Październik w NCK

0

Październik w NCK

 

W nadchodzącym miesiącu Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na kilkanaście koncertów,  programy kabaretowe, spektakle teatralne, spotkanie z literaturą, zajęcia w ramach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci i wiele innych. Na scenie wystąpią: Michał Bajor, Stanisława Celińska, Kuba Badach, Alicja Tanew, Laboratorium i inni. Za dobry humor publiczności odpowiedzialność wezmą Paranienormalni, Kabaret Hrabi i Czesław Jakubiec, a w świat literackich wspomnień z czasów ostatniej wojny widzów wprowadzi Magdalena Grzebałkowska. W NCKowskich galeriach też dużo się dzieje. Oprócz stałych wystaw prac Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza oglądnąć można cztery ekspozycje odbywające się w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII – wśród nich World Press Photo (tylko do 5 października!).  

 

 

1 października (piątek), g. 19.00, Scena NCK 

Marcin Wyrostek CORAZON 

 „Corazon” powstał w wyniku fascynacji muzyką latynoamerykańską, która zainspirowała zespół do stworzenia tang w jazzowych, klasycznych i musicalowych aranżacjach. Repertuar oparty początkowo  na kompozycjach Astora Piazzolli i Richarda Galliano, obecnie jest mieszanką muzyki latynoamerykańskiej, bałkańskiej, a także polskiej. 

wystąpią: Marcin Wyrostek, Marcin Jajkiewicz, Daniel Popiałkiewicz, Mateusz Adamczyk, Bogusław Kaczmar, Piotr Zaufal, Krzysztof Nowakowski

bilety – 90 zł

 

 

2 października (sobota), g. 11.00, sala 006 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki „Na herbatce u królowej Anglii”  

Warsztaty przybliżą dzieciom Anglię – historyczną i współczesną. Uczestnicy zajęć przeniosą się między innymi pod Buckingham Palace, gdzie przymierzą charakterystyczny strój królewskiego strażnika. Poznamy Welsh Corgi – ukochane pieski Elżbiety II, porozmawiamy o koronach i perukach, a także o dworskich manierach i tradycji popołudniowej herbatki. 

warsztaty dedykowane uczestnikom w wieku 6-9 lat.

jednorazowa wejściówka – 30 zł 

 

 

2 października (sobota), g. 19.00, Scena NCK 

SEBASTIAN RIEDEL & CREE „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu” 

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę – będącą jednocześnie nazwą kanadyjskiego plemienia Indian – pomógł wymyślić Rysiek Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała kultura i historia Indian.

Cree wystąpi w składzie: Sebastian Riedel, Bartłomiej Miarka, Lucjan Gryszka, Kuba Majerczyk, Adam Lomania. 

bilety – 90 zł

 

 

3 października (niedziela), g. 11.00, sala kameralna 203 

SKRZATY Teatr Figurki 

Ten spektakl to ciekawie przedstawiona historia dotycząca nie zawsze łatwych, ale za to pouczających relacji pomiędzy ludźmi, skrzatami, krasnoludkami i trollami. Opowieść zrealizowana jest w technice teatru cieni i połączona z warsztatami dla dzieci w wieku 4-8 lat.

czas trwania spektaklu wraz z warsztatami: 45 minut

bilety – 25 zł

 

 

3 października (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

ŚPIEWAJĄCE FORTEPIANY – koncertowo i z humorem

Brawurowy koncert w wykonaniu gwiazd telewizyjnego programu „Śpiewające fortepiany”. W roli gospodarzy wystąpi znakomity duet fortepianowy – Czesław Majewski i Janusz Tylman, którym towarzyszyć będą soliści – Joanna Stefańska-Matraszek, Ireneusz Miczka oraz Malina Kowalewski Band. Podczas koncertu usłyszymy evergreeny muzyki klasycznej, operetki, musicalu i piosenki: „Bolero” Ravela, „Czardasz” Montiego, „Can-can” Offenbacha, „Marsz turecki” Mozarta.

bilety – 70/60 zł

 

 

4 października (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK 

PARANIENORMALNI „Bez znieczulenia” – nowy program 

Na pewne rzeczy nie można być przygotowanym. Na przykład na globalną pandemię czy tornado. Dlatego niektóre sytuacje trzeba przeżyć bez znieczulenia. 15 lat to trudny wiek, a tyle właśnie kończą Paranienormalni. Co robi piętnastolatek w obliczu pandemii – jeśli jest kabareciarzem? 

Obraca wszystko w żart! „Bez znieczulenia” to niemal dwie godziny wyśmienitej zabawy i energii, z której kabaret słynie od lat. 

bilet – 70 zł

 

7 października (czwartek), g. 18.00, Scena NCK

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI – Basia Stępniak-Wilk

Śpiewająca autorka, kompozytorka, poetka, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali i konkursów. Wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty sprawiły, że piosenki takie jak: Bombonierka, Słodka chwila zmian, Futerko, Bossa nova z Augustowa, Wiośnie nie! znalazły się na wysokich miejscach ogólnopolskich list przebojów. Basia Stępniak-Wilk wystąpi z zespołem w składzie: Jasiek Kusek, Paweł Solecki, Michał Braszak, Miłosz Wilk, Gertruda Szymańska

bilety – 25/20 zł

 

9 października (sobota), g. 11.00, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny Zaginiony dzwon” 

Z obrazu w jednym z muzeów zniknął dzwon, pojawiła się natomiast skrzynia, której nikt nie potrafi otworzyć. Poszukaj dowodów, wykonaj eksperymenty, ujawnij odciski palców i znajdź kod do skrzyni oraz sejfu. Być może w nich kryje się rozwiązanie zagadki.

warsztaty dedykowane uczestnikom w wieku 8-12 lat.

jednorazowa wejściówka – 30 zł

 

10 października (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

MICHAŁ BAJOR  „Kolor Cafe”

bilety – 110/90 zł

Artysta zaprezentuje nowy program koncertowy oparty na premierowym wydawnictwie płytowym, które ukazało się w 2019 r. Na płycie znajdą się Jego ulubione piosenki włoskie i francuskie. Dla miłośników talentu Michała Bajora i sympatyków włoskich i francuskich przebojów będzie to z pewnością niezapomniany koncert!

Kiedy przed laty rówieśnicy Michała Bajora słuchali Beatlesów, on również zafascynowany słuchał ich wspaniałych piosenek, ale równolegle wsłuchiwał się w utwory włoskich i francuskich wykonawców. Festiwale w San Remo i piosenki Aznavoura, czy Piaf, były dla niego wyznacznikiem gustu dobrej estrady. Od kolorowych włoskich po mądre francuskie przeboje. Po te ostatnie artysta sięgał w swoim muzycznym życiu wielokrotnie. Tym razem Michał Bajor postanowił przemieszać swoje muzyczne włosko-francuskie fascynacje, tworząc wyjątkową płytę i program koncertowy. To bardzo zróżnicowany repertuar od przejmującej „Je sui malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Gainsburga, czy „Quando, quando”, aż po „Hymn miłości” Edith Piaf. Piosenki w świetnych, w większości nowych tłumaczeniach Rafała Dziwisza, ale i utwory z oryginalnymi tekstami włosko-francuskimi. Wszystko w stylowych aranżacjach Wojciecha Borkowskiego i z udziałem wspaniałych muzyków.

 

12 października (wtorek), g. 19.00, Scena NCK 

Kielecki Teatr Tańca

INTERCEPTED/PRZECHWYCONE  

Spektakl porusza temat spełnienia, samorealizacji i drogi do celów jakim są nasze marzenia, idee, pasje. Jak zachować indywidualność i swoje potrzeby wobec przeciwności losu, presji, oczekiwań i zbiegów okoliczności, które PRZECHWYTUJĄ nas w drodze do celu i kierują na inne tory. Choreograf stawia trudne pytania. Czy jesteś w stanie wytrwać w dążeniu do marzeń i pasji? Czy mimo przeciwności losu wracasz na swoją indywidualną ścieżkę, czy też dajesz się przechwycić?

choreografia – Wojciech Mochniej

 

CARME(N)LOVE 

Autorska interpretacja opery Carmen Georges Bizeta. Opowieść o prawdziwej Femme fatale – kobiecie złej, okrutnej, nieszczęśliwej, wolnej, targanej różnymi uczuciami: złością i nienawiścią, a jednocześnie miłością i ogromnym pożądaniem. Czy Carmen znała prawdziwą miłość? Czy potrafiła kochać? Czy była postacią zupełnie negatywną? Być może nie umiała się odnaleźć w otaczającej ją rzeczywistości, a miłość, której tak pragnęła, nie zaspokoiła jej oczekiwań. Doskonale opisuje ten typ kobiety Charles Baudelaire w „Kwiatach zła”, przedstawiając ją jako demona, ofiarę rzeczywistości i wielki umysł poszukujący nieskończoności.

choreografia –  Małgorzata Ziółkowska

bilety – 35/25 zł

 

13 października (środa), g. 18.00, sala kameralna 203

liteARTura: MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” 

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka bestsellerowych i nagradzanych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, 1945. Wojna i pokój, Komeda. Osobiste życie jazzu oraz Wojenka. 

Spotkanie poprowadzi –  Łukasz Wojtusik

bilety – 2 zł

 

13 października (środa), g. 20.00, studio teatralne 209

TEATR AB INTRA „Rytuał”

bilety – 20 zł

Spektakl na podstawie dramatu „Rytuał” Jerzego Andrzeja Masłowskiego (ze zbioru „Jednoaktówki na każdy rodzaj szaleństwa”).

„Dostaniesz się w wir wydarzeń, których znaczenia początkowo nie zrozumiesz, ale które mogą pomóc Ci rozwikłać pytania kłębiące się w Twojej głowie. Być może wszystkie swoje wyobrażenia, przekonania i osądy, będziesz musiał zweryfikować. Możesz wkroczyć na ścieżkę, która poprowadzi do miejsc, których istnienia nawet nie przeczuwasz.”

Reżyseria – Marlena Topolska

 

14 października (czwartek), g. 18.00, Scena NCK 

STANISŁAWA CELIŃSKA „Jesienna…”

Bardzo osobisty koncert przesycony miłością, pragnieniami oraz tęsknotami. Stanisława Celińska podjęła się niełatwego zadania – na prośbę swoich fanów artystka zdecydowała się napisać teksty skierowane do tych wszystkich, którzy szukają ukojenia, spokoju i wsparcia. Słowa wspaniale otulił w nuty kompozytor, aranżer i producent Maciej Muraszko.

Artystce na scenie towarzyszy zespół pod kierownictwem Macieja Muraszko w składzie: Wojciech Olszewski, Robert Kordylewski, Krzysztof Samela, Julia Muraszko, Paweł Pełczyński, Janusz Muraszko.

bilety – 90/80 zł 

 

15 października (piątek), g. 19.00, Studio KCC

Teatr Tańca ZAWIROWANIA 

REAL LOVE  

Misterium narodzin, przemijania i śmierci w wykonaniu trzech kobiet w różnym wieku. Czym jest dla nich prawdziwa miłość? Być może jest nią uczucie jakim darzy matka swoje dziecko. Jak czuje się kobieta będąc matką? Co czuje, kiedy ktoś z jej bliskich umiera? Miłość i śmierć, to dwa wątki, które pojawiają się w tym spektaklu ustawicznie i oddziaływają na siebie. „Real Love” to forma choreograficznego wiersza, przepełnionego poetycką symboliką oraz znaczeniami z pogranicza metafizyki.

choreografia – Daniela Abreu 

 

LULLABY FOR THE RESTLESS  

Ten spektakl to podróż wątpiącego umysłu i myśli zakłócającej spokój. Tutaj, pomiędzy snem a rzeczywistością, czas płynie inaczej. Brutalna fizyczność spotyka się tu z delikatnością, uwypuklając emocje, konflikty, wątpliwości, oczekiwania i marzenia, które okupują przestrzeń z tyłu głowy.

choreografia, taniec  – Aleksandra Krajewska

bilet – 35/25 zł

 

15 października (piątek), g. 19.00, Scena NCK

KUBA BADACH „Tribute to Andrzej Zaucha” 

bilety – 90 zł 

Repertuar koncertu obejmuje utwory polskiej legendy sceny muzycznej Andrzeja Zauchy
w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha. Materiał prezentowany podczas koncertu  został  wydany na płycie Kuby Badacha ”Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”. 

Kuba Badach – polski muzyk, kompozytor i wokalista, a także aranżer oraz  producent muzyczny. Dwukrotny laureat nagrody Polskiego przemysłu fonograficznego  FRYDERYKA w kategorii Wokalista Roku. Koncert  w ramach 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. 

 

16 października (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Organoleptyka – poznaj zmysłami świat” 

Dotyk, smak, węch, wzrok, słuch. Uruchomimy wszystkie zmysły i pokażemy jak można wywrócić „do góry nogami” szkolne standardy.
jednorazowa wejściówka – 30 zł 

 

21 października (czwartek), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK 

KABARET HRABI i Czesław Jakubiec „Ariaci”

Badania dowodzą, że statystyczny Polak do opery idzie raz na 150 lat. Udając się na spektakl „Ariaci”, będzie można mieć to z głowy. Kabaret Hrabi to esencja purnonsensowego dowcipu, a Czesław Jakubiec to operowy śpiewak obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. W widowisku z pogranicza koncertu i kabaretu wyśmienita muzyka komponuje się z błyskotliwym żartem, a całość, obok solidnej porcji oczyszczającego śmiechu, dostarcza kilku łez wzruszenia.

Wystąpią: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch, Czesław Jakubiec

bilety – 80 zł

 

21 października (czwartek), g. 20.00, studio teatralne 209

TEATR AB INTRA „Rytuał”

Spektakl na podstawie dramatu „Rytuał” Jerzego Andrzeja Masłowskiego 

reżyseria – Marlena Topolska

bilety – 20 zł 

 

23 października (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Eksperymentowanie ze wspomnieniami”

Postanowiliśmy wrócić do najciekawszych wspomnień i przedstawić je za pomocą eksperymentów. Zobaczymy czy wspomnienia dorosłych i Wasze są podobne.

jednorazowa wejściówka – 30 zł 

 

23 październik (sobota), g. 19.00, Scena NCK  

KARAŚ/ROGUCKI

Duet ten pojawił się na polskim rynku muzycznym, po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów The Dumplings i Coma. W tym tandemie Karaś odpowiada za produkcję, Rogucki za teksty, a wspólnie dopieszczają muzykę. Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk, dało harmonijny efekt w postaci płyty „Ostatni bastion romantyzmu”, która zawiera 11 opowieści o miłości w czasach cybernetycznej zarazy, opisywanych przez artystów jako erotyki motoryzacyjno-katastroficzne.  

bilety – 99 zł

 

24 października (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

ŻYCIE I SNY – 80 lat Alicji Tanew 

Jubileuszowy koncert krakowskiej poetki i kompozytorki, na którym zaprezentuje swoje najbardziej znane utwory wraz z zaproszonymi gośćmi. 

Wystąpią: Skaldowie – Andrzej i Jacek Zielińscy oraz Krzysztof Stawowy, Jerzy Pal, Zina Zagner, Mateusz Jędrysek, Bogusław Nowicki, Basia Stępniak-Wilk, Jasiek Kusek, Lidia Jazgar, Ryszard Brączek, Hanka Wójciak, Agnieszka Rosner-Zawilińska, Tomasz Sawicki, Jan Jakub Należyty, Stanisław Klawe, Aleksander Kobyliński „Makino”, Adam Tkaczyk, Anna Starowicz, Niezależna Grupa Teatralna Porfirion i inni… 

bilet – 40/30 zł 

 

28 października (czwartek), g. 19.00, Scena NCK

KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE „Laboratorium po pięćdziesiątce”   

Jeden z głównych koncertów najstarszego festiwalu jazzowego w Europie. Na scenie zobaczymy zespół Laboratorium w składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli, Paweł Dobrowolski, Paweł Ścierański, Mieczysław Górka, Wacław Łoziński oraz gości: Rasm Al-Mashan, Adam Bałdych, Bernard Maseli, Sławomir Berny.

bilety – 75 zł (przedsprzedaż) 

 

 

29 października (piątek), g. 19.00, Scena NCK  

KAŚKA SOCHACKA  „Ciche dni tour”  

bilet – 70 zł 

Usłyszymy utwory z płyty Ciche dni – historie powikłanych związków, życiowych pętli jakie zataczamy, naszych największych obaw, kryzysów i wątpliwości. To również, przedstawiona z lekkością i dystansem pogodzonego ze wszystkim człowieka, muzyczna opowieść kobiety, która próbuje złapać równowagę w świecie. 

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z twardym kręgosłupem i niskim zachrypniętym głosem. Pochodzi z Pradeł. Jak większość dziewcząt urodzonych w latach 90-tych śpiewa od dziecka.

W 2019 r. ukazała się jej debiutancka EPka – „Wiśnia”, natomiast 26 marca 2021 r. debiutancki albumu „Ciche dni” Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) – tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang”) i jego drugiej płycie „Mój dom”. Kaśka jest autorką wszystkich kompozycji muzycznych.

Wszystko zaczęło się od „Wiśni”. Znaczy zaczęło się dużo wcześniej – i o tym opowiada Kaśka w swoim „Love Story”, które zostało dołączone do płyty – ale to „Wiśnia” nadała sprawom tempo. To było jak kula śniegowa – Piotr Stelmach i jego audycja, później Kortez – jego wersja numeru i występy gościnne na jego koncertach, pierwsze miejsce LP3 przez 4 tygodnie z rzędu – wszystko działo się bardzo szybko i przerosło nasze oczekiwania. 

 

NCK wystawy ||październik 2021 

SIŁA FOTOGRAFII 2021 

 

ZBIGNIEW PODSIADŁO „Łemkowyna”

2 września –  31 października, FOTO-GALERIA

wstęp wolny

 

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Popatrz w górę”

wystawa plenerowa

8 września – 17 października, Rynek NCK 

wstęp wolny

 

WORLD PRESS PHOTO 2021 

10 września – 5 października, Biała Galeria CENTRUM 

bilety 15/10 zł 

 

MARSZ MARSZ POLONIA – wystawa fotografii

1 października -31 grudnia, Złota Galeria CENTRUM 

wernisaż wystawy – 1.10.2021 r. (piątek), g. 12.00

wstęp wolny

 

LEŚNIAKI – UKRYTY PORZĄDEK – wystawa fotografii

8 października – 2 listopada, Biała Galeria CENTRUM

wernisaż – 8 października (piątek), g. 18.00 

wstęp wolny

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE

Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich 

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-niedziela, g. 11.00-19.00 

bilety – 15/12 zł

 

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA

Kolekcja Agaty Dudy-Gracz  

stała wystawa malarstwa i grafiki

czynna: wtorek-niedziela, g. 11.00-19.00 

bilety – 15/12 zł

 

A JUŻ W LISTOPADZIE… 

 

PABLOPAVO I LUDZIKI (4 listopada) 

 

TYCH LAT NIE ODDA NIKT (7 listopada) 

 

KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ (18 listopada)

 

SONIA BOHOSIEWICZ (21 listopada) 

 

PIOTR BAŁTROCZYK (26 listopada)

KRZYSZTOF CUGOWSKI z Zespołem Mistrzów (27 listopada)

 

W budynku NCK obowiązują:

Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2 <kliknij>

Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

 









PLACES WORTH YOUR TIME