Finisaż wystawy „Najcenniejsze. Kolekcja książąt Czartoryskich”

0


wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja książąt Czartoryskich” Fot. MNK

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta obok krzesła Williama Szekspira, odlewu dłoni Fryderyka Chopina i egipskich portretów mumiowych – jeszcze tylko do niedzieli 25 lutego można oglądać niezwykły zbiór pamiątek historycznych i dzieł sztuki, zgromadzonych na wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Ekspozycja w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w roku 1801 w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Przez ostatnie trzy dni – piątek, sobotę i niedzielę 23-24-25 lutego – wystawę można zwiedzać za złotówkę. Jednak finisażowych atrakcji nie zabraknie i wcześniej.

Już w czwartek 22 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie „Jaką cenę ma sztuka? O dziełach, malarzach i marszandach”. Jego temat został zaczerpnięty z wydanej właśnie przez wydawnictwo Znak książki Philippa Hooka „Galeria szubrawców” na temat rynku sztuki na świecie. W rozmowie, którą poprowadzi rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie Katarzyna Bik, wezmą udział dyrektor MNK Andrzej Betlej, marszand Andrzej Starmach oraz krytyk sztuki i szef Działu Kultury „Dziennika Polskiego” Łukasz Gazur.

W kolejnych dniach można m. in. wysłuchać wykładu Katarzyny NovljakovićZ pola bitwy do muzeum. Jak zakonserwować zabytek?”, wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich, a dzieciaki zapraszamy serdecznie na warsztaty „Sarkofagowe opowieści”. Szczegółowy program finisażu wystawy na stronie internetowej MNK:

www.mnk.pl/aktualnosci/finisaz-wystawy-najcenniejsze

Ostatnie dni wystawy „Najcenniejsze” to także pożegnanie z Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich. Dzięki dofinansowaniu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Arsenał czeka modernizacja, która obejmie m. in. przebudowę nieszczelnego i niefunkcjonalnego dachu, remont konserwatorski wnętrz oraz wymianę instalacji grzewczej, elektrycznej, wentylacyjnej i wodno-kanalizacyjnej. Dzięki przystosowaniu do celów ekspozycyjnych pomieszczeń na parterze, przestrzeń wystawiennicza znacznie się powiększy, zostanie też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakończenie prac remontowych jest planowane na koniec roku 2019. Po ponownym otwarciu Arsenału do sali ekspozycyjnej na 1. piętrze wróci Galeria Sztuki Starożytnej.

PROGRAM WYDARZEŃ:

  • 22 lutego, czwartek, godz.18.00
    „Galeria szubrawców” – spotkanie wokół książki Philipa Hooka na temat rynku sztuki na świecie.
    Miejsce: przestrzeń wystawy „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”.
    Uczestnicy: Andrzej Betlej, Andrzej Starmach, Łukasz Gazur, prowadzenie: Katarzyna Bik
  • 23 lutego, piątek, godz. 16.30
    Wykład z cyklu: Konserwatorskie czwartki – Z pola bitwy do muzeum. Jak zakonserwować zabytek?
    Prowadzenie: Katarzyna Novljaković – artysta plastyk. Długoletni kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Muzeum Książąt Czartoryskich. Konserwator dzieł sztuki, muzealnik.
  • 24 lutego, sobota, godz. 11.00
    „Sarkofagowe opowieści” (w ramach cyklu Ferie w Muzeum 2018 – warsztaty dla dzieci).
    Na zakończenie ferii czeka nas nie lada wyzwanie – odszyfrowanie najbardziej tajemniczych kodów naszej historii – starożytnych hieroglifów. Spróbujemy odnaleźć się w gmatwaninie dziwnych znaków i obrazków umieszczonych na egipskich sarkofagach.
    → Preferowany wiek dzieci: 6-10 lat;
    → Cena 5 zł;
    → Liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja.
    → Rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018
    Więcej o feriach w MNK >>
  • 24 lutego, sobota, godz. 13.00
    Oprowadzanie po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Prowadzenie: Paulina Chełmecka – asystent w Dziale Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich
  • 25 lutego, niedziela, godz. 12.00
    Oprowadzanie po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Prowadzenie: Dorota Dec – starszy kustosz w Dziale Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich
  • 25 lutego, niedziela, godz. 14.00
    Oprowadzanie po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Prowadzenie: Katarzyna Płonka-Bałus – kustosz, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

 









PLACES WORTH YOUR TIME