Pierwsze ładowarki do e-bików powstały w Piwnicznej-Zdroju

0

Górskie szlaki w Beskidzie Sądeckim – teraz z ładowarkami do rowerów elektrycznych

Pierwsze ładowarki do e-bików powstały w Piwnicznej-Zdroju dzięki współpracy z Bosch eBike Systems

 

Piwniczna-Zdrój jest miejscem, które przyciąga nie tylko miłośników wędrówek i górskich szlaków. To niewielkie, urokliwe miasto na południu Polski zyskuje również coraz większą popularność wśród entuzjastów rowerów elektrycznych. A to za sprawą nowych, innowacyjnych ładowarek, które we wrześniu 2023 roku stanęły na malowniczych szlakach i górskich szczytach tego regionu.

 

Popularność e-bike’ów jest coraz bardziej widoczna w Polsce i na świecie. Statystyki mówią same za siebie – wzrost sprzedaży w Polsce o 30% w ubiegłym roku jest zapowiedzią tego, co przyniesie przyszłość. Dzięki technologicznemu postępowi, rowerzyści mogą pokonywać dłuższe trasy oraz wybierać bardziej wymagające tereny, korzystając z mocy elektryków. eMTB wyposażone są w silniki o mocy do 250 W pozwalają pokonywać nawet najbardziej strome wzniesienia. Różne tryby wspomagania umożliwiają dostosowanie jazdy do terenu i własnych preferencji. Zainteresowanie elektrykami wpłynęło również na rewolucję w turystyce górskiej. Doskonałym przykładem jest Piwniczna-Zdrój. – Nasze góry są idealne dla entuzjastów wędrówek – od rodzin po ambitnych turystów Teraz dostaliśmy szansę by otworzyć je także dla miłośników jednośladów, ponieważ dzięki mocy rowerów elektrycznych będą dostępne dla większej liczby osób. Nagrodą będą zapierające dech w piersiach widoki – opowiada Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej. – Obecnie mamy cztery działające ładowarki, a piąta zostanie wkrótce uruchomiona. To innowacyjne rozwiązanie w górskiej gminie udało się zainicjować dzięki pasjonatom z Rowerowej Doliny, która działa na rzecz popularyzacji jazdy na rowerze górskim w okolicy, organizuje wycieczki rowerowe i prowadzi wypożyczalnie e-bike oraz marce Bosch, która dostarcza systemy napędu do e-rowerów. To projekt powstały we współpracy z naszym urzędem. Co ważne, każda ładowarka umożliwia jednoczesne ładowanie czterech jednośladów – dodaje.

 

Lokalizacje zostały wybrane z myślą o turystach, by mogli bezpłatnie naładować swoje elektryki w najbardziej newralgicznych punktach na trasie i pojechać dalej. – Zasięg roweru jest uzależniony zarówno od kondycji rowerzysty, jak i od masy roweru. W związku z tym, kiedy planowaliśmy rozmieszczenie stacji ładowania, staraliśmy się stworzyć dodatkowe możliwości zwiększenia zasięgu. Chcieliśmy, aby rowerzyści mogli zaplanować swoje trasy od jednej ładowarki do drugiej, odkrywając jedne z najpiękniejszych szlaków w Polsce, które często oferują widoki na panoramę Tatr – tłumaczy Marcin Świątkowski z Rowerowej Doliny. 

 

Ładowarki znalazły się na Hali Łabowskiej (1064 m n.p.m.), przy Bacówce nad Wierchomlą (900 m .n.p.m.), na Obidzy (938 m .n.p.m.),  przy Chacie na Magórach pod Eliaszówką (831 m .n.p.m) oraz na terenie miejskiego pola namiotowego. Rowerzyści mogą przyjechać z własnym e-bikiem lub wypożyczyć go na miejscu w Rowerowej Dolinie, naładować i wyruszyć na malownicze szlaki. Jak je znaleźć? –  Każda z naszych stacji ładowania znajduje się na trasie co najmniej jednego popularnego szlaku w Beskidzie Sądeckim. Pracujemy nad plikami GPX, które będą dostępne pod koniec października. Planujemy również opracowanie dedykowanych map e-bike dla Beskidu Sądeckiego i ostatecznie stworzenie prostej aplikacji dla rowerzystów, która poza wskazówkami nawigacyjnymi dostarczy informacji o poziomie trudności trasy, zasięgu do kolejnej stacji ładowania i opcjach relaksu podczas ładowania roweru  – dodaje inicjator projektu. 

Sieć ładowarek do rowerów elektrycznych , która powstała dzięki współpracy samorządu, lokalnych pasjonatów rowerów górskich i firmy Bosch otwiera nową erę turystyki rejonie Piwnicznej-Zdroju. Rozwój infrastruktury jest kluczowym czynnikiem przyciągającym turystów i miłośników przyrody. 

Grupa Bosch jest wiodącym międzynarodowym przedsiębiorstwem technologicznym i usługowym, zatrudniającym na całym świecie około 421 000 pracowników (stan na 31.12.2022 r.). W roku fiskalnym 2022 wygenerowała sprzedaż na poziomie 88,2 mld euro. Jej działalność podzielona jest na cztery sektory biznesowe Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodący dostawca w dziedzinie Internetu Rzeczy (IoT), Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla Smart Home, Industry 4.0 oraz Connected Mobility. Bosch realizuje wizję zrównoważonej, bezpiecznej i inspirującej mobilności. Dzięki specjalistycznej wiedzy na temat technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własnej chmurze IoT, firma jest w stanie zaoferować swoim klientom sieciowe i przekrojowe rozwiązania z jednego źródła. Celem strategicznym Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań i produktów dla connected life, które albo posiadają sztuczną inteligencję (AI), albo są opracowywane lub produkowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia ludzi na całym świecie dzięki innowacyjnym i inspirującym produktom i usługom. Bosch oferuje „technologię na całe życie”. Grupa Bosch obejmuje spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 470 spółek zależnych i regionalnych w około 60 krajach. Dzięki partnerom handlowym i serwisowym globalna sieć produkcji, rozwoju i sprzedaży firmy Bosch obejmuje prawie wszystkie kraje świata. Grupa Bosch, posiadająca ponad 400 placówek na całym świecie, od wiosny 2020 roku jest neutralna pod względem emisji CO2. Podstawą przyszłego wzrostu jest siła innowacyjna firmy. Bosch zatrudnia około 85 500 pracowników w dziale badań i rozwoju w 136 lokalizacjach na całym świecie, w tym ponad 44 000 programistów.

Firma została założona w Stuttgarcie w 1886 roku przez Roberta Boscha (1861–1942) jako „Warsztat dla Mechaniki Precyzyjnej i Inżynierii Elektrycznej”. Specjalna struktura własności Robert Bosch GmbH gwarantuje swobodę przedsiębiorczą Grupy Bosch, co umożliwia firmie planowanie w długoterminowej perspektywie oraz podejmowanie znaczących inwestycji wstępnych w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. Dziewięćdziesiąt cztery procent kapitału zakładowego Robert Bosch GmbH jest w posiadaniu Robert Bosch Stiftung GmbH, fundacji charytatywnej. Pozostałe udziały są w posiadaniu Robert Bosch GmbH oraz korporacji należącej do rodziny Bosch. Większość praw głosu jest w posiadaniu Robert Bosch Industrietreuhand KG, przemysłowego funduszu powierniczego. Funkcje własności przedsiębiorczej są realizowane przez ten fundusz.









PLACES WORTH YOUR TIME