Co nowego w MNK 25-27 lipca

0

Dzieła z Ukrainy już w MNK!

Już są! 20 lipca przyjechały do Muzeum Narodowego w Krakowie wyjątkowe dzieła sztuki ze Lwowa. Będzie je można oglądać od 29 lipca na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP” – drugiej odsłonie prac z cyklu „4 × nowoczesność”. 

Dzisiaj mamy szczęśliwy finał wielkiego przedsięwzięcia. Było to duże wyzwanie logistyczne, także ze względu na sprawy formalne związane z podpisywaniem kontraktu ze stroną ukraińską, co wymagało wielodniowych negocjacji – mówi koordynatorka wystawy Katarzyna Szepieniec. Dodatkowym utrudnieniem były problemy z ubezpieczeniem dzieł z uwagi na trwającą w Ukrainie wojnę. 

Przyjazd prac do Krakowa jest efektem współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki i Muzeum Narodowym we Lwowie. Wypożyczone dzieła to ikona Prorok Eliasz i akwarela przedstawiająca księżną Jarosławnę autorstwa Mychajło Bojczuka, Autoportret w świątyni Luny Drexler oraz rzeźba Lotnik. Projekt pomnika na Cmentarz Łyczakowski Janiny Reichert-Toth.

„Wydarzenie historyczne 2021”

Muzeum Narodowe w Krakowie nominowane jest w dwóch kategoriach w konkursie “Wydarzenie Historyczne 2021”. O wynikach zdecydują głosy uczestników – zachęcamy do głosowania w kategorii „wystawa” na „Polskie Style Narodowe 1890 -1918” i w kategorii „wydarzenie” na otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski oraz portal historia.org.pl. Nagradza twórców przedsięwzięć historycznych, które promują historię naszego kraju w Polsce i za granicą. To 15 edycja konkursu, która objęta jest patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego. 

Głosy można oddawać do 15 sierpnia na stronie http://whr.muzhp.pl/#home. Muzeum Narodowe w Krakowie nominowane jest w dwóch na trzy kategorie.

 

Zajęcia dla dzieci w MNK

MNK kontynuuje organizację wakacyjnej rozrywki dla najmłodszych. Zapraszamy na kolejne spotkania w ramach cyklu edukacyjnych warsztatów dla dzieci.

Plan zajęć w dniach 21-29 lipca:

Czwartek 21 lipca, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, wystawa „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” – Symetria – dążenie do doskonałości.

Piątek 22 lipca, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa „Jacek Malczewski romantyczny” – Szaleństwo czy spokój? Zamęt czy idylla?

Wtorek 26 lipca, godz. 10.15, Kamienica Szołayskich, wystawa „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” – Usiądę i odpocznę. O czym skrzypi muzealne krzesło?

Środa 27 lipca, godz. 10.15 – Kamienica Szołayskich, wystawa „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” – W przestrzeni relaksu.

Piątek 29 lipca, godz. 10.15 – Gmach Główny, wystawa „Jacek Malczewski romantyczny” – Równonoc, czyli kto psoci wśród paproci.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Każde warsztaty trwają 1,5 godziny i kosztują 15 złotych. Liczba miejsc jest ograniczona, a bilety można zakupić na https://bilety.mnk.pl/. Po dodatkowe informacje zapraszamy do Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44.

Pawilon Kina Letniego

Wybór idealnego pomysłu na romantyczny wieczór, spotkanie ze znajomymi czy samotny relaks nie zawsze należy do najłatwiejszych. Wieczorne seanse w ramach Pawilonu Kina Letniego mogą być idealnym rozwiązaniem na każdą ze wspomnianych okazji.

W sobotę 23 lipca o godz. 21.00 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmowy przy Pawilonie Józefa Czapskiego. Wyświetlany będzie duński melodramat historyczny Kochanek królowej. To oparta na faktach historia romansu duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII, z wpływowym politykiem Johannem Friedrichem Struenseem. Romans doprowadził do rewolucji pałacowej, rozwodu królewskiej pary i wygnania królowej z Danii.

 

Jak uczynić przestrzeń bardziej przyjazną dla osób z autyzmem? – szkolenia

Działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami to nie tylko wdrażanie odpowiednich rozwiązań, ale też edukowanie. W ramach projektu Spektrum Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z partnerami opracowało szkolenie dla pracowników muzeów, instytucji kultury i wszystkich, którzy chcieliby lepiej przystosować swoją przestrzeń dla osób z autyzmem.

Cykl filmów szkoleniowych powstał podczas spotkania projektowego Spektrum w Madrycie. Przygotowywali je specjaliści z Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Włoch oraz z MNK. Otwarty kurs online dostępny jest w języku angielskim i hiszpańskim.

Nagrania skupiają się wokół zagadnień: planowania, przygotowania zespołu oraz odwiedzających, wprowadzenia zmian w środowisku muzealnym, zmysłów w muzeum, wykorzystania zasobów placówki na potrzeby osób z ASD oraz narzędzi multisensorycznych i innych pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Nadzwyczajne godziny otwarcia oddziałów

 

Informujemy, że Dom Jana Matejki – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie do 25 lipca będzie zamknięte w związku z pracami technicznymi.  W niedzielę 24 lipca Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – Oddział MNK będzie otwarte dla zwiedzających w godzinach 13.00-17.00. 

24 lipca o godzinie 12.00 zapraszamy na koncert z cyklu Espresso na dziedzińcu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Na wiolonczeli zagra Marcin Mączyński, a na kontrabasie Łukasz Mazanek. Bilety można zakupić na stronie internetowej Sinfonietty Cracovii. 









PLACES WORTH YOUR TIME