znamy zwycięzcę na plakat promujący Zakopane

0

ZNAMY ZWYCIĘZCĘ KONKURSU NA PLAKAT PROMUJĄCY ZAKOPANE.

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury w dniu 31 marca rozstrzygnęło konkurs na Plakat Promujący Zakopane. Z prac wyłonionych w pierwszym etapie wybrano Laureata Konkursu – plakat autorstwa Małgorzaty Bury, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości trzech tysięcy złotych. Dodatkowo Organizatorzy złożą autorowi propozycję współpracy w ramach kampanii promującej Zakopane w sezonie 2023.

Przyznano również nagrodę pozaregulaminową  oraz wyróżnienia:

Nagroda Vice Burmistrz Zakopanego Agnieszki Nowak – Gąsienicy dla pracy Franciszka Rząsy, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Galerii Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego, dla pracy Karoliny Szafran, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. St. Żeromskiego w Zakopanem dla pracy Yelyzavety Ravets, absolwentki Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. 

Studenci uczelni artystycznych, wydziałów architektury i wydziałów sztuk plastycznych szkół wyższych w Polsce, oraz absolwenci w/w uczelni do 35. roku życia, zgłosiło do konkursu 135 projektów plakatów  promujących Miasto Zakopane. Oczekiwaliśmy prac  nawiązujących do walorów przyrodniczych, turystyczno-rekreacyjnych, odnoszących się do kultury, sztuki lub kultury rodzimej, w nowatorskiej i nieoczywistej formie artystycznej – takie też prace otrzymaliśmy, co było dla nas satysfakcjonującym doświadczeniem. 

Obecnie w Galerii Stacji Kultura Zakopane możemy podziwiać wystawę dwudziestu plakatów, wyłonionych w pierwszym etapie konkursu, z grona wszystkich nadesłanych prac. 

Plakat jako forma grafiki użytkowej z funkcjami informacyjnymi i promocyjnymi dynamicznie rozwijał się w Zakopanem w okresie międzywojennym, to dziedzictwo jest nadal aktualne, co potwierdzają prace prezentowane w Galerii Stacji Kultura Zakopane. Warto wspomnieć, iż walory lecznicze, aktywny wypoczynek, nowinki artystyczne Zakopanego sławili w swoich pracach m. in. ojciec polskiego plakatu Piotr Stachiewicz, a potem taternik Mariusz Zaruski, wybitna malarka Zofia Stryjeńska, Stefan Norblin, Waldemar Świerzy czy Lech Majewski. Na terenie Zakopanego działały przed wojną firmy plakatowe: Decor i Pogotowie Graficzne, dominował w pracach styl narodowy, motywy folkloru, awangarda i formiści.

Celem naszego konkursu była promocja miasta Zakopane wraz z jego walorami artystyczno-turystycznymi, poszukiwanie nowych graficznych środków wyrazu dla tradycji regionu Podhala i pozyskanie prac graficznych o wysokim poziomie artystycznym, w celu zaprezentowania ich na wystawie pokonkursowej.  Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło  się więc z Pokazem Filmów o Sztuce, najlepsza praca jest oznaczona, ale to Publiczność na pewno doceni także inne prace, nie tylko w wymiarze promocyjnym, ale artystycznym. Dziękujemy za odwiedzenie wystawy, mamy nadzieję, iż jest to początek artystycznej podróży, w nowym miejscu jakim jest Stacja Kultura Zakopane. Wartością dla nas bezcenną, będzie powrót do źródeł projektowania plakatu  i odszukanie artystycznego ducha w kreacji reklamowej, Miasto Zakopane stanowi dla tego nurtu sztuki wspaniałą scenografię, a energia Miasta dostarczy Wam Dobrych Emocji.

Zapraszamy do Galerii Stacja Kultura Zakopane na wystawę dostępną dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od godz. 12 do godz. 16 do dnia 21 kwietnia br.

Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury
Beata Majcher

 









PLACES WORTH YOUR TIME