Ostatnie spotkanie z Włodzimierzem Tetmajerem

0

Wykład konserwatorski: Tetmajer w Dębnikach.
Obraz z 1889 roku w zbiorach
Muzeum Śląskiego w Katowicach

Włodzimierz Tetmajer, „Znad Wisły”, 1889,
Płótno, olej, Wym.: 86,0 x 150,0 cm
Sygn. p. d.: Włodzimierz Tetmajer / 1889

26 października (czwartek), godz.17.00
Miejsce: na wystawie „
Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”,
Sale wystaw czasowych, II piętro, 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Wstęp bezpłatny

Wystawa „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”, która od czerwca jest prezentowana w Pałacu Krzysztofory została wzbogacona o długo oczekiwany obraz. Zakończyła się właśnie jego gruntowna konserwacja przeprowadzona na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

Główna część spotkania zostanie poświęcona prezentacji wyników prac konserwatorskich wykonanych jako praca magisterska pod opieka naukową prof. dr hab. Anny Sękowskiej.

Ilustrowany zdjęciami referat o odkryciach i zastosowanej nowatorskiej metodzie pracy wygłosi Anna Litwin, autorka przeprowadzonej konserwacji.

Jest to duże płótno, jedna z wcześniejszych znanych prac olejnych Włodzimierza Tetmajera, sygnowana i datowana, która powstała najprawdopodobniej krótko po powrocie malarza z Monachium, gdzie wiosną 1889 roku zakończył studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Kompozycja przedstawiająca grupę osób na tle krajobrazowym została zidentyfikowana jako obraz Znad Wisły.  Tytuł ten (także w wersji Zza Wisły) figuruje w spisach wystaw krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych pod tą samą datą jaka jest umieszczona na płótnie. Obraz był wielokrotnie wzmiankowany jako znaczący w twórczości Tetmajera, jednak aż do tego czasu nie było wiadomo jakie to dzieło, gdyż zakupiony na początku lat 90. XIX wieku do prywatnej kolekcji, przez wiele lat pozostawał niedostępny. Dopiero przeprowadzona w trakcie przygotowania wystawy analiza ikonograficzna umożliwiła identyfikację przedstawionego miejsca jako brzeg Wisły w Dębnikach prawie na wprost Wawelu. Samo wzgórze nie jest widoczne w kadrze, lecz rozpoznanie charakterystycznych elementów krajobrazu tej okolicy nie pozostawia wątpliwości. Jest to jedyny obraz na wystawie i jeden z nielicznych zachowanych, który został namalowany zanim Włodzimierz Tetmajer związał się z podkrakowską wsią Bronowice Małe, które na wiele lat stały się głównym tematem i inspiracją tworzonych obrazów.

Przeprowadzona skomplikowana konserwacja obrazu pozwoliła nie tylko przywrócić mu pierwotny stan, ale także przeprowadzony proces badań pozwolił poznać metodę pracy młodego twórcy. Prezentacji obrazu towarzyszą wyniki pracy konserwatorskiej.

Konferencja „Oblicza Włodzimierza Tetmajera”

 

Włodzimierz Tetmajer „Na ganku Tetmajerówki”
ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

10-11 listopada (piątek-sobota),
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na konferencję w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera towarzyszącą wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”.

Program konferencji

  • 10 października (piątek) Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35 – Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

10.00-10.15 powitanie gości, przedstawiciel Dyrekcji Muzeum Krakowa

Moderator konferencji: dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UKEN (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej)

10.15-10.35 Włodzimierz Tetmajer. Korzenie, dr inż. Zofia Gręplowska

10.35-10.55 O związkach Włodzimierza Tetmajera z Podhalem, Lesław Dall (Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem)

10.55-11.15 Włodzimierz Tetmajer – artysta wielowymiarowy, dr Joanna Daranowska-Łukaszewska (Instytut Historii PAN)

11.15-11.35 Inspiracje i motywy bronowickie w twórczości Włodzimierza Tetmajera, Marta Marek (Muzeum Krakowa)

11.35-12.00 dyskusja

12.00-13.00 lunch, sale recepcyjne I p.

13.00-13.20 O związkach Włodzimierza Tetmajera z krakowskim teatrem,  dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

13.20-13.40  Polichromie Włodzimierza Tetmajera w kościele św. Sebastiana w Wieliczce – próba analizy dramaturgicznej, prof. dr hab. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński)

13.40-14.00 Słownik bronowski Włodzimierza Tetmajera, dr hab. Kazimierz Sikora, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

14.00-14.20 przerwa kawowa

14.20-14.40 „Chłop potęgą jest i basta”. Działalność ludowa Włodzimierza Tetmajera, dr Janusz Gmitruk (Muzeum Historii Ruchu Ludowego)

14.40-15.00 „Włodzimierz Tetmajer – zapomniany ojciec Niepodległej, dr Kazimierz Baścik (Ludowe Towarzystwo Naukowo- Kulturalne w Krakowie im. Włodzimierza Tetmajera)

15.00-15.20 Współczesna recepcja twórczości Włodzimierza Tetmajera, Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie).

15.20-15.40 Dziedzictwo i pamięć o Włodzimierzu Tetmajerze, dr Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka (Muzeum Krakowa)

15.40-16.30 Dyskusja, podsumowanie

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

  • 11 października (sobota) wydarzenia towarzyszące konferencji

11.00-12.00 zwiedzanie kościoła św. Sebastiana w Wieliczce z malowidłami Włodzimierza Tetmajera, oprowadzanie przewodnickie

12.00 uroczyste odśpiewanie Hymnu narodowego przed kościołem św. Sebastiana w Wieliczce, w ramach  tegorocznej akcji „Niepodległa do Hymnu!”

13.00-14.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer- siła barw i temperamentu”, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35, dr Piotr Hapanowicz

14.00-15.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer- siła barw i temperamentu”, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35, Justyna Kasińska

15.00-16.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer- siła barw i temperamentu”, Pałac Krzysztofory, Kraków, Rynek Główny 35, dr Piotr Hapanowicz

Tego dnia możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy czasowej „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” w godz. 10.00-18.00 w Pałacu Krzysztofory.

Najważniejsze informacje

W przypadku oprowadzań ilość miejsc jest ograniczona.
Konieczna jest rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl









PLACES WORTH YOUR TIME