Nowa wystawa w krakowskim MCK – „Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk”

0

Plaża to wielka pracownia. Wystawa Bogusława Bachorczyka w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

 

Czy znalezione, bezużyteczne przedmioty albo śmieci, wyrzucone na brzeg przez morskie fale, mogą stać się dziełami sztuki? Prezentowana w MCK wystawa Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk jest okazją do odkrywania artystycznego potencjału, jaki może nieść proces przetwarzania „odpadów”.

 

Współczesna sztuka stawia sobie za zadanie nie tylko zachwycać, lecz także pobudzać do refleksji nad kondycją ludzką, relacjami człowieka z technologią oraz środowiskiem naturalnym. Wśród aktualnych trendów artystycznych znajdziemy intrygujący nurt, który bada kulturę „odpadów” i ideę posthumanizmu, wywołując dyskusje na temat przyszłości planety, naszego wpływu na nią i miejsca w nowej rzeczywistości.

 

Twórczość Bogusława Bachorczyka, cenionego krakowskiego artysty, od lat napędzana jest ciekawością i szczególną czułością wobec znajdowanych przedmiotów. Przybiera ona rozmaite formy – unikalnych rzeźb, instalacji, obrazów czy nawet performance’ów. Inspirując się Marcelem Duchampem, który zrewolucjonizował sztukę poprzez swoje podejście do rzeczy codziennego użytku, artysta wykorzystuje różnorodne materiały i tworzy wyjątkowe kompozycje prowokujące do refleksji nad wzrostem konsumpcji, obiegiem surowców oraz świadomością ekologiczną. Zachętą do wykonania najnowszych z nich był pobyt na bałtyckich plażach. Wyrzucone przez morze przedmioty, naturalne relikty, a często wręcz zwykłe śmieci zostały połączone z plastikiem, drewnem, metalem lub tkaninami. W ten sposób artysta przeprowadził w istocie upcykling, tworząc unikalne i sugestywne dzieła sztuki.

 

Kluczem do wystawy jest pojęcie pracowni, która dla Bachorczyka ma wymiar konceptualny – jest nie tylko realnym miejscem, ale także obszarem, gdzie dokonuje się proces kreacyjny. Sam twórca przyznaje: „Pracownia to zarówno moja głowa, jak i szkicowniki, własne mieszkanie przy ulicy Czystej, bramę dalej »Nasz Ogródek«, a w makroskali jest nią świat, a nawet wszechświat”. Dlatego główną ideą aranżacji ekspozycji była próba zbudowania przestrzeni dla świata artysty, który ten dostrzega i tworzy wokół siebie. Zastosowane rozwiązania plastyczne, neonowe światła ledowe, autorskie filmy i fotografie kreują w trzech wystawienniczych salach osobliwą aurę, podkreślającą wieloznaczny charakter dzieł.

 

W pierwszej, nazwanej „Poczekalnią”, zaprezentowane zostały odpady zebrane na plażach Ustki, dziwne znaleziska, dające impuls do stworzenia parady rzeźb w stylu glamour – strojnych Infantek i Infantów (2023–2024). W kolejnej sali wygaszono kolorystycznie ekspozytory, by skomponować tło dla „Bitwy pomysłów”, w trakcie której twórczo zmagają 

 

się koncept i materia; uznane za niepotrzebne przedmioty i śmieci odzyskują tam utraconą godność. Napotkamy więc różne pracowniane Kreatury (2022–2023): nieodgadnione, drapieżne, groźne, ale też ekscentryczne, groteskowe lub przeciwnie – dyskretne, ciche i skromne.

 

Natomiast przestrzeń zamykająca pokaz, kontrastująca z poprzednią salą pełną napięć i wątpliwości artystycznych, nosi nostalgiczną, choć przewrotną nazwę „Żal tropików”. Zgromadzone w niej dzieła przypominają o utraconych związkach człowieka z naturą, o odpowiedzialności za środowisko oraz o naszym miejscu w szerokim kontekście posthumanizmu. To cykl kolaży Kwiaty z Madagaskaru (2016) oraz rzeźby-obiekty – Tropikalne byty (2019–2023) i Rośliny (2017–2023), które artysta układa w pozornie „ładnie kolorowy”, a jednak dystopijny raj tropików.

 

Wystawa będzie prezentowana w średniowiecznych piwnicach MCK od 8 marca do 14 kwietnia 2024 roku.

 

Bogusław Bachorczyk urodził się w 1969 roku w Suchej Beskidzkiej. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Włodzimierza Kunza. Od 2002 roku nieprzerwanie związany jest z krakowską uczelnią, gdzie obecnie jest profesorem i prowadzi III Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa.

 

Wystawa zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME