Muzealne aktualności 7-13 marca

0

OTWARCIE WIEŻY RATUSZOWEJ PO PRZERWIE ZIMOWEJ
ORAZ PROMOCYJNE ZWIEDZANIE Z OKAZJI DNIA KOBIET

 

OTWARCIE WIEŻY RATUSZOWEJ PO PRZERWIE ZIMOWEJ
ORAZ PROMOCYJNE ZWIEDZANIE Z OKAZJI DNIA KOBIET

8 marca (wtorek), godz. 11:00-18:00
Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

Już 8 marca 2022 roku zapraszamy do zwiedzania Wieży Ratuszowej otwartej po przerwie zimowej. W tym dniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, wszystkie Panie będą mogły zwiedzić oddział w promocyjnej cenie 1 zł.

Bilety będzie można nabyć w kasie Wieży Ratuszowej oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.
Zapraszamy!

Wieża Ratuszowa będzie czynna w godzinach:
poniedziałek: godz. 11:00-15:00
wtorek-niedziela: godz. 11:00-18:00

DEPOZYT PAMIĘCI
OPROWADZANIE INDYWIDUALNE

Cały marzec, czwartek-niedziela, godz. 10:00-17:30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, przez cały marzec zaprasza na zwiedzanie indywidualne w ramach cyklu „Depozyt pamięci – zostań kuratorem własnej opowieści”.

Depozyt pamięci to gablota, w której podgórzanie opowiadają za pomocą wybranych przez siebie artefaktów swoje prywatne historie związane z Podgórzem. Przedmiotom, dokumentom z archiwów rodzinnych towarzyszy osobista opowieść. Gablota jest w pełni autorskim, kuratorskim dziełem tego, kto chce w niej opowiedzieć swoją historię. Przez cały marzec zapraszamy do holu muzeum Podgórza, do niezwykle kameralnego spotkania z historią kobiet z rodziny Pani Zofii Noworól:

Pomimo tragicznej historii mojej rodziny, ta gablota powstała z przekonania, że o życie chodzi, a nie o śmierć. Życie ma ogromną siłę. Nawet siejąc śmierć na masową skalę, trudno je powstrzymać. Dziś my żyjemy w Podgórzu. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od domu, w którym urodziła się moja prababcia Frimet i czwórka jej rodzeństwa urodziłam mojego synka. Miecio stawia pierwsze kroki, chodząc po podgórskich ulicach. Ten krajobraz stanowi centrum jego świata. Czasem opowiadam mu na dobranoc spontanicznie snute bajeczki z cyklu „co się śniło babci Freidel?
Dziękuję.Za życie wszystkim od których pochodzę i tym, którzy dzielą ze mną swoje.

Zofia Noworól -Ostrowska

Grupa odbiorców: wszyscy
Wydarzenie bezpłatne. Bez wcześniejszej rezerwacji.

DOSTĘPNE MUZEALNE OPOWIEŚCI
TAJEMNICE POSAGOWEJ SKRZYNI

WARSZTATY Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

8 marca (wtorek), godz. 16:30
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJMw ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich!

Zapraszamy w świat dostępnych muzealnych opowieści, w których przewodnikami będą niezwykłe eksponaty z kolekcji Muzeum Krakowa. Tym razem, zapraszamy Państwa do Bronowic, gdzie posagowe skrzynie odkryją przed nami sekrety panny młodej i weselnych, bronowickich zwyczajów. Warsztaty będą także okazją do poznania historii krakowskich skrzyń, a przede wszystkim tradycji ich barwnej dekoracji.
Warsztaty, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością słuchu (młodzież i osoby dorosłe).
Osoby prowadzące: Katarzyna Bury, Elżbieta Lang, Joanna Zdebska – Schmidt

Udział bezpłatny.
Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Informacje/kontakt: e.lang@muzeumkrakowa.pl

KOBIECY KRAKÓW
OPROWADZANIE TEMATYCZNE

8 marca (wtorek), godz. 16:30
Miejsce zbiórki: Pasaż Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie tematyczne w ramach cyklu „Kraków bez końca”!

Kobiecy Kraków. Legendarny i historyczny, znany i tajemniczy, jednocześnie potężny i delikatny, stateczny i żywiołowy, tradycyjny i awangardowy. Do tego bogatego świata historii, sztuki, emocji, działań i intuicji, do miasta nieraz niepozornie, a czasem z pełnym rozmachem współtworzonego przez kobiety, które wplatały przez setki lat swoje doświadczenie, mądrość i umiejętności w kulturalne i historyczne losy Krakowa chcemy zaprosić w trakcie oprowadzania po wystawie stałej w Pałacu Krzysztofory. Towarzyszyć nam będą postaci Wandy, Jadwigi, Zofii Stryjeńskiej, Marii Jaremy, Anny Szałapak i wielu innych mniej i bardziej znanych kobiet.

Kraków bez końca
Zapraszamy na nowy cykl tematycznych oprowadzań po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory. Kluczem do poznawania i odkrywania wystawy będzie roczny cykl kalendarzowych świąt oraz rocznic. W marcu będziemy zatem zwiedzać wystawę z kobiecej perspektyw, w maju przyjrzymy się tematom związanym z pracą, by w czerwcu oddać głos dzieciom i spojrzeć na nasze miasto ich oczami. Nie zabraknie również tematów związanych z Narodowym Świętem Niepodległości, Świętem Komisji Edukacji Narodowej, ale także ze Światowym Dniem Architektury, Dniem Ziemi, Dniem Psa czy Dniem bez Samochodu.
Zapraszamy do odkrywania z nami Krakowa. Bez końca!

Osoba prowadząca: Joanna Kantor-Witkowska

Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek.
Więcej informacji na stronie: www.krakowianki.krakow.pl.

Koszt: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Miejsce zbiórki: Pasaż Pałacu Krzysztofory
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

CZEGO OCZY NIE WIDZĄ, TEGO SERCU ŻAL
WYKAD ONLINE

9 marca (środa), godz. 16:00
Transmisja online: profil Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, na wykład online w ramach cyklu „Marzec kobiet”!

Wykład ma na celu omówienie części garderoby uważanej za wstydliwą, czyli bielizny. Jednocześnie jednak, chociaż wstydliwe i przed wszystkimi skrywane, te elementy ubioru potrafiły być bogato zdobione haftami czy pasmanterią i koronkami i wręcz zachwycające.

Osoba prowadząca: Karolina Żebrowska

Karolina Żebrowska to twórczyni bloga Domowa Kostiumologia oraz kanału w serwisie Youtube, gdzie publikuje treści związane z historią mody, historią obyczajów oraz historią kobiet.

Zapraszamy młodzież, osoby dorosłe, osoby starsze, osoby zainteresowane historią społeczną kobiet, historią obyczajowości oraz historią mody.

Transmisja online: wykład prowadzony w programie ZOOM z bezpośrednim połączeniem do profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Udział bezpłatny. Bez wcześniejszej rezerwacji.

AKADEMIA DYDAKTYCZNA
SPOTKANIA WOKÓŁ WYSTAW MUZEALNYCH
WYSTAWA: MIASTO POD KOPCEM KRAKA

9 marca (środa), godz. 16:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na spotkania edukacyjne wokół wystaw muzealnych.

Spotkania są okazją do zwiedzania wystaw Muzeum Krakowa i poznania możliwości ich wykorzystania w edukacji szkolnej. Podczas wizyty w danym oddziale muzeum przewidziane jest oprowadzanie po wystawie stałej oraz spotkanie z muzealnikami realizującymi zajęcia edukacyjne. Będziemy zwiedzać wystawy, szukać wspólnych mianowników dla edukacji szkolnej i muzealnej, inspirować się nawzajem.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy Nauczycielki i Nauczycieli wszystkich etapów nauczania, zainteresowanych poznaniem oddziałów Muzeum Krakowa i prowadzonej w nich działalności edukacyjnej.

Dotychczas Nauczycielki i Nauczyciele odwiedzili już Fabrykę Schindlera, Starą Synagogę, Muzeum Nowej Huty i Pałac Krzysztofory (pokonkursowa wystawa szopek).

Najbliższe spotkanie:
9 marca 2022, godz. 16:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Wystawa: Miasto pod kopcem Kraka
Prowadzenie: Jakub Jastrzębski

Udział w zajęciach jest bezpłatny
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

Zajęcia odbywać się będą głównie stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Muzeum Krakowa zastrzega sobie możliwość zmiany formy warsztatów na online w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl.
Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej:  https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

WSPÓŁISTNIENIE CZYLI OPOWIEŚĆ O CZASACH ZARAZY
OPROWADZANIE KURATORSKIE

10 marca (czwartek), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Współistnienie” z elementami audiodeskrypcji w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

To opowieść o czasach zarazy ukazanych z perspektywy mieszkańców Krakowa. O małych i wielkich bohaterach. O smutkach, lękach, ale i radościach. O tym, jak pandemia zmieniła nasze życie, sposób myślenia i postrzegania świata. O tym, co nam zabrała i co w zamian zostawiła. I jak stała się dla artystów źródłem inspiracji.

Oprowadzanie otwarte, skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku.

Osoba prowadząca: Mateusz Zdeb (asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury)
Udział bezpłatny.

Zapisy:
Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Informacje/kontakt: e.lang@muzeumkrakowa.pl

TO BYŁ OSTATNI DOM
OPROWADZANIE TEMATYCZNE W 79. ROCZNICĘ LIKWIDACJI GETTA KRAKOWSKIEGO

11 marca (piątek), godz. 16:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie tematyczne.

W marcu 1941 roku okupanci niemieccy założyli getto dla ludności żydowskiej w Krakowie. Do nowo powstałej „dzielnicy” przesiedlono  kilkanaście tysięcy osób.

Dla znajdujących się w mieście Żydów getto było ostatnim miejscem, w którym rodziny przez pewien czas mogły być razem. Z getta Żydzi wyruszali do wykonania prac przymusowych, w tym miejscu próbowali zorganizować sobie codzienne przetrwanie. Deportowani i wysiedlani tu żegnali się z bliskimi odchodząc  w „nieznane”. W jaki sposób Żydzi radzili sobie z brutalną codziennością? Czy prześladowani mogli liczyć na wsparcie? Jakie były  losy uwięzionych w getcie ludzi?

Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik
Limit osób: 15
Cena: Oprowadzanie w cenie biletu

Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

WIECZÓR WSPOMNIEŃ POŚWIĘCONY ŚP. MARII RYDLOWEJ
WYDARZENIE ONLINE

Śp. Maria Rydlowa

11 marca (piątek), godz. 18:00
Transmisja online: profil Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa na spotkanie podczas którego podzielimy się wspomnieniami o śp. Pani Marii Rydlowej i przybliżymy jej biografię.

Pani Maria była niezastąpionym Kustoszem Muzeum w Rydlówce, wieloletnią redaktorką i edytorką Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierzem Armii Krajowej.
Prowadzone przez nią wykłady i oprowadzania z sentymentem wspomina kilka pokoleń zwiedzających. Jej osobowość, pasja, wiedza oraz osobiste wspomnienia i doświadczenia ukształtowały to miejsce. Była uosobieniem historii i dziedzictwa kulturowego Bronowic Małych, strażnikiem tradycji. Wraz z jej śmiercią zakończyła się pewna epoka, bez Niej Bronowice nie będą już takie same.

Podczas wieczoru wystąpią Aktorzy Regionalnego Teatru Złoty Róg
Wydarzenie odbędzie się tylko w formie on-line i będzie transmitowane na żywo na profilu Rydlówki na Facebooku.

OPROWADZANIE KURATORSKIE NA WYSTAWIE WSPÓŁISTNIENIE
PODCZAS PRAC ARTYSTÓW NAD AKTUALIZACJĄ WYSTAWY

12 marca (sobota), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na prowadzanie kuratorskie na wystawie „Współistnienie” podczas prac artystów nad aktualizacją wystawy.

Wystawa czasowa „Współistnienie” to opowieść o czasach zarazy ukazanych z perspektywy mieszkańców Krakowa. O małych i wielkich bohaterach. O smutkach, lękach, ale i radościach. O tym, jak pandemia zmieniła nasze życie, sposób myślenia i postrzegania świata. O tym, co nam zabrała i co w zamian zostawiła. I jak stała się dla artystów źródłem inspiracji.

Podczas oprowadzania będziecie mogli Państwo zobaczyć na żywo artystów pracujących nad aktualizacją wystawy w jednej z jej ostatnich przestrzeni.

Prowadzenie: Mateusz Zdeb/Michał Hankus
Udział w cenie biletu wejścia na wystawę

WIOSENNE, LETNIE, JESIENNE I ZIMOWE
– ARCHITEKTURA I URBANISTYKA ZESPOŁU OSIEDLOWEGO MISTRZEJOWICE

WYKŁAD POPULARNONAUKOWY

13 marca (niedziela), godz. 15:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład „Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe – architektura i urbanistyka zespołu osiedlowego Mistrzejowice”, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Osiedleni. Mistrzejowice”.

Pierwotnie mistrzejowickie osiedla dla 40 tysięcy mieszkańców miały nosić nazwy czterech pór roku. Założenie zaprojektowane zostało w 1963 roku przez profesora Witolda Cęckiewicza i grupę współpracujących z nim architektów, m.in. Marię i Jerzego Chronowskich.
Podczas wykładu przedstawione zostaną: idea Mistrzejowic jako zespołu architektoniczno-urbanistycznego, budynki nagrodzone tytułami „Mister Krakowa”, opowieści Marii Chronowskiej, opisujące rzeczywistość polskiego budownictwa lat 60., 70. i 80. XX wieku.

Prowadzenie: Magdalena Smaga

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy. Osoby uczestniczące w wykładzie powinny pamiętać o zasłonięciu ust i nosa.

WSPÓŁCZESNOŚĆ UCZY SIĘ Z HISTORII
BEZPŁATNE WARSZTATY ONLINE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Sytuacja za naszą wschodnią granicą spędza sen z powiek nie tylko dorosłym. Z całą pewnością porusza również serca młodych.
Aby wesprzeć ich w tym czasie eskalacji działań wojennych proponujemy Państwu skorzystanie z oferty zajęć Muzeum Krakowa. Traktując refleksję nad przeszłością jako punkt wyjścia, skłaniają one do dyskusji, podjęcia tematów współczesnych, kształtowania konkretnych postaw etycznych.
Uwaga! W marcu 2022 r. zajęcia te będą realizowane bezpłatnie.

Zajęcia, których celem jest połączenie edukacji historycznej z edukacją antydyskryminacyjną oraz edukacją na rzecz praw człowieka. Poprzez odwołanie się do przykładów z przeszłości będziemy analizować ponadczasowe, uniwersalne mechanizmy determinujące stosunki społeczne oraz odnosić je do współczesnych doświadczeń młodych ludzi. Szukanie analogii między historycznymi wydarzeniami, uniwersalnymi mechanizmami a realnymi przykładami z codziennego życia współczesnej młodzieży pomoże lepiej zrozumieć źródła i dynamikę rozwoju omawianych zjawisk, uczynić je bardziej zrozumiałymi dla osób uczestniczących w zajęciach. Podczas wszystkich lekcji proponowanych w ramach bloku będziemy skupiać się na trzech obszarach jednocześnie: wiedzy, umiejętności i postawach. Takie holistyczne podejście do tematu pozwoli na osiągnięcie szerokiego spektrum celów – nie tylko edukacyjnych, ale i wychowawczych.

Pełna oferta zajęć w cyklu Współczesność uczy się z historii dostępna jest na stronie: http://bityl.pl/KrDM0

Informacje organizacyjne
Zajęcia prowadzone są na platformie internetowej Zoom, od poniedziałku do piątku, między godziną 9.00 a 16.00.

Rezerwacje na zajęcia edukacyjne online przyjmowane są najpóźniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem zajęć, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zamówienia należy składać mailowo na adres: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl
W miesiącu marcu 2022 r. zajęcia organizowane są bezpłatnie.

Maksymalna liczba uczestników zajęć edukacyjnych online wynosi 30 osób.
Czas trwania zajęć, podany przy każdym z tematów, ma charakter orientacyjny.
Obecność nauczyciela (opiekuna grupy) podczas zajęć jest obowiązkowa.
W przypadku rezygnacji z zajęć edukacyjnych prosimy o niezwłoczną informację.
W wyjątkowych przypadkach Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć, po uprzednim powiadomieniu zamawiającego.

Uprzejmie informujemy, iż 10 marca 2022 r., w dniu pogrzebu śp. Marii Rydlowej, Rydlówka będzie wyjątkowo zamknięta.

Więcej informacji: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rydlowka

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 14, 15 i 16 marca 2022 r. Rynek Podziemny będzie zamknięty dla zwiedzających w związku z coroczną konserwacją obiektu.

ZWIEDZANIE MUZEUM KRAKOWA DLA OBYWATELI UKRAINY ZA 1 ZŁ

Od 3 marca obywatele Ukrainy, którzy przedstawią stosowny dokument potwierdzający narodowość, uprawnieni są do zwiedzania wszystkich wystaw Muzeum Krakowa w promocyjnej cenie 1 zł.

W przypadku wystaw, na które konieczna jest rezerwacja biletów, goście będą wpuszczani w miarę wolnych miejsc.

Від 3 березня громадяни України, які представять відповідний документ, що підтверджує національність, мають можливість відвідати всі відділи Музею Кракова за акційною ціною (1 PLN).

У випадку цих відділів, у яких необхідно забронювати квитки, гостей будемо впускати в залежності від кількості вільних місць.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

Po trudnym czasie pandemii ponownie zapraszamy w świat wielowiekowej tradycji zwierzynieckiej. Ufamy, że w tym roku na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej znów pojawią się kramy z różnościami. I tak jak dawniej będzie można nabyć: piernikowe serca, różańce z ciasta, gliniane gwizdki w kształcie zwierząt, drewniane mebelki dla dzieci, gliniane ptaszki, pukawki, cukierki, piłeczki jojo, siekierki, grzechotki, balony, figurki krakowiaków i górali, a także gliniane dzwonki. Niegdyś wierzono, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują na koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełny nadziei i radości jest nam może jeszcze bardziej potrzebny. A ponieważ nie spotyka się go już na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od ośmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, odbywającym się w Domu Zwierzynieckim.

Zasady konkursu
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

Zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych:

  • dzieci (do 12 lat)
  • młodzież (12–18 lat)
  • dorośli (powyżej 18 lat)
  • rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, specjalnie dla nich wyodrębnionej

Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Terminy
Prace konkursowe będziemy przyjmować na skwerze pod klasztorem Norbertanek w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 9 kwietnia 2022 r., od godziny 10.00 do 12.00.  Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu.
W sytuacji, w której z uwagi na warunki atmosferyczne lub obowiązujące w dniu 9.04.2022 r. obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie RP stanu epidemii lub też z uwagi na rozmiar pracy konkursowej nie będzie możliwe jej dostarczenie w sposób wskazany powyżej, prace konkursowe należy dostarczyć w dniu 9 kwietnia 2022 r. w  godzinach 10.00–12.00  do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 w Krakowie. Ze względu na zamknięcie muzeum dla zwiedzających zapraszamy z pracami przez wejście od strony ogrodu. Prosimy również pamiętać o maseczkach! Tego dnia konkursowe prace zostaną zarejestrowane, a następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12.00 w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego podczas święta oddziału. Ogłoszenie wyników będzie także transmitowane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku.

Od 20 kwietnia zapraszamy na wystawę pokonkursową w Pałacu Krzysztofory.

***

Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy również w tym roku zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego (zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl) w terminie od 1 do 7 kwietnia 2022 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału (czyli od 8 kwietnia godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 14 kwietnia 2021 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim. Chcemy bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe
Ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację epidemiczną i obowiązujące przepisy sanitarne bardzo prosimy o sprawdzanie informacji zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku, gdzie będziemy zamieszczać konieczne aktualizacje związane z przebiegiem konkursu.
W razie wątpliwości zachęcamy również do kontaktu z pracownikami oddziału, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Regulamin konkursu tradycyjnego oraz konkursu online do pobrania na stronie: http://bityl.pl/nNTGU

 

13 marca (niedziela), godz. 15:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład „Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe – architektura i urbanistyka zespołu osiedlowego Mistrzejowice”, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Osiedleni. Mistrzejowice”.

Pierwotnie mistrzejowickie osiedla dla 40 tysięcy mieszkańców miały nosić nazwy czterech pór roku. Założenie zaprojektowane zostało w 1963 roku przez profesora Witolda Cęckiewicza i grupę współpracujących z nim architektów, m.in. Marię i Jerzego Chronowskich.
Podczas wykładu przedstawione zostaną: idea Mistrzejowic jako zespołu architektoniczno-urbanistycznego, budynki nagrodzone tytułami „Mister Krakowa”, opowieści Marii Chronowskiej, opisujące rzeczywistość polskiego budownictwa lat 60., 70. i 80. XX wieku.

Prowadzenie: Magdalena Smaga

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy. Osoby uczestniczące w wykładzie powinny pamiętać o zasłonięciu ust i nosa.

 

WSPÓŁCZESNOŚĆ UCZY SIĘ Z HISTORII
BEZPŁATNE WARSZTATY ONLINE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Sytuacja za naszą wschodnią granicą spędza sen z powiek nie tylko dorosłym. Z całą pewnością porusza również serca młodych.
Aby wesprzeć ich w tym czasie eskalacji działań wojennych proponujemy Państwu skorzystanie z oferty zajęć Muzeum Krakowa. Traktując refleksję nad przeszłością jako punkt wyjścia, skłaniają one do dyskusji, podjęcia tematów współczesnych, kształtowania konkretnych postaw etycznych.
Uwaga! W marcu 2022 r. zajęcia te będą realizowane bezpłatnie.

Zajęcia, których celem jest połączenie edukacji historycznej z edukacją antydyskryminacyjną oraz edukacją na rzecz praw człowieka. Poprzez odwołanie się do przykładów z przeszłości będziemy analizować ponadczasowe, uniwersalne mechanizmy determinujące stosunki społeczne oraz odnosić je do współczesnych doświadczeń młodych ludzi. Szukanie analogii między historycznymi wydarzeniami, uniwersalnymi mechanizmami a realnymi przykładami z codziennego życia współczesnej młodzieży pomoże lepiej zrozumieć źródła i dynamikę rozwoju omawianych zjawisk, uczynić je bardziej zrozumiałymi dla osób uczestniczących w zajęciach. Podczas wszystkich lekcji proponowanych w ramach bloku będziemy skupiać się na trzech obszarach jednocześnie: wiedzy, umiejętności i postawach. Takie holistyczne podejście do tematu pozwoli na osiągnięcie szerokiego spektrum celów – nie tylko edukacyjnych, ale i wychowawczych.

Pełna oferta zajęć w cyklu Współczesność uczy się z historii dostępna jest na stronie: http://bityl.pl/KrDM0

Informacje organizacyjne
Zajęcia prowadzone są na platformie internetowej Zoom, od poniedziałku do piątku, między godziną 9.00 a 16.00.

Rezerwacje na zajęcia edukacyjne online przyjmowane są najpóźniej na trzy dni robocze przed planowanym terminem zajęć, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zamówienia należy składać mailowo na adres: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl
W miesiącu marcu 2022 r. zajęcia organizowane są bezpłatnie.

Maksymalna liczba uczestników zajęć edukacyjnych online wynosi 30 osób.
Czas trwania zajęć, podany przy każdym z tematów, ma charakter orientacyjny.
Obecność nauczyciela (opiekuna grupy) podczas zajęć jest obowiązkowa.
W przypadku rezygnacji z zajęć edukacyjnych prosimy o niezwłoczną informację.
W wyjątkowych przypadkach Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć, po uprzednim powiadomieniu zamawiającego.

 

ZWIEDZANIE MUZEUM KRAKOWA DLA OBYWATELI UKRAINY ZA 1 ZŁ

 

Od 3 marca obywatele Ukrainy, którzy przedstawią stosowny dokument potwierdzający narodowość, uprawnieni są do zwiedzania wszystkich wystaw Muzeum Krakowa w promocyjnej cenie 1 zł.

W przypadku wystaw, na które konieczna jest rezerwacja biletów, goście będą wpuszczani w miarę wolnych miejsc.

Від 3 березня громадяни України, які представять відповідний документ, що підтверджує національність, мають можливість відвідати всі відділи Музею Кракова за акційною ціною (1 PLN).

У випадку цих відділів, у яких необхідно забронювати квитки, гостей будемо впускати в залежності від кількості вільних місць.









PLACES WORTH YOUR TIME