbyła się w 1993 roku. Nikt chyba nie przypuszczał, jaki sukces odniesie nagrodzony oskarami film Stevena Spielberga pt. Lista Schindlera – dość powiedzieć, że co roku wystawę stałą w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera odwiedza kilkaset tysięcy osób zainteresowanych tą historią, a spora część na własną rękę podążą szlakiem scen znanych z filmu.
Przedstawiona w Liście Schindlera historia niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1198 Żydów od śmierci – w przeważającej mierze została zrealizowana właśnie w Krakowie. To tu funkcjonowała wspomniana wcześniej fabryka, jak i również getto oraz obóz koncentracyjny. Mimo wielu nieścisłości ekipa filmowa starała się jak najwierniej oddać charakter tej historii, czasem realizując sceny w lokacjach autentycznych, najczęściej jednak tworząc wierne rekonstrukcje.
Podczas spaceru edukacyjnego uczestnicy nie tylko zobaczą miejsca znane z filmu, ale zostaną one również skonfrontowane z oryginalnymi scenami i opatrzone profesjonalnym komentarzem merytorycznym.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Limit: 20 osób
Cena biletu: 20 zł
bilety do kupienia online

 

 

Zwierzęta na Podgórzu

9 marca (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na warsztaty plastyczne.

Skąd na podgórskich budynkach wzięły się słonie, jeleń i lew? Jak z Podgórzem związany jest sokół? Na zajęciach zajmiemy się zwierzętami, występującymi na fasadach podgórskich budynków, ale i tymi, które zamieszkiwały dawniej Podgórze, będąc pomocne ludziom i umilając im życie (konie, psy, koty). Na zakończenie uczestnicy wykonają wyjątkową interaktywną książeczkę – animalarium. Zapewniamy, że znajdą się w niej przedziwne zwierzęta!
Osoba prowadząca: Anna Pomykalska

Dzieci 6-10 lat
Limit: 15 osób
Bilet: 20,00 zł
Rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60.

 

Z okien apteki – oprowadzanie po wystawie stałej w Aptece pod Orłem w 81. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

9 marca (sobota), godz. 15:30
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 1

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej.

W marcu 2024 roku minie 81. lat od czasu likwidacji krakowskiego getta. 13 i 14 marca 1943 roku rozegrał się ostatni akt tragedii Żydów uwięzionych w getcie w Krakowie. Część z nich trafiła do obozu Plaszow, pozostałych wywieziono do Auschwitz-Birkenau, wielu zamordowano na miejscu. Wydarzenia te obserwował farmaceuta Tadeusz Pankiewicz, zarządzający apteką w tzw. dzielnicy żydowskiej. Z okien apteki widział zbrodnie, jakich dopuszczał się okupant nad bezbronną ludnością żydowską. Podczas oprowadzania podążymy szlakiem jego wspomnień z tego wydarzenia. Dowiemy się o przebiegu likwidacji, losie znajomych farmaceuty i sytuacji panującej w opuszczonym getcie.

Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik
Cena biletu: 20 zł
Sprzedaż online

 

Księgi Krzysztoforskie – 7 legend Krakowa smok opowiada

10 marca (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, (Sala Miedziana),  Rynek Główny 35, 

Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem poznamy siedem legend Krakowa.
Opowieść rozpoczyna odnalezienie Starego Młynka, który był zakopany przy ul. Szewskiej niedaleko domu Skuby. Bohaterowie przedstawienia postanawiają uruchomić znalezisko i to daje początek tej niesamowitej historii. Smok opowiada legendę Smoka Wawelskiego, który jest jego dalekim krewnym, a także przybliża słuchaczom postać Jana Twardowskiego, największego krakowskiego maga. W historii pojawią się również postacie Lajkonika i Flisaka, zaczarowane gołębie, legendy o dwóch wieżach i hejnale, o Krzysztoforach, diable i kogucie w jednym bucie.
A jakie to historie, o czym opowiadają, co je łączyło, kto był dobrym a kto złym bohaterem, kto kogo pokonał i jakim sposobem? Co jest ważniejsze – siła fizyczna czy umiejętności magiczne, czy może umysłem lepiej pokonać zło i stać się bohaterem na wieki?
Widowisko zawiera zarówno elementy teatru żywego aktora jak i teatru kukiełkowo lalkowego. Podczas trwania spektaklu Dzieci występują na scenie, stają się bohaterami bajki, uczestniczą w tworzeniu, co daje im niezapomniane wrażenia wspaniałej zabawy.
Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 3-10 lat.
Cena biletu: 20 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

  1. Konkurs Drzewka Emausowego

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Z pewną obawą oczekiwaliśmy wówczas na pierwsze prace, nie wiedząc, czy nasz pomysł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednak szeroki odzew, a przede wszystkim kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawieranych w zgłaszanych do konkursu pracach z roku na rok zaskakiwała nas coraz bardziej. Wzrastała nie tylko ilość przynoszonych na konkurs drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie nie tylko twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Konkurs przekroczył także granice Krakowa, angażując również twórców z bliższych i dalszych okolic miasta, a dzięki swojej internetowej odsłonie, wprowadzonej w czasie pandemii równolegle do konkursu głównego, mogliśmy podziwiać prace powstające w odległych miejscach Polski, a nawet za granicą. Zapraszamy, zatem Państwa do wzięcia udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego konkursu!

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.

Zapraszamy do udziału w sześciu konkursowych kategoriach:

  • drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
  • drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
  • drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn., co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
  • drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
  • można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy

Prace konkursowe będziemy przyjmować na Placu Szczepańskim w sobotę 16 marca 2024 r., od godziny 10.00 do 12.00.  Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu. O godzinie 12.00 autorzy wraz Pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar Pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (16 marca 2024 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Pałacu Krzysztofory, jednak bardzo prosimy, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 roku, o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Będzie to jednocześnie wernisaż pokonkursowej wystawy, którą będzie można oglądać w salach wystaw czasowych na II piętrze Pałacu Krzysztofory od 24 marca (od ogłoszenia wyników o godz. 15.00) do 19 maja 2024 roku. Na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności będzie można głosować w trakcie trwania wystawy, a wyniki podamy na naszym oddziałowym profilu FB po zamknięciu wystawy – 20 maja 2024 r. (jak tylko uda nam się je podliczyć).

Konkurs Drzewka Emausowego online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy tradycyjnie już zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego ( zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl  ) w terminie od 18 do 21 marca 2024 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 22 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 28 marca 2024 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do konkursu głównego 16 marca. Chcemy, bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl  lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Kraków

Sponsorzy wydarzenia 

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. 

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

Regulaminy konkursu znajdują sie na stronie Muzeum

 

 

Poszukujemy prac Wincentego Wodzinowskiego

W związku z trwającymi przygotowaniami do pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości artystycznej Wincentego Wodzinowskiego, poszukujemy prac i pamiątek związanych z artystą.

Wincenty Wodzinowski (1866-1940) – malarz kompozycji ludowych i rodzajowych, legionista dokumentujący życie polskich Legionów oraz zasłużony społecznik i wieloletni prezes Związku Powszechnego Artystów Polskich. Jeden z uczniów Jana Matejki i wychowanek Akademii monachijskiej, tworzący dzieła do kolekcji hr. Ignacego Korwina Milewskiego. Niegdyś ceniony przez krytykę, dziś nieco zapomniany artysta, związany życiem i twórczością z Krakowem, Podgórzem oraz Swoszowicmi.

Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt z kuratorką wystawy Elżbietą Lang e.lang@muzeumkrakowa.pl

Wystawa zostanie otwarta 27 czerwca 2024 r. w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.









PLACES WORTH YOUR TIME