Muzealne aktualności 24-30 lipca

0

Muzealne aktualności 24-30 lipca

Wydarzenia w ramach programu Lato w mieście

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach programu Lato w mieście.

Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w mieście jest odpłatny.

Bilety:

  • dzieci i młodzież (do lat 18): 15 zł
  • bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 15 zł
  • posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Bilety na wydarzenia można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w miarę możliwości w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz online na stronie internetowej dla zajęć realizowanych przez Centrum interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Barbakan i Przystań Muzeum.

Program wszystkich wydarzeń w ramach programu Lato w mieście jest dostepny na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Zapraszamy na wydarzenia w tym tygodniu:

  • Lato w mieście: Na Plantach w dzień wtorkowy takie słyszy się rozmowy…
    25 lipca (wtorek), godz. 9:00
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Spacer dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku do ok. 1,5 roku

Planty od wielu już lat stanowią wspaniałe miejsce do letniego wypoczynku i złapania oddechu w „miejskiej dżungli”. Jest to także idealna przestrzeń do spacerów. Po raz pierwszy w ramach akcji Lato w Mieście Muzeum Krakowa pragnie zaprosić rodziców i opiekunów maluszków do wybrania się na wspólny spacer po zielonych płucach naszego miasta. Dzieci będą mogły zrelaksować się w wózeczkach, a rodzice poznają sekrety niemych posągów czy wspaniałych budowli, które możemy spotkać na Plantach. W Pałacu Krzysztofory można skorzystać z toalety z przewijakiem.

  • Lato w mieście: Sztuka pisania i zdobienia
    27 lipca (czwartek), godz. 12:00
    Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Warsztaty plastyczne z elementami kaligrafii dla rodziców z dziećmi w wieku 10–13 lat

W średniowieczu przepisanie jednej księgi zajmowało nawet kilka lat. Było to zajęcie wymagające skupienia i staranności. Podczas zajęć poznamy historię jednego z najważniejszych zabytków kultury piśmienniczej, jakim jest Kodeks Baltazara Behema. Przyjrzymy się barwnym miniaturom przedstawiającym rzemieślników podczas pracy oraz fantazyjnej dekoracji, która zdobiła marginesy rękopisu. Zagramy w średniowieczną grę kolorów i symboli. Wspólnie rozszyfrujemy pojęcia takie jak: inicjał, rubrica, drolerie, maniculae. W części warsztatowej wykonamy ćwiczenie z kaligrafii oraz zaprojektujemy godło cechowe dla wybranej grupy rzemieślników.

  • Lato w mieście: Budujemy Skarbiec
    28 lipca (piątek), godz. 10:00
    Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Warsztaty plenerowe dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

W czasie zajęć dzieci zapoznają się z funkcją skarbca w czasach historycznych oraz poznają Thesaurus Cracoviensis, czyli współczesny skarbiec, w którym znajduje się muzealny magazyn. W części praktycznej uczestnicy z pomocą opiekunów wspólnie wybudują skarbiec. Przykładem będzie właśnie Thesaurus. Dzieci będą mogły wypełnić wnętrza budowanego przez siebie skarbca własnoręcznie wykonanymi skarbami, przygotowanymi na wzór tych, które mogły zobaczyć w przestrzeniach magazynowych.

  • Lato w mieście: Farbą malowane
    29 lipca (sobota), godz. 11:00
    Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Warsztaty malarskie dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat

A gdyby tak spojrzeć na świat przez pryzmat światła, cieni i barw? Zapraszamy na wyjątkowe, plenerowe warsztaty malarskie! W ogrodzie otaczającym Rydlówkę uczestnicy będą mogli uwolnić swoją wyobraźnię i kreatywność. Naszymi modelkami będą rosnące wokół Rydlówki rośliny. Wspólnie spróbujemy oddać ich piękno i urok. W razie niepogody warsztaty odbędą się wewnątrz Rydlówki przy szeroko otwartych oknach. Farby da się zmyć z dłoni, ale już niekoniecznie z ubrania, więc prosimy wziąć pod uwagę możliwość pobrudzenia.

Warsztaty są realizowane w ramach cyklu „Bronowice jak malowane” finansowanego przez Radę Dzielnicy VI.

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”

26 lipca (środa), godz. 15:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia, zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

Kultura flisacka – szermierka i łucznictwo

26 lipca (środa), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Flisak musi się bronić i o swoje włączyć! Treningi szermierki i łucznictwa odbywają się na różnych poziomach zaawansowania i za pomocą odpowiedniego sprzętu  szkoleniowego i ochronnego. Organizujemy rozgrywki drużynowe, turnieje, ale też każdy początkujący może nauczyć się podstaw.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w środy, organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

* w przypadku niesprzyjającej aury, lub wysokiego stanu Wisły, wydarzenie może zostać odwołane.

Udział bezpłatny

Wydarzenie cykliczne odbywające się w środy, organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.

 

 

Krakowskim śladem kobiet pracujących
– spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

27 lipca (czwartek), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD.

Nie wszystkie kobiety miały tyle szczęścia, by urodzić się arystokratkami, dziedziczkami czy chociaż bogatymi mieszczkami. Niektóre z nich musiały codziennie ciężko pracować, by utrzymać siebie i swoją rodzinę. O takich właśnie szarych kobietach, których było tak wiele, chcemy opowiedzieć w trakcie naszego spaceru w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Razem z muzealniczką Małgorzatą Kuciel przyjrzymy się różnym grupom zawodowym, między innymi służącym, robotnicom, guwernantkom i nauczycielkom. Podążymy śladem kobiet, które same musiały zarobić na chleb.

Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel (asysta: Elżbieta Lang)

Jak dojechać?
przystanek: Teatr Bagatela
tramwaj: 2, 3, 4, 10, 20, 24, 44, 52
autobus: 124, 152, 424, 502

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku. Muzeum zapewnia asystę.
Miejsce zbiórki: spotkanie przed budynkiem oddziału
Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl,  12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

Oprowadzanie po wystawie czasowej
„Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”

 

27 lipca (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”.

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik / Mateusz Zdeb

Limit osób: 15
Wstęp: Płatny – bilet normalny 16 zł, bilet ulgowy 12 zł
Brak konieczności rezerwacji.
Możliwość kupna biletu online na stronie internetowej oraz w kasie w oddziale (Fabryka Emalia Oskara Schindlera).

 

Szlakiem Wojciecha Bednarskiego po Podgórzu
– spacer

27 lipca (czwartek), godz. 17:00
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Wojciech Bednarski był wybitnym pedagogiem, działaczem edukacyjnym i społecznym, który zasłynął szczególnie jako twórca jednego z najpiękniejszych parków Krakowa. Był miłośnikiem tuberoz, róż i pięknych kobiet, a ponadto człowiekiem bardzo nowoczesnym i wielkim podgórskim patriotą. W czasie spaceru odwiedzimy miejsca związane z życiem i działalnością Bednarskiego, opowiemy o tej niezwykle barwnej postaci i czasach, w których żył. A wszystko w pięknej scenerii starego Podgórza.

Osoba prowadząca: Anna Warzecha

Cena biletu: 15 zł
Bilet do kupienia w kasie oddziału, ul. Limanowskiego 51
Limit osób: 25

 

Kultura flisacka – rzemiosło

27 lipca (czwartek), godz. 19:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Prace w drewnie, szycie żagli i elementów flisackiego stroju, porządkowanie czy nawet naprawa elementów łodzi – to wszystko pod okiem doświadczonego flisaka.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w czwartki, organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.

Udział bezpłatny

Wydarzenie cykliczne odbywające się w czwartki, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły wydarzenie może zostać odwołane.

 

Kultura flisacka – muzykowanie na galarze

28 lipca (piątek), godz. 20:00
Przystań Muzeum – galar „Boudicca”

Muzeum Krakowa zaprasza na Przystań!

Po prostu flisacki jam! Śpiew i granie na galarze (i nie tylko). Masz instrument to go weź ze sobą, nie masz – to po prostu przyjdź.
Osoba prowadząca: Bartłomiej Bryl

Wydarzenie cykliczne odbywające się w piątki, organizowane przez naszego Partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca.
Kontakt: galar.boudicca@gmail.com, tel. 536 478 800.
Udział bezpłatny

* w przypadku niesprzyjającej aury lub wysokiego stanu Wisły wydarzenie może zostać odwołane.

 

Imieniny Krzysztofa… z wizjonerami.
Święto Pałacu Krzysztofory

 

29-30 lipca (sobota – niedziela)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy do świętowania razem z nami!

Na kartach wielowiekowej historii Krakowa wielokrotnie natrafiamy na informacje mówiące o wybitnych i nietuzinkowych postaciach, które zapisały się w dziejach naszego miasta. Od niepamiętnych czasów Kraków przyciągał ludzi niezwykłych, wśród których znalazły się także jednostki nieprzeciętne, które w iście wizjonerski sposób nie tylko kreśliły, ale także wprowadzały w życie rozmaite rozwiązania o niepospolitym charakterze. W tym niezwykłym gronie można znaleźć przedsiębiorców, polityków, działaczy społecznych czy artystów, o których pamięć na stałe wrosła w historię naszego miasta.

Historie niektórych postaci są w sposób nierozerwalny związane z Pałacem Krzysztofory. Chcąc przypomnieć biografie i dokonania takich postaci, jak Jacek Kluszewski czy Tadeusz Kantor, zapraszamy na tegoroczne Imieniny Krzysztofa, czyli święto Pałacu Krzysztofory, oddziału Muzeum Krakowa. Jego motywem przewodnim będą wybitne postacie, które na przestrzeni wieków pojawiały się w Krzysztoforach, ale także były mieszkańcami naszego miasta. Podczas wydarzenia nie zabraknie spacerów i oprowadzań szlakiem krakowskich artystów, warsztatów oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o tych wyjątkowych postaciach, ale także przybliżą nam ducha minionych czasów. Nie zabraknie także tradycyjnego imieninowego poczęstunku. Uroczyste świętowanie zakończymy ucztą dla ducha, zapraszając Państwa do udziału w koncercie w najbardziej reprezentacyjnej pałacowej sali, czyli sali Baltazara Fontany.

Program wydarzenia:

29 lipca (sobota)

Dla rodzin z dziećmi

11.00 – Warsztaty muralowe dla dzieci z Mikołajem Rejsem

Z Pałacem Krzysztofory związane są różne postacie. Niektóre prawdziwe, a inne bardziej legendarne. Jedną z takich baśniowych postaci był zajmujący się alchemią i sztukami tajemnymi Mistrz Jan Twardowski, który w piwnicach Pałacu Krzysztofory miał podobno swoją pracownię. Zapraszamy do udziału w warsztatach muralowych, podczas których pod kierunkiem Mikołaja Rejsa wspólnie stworzymy mural przedstawiający Mistrza Twardowskiego. Mikołaj Rejs – artysta zajmujący się street artem. Jego prace, przepełnione bóstwami i postaciami fantastycznymi, można znaleźć w przestrzeni wielu miast.
Prowadzenie: Mikołaj Rejs
Cena: 15 zł od dziecka
Limit: 15 osób
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

Dla wszystkich

11.00 – Oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”

Podczas zwiedzania wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” przyjrzymy się nie tylko dziejom, legendom i tradycjom związanym z Krakowem, ale także skoncentrujemy się na nietuzinkowych postaciach, które w wyjątkowy sposób zapisały się w historii naszego miasta. Nie zabraknie wśród nich artystów, uczonych i społeczników, którzy nie bali się wprowadzać w życie swoich idei, które na zawsze odmieniły Kraków.
Prowadzenie: Walery Bubień
Cena: 1 zł
Limit: 20 osób
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

14.00 – Włodzimierz Przerwa Tetmajer – bronowicki wizjoner

W roku Włodzimierza Tetmajera zapraszamy na zwiedzanie wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”. W trakcie oprowadzania przyjrzymy się postaci bronowickiego gospodarza nie tylko jako młodopolskiego artysty, ale także spojrzymy na jego dokonania jako polityka i działacza niepodległościowego, delegata na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 r. Zwrócimy uwagę na wątki ludowe oraz historyczne w jego sztuce, które powodują, że twórczość artystyczna Tetmajera jest niepowtarzalna i rozpoznawalna wśród dzieł innych twórców tamtego czasu.
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz
Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę czasową
Limit: 20 osób
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

15.00 – Oprowadzanie po wystawie „Kraków od początku, bez końca” w języku ukraińskim

Podczas zwiedzania wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” przyjrzymy się nie tylko dziejom, legendom i tradycjom związanym z Krakowem, ale także skoncentrujemy się na nietuzinkowych postaciach, które w wyjątkowy sposób zapisały się w historii naszego miasta. Nie zabraknie wśród nich artystów, uczonych i społeczników, którzy nie bali się wprowadzać w życie swoich idei, które na zawsze odmieniły Kraków.
Cena: 1 zł
Limit: 20 osób
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

20.00 – Alchemik, reformator teatru, budowniczy, czyli wieczorne zwiedzanie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” szlakiem krakowskich wizjonerów

Nie od razu Kraków zbudowano. Powstanie i rozwój miasta były nie tylko procesem wielowiekowym, ale także wymagającym iście wizjonerskiego podejścia. W długiej historii Krakowa pojawiały się także postacie nietuzinkowe, które nie bały się podejmować wielkich wyzwań. To właśnie ich zasługą było wcielanie w życie wyjątkowych idei, które przełożyły się na obecny kształt naszego miasta. Zapraszamy na wieczorne zwiedzanie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”, podczas którego ruszymy śladem krakowskich wizjonerów. Nie zabraknie postaci wybitnych, takich jak Tadeusz Kantor, Jacek Kluszewski, Józef Dietl czy Feliks Radwański.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Limit: 20 osób
Cena: 1 zł
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

30 lipca (niedziela)

Dla rodzin z dziećmi

11.00 – Opowieści o Panu Twardowskim – przedstawienie dla dzieci

Co łączy Pana Twardowskiego z Pałacem Krzysztofory? Podobno w przepastnych krzysztoforskich piwnicach znajdowała się pracownia alchemiczna Mistrza Twardowskiego. Twardowski był nie tylko wielkim czarnoksiężnikiem, ale także nietuzinkowym człowiekiem, który nie bał się nawet… zawrzeć paktu z diabłem. Co z tego wyniknęło, dowiemy się podczas spektaklu. Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5–10 lat.
Prowadzenie: Teatr Otwarty
Cena: 15 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.
Limit: 100 osób

W niedzielę odwiedzi nas także gość specjalny, którym będzie… Krzysztoforek. Najbardziej znanego mieszkańca Krzysztoforów będzie można spotkać na wystawie oraz w pałacowych zakamarkach. Zapraszamy do zabawy i wspólnych zdjęć z Krzysztoforkiem!

Dla wszystkich

11.00 – Oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”

Podczas zwiedzania wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” przyjrzymy się nie tylko dziejom, legendom i tradycjom związanym z Krakowem, ale także skoncentrujemy się na nietuzinkowych postaciach, które w wyjątkowy sposób zapisały się w historii naszego miasta. Nie zabraknie wśród nich artystów, uczonych i społeczników, którzy nie bali się wprowadzać w życie swoich idei, które na zawsze odmieniły Kraków.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Cena: 1 zł
Limit: 20 osób
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

16.00 – Krzysztoforskie wspomnienia – spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Andrzejem Mleczko

Pałac Krzysztofory przez kolejne lata był dla wielu osób miejscem kultowym na mapie Krakowa. Powodem tego była funkcjonująca w pałacowych piwnicach Galeria Krzysztofory, kojarzona z działalności teatru Cricot 2 oraz krakowskich artystów awangardowych. Można w niej było spotkać nie tylko Tadeusza Kantora. Tutaj także występował Marek Grechuta z zespołem Anawa oraz organizowano koncerty, happeningi i wystawy. Zapraszamy na spotkanie poświęcone Galerii Krzysztofory i wydarzeniom z nią związanych, o których opowiedzą bywający w Galerii Krzysztofory Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Andrzej Mleczko. Na koniec spotkania, zgodnie z tradycją, zaprosimy uczestników na słodki imieninowy poczęstunek.
Prowadzący: Witold Turdza
Limit: 100 osób
Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

19.00 – Koncert muzyki klasycznej

Na przestrzeni stuleci sala Baltazara Fontany była świadkiem wielu wyjątkowych wydarzeń. Organizowano w niej bale, spotkania towarzyskie oraz koncerty, których uczestnicy mogli w wyjątkowym otoczeniu oddawać się urokom muzyki klasycznej. Nawiązując do tych wydarzeń zapraszamy na niepowtarzalny koncert fortepianowy, w trakcie którego usłyszymy utwory Fryderyka Chopina oraz Juliana Fontany.
Wykonanie: Jim Issac Chua,
Prowadzenie: prof. Adam Wibrowski
Miejsce: Sala Baltazara Fontany
Cena: 30 zł
Limit: 60 osób
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

Informacje organizacyjne:

  • Wstęp wolny dla Krzysztofów (po okazaniu dowodu osobistego)
  • 29 i 30 lipca wstęp na wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca” w cenie 1 zł
  • Tradycyjny słodki poczęstunek na koniec

Іменини Кшиштофа… з візіонерами Свято Палацу Кшиштофори

29-30 липня 2023 р. (субота-неділя)
Палац Кшиштофори, Площа Rynek Główny 35, 31-011 Краків

Палац Кшиштофори

29-30 липня 2023 р. (субота-неділя)
Програма:
Повна програма загодів на сторінці https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/imieniny-krzysztofa-z-wizjonerami-swieto-palacu-krzysztofory

29 липня (субота)
15.00 – Екскурсія по виставці Краків від початку без кінця українською мовою

Під час екскурсії по виставці Краків від початку без кінця розповімо не лище про історію, легенди та краківські традиції, але й про неабияких осіб пов’язаних з нашим містом. Це будуть художники, вчені та суспільні діячі, які не боялися реалізувати свої ідеї, щоб на завжди змінити Краків.

Ціна: 1 зл.
Ліміт: 20 осіб
Записи: COZ (Центр обслуговування відвідувачів) info@muzeumkrakowa.pl 12 426 50 60

30 липня (неділя)
19.00 – концерт класичної музики Протягом століть зал Бальтазара Фонтани був свідком багатьох культурних подій. Організували тут бали, зустрічі та концерти живої музики. Хочемо продовжити цю традицію та запросити Вас на концерт фортепіанної музики, під час якого почуєте твори Фридерика Шопена та Юліана Фонтани.
Ведучі: Jim Issac Chua, проф. Adam Wibrowski (ведучий)

Місце: Зал Бальтазара Фонтани
Ціна: 30 зл
Ліміт: 60 осіб
Записи: COZ (Центр обслуговування відвідувачів) info@muzeumkrakowa.pl 12 426 50 60
Загальна інформація:
безкоштовний вступ для Кшиштофів (після представлення документу, що посвідчує особу)
29 i 30 липня квиток на виставку Краків від початку без кінця за акційною ціною 1 зл.

Додаткова інформація:
Палац Кшиштофори
Площа Rynek Główny 35, 31-011 Краків
www.muzeumkrakowa.pl

Детальніша інформація про заходи та записи на екскурсії: Центр обслуговування відвідувачів (Палац Кшиштофори, Площа Rynek Główny 35, тел. 12 426 50 60, майл: info@muzeumkrakowa.pl)

 

 

Wydarzenia w ramach programu Średniowiecze da się lubić!

Wydarzenia w ramach programu „Średniowiecze da się lubić” są biletowane:
Bilet normalny: 16 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Bilet rodzinny: 32 zł
Bilet grupowy: 12 zł
Bilet grupowy ulgowy: 11 zł
Karta Dużej Rodziny (bilet normalny): 8 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny „N” (bilet normalny): 8 zł
Karta Kraków dla Dużej Rodziny „N” (bilet ulgowy): 6 zł
Legitymacja Działacza Opozycji Antykomunistycznej lub Osoby represjonowanej z Powodów Politycznych zamieszkałego na terenie Gminy Miejskiej Kraków: 1 zł
Zakupiony bilet upoważnia do zwiedzania Murów Obronnych w ciągu 7 dni od daty jego zakupu.

Na niedzielne wydarzenia obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Rezerwację lub bilet (jeśli będą dostępne miejsca) można wykupić w Barbakanie oraz na Murach Obronnych.

Wydarzenia w tym tygodniu:

  • W warsztacie i na straganie
    29 lipca (sobota), godz. 10:00
    Barbakan, ul. Basztowa

Program dnia:

W trakcie całego wydarzenia (godz. 10:00-18:00) możliwość uczestniczenia w pokazach i warsztatach rzemiosł:

  • Warsztat kowala – każdy zwiedzający będzie miał możliwość przyjrzenia się pracy tego rzemieślnika z bliska, stać się jego pomocnikiem a nawet własnoręcznie i samodzielnie wykonać drobny przedmiot – pierścionek.
  • Stragan tkaczki – zaprezentuje średniowieczne techniki tkackie wykorzystywane do wykonywania krajek, wyjaśni czym jest zagadkowo brzmiący naalbinding. Można będzie zobaczyć i dotknąć akcesoriów wykorzystywanych ponad 1000 lat temu przy szyciu czy ozdabianiu odzieży, oraz dowiedzieć się, jak powstaje tkanina.
  • Średniowieczna zbrojownia – wojowie opowiedzą o swoim uzbrojeniu i elementach wyposażenia, będzie też możliwość przymierzenia hełmu i zrobienia sobie zdjęcia z tarczą i mieczem.

Dodatkowo*:

  • Pokaz walki i uzbrojenia oraz szkółka fechtunku dla najmłodszych: godz. 10:00, 12:00, 15:00
  • Interaktywny spektakl- „W rondlu krakowskich opowieści” – interaktywne przedstawienie w świecie krakowskich legendach z udziałem najmłodszych: godz. 11:00, 14:00, 17:00

*Poszczególne godziny zajęć mogą ulec niewielkiej zmianie

  • Warsztaty tworzenia makiet
    30 lipca (niedziela), godz. 10:00
    Celestat, ul. Lubicz 16

W godzinach 10:00-13:00 Profesjonalni wykonawcy zademonstrują techniki tworzenia modeli terenu i budynków, które można będzie można wykorzystać w rozgrywkach systemów strategicznych takich jak Warhammer czy Lords of the Rings. (14+).

„Wiem, umiem, potrafię” – poetycki dialog z twórczyniami

29 lipca (sobota), godz. 10:45
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

„Siłaczki” – przygotowanie do świadomego przeżywania wystawy.

Samopoznanie jest drogą ku pewności. Wartości te należy jednak regularnie w sobie pielęgnować i rozwijać. „Wiem, umiem, potrafię” to  warsztaty, które powinny umacniać w nas pewność siebie, oraz odporność na sytuacje kryzysowe. Nasze „ja” konfrontowane jest z trudnościami: arogancją i ignorancją. Pewność siebie jest zdolnością nabywaną a „nie poddawać się” oznacza ciągle poszukiwać. Zatem niech naszą inspiracją staną się sylwetki kobiet z przeszłości, które na przekór ówczesnym normom i zakazom, walczyły o siebie, o innych, ale i o nas dzisiaj. To emancypantki, które domagały się równości praw dla kobiet, dostępu do edukacji, oraz realizacji marzeń. Celem tego twórczego spotkania jest dialog z twórczyniami, siłaczkami swoich czasów.  Za pomocą fuzji słów, znaczeń, stworzymy grupowy utwór poetycki. Utrwalony zostanie w formie własnoręcznie wykonanego notatnika. Prezentowany będzie podczas wystawy „Siłaczki”.

W trakcie warsztatów uczestniczki i uczestnicy – bo zapraszamy także panów, dla których równouprawnienie jest bardzo ważną wartością – stworzą poemat w formie kolażu z wycinków drukowanych tekstów.

Osoba prowadząca: dra Agata Stępień

dra Agata Stępień – artystka, intersekcjonalna feministka, wykładowczyni.
Ostatnie 12 lat spędziła studiując sztuki wizualne w Barcelonie, Lizbonie, Rzymie, oraz Brukseli.
Uzyskała w 2016 tytuł doktory, dyplom z wyróżnieniem ASP w Rzymie: Katedra sztuk wizualnych i scenicznych.
Zainteresowania badawcze w sztuce: dialog międzykulturowy tożsamości kobiet w wymiarze sztuki/praktyk ciała, oraz granic tworzenia transgenicznych terytoriów/traum i sztuki kobiet w aktualnym kontekście, transgresji intymności w sztuce.

www.stepienartist.com
@artstepien

*Warsztaty stanowią wprowadzenie do wystawy czasowej „Siłaczki”, planowanej na 2024 rok, prezentującej historię Krakowianek i nie tylko.

Zakup i rezerwacja biletów online na stronie internetowej

Limit: 15 osób
Grupa wiekowa: od 18 lat
Cena: 15 zł

Projekt Krakowianki

Szlakiem historii Wisły

29 lipca (sobota), godz. 11:00

Zapraszamy na wyjątkowy rejs wyjątkową łodzią – tradycyjnym galarem na jednej z najpiękniejszych wiślanych tras w Polsce.

Z perspektywy rzeki zobaczymy: opactwo Benedyktynów w Tyńcu, zamek w Przegorzałach i klasztor na Bielanach, następnie Zwierzyniec, gdzie krakowscy włóczkowie, jak mówi legenda o Lajkoniku, obronili Kraków przed najazdem Tatarów, wreszcie popłyniemy Wisłą przez centrum Krakowa, poznając jego historię.

Brak wolnych miejsc.

Wydarzenie bezpłatne

Oprowadzanie tematyczne
„Włodzimierz Przerwa-Tetmajer – akt II”

Włodzimierz Tetmajer „Na ganku Tetmajerówki”
ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

29 lipca (sobota), godz. 16:00
Sala wystaw czasowych, II piętro, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie tematyczne po wystawie „









PLACES WORTH YOUR TIME