Zakopiański Festiwal Literacki rozpoczęty!

0

Historia Zakopanego jest nierozerwalnie połączona z dziejami polskiej literatury, o czym po raz czwarty przypomina Zakopiański Festiwal Literacki. Pomimo mijających lat, twórcy wciąż przybywają pod Giewont w poszukiwaniu inspiracji zarówno w niepowtarzalnej atmosferze miasta, jak i w pobliskich Tatrach. Festiwal nie tylko przywraca pamięć o wybitnych artystach, ale także promuje współczesną literaturę i jej wartościowe zjawiska.

9 sierpnia, w Światowym Dniu Miłośników Książek, pod Giewontem rozpoczęło się ich wielkie święto – Zakopiański Festiwal Literacki. Inauguracja wydarzenia miała miejsce na Kulturalnym Placu Niepodległości. Wszystkich przybyłych tradycyjnym gongiem przywitał Krzysztof Najbor, aktor Teatru Witkacego. Otwierając tegoroczną edycję Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podziękował członkom kapituły Nagrody Literackiej za kolejny rok ciężkiej pracy przy wyborze najlepszej książki o tematyce zakopiańskiej. Laureata nagrody poznamy na uroczystej Gali , która odbędzie się Teatrze Witkacego w niedzielę 11 sierpnia.. Wydarzenie uświetni koncert duetu Czyżykiewicz & Cisło.

Tegoroczne trzydniowe święto wszystkich miłośników książek upływa pod hasłem “Zaczytane Zakopane”. Dlatego też, aby przypomnieć o bogatej literackiej historii miasta Festiwal rozpoczął się promocją publikacji “Spacerem po Zakopanem – szlakiem literatów i muzyków” wraz z oprowadzaniem jego autorki Agnieszki Jurczyńskiej-Kłosok. Pół godziny później w Kinie Miejsce można było wziąć udział w nowym punkcie programu – słuchowisku. “Niewidzialna” w reżyserii Magdaleny Żarneckiej, Przemysława Jaszczaka oraz Sebastiana Dembskiego przyciągnęła wielu młodych słuchaczy, zachęcając ich do alternatywnego sposobu zapoznawania się z literaturą. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zorganizowane zostały warsztaty kaligrafii, podczas których uczestnicy mogli nauczyć się podstaw sztuki pięknego pisania.

Przez cały dzień trwały liczne spotkania z autorami. Anna Kamińska, mająca w swoim dorobku bestsellerowe biografie, opowiedziała o bohaterce jednej ze swoich książek – Halinie Krüger-Syrokomskiej, polskiej alpinistce i himalaistce. Podczas rozmowy wokół książki “Kontener”, jej autor i laureat Nagrody Nike, Marek Bieńczyk wspominał jak powstawało jego najbardziej osobiste dzieło. O historii 24-krotnego Mistrza Polski w konkurencjach narciarskich, kurierze tatrzańskim, człowieku wielu talentów – Bronisławie Czechu można było dowiedzieć się podczas spotkania prowadzonego przez Wydawnictwo Na Szczyt. Swój tomik poezji “Piosenki, czasem wiersze” zaprezentował ceniony aktor oraz literat Jan Nowicki. W niezwykłym wnętrzu Astorii-Willi Literatów Andrzej Dorobek opowiedział o polsko-rosyjskich grach i zabawach intertekstualnych w kontekście “PAS-JANSU”.

Nie nudzili się także najmłodsi bibliofile, ponieważ całodzienne atrakcje w plenerowej czytelni przeznaczone były właśnie dla nich. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu mogli wziąć udział w Literackim pociągu, czyli zabawach z wierszem “Lokomotywa” Juliana Tuwima. Następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne Tatrzańska przyroda, podczas których na drewnianych tabliczkach powstały kolorowe, kreatywne pejzaże. Tuż po nich autorka Małgorzata Nawrocka opowiedziała o swoich publikacjach dla dzieci.

Pierwszy dzień Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zakończyło wydarzenie współorganizowane z Kinem Letnim Sopot-Zakopane oraz Storytel. Na Kulturalnym Placu Niepodległości aktor Przemysław Bluszcz przeczytał fragmenty powieści “Głęboki Sen” Raymonda Chandlera. Tuż po nim odbył się seans “Wielkiego snu”, ekranizacji powieści detektywistycznej wspomnianego już R. Chandlera.

Na Kulturalnym Placu Niepodległości rozpoczęły się również Targi Książki “Pod Tatry tylko z Książką”, które będą trwały do niedzieli. Wszyscy poszukiwacze książkowych nowości mogą w ich trakcie zaopatrzyć się w pozycje ponad trzydziestu wydawnictw z całej Polski.

Przed nami jeszcze dwa dni pełne literackich wrażeń na Zakopiańskim Festiwalu Literackiego, a tym samym jeszcze więcej spotkań z pisarzami, warsztatów czy spotkań dla dzieci.

Więcej informacji na stronie festiwalu – www.literackifestiwal.zakopane.eu.

 

PLACES WORTH YOUR TIME