Co nowego w MNK od 24 do 31 lipca

0

Spacer po Krakowie śladami dzieł Jana Matejki!

Przestrzeń wystawy Matejko. Malarz i historia, fot. A. Olchawska

29 lipca odbędzie się spacer po oddziałach MNK – Kraków i Matejko. Krzywda i chwała opowiadający o  historii i historiozofii malarstwa Jana Matejki. Artysta upamiętniał polskie przywary prowadzące do rozbiorów kraju, ale też malował chwile chwały. 

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11.00-13.30. Zaczynamy w Domu Jana Matejki, ul. Floriańska 41. Ostatni punkt to wystawa Matejko. Malarz i historia w Gmachu Główny. Koszt to 25 złotych od osoby. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązuje rezerwacja pod adresem mailowym: rezerwacja@mnk.pl lub pod numerem telefonu 12 43 35 744. 

Więcej informacji o wakacyjnych wydarzeniach MNK można znaleźć pod linkiem:

https://mnk.pl/cykle/wakacyjne-warsztaty-spacery-oprowadzania

 

Poranek w muzeum – oprowadzanie po Klasztorku

MNK Klasztorek, fot. studio Pion

27 lipca o godzinie 11.00 odbędzie się poranne oprowadzanie dla seniorów po niedawno otwartej wystawie stanowiącej jedną z trzech części Muzeum Książąt Czartoryskich – Klasztorku. 

Będzie można zobaczyć niezwykły zbiór pamiątek gromadzonych przez rodzinę Czartoryskich  odnoszących się do kultury europejskiej, takich jak: gęsie pióro Woltera, krzesło Szekspira czy kropielniczka i fragment różańca po kardynale Mazarin. Koszt wynosi 1 zł, a rezerwacji można dokonywać pod adresem mailowym: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 433 57 44. Bilety będzie można zakupić w kasie przed wydarzeniem.

Dixit MNK 

Poznajcie wyjątkowy zestaw kart z dziełami z Muzeum Narodowego w Krakowie! To niezwykłe spotkanie nowoczesnej gry planszowej z klasyczną sztuką. Dixit MNK pozwala na nowo odkryć świat skojarzeń, ale też przemierza galerie Muzeum Narodowego w Krakowie i zachwyca sztuką różnych epok

To 84 zupełnie nowe karty, które można wykorzystać jako alternatywną talię lub pomieszać je z zestawem dowolnej gry podstawowej. Znajdziecie tam takie obrazy jak: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej, Młoda Polska Jacka Malczewskiego i Wernyhora Jana Matejki. Jest też kilka niespodzianek i mniej znanych dzieł jak XVII-wieczne pejzaże czy zagadkowe grafiki z drugiej połowy XX wieku. To tylko wycinek liczącej ponad milion obiektów kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie – gromadzone od blisko 150 lat zbiory wciąż zaskakują i czekają na odkrycie. Tę niepowtarzalną okazję stworzyła współpraca pomiędzy krakowskim muzeum, a partnerami: studiem Libellud i twórcami gry oraz firmą Rebel, jej polskim dystrybutorem. 

Premiera nastąpi 18 sierpnia, ale już 25 lipca jest możliwe zamówienie gry w przedsprzedaży. 









PLACES WORTH YOUR TIME