Muzealne aktualności 25 grudnia – 31 grudnia

0

Wydarzenia w ramach 81. Konkursu Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa

Spotkania z szopkarzami mistrzami

27 grudnia (środa), godz. 9:00 spotkanie z Jakubem Zawadzińskim
28 grudnia (czwartek), godz. 9:00 spotkanie z Markiem Markowskim
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Spotkania w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.
W trakcie trwania pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w przestrzeni wystawienniczej będą odbywały się spotkania z mistrzami szopkarstwa. Spotkania te będą stanowić unikalną okazję do bliższego poznania mistrzów krakowskiego szopkarstwa, którzy chętnie odpowiedzą na pytania oraz udzielą wszelkich informacji. Będzie to też okazja do zapoznania się rozmaitymi stylami artystycznymi w obrębie sztuki szopkarskiej, reprezentowanymi przez różnych szopkarzy. Każda grupa warsztatowa będzie miała możliwość spotkania z twórcą w celu porównania swoich szopek z innymi z możliwością uzyskania opinii i uwag mistrza w celu zdobycia doświadczeń przy tworzeniu szopek na kolejne edycje konkursów. Szopkarz-mistrz spędzi na wystawie kilka godzin, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni – tak zwanym „pokoju szopkarza”, prezentując w tym czasie pracę nad szopką, a także będąc do dyspozycji zwiedzających.

Warsztaty odbywają się w godz. 9:00 – 13:00

Udział bezpłatny – w ramach biletu wstępu na wystawę szopek
Brak konieczności rezerwacji

 

„Od ucznia do mistrza, czyli jak powstaje szopka.” – spotkanie z szopkarką-mistrzynią połączone z warsztatami z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

27 grudnia (środa), godz. 15:00
Pałac Krzysztofory, Sala Edukacyjna, Rynek Główny 35
Spotkanie skierowane głównie do młodzieży oraz dorosłych osób g/Głuchych i słabosłyszących.

Zapraszamy na spotkanie z doświadczoną szopkarką, Renatą Markowską. Podczas zajęć poznamy tajniki szopkarskiego warsztatu wykorzystując szopkę dotykową autorstwa Filipa Fotomajczyka oraz pomoce dotykowe przedstawiające architekturę Krakowa. Uczestnicy, pod czujnym okiem mistrzyni poznają charakterystyczne elementy szopek krakowskich, a także samodzielnie wykonają jej elementy. Zapraszamy na spotkanie w miłej atmosferze w salce edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory.
Osoba prowadząca: Renata Markowska

Spotkanie realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.

Udział bezpłatny.
Limit: 15 osób
Konieczna rezerwacja. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl,12 257-10-17 wew. 109, 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl, tel. 12 426-50-60

 

„Od ucznia do mistrza, czyli jak powstaje szopka” – spotkanie z szopkarką-mistrzynią połączone z warsztatami z pomocami dotykowymi oraz elementami audiodeskrypcji

28 grudnia (czwartek), godz. 15:00
Pałac Krzysztofory, Sala Spotka, Rynek Główny 35
Spotkanie z szopkarką-mistrzynią połączone z warsztatami szopkarskimi z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji.

Zapraszamy na spotkanie z doświadczoną szopkarką, Renatą Markowską. Podczas zajęć poznamy tajniki szopkarskiego warsztatu wykorzystując szopkę dotykową autorstwa Filipa Fotomajczyka oraz pomoce dotykowe przedstawiające architekturę Krakowa. Uczestnicy, pod czujnym okiem mistrzyni poznają charakterystyczne elementy szopek krakowskich, a także samodzielnie wykonają jej elementy. Zapraszamy na spotkanie w miłej atmosferze w przyjaznej przestrzeni SPOTKI – Sali Spotkań Krakowian w Pałacu Krzysztofory.
Osoba prowadząca: Renata Markowska i Olga Janik / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”

Udział bezpłatny.
Limit: 10 osób
Konieczna rezerwacja. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109, 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: e.lang@mhk.pl , tel. 12 426-50-60

81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

27 grudnia (środa), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Fontany, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, będzie to ostatnie w 2023 r. Z tej okazji mamy dla Państwa wyjątkową propozycję spotkania aktora Tomasza Schimscheinera, który przedstawi Państwu wyjątkowe legendy: „O Stópce Jadwigi” oraz „O Nawojce”. Opowieści o dwóch wspaniałych kobiecych postaciach z naszej historii, królowej oraz pierwszej studentce.
Tomasz Schimscheiner – aktor telewizyjny i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, związany z wieloma teatrami Bagatelą, czy STU. Za swoje kreacje oraz działalność został wielokrotnie nagrodzony. Od urodzenia związany z Krakowem.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.
Osoba prowadząca: Tomasz Schimscheiner, Tomasz Karżewicz

Cena biletu: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Limit 50 osób (łącznie dzieci wraz z rodzinami)
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Zakończenie Roku Tetmajera

28 grudnia (czwartek), godz. 16:00
Rydlówka, W. Tetmajera 28

Program

16:00
Przed Rydlówką zbierze się barwny, tradycyjny korowód kolędniczy z gwiazdą i Turoniem, który poprowadzą Aktorzy Regionalnego Teatru Złoty Róg i Górale ze Związku Podhalan z Harklowej. Korowód kolędniczy przejdzie ulicami Bronowic na pętlę tramwajową Bronowice Małe. Zapraszamy wszystkich do dołączenia i wspólnego kolędowania.

17:00
Z pętli Tramwajowej Bronowice odjedzie specjalny, świąteczny tramwaj, który przewiezie wszystkich uczestników do centrum miasta.

17:30
Wspólne kolędowanie na scenie na Rynku Głównym z Joanną Słowińską – znakomitą pieśniarką i skrzypaczką, która uwiedzie nas swym głosem i zaprosi do wspólnego śpiewu. Zabrzmią zarówno tradycyjne pieśni, jak i inspirowane nimi opracowania.

W trakcie trwania występu dołączą Kolędnicy przybyli w korowodzie z Bronowic.

18:30
Uroczyste zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera. Dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski podsumuje, co działo się w Krakowie i innych miastach za sprawą tego pełnego siły i temperamentu Artysty. Na koniec zapowiemy kolejną postać, która będzie nam towarzyszyła w 2024 roku.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera. Zadanie finansowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI

Głównym Patronem medialnym Roku Włodzimierza Tetmajera jest Radio TOK FM

Udział bezpłatny.

 

 

Finisaż wystawy Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie – oprowadzanie

29 grudnia (piątek), godz. 14:00
30 grudnia (sobota) godz. 10:00 oraz godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik

Limit osób: 15
Cena biletu 15 zł
Zakup biletu: kasa w oddziale Fabryki Schindlera oraz online

25 grudnia (poniedziałek) Muzeum nieczynne,
26 grudnia (wtorek) otwarte są następujące Oddziały: Pałac Krzysztofory, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny, Stara Synagoga, Muzeum Nowej Huty,
31 grudnia (niedziela) otwarte są następujące Oddziały: Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory, Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Mury Obronne, Wieża Ratuszowa oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

 

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-17.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

 

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
– zakończenie tzw. okresu przejściowego

Miasto Kraków od 2010 r. sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych, które tworzone są w celu zachowania krajobrazu kulturowego wybranych terenów.

Powoływanie parków kulturowych to sposób zarządzania zabytkową przestrzenią oraz kluczowe narzędzie poprawy wizerunku danego miejsca, mające służyć m.in. w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Jest to też najnowocześniejsza forma ochrony dziedzictwa, przewidziana w ustawie
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Uchwała Rady Miasta Krakowa nr LXXXIII/2368/22 z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem weszła w życie 1 września 2022 r. Od tego momentu lokalne instytucje, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do przyjętych zasad. Dotyczy to zwłaszcza obiektów i elementów (m.in. szyldów, tablic i urządzeń reklamowych) istniejących na tym terenie przed powołaniem parku. Termin ten mija 31 sierpnia br. Jesteśmy zatem o krok od pełnego funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych na terenie Kazimierza i Stradomia.

Kazimierz ze Stradomiem to wyjątkowy obszar znajdujący się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa, stanowiący ciekawą mozaikę terenów o różnym charakterze, genezie i sposobie zagospodarowania. Walory tego unikatowego terenu doceniono już na początku XX w., wpisując ten konkretny układ urbanistyczny do rejestru zabytków pod nr A-12. Widnieje on również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a także wchodzi w skład historycznego miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii.

Teren parku, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Należy przypomnieć, że wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmuje przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowych i usługowych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości umieszczania szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (także na barkach) oraz urządzeń technicznych. Uchwała porządkuje również kwestię prowadzenia przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (tzw. meleksów).

Miastu zależy aby przestrzeń parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia była estetyczna, uporządkowana ale również efektywnie zarządzana. Patrząc wstecz – na dawny wygląd Starego Miasta, które jako pierwsze zyskało status parku kulturowego, musimy pamiętać o ogromnej zmianie jaka zaistniała w wyglądzie tego miejsca. Mamy nadzieję na uzyskanie podobnego efektu w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Przypominamy, iż wszelkie informacje dotyczące zasad i regulacji obowiązujących na terenie objętym ochroną można znaleźć na stronie internetowej www.parkikulturowe.krakow.pl. Miasto prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie”, w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 18 15.

Wystawy czasowe

Fb

Yt

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie
31.03.2023 – 31.12.2023
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

 


Niezadeptana pamięć. Moje upamiętnienie krakowskiego getta
05.12.2023 – 06.02.2024
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Szopki w Pałacu Krzysztofory
11.12.2023 – 25.02.2024
Pałac Krzysztofory

Trzepaki, Reksio, Atari
17.02.2023 – 07.01.2024
Muzeum Nowej Huty









PLACES WORTH YOUR TIME