Muzealne aktualności 19 – 26 grudnia

0

DNI DLA ZIEMI W MUZEUM KRAKOWA

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów – zobowiązanie takie nakłada na nas „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.

Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemi – w każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny – otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym. 24, 25 i 31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

W dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w dniach 19-25 grudnia –  Rynek Podziemny. Zmienia się też harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Również oddział Thesaurus Cracoviensis będzie udostępniony zwiedzającym wyłącznie w dniach 16-17 grudnia. 

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.  Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.

Aktualne godziny otwarcia oddziałów Muzeum Krakowa są dostępne na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow

 

 

SZOPKA KRAKOWSKA „POD PRĄD”
 OPROWADZANIE

20 grudnia (wtorek), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dom pod Krzyżem – Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa – oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do Pałacu Krzysztofory na oprowadzanie po wystawie pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich!

W czasie zwiedzania szczególną uwagę zwrócimy na energię, która sprawia, że szopki krakowskie mienią się blaskiem setek światełek a niewielkie figurki wirują w dynamicznym tańcu. Jak dawniej szopkarze oświetlali swoje szopki, a jak robią to dzisiaj? Jak dużo energii potrzeba, żeby uruchomić szopkę krakowską? Zwiedzający będą mogli też samodzielnie wytworzyć prąd elektryczny, żeby zasilić szopkę krakowską.
Osoba prowadząca: dr Andrzej Szoka, Marzena Dłużniewska

Limit osób: 20 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

 

 

NA ŻYDOWSKIM KAZIMIERZU – ŚWIATŁA CHANUKOWE
– OPROWADZANIE POŁĄCZONE Z WARSZTATAMI Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

20 grudnia (wtorek), godz. 16:30
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie połączone z warsztatami z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi.

Chanuka [Święto Poświęcenia (Odnowienia), Święto Świateł] to radosne święto rodzinne. Upamiętnia cud, który nastąpił po odzyskaniu Świątyni Jerozolimskiej sprofanowanej przez wojska syryjskie. Zapraszamy do Starej Synagogi, by zapalić światła w świeczniku chanukowym, poznać zwyczaje świąteczne i zakręcić bączkiem chanukowym. W tej tradycyjnej grze wszyscy wygrają! Zapraszamy do Starej Synagogi na krakowskim Kazimierzu na kolejne warsztaty w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Osoba prowadząca: Anna Jodłowiec- Dziedzic / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku -młodzieży i osób dorosłych.
Limit miejsc: 10 osób
Wstęp bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60.

 

ŚWIATY I PAJĄKI. DAWNE OZDOBY I ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE
– ZAJĘCIA ŚWIĄTECZNE ORAZ OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ Z ELEMENTAMI WARSZTATOWYMI, AUDIODESKRYPCJĄ I POMOCAMI DOTYKOWYMI 

21 grudnia (środa), godz. 15:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na zajęcia świąteczne oraz oprowadzanie po wystawie stałej z elementami warsztatowymi, audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi!

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na świąteczne zajęcia w Kamienicy Hipolitów!

W świątecznym zabieganiu warto choć na chwilę zatrzymać się w gonitwie zakupowej i poczuć ducha świątecznego przez pryzmat historii. Podczas muzealnych zajęć dowiemy się, jakimi przyprawami pachną święta oraz jak delikatne i ażurowe potrafią być ozdoby choinkowe. A wszystko to w otoczeniu dawnej mieszczańskiej kamienicy, gdzie skrzypiące podłogi i drewniane stropy przechowują opowieść o świątecznych zwyczajach naszych przodków.
Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel, Michał Hankus / asysta: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych
Limit miejsc: 15
Wstęp bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60

 

 

JASEŁKA W PAŁACU KRZYSZTOFORY!

Kategoria: Seniorzy – Grupa I – szopki duże, Nagroda I – Zbigniew Gillert

Pierwszy termin: 26 grudnia (poniedziałek), godz. 16:00
Drugi termin: 27 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Trzeci termin: 28 grudnia (środa), godz. 18:00
Czwarty termin: 30 grudnia (piątek), godz. 16:00

Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na przedstawienia jasełkowe!

W tym roku przy Rynku Głównym 35 zobaczymy nie tylko jubileuszową 80. Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, ale także tradycyjne przedstawienia jasełkowe rodziny Malików.

W ostatnich dniach grudnia zapraszamy na przedstawienia w wykonaniu pochodzącej ze Zwierzyńca rodziny Malików – artystów, którzy nie tylko od wielu pokoleń wykonują szopki, ale także odgrywają tradycyjne przedstawienia jasełkowe. Spektakle jasełkowe będą prezentowane z wykorzystaniem kukiełek, wśród których pojawią się postacie m.in. Heroda, Śmierci, Lajkonika, czy Pana Twardowskiego. Jasełkom będą towarzyszyły grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.

Na przedstawienia konieczna jest rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426-50-60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Udział w jasełkach jest bezpłatny.

SPACER WOKÓŁ SZOPKI. ŚLADEM WŁODZIMIERZA TETMAJERA

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer towarzyszący 80. Jubileuszowemu Konkursowi Szopek Krakowskich i Wystawie pokonkursowej.

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 14:00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Najbliższy spacer Wokół Szopki odbędzie się śladem wybitnego malarza, pisarza, działacza społecznego i niepodległościowego Włodzimierza Tetmajera.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera w związku z setną rocznicą śmierci artysty.

Spacer rozpocznie się o godzinie 14.00 przy szopce krakowskiej na Placu Matejki. Następnie uczestnicy przejdą między innymi przez Barbakan, ulicę Sławkowską, Plac Szczepański, Collegium Novum, Plac Franciszkański, ulicę Grodzką oraz Rynek Główny. W czasie wędrówki po zimowym mieście uczestnicy będą nie tylko podziwiać prezentowane na trasie szopki krakowskie, ale także zagłębią się w życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera. Będzie to możliwe dzięki opowieści przewodnika oraz za sprawą muzyczno-performatywnych scen, które przedstawią krakowscy muzycy i performerzy. Całość przedstawienia umożliwi Państwu przeniesienie się do najważniejszych chwil w życiu Tetmajera, a także pozwoli doświadczyć jego sztuki malarskiej, zwłaszcza tej mocno osadzonej w klimacie podkrakowskich Bronowic i obrzędowości dorocznej. Obrazy Tetmajera „ożyją” przed oczyma spacerowiczów w ramach wyjątkowego ulicznego widowiska.

Prowadzący: dr Michał Niezabitowski

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r.

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronatPolskiego Komitetu do spraw UNESCO.

GODZINY PRACY MUZEUM KRAKOWA W DNI ŚWIĄTECZNE

Szanowni Państwo, w dniach 24 i 25 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne. W dniu 26 grudnia czynna jest Wystawa pokonkursowa 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich w Pałacu Krzysztofory w godz. 9:00-18:00 oraz Rynek Podziemny w godz. 10:00-18:00.

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” już 15 stycznia 2023 r.!
Zapraszamy!

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby!

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!









PLACES WORTH YOUR TIME