BOSKA KOMEDIA Dantego Alighieri w rysunkach Jana Biczysko

0

BOSKA KOMEDIA Dantego Alighieri w rysunkach Jana Biczysko

 

Rysunki do „Boskiej Komedii” to efekt trzyletniej pracy nad dziełem Dantego: lektura, szkice, rysunki. Artysta pragnął wyrazić współczesnymi środkami wyrazu uniwersalne przesłanie „Boskiej Komedii”. Szukał w każdej pieśni fragmentu, który szczególnie inspirował aktualnością refleksji, siłą poetyckiego obrazu, odniesieniem do własnej wrażliwości, wartościami etycznymi ważnych w każdej epoce: wolność i odpowiedzialność, znaczenie sztuki w dążeniu człowieka do stawania się lepszym, dobro i zło, miłość jako droga i cel człowieka. Każda z trzech części cyklu rysowana jest inaczej: „Piekło” na papierze ciemniejszym, rysowane gęstą kreską, mroczne dzięki cieniowaniu obrazu intensywnie stosowanym kropkom, czasem z plamami koloru dla większej ekspresji; „Czyściec” ma więcej światła i przestrzeni i wreszcie „Niebo”- świetliste i jasne rysowane na papierze transparentnym.

 

W katalogu do wystawy „Niebo” Jan Biczysko napisał: 

Moja wędrówka z Dantem dobiegła końca. Rozpoczynając rysowanie do „Boskiej komedii”, podzieliłem się w katalogu do pierwszej wystawy pn. „Piekło” refleksją o dwóch uczuciach, które mi towarzyszą: niepokoju, czy podołam niełatwemu dziełu oraz dumie, że odważyłem się zmierzyć z tak wybitnym utworem. Teraz ja – podróżnik przez wiek XX I- pokazuję moją wizję Nieba oraz rysunki z dwóch poprzednich wystaw – jako całość cyklu. A te dwa uczucia noszę w sobie nadal, zapisane także w rysunku: w każdym wyborze fragmentu pieśni, w każdej kresce i kropce, w kompozycji, w tysiącach decyzji, poprzedzających rysunek, w decyzji, że ma on formę ostateczną, skończoną i mogę go oddać widzowi, który obejrzy go z zachwytem albo z obojętnością.

 

Jan Biczysko – urodził się w roku 1959 w Wieruszowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP im. Jana Matejki. Dyplom w pracowni prof. Juliusza Joniaka w r. 1983. Tworzy i wystawia od ponad trzydziestu lat, pozostając związany z krakowskim środowiskiem artystycznym.

Ma w swoim dorobku udział w wielu znaczących wystawach zbiorowych oraz wystawy indywidualne: 

BWA Łódź (1985), Salon Malarstwa i Rzeźby Kraków (1986, 1987, 1992, 1994), BWA Słubice. Gorzów Wielkopolski, Katowice (1987), Arsenał 88 Warszawa, Poznań, Elbląg (1988), Galeria Pryzmat Kraków, Galeria Pod Krokodylem Warszawa (1994), Galeria Antikon Kraków (1990), Galeria DK Stokłosy Warszawa (2008), Krzeszowice, Słomniki (2010), Hebdów, Słomniki (2014), Śpiący Jednorożec-wystawa rysunku i malarstwa Wieruszów, Słomniki, Hebdów (2015), wystawa Domowe ćwiczenia na temat aniołów Koszyce (2015), wystawa Śpiący jednorożec Galeria Sztuki Współczesnej Łomża, Muzeum Regionalne Dom Grecki Myślenice (2016), wystawa rysunku i malarstwa Tak blisko że dotykam Galeria na Piętrze Centrum Kultury w Słomnikach, Galeria MOKSiR Chrzanów, Centrum Wiara i Kultura Hebdów, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia Czeladź, Galeria Centrum Kultury Śląskiej Świętochłowice (2017), wystawa zbiorowa Miasteczko w Galerii na Piętrze w Centrum Kultury w Słomnikach (2018), wystawa zbiorowa Kulturowe ślady-kapliczki Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, Galeria na Piętrze w Centrum Kultury w Słomnikach (2018), wystawa artystów powiatu krakowskiego pn. Zgoda czy spór Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia Czeladzi, Monachium (2019), wystawa zbiorowa pn. Pasja Centrum Wiara i Kultura Hebdów (2019), wydanie albumu pt. Dekameron ze 130 rysunkami wg Boccaccia; premiera albumu oraz wystawa rysunku Galeria na Piętrze w Centrum Kultury w Słomnikach, Centrum Wiara i Kultura Hebdów (2019), premiera albumu Dekameron oraz wystawa rysunku Wieruszowski Dom Kultury (2020), premiera albumu Dekameron i wystawa rysunku oraz malarstwa Galeria BWA „U Jaksy” Miechów, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia Czeladź, Centrum Kultury i Sportu Myślenice (2021), wystawa Zwiastowanie Centrum Wiara i Kultura Hebdów (2021), stypendium MKiDN – cykl rysunków inspirowanych „Boską Komedią” Dantego Alighieri (2022).

 

BOSKA KOMEDIA DANTEGO ALIGHIERI W RYSUNKACH JANA BICZYSKO 

10 grudnia – 10 stycznia, Szara, Złota i Czarna Galeria CENTRUM

wernisaż wystawy – 14 grudnia (czwartek), g. 18.00

wstęp wolny

 









PLACES WORTH YOUR TIME