Charles Richard-Hamelin po raz pierwszy w Krakowie

0

Zdobywca drugiej nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2015 roku, którego występy w kolejnych etapach konkursu śledzili i komentowali liczni fani, typując go na zwycięzcę. Jedyny spośród pianistów, który wykonał w finale Koncert fortepianowy f-moll. Kanadyjczyk z Quebecu, pochodzący z niemuzycznej rodziny. Wychowanek rumuńskiego nauczyciela Paula Surdulescu i popularyzator twórczości George’a Enescu. Charles Richard-Hamelin wystąpi po raz pierwszy na estradzie Filharmonii Krakowskiej.

Długo oczekiwany w Krakowie pianista, który przebojem podbił serca chopinologów, zachwycając swoją interpretacją utworów Chopina zarówno melomanów, jak i ekspertów, z Krystianem Zimermanem włącznie – od niego otrzymał bowiem nagrodę za najlepsze konkursowe wykonanie sonaty – wraz  z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej wykona Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Ten sam, który wraz z Berlińskimi Filharmonikami pod batutą Claudio Abbado nagrała podczas słynnej rejestracji z 1967 roku Martha Argerich, entuzjastka talentu kanadyjskiego pianisty, jurorka konkursu chopinowskiego. Koncerty symfoniczne – w piątek 22 marca o godz. 19.30 i w sobotę 23 marca 2019 roku o godz. 18.00 – z udziałem Charlesa Richarda-Hamelina poprowadzi szef Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, również kanadyjskiego pochodzenia, Charles Olivieri-Munroe.

Program wieczorów otworzy poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego, kompozytora uznawanego za najwybitniejszego obok Władysława Żeleńskiego polskiego symfonika XIX wieku; zwieńczy natomiast III Symfonia g-moll Alberta Roussela. Po prawykonaniu tego dzieła na jubileuszu 50-lecia Boston Symphony Orchestra, prasa prześcigała się w pochwałach utworu, poświęcając całe kolumny recenzjom. „The Globe” odnotował nawet, że „Mozart, pisząc w roku 1930, prawdopodobnie tworzyłby rzeczy nie bardzo odległe (…) od tej Symfonii w g-moll Roussela.” O genezie powstania prezentowanych podczas koncertów utworów opowie na spotkaniu zatytułowanym Przed koncertem o koncercie” dr Piotr Lityński – w piątek o godz. 18.30 w Sali Złotej. Na spotkanie zaprasza Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej.

Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

 

PLACES WORTH YOUR TIME