Muzealne aktualności 8 kwietnia – 14 kwietnia

0

Muzealne aktualności 8 kwietnia – 14 kwietnia

Wydarzenia w ramach wystawy „Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych”

Emausowe drzewko dla każdego – Kraków naprawdę dla wszystkich
10 kwietnia (środa), godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy na oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących.

Za oknem już wiosna, przyroda ponownie budzi się do życia, a ludzie, co raz chętniej wybierają się odpocząć w parkach i lasach. Zapraszamy Was, zatem na wspólne odkrywanie, co w liściach piszczy. W Pałacu Krzysztofory wyrósł, bowiem las emausowych drzewek, które zostały przyniesione na tegoroczny konkurs. A my spróbujemy się dowiedzieć, cóż to takiego jest to drzewko emausowe, dlaczego w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie idą moknąć na Zwierzyniec i co z tym wszystkim mają wspólnego ptaki. Zapraszamy na angażujące zmysły oprowadzanie połączone z praktyką warsztatową.
Osoba prowadząca: Maria Lempart
Limit miejsc: 15 osób
Udział Bezpłatny. Konieczna rezerwacja; Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl, tel. 12 426-50-60. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

„Nie ma już teraz Emausów takich, jakie bywały dawniej…” Emaus i Rękawka w XIX i XX wieku jako dziedzictwo kulturowe Krakowa
11 kwietnia (czwartek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy na wykład.

W każdy Poniedziałek Wielkanocny na krakowskim Zwierzyńcu odbywa się Emaus a dzień później, we wtorek po świętach wielkanocnych, odbywa się w Podgórzu Rękawka. Do dziś, jak przed wiekami są tłumnie odwiedzane, jednak całkowicie zmienił się charakter tych wydarzeń. W XIX i jeszcze do połowy XX wieku zarówno Emaus, jak i Rękawka były wielkimi festynami ludowymi, połączonymi z kiermaszami, na których obok dewocjonaliów, różnych wiktuałów, słodyczy, królowały zabawki i pamiątki odpustowe. Na straganach pojawiały się tu masowo zabawki nie znane gdzie indziej, a będące niegdyś atrybutami wiosennych obrzędów. Były to m.in. gliniane dzwonki i gwizdki, figurki ptaków oraz tzw. drzewka życia. Te ostatnie, podobnie jak cały szereg innych zabawek wyrabiali bezrobotni zimą krakowscy murarze. Wykład w oparciu o zachowaną w Muzeum Etnograficznym w Krakowie unikatową kolekcję zabawek sprzedawanych na Emausie i Rękawce od końca XIX do połowy XX wieku, będzie próbą przedstawienia tego dawnego świata krakowskich wiosennych odpustów i odpowiedzi na pytanie: czym one były dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i okolic. Tłumnym, wiosennym spacerem połączonym z możliwością zakupu zabawek dla dzieci, okazją do zabawy i uczestniczenia w zielonym karnawale, czy też może świętem religijnym owianym nutą patriotyzmu?
Naszym przewodnikiem po dawnych odpustach będzie Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf, emerytowana kustosz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorka licznych artykułów i publikacji oraz wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą. Zajmuje się m.in. kulturowymi i społecznymi aspektami zwyczajów i obrzędów, wytworów rzemiosła i sztuki ludowej oraz problematyką muzeologiczną. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz ICOM (Międzynarodowej Rady Muzeów).
prowadzenie: Małgorzata Oleszkiewicz
Udział bezpłatny.

Oprowadzanie kuratorskie „Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych”
14 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy na pokonkursową wystawę emausowych drzewek! Wraz z przewodnikiem zanurzymy się w historii krakowskiego Zwierzyńca oraz spróbujemy odkryć sekrety dawnych Emausów. Przyjrzymy się także niezwykłym dziełom współczesnych autorów drzewek emausowych i podziwiając ich zdolności i kreatywność, odkryjemy jak żyje tradycja, jak historia kształtuje współczesność. Najmłodszych zaś zapraszamy, aby podążając za wskazówkami czarnego kota Włodka, odkryli, z czego powinno się składać prawdziwe drzewko emausowe.
Osoba prowadząca: Maria Lempart
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę.

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Kraków

Sponsorzy wydarzenia

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

 

 

Krakowskie Forum Kultury

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – pomiędzy prawdą a fikcją – Akademia Dydaktyczna

10 kwietnia (środa), godz. 17:00
online

Muzealna Akademia Dydaktyczna to miejsce spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń! Najbliższy cykl stałych środowych spotkań adresowanych dla kadry pedagogicznej, poświęcony zostanie przenikającym się od wieków w naszym mieście marszrutom literatury.
Stanisław Wyspiański oparł swój dramat na kanwie prawdziwego wydarzenia, w którym brał udział. W „Weselu” realność ówczesnego Krakowa i jego mieszkańców spotyka się z fikcyjną symboliczną, przestrzenią sztuki. Aby zrozumieć ten dramat konieczne wydaje się postawienie pytań o jego konstrukcję, sensy dosłowne, metaforyczne oraz kontekst historyczny i obyczajowy. Podczas spotkania przyjrzymy się więc faktom i mitom związanym zarówno ze ślubem Lucjana Rydla, jak i z samym dramatem Wyspiańskiego.
dr Joanna Zdebska – Schmidt (Muzeum Krakowa, Rydlówka)

Najważniejsze informacje
Wszystkie spotkania odbywać się będą na platformie Zoom zawsze w środy, o godz. 17.00. Zainteresowane osoby otrzymują szczegółowe informacje wraz z kodem dostępu.

Udział w webinariach jest bezpłatny
Muzeum wydaje zainteresowanym osobom certyfikatu uczestnictwa
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy przez formularz online: https://muzeumkrakowa.pl/akademia-dydaktyczna
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail:edukacja@muzeumkrakowa.pl
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

 

Podgórze pod lupą – domy

10 kwietnia (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Architektura mieszkaniowa w miastach ma swoją specyfikę. Kojarzymy ją głównie z wielopiętrowymi budynkami. Wcześniej były to kamienice, teraz są to bloki mieszkalne. Jednak w niewielkich miastach, jakim było Podgórze na przełomie XIX i XX w. wyglądała ona zupełnie inaczej. O tej specyfice, zasadach budowania opowie Robert Gaweł na kolejnym spotkaniu przy makiecie… a może makietach? Serdecznie zapraszamy do naszej sali konferencyjnej na wykład wprowadzający, a potem do naszego holu.
Osoba prowadząca: Robert Gaweł

Wstęp wolny.

 

Warsztaty koronki klockowej

11 kwietnia (czwartek), godz. 16:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl
Osoba prowadząca: członkinie Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej
Bilet: 20 zł
Limit osób: 10 dla osób bez wałka i stojaka
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

„Darcie pierza” – babskie haftowanie

11 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do radosnego, towarzyskiego spotkania.
W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą, jak i doświadczanym hafciarkom. A jak to podczas spotkań bywa, będzie i kubek herbaty, drobna przekąska i czas na rozmowy oraz żarty tak, by każdy mógł poczuć się jak w domu i miło spędzić wieczór.
To spotkanie jest szczególnie dedykowane kobietom.
Osoby prowadzące: Kamila Zielińska/Joanna Zdebska-Schmidt
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Limit osób: 15
Cena udziału: 20 zł
Zakup biletów online

 

Nowa Huta leci w kosmos. Technologia w życiu miast. Ludzkość 2.0

11 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Loty w kosmos pchnęły kulturę ku poszukiwaniom nowych form życia społecznego, które rozwiną się w przyszłości poza Ziemią. Zanim powstały, od lat pięćdziesiątych dyskusja o podboju kosmosu oraz budowie baz na innych planetach uruchamiała wyobraźnię oraz tworzyła podbudowę dla futurologicznych wizji. Jak będą wyglądać relacje i uczucia w świecie długotrwałych i niebezpiecznych podróży? Jakie mity i rytuały będą organizować życie pozaziemskich komun? Wokół tych pytań rozwijała się literatura i film. Początkowo przeważały narracje optymistyczne, z czasem sceptyczne, wreszcie katastroficzne. Kosmos stał się także polem do dyskusji pomiędzy nauką i religią. Z jednej strony wyrażano sceptycyzm wobec wyższych idei i eksponowano triumf rozumu. Z drugiej strony poszukiwano właściwej formy dla opowiedzenia o relacji człowieka i nieskończoności. Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Nowa Huta leci w kosmos. Technologia w życiu miast” będzie dotyczyć rytuałów przyszłości, które w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych determinowały rozwój kultury, znajdowały przełożenie na literaturę, muzykę i film. Spotkanie będzie też dotyczyć sposobu postrzegania futurystycznych wizji przyszłości przez związki wyznaniowe. Po dyskusji o kosmicznych podróżach, materialności rakiet, utopiach urbanistycznych nadszedł czas na dyskusję o mistycznym wymiarze kosmicznej epopei okresu powojennego.
Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji miejsc
Limit: 100 osób

 

„Przystań Muzeum-, co muzealnicy robią na galarach?”- otwarte spotkanie o nowo powstającym oddziale Muzeum Krakowa na Wiśle

11 kwietnia (czwartek), godz. 19:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Zapraszamy na wykład w ramach Opowiedz mi rzekę – cykl spotkań o tematyce rzecznej.
Jeśli nurtuje Cię pytanie, dlaczego niektórych muzealników zamiast w Muzeum częściej można spotkać na Wiśle, odwiedź nas. Zapraszamy na otwarte spotkanie o nowo powstającym oddziale Muzeum Krakowa na Wiśle, podczas którego jego inicjatorzy opowiedzą o idei, planach i wyzwaniach z nim związanych.
Osoby prowadzące: Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec
Udział bezpłatny.

 

Kwiatek za kwiatek – podgórska wymiana roślin domowych

13 kwietnia (sobota), godz. 10:00 – 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza zaprasza na wiosenną wymianę kwiatową.
Wiosna już w pełni, czas więc zazielenić również mieszkania. Może brakuje Państwu kwiatków, a może odwrotnie – macie ich za dużo i chętnie byście się nimi podzielili? A może do czegoś nie macie już cierpliwości? Zapraszamy do Muzeum Podgórza na wymianę kwiatową, która odbędzie się 13 kwietnia w godzinach otwarcia muzeum. Można przynosić własne nadwyżki roślin, a w zamian zabrać sobie coś innego. My już szykujemy dla Państwa nasze muzealne sadzonki!

 

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

14 kwietnia (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.
Czy znacie legendy wawelskie? Najbardziej znana jest o potworze, który dręczył mieszkańców w czasach legendarnego króla Kraka. Na naszym spotkaniu poznacie jedną z wersji legendy o Smoku, ale również dowiecie się o Emausie, obchodzonym w Krakowie, w okresie wielkanocnym, a wszystko dzięki Pani Anny Chachulskiej, która wprowadzi nas w świat legend i obyczajów Krakowa.
Anna Chachulska – Historyk sztuki, emerytowana kierownik Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu oraz ceniona instruktor harcerska. Przez lata prowadziła niezliczoną ilość lekcji muzealnych dla dzieci oraz zajęć dla nauczycieli, ponadto jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.
Osoby prowadzące: Tomasz Karżewicz, Anna Chachulska

Dzieci w wieku 4-10 lat
Limit: 50 osób
Cena: 20 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Spacer po terenie byłego obozu Baulager 15/XIV założonego przez Niemców na obrzeżach dawnej wsi Mogiła

14 kwietnia (niedziela), godz. 14:30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Wiosną 1940 roku, na terenach rozciągających się pomiędzy dzisiejszym Placem Centralnym a willą Rogozińskich Niemcy założyli obóz pracy pod nazwą „Baulager 15/XIV”. Na jego terenie byli przetrzymywani Żydzi z Polski i Węgier, jeńcy sowieccy, Polacy z KL Plaszow oraz polscy robotnicy przymusowi. Nie mamy niestety zbyt wiele wiadomości na temat tego miejsca. Stosunkowo najwięcej wiemy o wydzielonej południowo-wschodniej części obozu, która przeznaczona została w 1944 roku dla jeńców radzieckich, pracujących przy budowie fałszywego lotniska w okolicach kopca Wandy. Na terenie obozu istniał również barak przeznaczony dla Żydówek, który jednak został szybko zlikwidowany w 1943 roku.
Osoba prowadząca: Grzegorz Jeżowski
Limit: 30 osób
Cena udziału: 20 zł
Bilety dostępne w kasie Muzeum Nowej Huty.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60









PLACES WORTH YOUR TIME