wystawa w kwietniu w Galerii Szalom

0

Nowa wystawa w Galerii Szalom.

 

Michał Dąbrowski

Malarstwo

Wystawa zatytułowana „Forma-T”

Wernisaż 7 kwietnia 2022 o godz. 18.00

Wystawa czynna do końca kwietnia.

Życiorys

Michał Dąbrowski urodzony w 1983 roku w Częstochowie jest artystą działającym w dziedzinie malarstwa, grafiki i rysunku. Ukończył grafikę warsztatową w 2019 roku na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Grafiki Warsztatowej w pracowni prof. Katarzyny Winczek w dziedzinie druku wklęsłego. W 2021 roku ukończył studia magisterskie na kierunku malarstwa pod okiem prof. Jarosława Kweclicha tego samego Uniwersytetu. Należy do Stowarzyszenia Artystów Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza w Częstochowie. Główną tematyką jest postać ludzka, która stanowi inspiracje w kompozycjach malarskich oraz przestrzeń industrialna. Brał udział w wystawach zbiorowych min. Muzeum Częstochowskim 2020/2021r., Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Wystawa Grafiki Artystycznej w Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach, Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej UJD w Częstochowie.

”Forma-T”

Cykl obrazów zatytułowanych ”Forma-T” ukazuje ludzkie ciało, jego powierzchowną powłokę zróżnicowaną kobiecym i męskim aktem. Ta wizja stała się inspiracją w kompozycjach malarskich zamkniętych w określonym formacie. Przedstawienie spojrzenia na człowieka jako bryłę jest źródłem ciekawości, egzystencji, fizycznego istnienia w świecie. Ukazując złożoność naszego ciała oraz prawdziwej natury. Przez nagość, która wprowadza nas w zawstydzenie, wielokrotnie jest tematem tabu, można ukazać złożoność biologiczną i niepowtarzalną bryłę.

”Forma-t” to kreacje malarskie ukazujące ludzkie ciało jako formę, zamknięte w jednym formacie którym jest płótno malarskie. Prace utrzymane w minimalistycznym klimacie z pewną teatralnością i dramaturgią kompozycji malarskich ukazują cielesność kobiecego i męskiego ludzkiego ciała, podkreślając różnicę między delikatnym kształtem kobiety, a bardziej wyrazistym i masywniejszym kształtem męskim przedstawiającą czystość bryły oraz jego przestrzeń na którym kompozycja powstała. Na każdym obrazie umieszczona jest figura geometryczna przedstawiająca prostokąt, to działanie nie jest tylko elementem dopełniającym kompozycje. Wybranie takiej figury, która składa się z prostych linii oraz prostych kątów stanowi kontrast, do zaokrąglonych i nieregularnych kształtów postaci. Artysta podkreślając przestrzeń w kompozycjach malarskich, która stanowi pewnego rodzaju ograniczenie, zastosował tej samej wielkości płótna malarskie w różnej konfiguracji pionowej i poziomej.

Człowiek i jego cielesność jest formą, natomiast płótno, które jest nośnikiem przedstawień malarskich zawsze będzie ograniczone do danego formatu. Pomimo tych ograniczeń artysta jest w stanie pokazać tak wiele, pobudzić wyobraźnie odbiorcy. Może opowiedzieć historię i ukazać naszą złożoność, cielesność, duchowość, szukając samego siebie. Można tutaj przytoczyć cytat malarza Fernando Botero, który powiedział „Artystę, nie wiedzieć czemu, przyciągają pewne konkretne formy. Przyjmujesz je intuicyjnie, dopiero później podejmujesz próbę zrozumienia czy nawet usprawiedliwienia tego”.









PLACES WORTH YOUR TIME