Wanda i wieloryby, czyli kwietniowe premiery na PLAY KRAKÓW

0

Wanda i wieloryby, czyli kwietniowe premiery na PLAY KRAKÓW

Kwiecień na PLAY KRAKÓW będzie należał do kobiet. Wszystko za sprawą premiery „Wandy” – pierwszej opery Joanny Wnuk-Nazarowej – czy kolejnego odcinka serii „Kraków należy do kobiet” z aktorką Dominiką Bednarczyk. Kwiecień to także święto muzyki dawnej, czyli 19. edycja Festiwalu Misteria Paschalia, oraz Krzysztof Globisz w roli… wieloryba, czyli prapremiera spektaklu „Wieloryb the Globe”.

„Kraków należy do kobiet” to cykl poświęcony wybitnym kobietom, których kariera rozpoczęła się w Krakowie. Dzisiaj ich nazwiska znane są w całej Polsce, a nierzadko i poza granicami kraju. Bohaterką pierwszego odcinka kolejnej serii programu będzie Dominika Bednarczyk. O drodze do sukcesu opowie zarówno ona sama, jak również jej bliscy: rodzina, przyjaciele, współpracownicy. 

Również w kwietniu premiera pierwszej opery Joanny Wnuk-Nazarowej. „Wanda” do słów misterium Cypriana Kamila Norwida powstała w 200. rocznicę urodzin poety. Dzieło jest próbą niezwykłej syntezy elementów legend dotyczących pradziejów miasta Krakowa, twórczości Norwida i kulturowych kontekstów epoki romantyzmu. Jest także znakomitym studium komponowania do słów XIX-wiecznego dzieła literackiego. Opera nie stanowi jednak wyłącznie muzycznej ilustracji historii opowiedzianej przez wieszcza. Kompozytorka spogląda na jego tekst jak na przejaw kulturowego ducha czasu, w którym powstał. Wybór czasu i miejsca realizacji prawykonania dzieła nie były przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. 

Kolejna propozycja PLAY KRAKÓW dla wielbicieli teatru to „Wieloryb the Globe”. Spektakl, który odbył się w ramach festiwalu „Boska Komedia” i już zdążył zapisać się na stałe w historii polskiego teatru. Krzysztof Globisz jako tytułowy WIELORYB – wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże? To się jeszcze okaże!

Tekst wielokrotnie nagradzanego Mateusza Pakuły to sztuka o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy, o czułości, rodzeniu dzieci, o granicach wyobraźni. To jednocześnie tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi, który po udarze mózgu powrócił na scenę, wciąż będąc w trakcie rehabilitacji. Ze spektakli prezentowanych po raz ostatni na żywo w lutym powstało nagranie, które swoją prapremierę będzie miało na platformie PLAY KRAKÓW.

Kwiecień to również Święta Wielkanocne, a te w Krakowie nieustannie kojarzą się z Festiwalem Misteria Paschalia. W tym roku festiwal po raz pierwszy od dwóch lat odbędzie się na żywo z publicznością, ale koncertów Misteriów nie zabraknie również na PLAY KRAKÓW. Pod hasłem „Powrót do źródeł” zaprezentujemy utwory różnych stylów i epok – od psalmów Mikołaja Gomółki, przez pasję Alessandra Scarlattiego, po symfonie Mozarta i Haydna. Program festiwalu układa się w opowieść odwołującą się do wydarzeń ewangelicznych, która staje się zarazem podróżą w głąb siebie i odzwierciedla bardzo ludzką drogę przemiany.

Drugi kwartał 2022 roku to także premiera kolejnego odcinka cyklu „Niewidzialni Czarodzieje”.

To właśnie z niego dowiemy się, jak wyprać tkaninę, którą ledwo możemy podnieść, a także gdzie podziały się fragmenty zabytkowych gobelinów. O tym, jak w podwawelskiej Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych uratowano przedstawiające niezwykłe sceny mitologiczne gobeliny, opowiedzą pracujące w niej Ewa Kalfas i Marzena Woźniak. 

 









PLACES WORTH YOUR TIME