Budnik – Patyra, czyli koncertujący duet altówki i skrzypiec w Symfonii Mozarta

0

Budnik – Patyra, czyli koncertujący duet altówki i skrzypiec w Symfonii Mozarta

 

Kolejne koncerty abonamentowe Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 3 marca 2023 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 4 marca br.  o godz. 18.00 – to spotkanie z dwojgiem instrumentalistów, z których każdy doprowadził do maestrii grę na swoim instrumencie. Z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Szymona Morusa wystąpią bowiem – altowiolistka Katarzyna Budnik oraz skrzypek Mariusz Patyra – którzy wykonają jeden z najważniejszych utworów na ten duet solo – Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 Wolfganga Amadeusa Mozarta. W programie koncertu ponadto Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wariacje Enigma Edwarda Elgara.

Wspomniani artyści w bardzo przemyślany sposób kształtują swoją karierę koncertową. Mariusz Patyra wielokrotnie występował już na estradzie Filharmonii Krakowskiej – kilkukrotnie w kreacji I Koncertu skrzypcowego D-dur Niccolò Paganiniego – nie jest to jednak w żadnej mierze zaskakujące, zważywszy na fakt, iż skrzypek okrzyknięty został „polskim Paganinim” po głośnym zwycięstwie w konkursie Premio Paganini w Genui w 2001 roku, gdzie dodatkowo zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kaprysów patrona konkursowych zmagań. Skrzypek jest także laureatem międzynarodowych konkursów w Hanowerze i Odense oraz nagrody Premio Pressenda 2006. Koncertuje w krajach Europy, obu Ameryk oraz w Japonii, ma także na swoim koncie wiele nagrań płytowych oraz dla polskiego, niemieckiego i włoskiego radia.  W ubiegłym roku zasiadał w jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W tym też konkursie występowała Katarzyna Budnik, towarzysząca uczestnikom półfinału konkursu w partii altówki solo podczas wykonania Symfonii koncertującej Mozarta. Artystka poszczycić się może III nagrodą prestiżowego konkursu ARD w Monachium oraz zwycięstwami w międzynarodowych konkursach – w Hradec i Pörtschach, czy konkursach muzyki kameralnej – Maxa Regera w Sondershausen i Michała Spisaka (w obu konkursach zdobywając II nagrodę oraz nagrody specjalne). W 2019 i 2023 roku w ramach międzynarodowego tournée koncertowego miała okazję koncertować z pianistą Krystianem Zimermanem, skrzypaczką Marią Nowak i wiolonczelistą Yuya Okamoto, wykonując w tym składzie kwartety fortepianowe Johannesa Brahmsa. 

Z obojgiem solistów będzie szansa spotkać się w bardziej bezpośredni sposób podczas kolejnego  Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko gra” w sobotę, 4 marca o godz. 16.30. Katarzyna Budnik oraz Mariusz Patyra, zaproszeni do dyskusji przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, spróbują wraz ze zgromadzoną publicznością odpowiedzieć na pytanie odnośnie związku skrzypiec z altówką – czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?. Do uczestnictwa w spotkaniu uprawnia bilet na koncert lub abonament.

PLACES WORTH YOUR TIME