Znamy laureatów VIII edycji Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy

0

Po raz ósmy przyznano wyróżnienia w ramach konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Podczas Gali, która miała miejsce w  Teatrze Bagatela, laureatami Konkursu zostali: Paulina Padzik, Krzysztof Story, Marcin Kacper Więckowski i Weronika Zagórowska.

Finałowa Gala odbyła się 18 marca br. w krakowskim Teatrze Bagatela. Kapituła Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, zdecydowała, że grono dwudziestu ośmiu laureatów poszerzy się o cztery nowe osoby nagrodzone w kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku, Reportaż – po debiucie i Młodzi Twórcy Filmowi.

Nagrodę za Debiut Publicystyczny Roku wręczył Konrad Kruczkowski, autor bloga Halo Ziemia. Wyróżnienie otrzymała Paulina Padzik za artykuł „Udar. Zamknęliście mu okienko.” opublikowany w Gazecie Krakowskiej.

Za Inicjatywę Roku uznany został projekt #ZaDrzwiami, w którym Krzysztof Story przeprowadził reporterską podróż po Polsce. Zwycięzcy na scenie Teatru Bagatela pogratulował dziennikarz radia RMF FM, Daniel Dyk.

Reportażem – po debiucie został tekst „Zbrodnia i prawda”, w którym Marcin Kacper Więckowski relacjonuje swój pobyt w Hucie Pieniackiej. Wyróżnienie przekazał Miłosz Kluba, redaktor Gościa Niedzielnego.

W kategorii „Młodzi Twórcy Filmowi” nagrodę zdobyła Weronika Zagórowska za materiał „Fajny ziomek” opowiadający o pokonywaniu niepełnosprawności. Nagroda została wręczona przez Krzysztofa Gurbę, prezesa krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Krzysztofa Skowrońskiego, prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Patronem konkursu jest zmarły tragicznie w 2010 roku Bartłomiej Zdunek, student pierwszego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Bartek nie zdążył zadebiutować w roli dziennikarza, ale jego wiersze i artykuły zostały wydane pośmiertnie w zbiorze pt. „W cieniu ciszy…”. Historia Zdunka stała się inspiracją do powstania Konkursu, którego organizatorzy zachęcają młodych i zdolnych adeptów dziennikarstwa do pokazania swojej twórczości.

Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka to konkurs dziennikarski organizowany od 2011 r. przez Koło Młodych krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Absolwentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII.

PLACES WORTH YOUR TIME