Styczeń w NCK

0

Styczeń w NCK 

 

W pierwszym miesiącu roku kulturę zaczniemy nakręcać od koncertu Nowohuckiej Orkiestry Instrumentów Nieprzypadkowych – usłyszymy kolędy i pastorałki zaaranżowane na ukulele, mandoliny, guitalele.  Rok warto zacząć w dobrych humorach i dlatego proponujemy wybrać się na jeden z trzech styczniowych stand-upów, do wyboru: Kacper Ruciński, Olka Szcześniak albo Daniel Midas. W połowie miesiąca w klimat Piwnicy pod Baranami wprowadzi nas swoim recitalem Tamara Kalinowska, a tydzień później Iwona Loranc i Piotr Kominek przypomną największe przeboje Marii Koterbskiej. Dodatkowo czekają nas jeszcze dwa rozśpiewane i roztańczone na ludowo koncerty: doroczny Zespołu Pieśni i tańca Nowa Huta i jubileuszowy Zespołu Góralskiego Hamernik. No i jak zawsze w styczniu – od 32 lat, do końca świata i o jeden dzień dłużej – zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miesiąc zakończymy karnawałowym balem przebierańców dla dzieci.

 

WYDARZENIA: 

 

10 stycznia (środa), g. 19.00, Scena NCK 

NOWOHUCKA ORKIESTRA INSTRUMENTÓW NIEPRZYPADKOWYCH „All I want for Christmas is U-kulele” 

Niezwykłe wydarzenie będące dziełem orkiestry składającej się z 29 osób, a tym samym czterech głosów ukulele, mandoliny, guitalele, ukulele barytonowych, ukulele basowego oraz niezastąpionej prowadzącej Marty Brzozy. Członkowie orkiestry nie tylko grają z uśmiechem ale i zachwycają wokalem. W ramach świątecznego koncertu zagrają piosenki, kolędy i pastorałki w sposób, który chwyta za serce. Dla każdego widza będzie to niezapomniane przeżycie. W programie m.in.: Dzisiaj w Betlejem,  Przybieżeli do Betlejem, Lulajże Jezuniu, Gore gwiazda Jezusowi,  Północ już była, Jest taki dzień, Merry Christmas everyone, Santa Claus is comming to Town, Snowman

aranżacja kolęd: Marta Brzoza

bilety: 20 zł

 

13 stycznia (sobota), g. 11.15, sala 008 

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Encek2 „Piktogramy – szyfrowanie”

W programie zajęć poznamy języki, symbole i szyfry na przykładach zaczerpniętych z otoczenia. Napiszemy dyktando matematyczne, odkryjemy mapę skarbu i zakodujemy informacje.

jednorazowa wejściówka: 40 zł

 

13 stycznia (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Niezwykły świat Slime’a”

W trakcie zajęć przygotujemy chłodzącego slime’a, odbijającego się slime’a oraz slime’a tak elastycznego, że będzie można go rozciągnąć na długość naszej sali warsztatowej! Z tą magiczną i wzbudzającą powszechną wesołość substancją, czekają nas niezwykłe i bardzo wesołe eksperymenty!

jednorazowa wejściówka: 40 zł

 

13 stycznia (sobota), g. 17.00, Scena NCK 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA NOWA HUTA – koncert doroczny

W programie pieśni i tańce różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe. Wystąpią wszystkie grupy działające w zespole:  reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa.

Koncertem dorocznym zespół rozpoczyna 71. rok działalności.

bilety: 40 zł

 

15 i 18 stycznia (poniedziałek i czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209 

KASANDRA – Teatr Ab Intra

Spektakl na podstawie dramatu Łesi Ukrainki.

reżyseria – Marlena Topolska

współpraca reżyserska – zespół aktorski 

bilety: 20 zł

 

15, 16 stycznia (poniedziałek, wtorek), g. 9.00-15.00, sala kameralna 203

XXI KRAKOWSKI KONKURS RECYTATORSKI – przesłuchania rejonowe 

Organizatorami konkursu dla uczniów krakowskich szkół podstawowych i średnich są cztery krakowskie ośrodki kultury: Nowohuckie Centrum Kultury, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Krakowskie Forum Kultury oraz Centrum Kultury Podgórza. Konkurs odbywa się w trzech etapach eliminacyjnych: szkolnym, rejonowym (w siedzibach organizatorów konkursu, w tym – Nowohuckim Centrum Kultury), krakowskim oraz symbolicznym koncercie finałowym.

wstęp wolny  

 

16 stycznia (wtorek), g. 19.00, Scena NCK 

KACPER RUCIŃSKI „Zaznacz mosty”

Pionier polskiej sceny stand-upowej w swoim najnowszym programie miesza abstrakcję i błyskotliwe dygresje z kontrowersyjnymi komentarzami rzeczywistości. Podczas występu dodatkowo tworzy historie, światy i bohaterów. Wykorzystuje informacje, które otrzymał będąc już na scenie, co, jak mawia sam Ruciński, działa na publiczność najlepiej. 

bilety: 80 zł

 

18 stycznia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK 

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI: Maria Koterbska 

Iwona Loranc i Piotr Kominek, zainspirowani muzycznym bogactwem polskiej piosenki z lat 50. i 60., zapraszają na nową odsłonę kultowych piosenek z repertuaru Marii Koterbskiej, prawdziwej damy polskiej piosenki. Usłyszymy m.in. Augustowskie noce, Karuzela, Parasolki, Brzydula zyskały nową jakość, dzięki oryginalnym współczesnym aranżacjom, oscylującym między wzruszającymi balladami, a tanecznymi rytmami. 

Na scenie wystąpi Iwona Loranc z zespołem w składzie: Piotr Kominek, Marcin Żupański, Michał Guzdek, Tomasz Kinecki.

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety: 40/30 zł 

 

19 stycznia (piątek), g. 19.00, studio KCC

WOJTEK KLIMCZYK „Idiota” 

Jestem całą kulą ziemską. Jestem ziemią. Mam wszędzie dom. Mieszkam wszędzie. Nie chcę mieć własności. Nie chcę być bogatym. Chcę kochać, kochać. Jestem miłością, nie bestialstwem – W. Niżyński.

W programie performans i wykład. 

bilety: 40/30 zł 

 

20 stycznia (sobota), g. 11.15, sala 008

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Kodowania z Robotami „Bal u robotów”

Tym razem będziemy programować roboty w celu wygenerowania sekwencji dźwięków i melodii, poeksperymentujemy z różnymi dźwiękami, tempami i kombinacjami, aby stworzyć własne kompozycje muzyczne.

jednorazowa wejściówka: 45 zł

 

20 stycznia (sobota), g. 11.15, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Ochrony Środowiska „Śladami przyrody: Odkrywanie tropów zwierząt”

Jak odczytywać tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta? Podczas warsztatów nauczysz się rozpoznawać odciski łap, a także ślady karmienia i bytowania leśnych oraz łąkowych zwierząt. Poznasz również wiele zaskakujących faktów o zwierzętach i ich zachowaniu w środowisku naturalnym.

jednorazowa wejściówka: 40 zł

 

21 stycznia (niedziela), g. 10.30 i 12.00, sala C-3 

CIENIOWANKI –  Teatr Figurki z Krakowa – minispektakl teatru cieni dla najnajów

W małym laboratorium teatru cieni eksperymentujemy ze światłem, cieniem i naszymi aktorami. Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, rzucamy cienie, gramy na nosie i tamburynie. 

występują: Dagmara Żabska i Tadeusz Dylawerski

spektakl dla dzieci  od 2. do 5. roku życia 

bilety: 40 zł        

 

21 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK

ANDRZEJ SIKOROWSKI „50 lat na estradzie” – koncert jubileuszowy

W programie piosenki wokalisty, wieloletniego lidera Grupy pod Budą i autora większości jej utworów. Projekt jest połączeniem dwóch muzycznych pokoleń i kultur, polskiej oraz greckiej, opowieścią o rodzinie łączącej dwie tradycje, z naciskiem na ich wymowę, liryzm i z tezą, że konsekwentna poetycka wypowiedź może oprzeć się komercji. 

wystąpią: Andrzej Sikorowski, Maja Sikorowska, Jacek Królik, Tomasz Kupiec, Jakub Mietła, Gertruda Szymańska, Alek Galas

bilety: 150 zł

 

22 stycznia (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna 203

KONCERT KOLĘD „Pastorałko nieś się biała…” – Studio Piosenki NCK 

W koncercie m.in.: Pastorałka od serca do ucha, Dzisiaj w Betlejem, Cicha noc, Gdy śliczna Panna, Gore gwiazda, Santa Baby, Snowman i wiele innych. 

W styczniowy, poniedziałkowy wieczór artyści Studia Piosenki NCK pragną przez śpiew przywołać raz jeszcze świąteczną atmosferę bliskości, ciepła i radości. Wykonają piękne, tradycyjne kolędy i pastorałki oraz zimowe piosenki zarówno polskie, jak i zagraniczne. Tnm koncert to także pokaz indywidualnej pracy uczestników Studia Piosenki, a dla niektórych z nich to będzie debiut sceniczny.

bilety: 20 zł

 

25 stycznia (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203

SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Tamara Kalinowska

Śpiewająca autorka, pieśniarka, artystka Piwnicy pod Baranami, do której trafiła w 1983 r. jako laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Pisze i śpiewa o miłości, o troskach, rozterkach kobiecego życia, wzruszająco opowiada też w swoich pieśniach o Piotrze Skrzyneckim. 

zaprasza: Basia Stępniak-Wilk

bilety: 30/25 zł

 

27 stycznia (sobota), g. 11.15, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Szkoła szpiegów”

Laserowy tor przeszkód, przedmioty, które zmieniają się w ultrafiolecie, trening zmysłów i maszyny dekodujące – to wszystko (a nawet więcej) czeka na Ciebie w szkole szpiegów. Sprawdź czy szpiegowska misja to coś dla Ciebie!

jednorazowa wejściówka: 50 zł

 

27 stycznia (sobota), g. 18.00, Scena NCK 

ZESPÓŁ GÓRALSKI HAMERNIK – koncert jubileuszowy w 45. rocznicę powstania 

W programie: „Wesele od Tatr do Bałtyku” i na „Hamernickom nute” – muzyka, taniec, śpiew górali podhalańskich oraz taniec zbójnicki. 

 „Hamernik”, w podhalańskiej gwarze oznacza hutnika, pracującego w tatrzańskich hutach – hamerniach. W ten sposób założyciele ZG Hamernik nadając nazwę zespołowi połączyli w sobie góralski folklor z miejscem gdzie znajduje się siedziba zespołu – Nową Hutą. 

scenariusz i reżyseria: Anna i Kazimierz Lassakowie

prowadzenie: Bartłomiej Koszarek

bilety: 30 zł 

 

28 stycznia (niedziela), g. 16.00-18.00, Scena NCK

  1. Finał WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY „Tu wszystko gra OK!” 

„Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”

Celem FINAŁU będzie pozyskanie środków na zakup urządzeń do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Uroczysty koncert charytatywny grup i zespołów artystycznych NCK. 

Bilet wstępu w postaci cegiełki na rzecz WOŚP.

 

29 stycznia (poniedziałek), g. 20.00, Scena NCK

OLKA SZCZĘŚNIAK „Skąpiec poznawczy” 

Stand-uperka z Częstochowy. Na scenie od 2013 roku. Zaczynała w grupie Comedy Lab w Krakowie. Ma ostre i bezlitosne poczucie humoru połączone z kobiecym wdziękiem.

bilety: 90 – 110 zł

 

30 stycznia (wtorek), g. 19.00, Scena NCK 

DANIEL MIDAS „Pokaz magi” 

Odkrycie Internetu 2022 roku. Komik, którego „Szopkę dla reportera” oglądają już wszyscy. Od kierowców, przez nauczycielki, aż po znanych adwokatów. Ma dwa metry wzrostu, więc jest szansa, że zdejmie coś z górnej półki. 

bilety: 79-99 zł

 

31 stycznia (środa), g . 10.00, sala C-2 i C-3

KLUB SUPER MAMA – Bal karnawałowy dla dzieci w wieku do 3 lat

Bal postaci z bajek wypełnią zabawy i tańce prowadzone przez animatorów, sensoryczny tor przeszkód, plac zabaw z dmuchanymi zamkami oraz oczywiście moc przebrań (do czego zachęcamy również rodziców i opiekunów).

bilety: 5 zł

 

NCK WYSTAWY

 

ADAM WAJRAK „W naszej dziczy” – wystawa plenerowa 

6 października – 31 marca, Rynek NCK 

wstęp wolny 

 

BOSKA KOMEDIA DANTEGO ALIGHIERI W RYSUNKACH JANA BICZYSKO 

10 grudnia – 10 stycznia, Szara, Złota i Czarna Galeria CENTRUM

wstęp wolny 

 

NIEPRZERWANY DIALOG. STUDENCI PROFESORA JACKA WALTOSIA 

5-28 stycznia, Biała Galeria CENTRUM

wernisaż wystawy – 5 stycznia (piątek), g. 18.00

wstęp wolny 

 

  1. LAT ZESPOŁU GÓRALSKIEGO HAMERNIK – wystawa trofeów i dokumentacji fotograficznej 

10-31 stycznia, Szara Galeria CENTRUM 

wstęp wolny 

 

MIKOŁAJ KOPERNIK – INSPIRACJE – Krakowski Klub Fotograficzny

11 stycznia – 3 marca, FOTO-GALERIA

otwarcie wystawy – 11 stycznia (czwartek), g. 18.00 

wstęp wolny 

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich 

stała wystawa malarstwa 

czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00

bilety: 20/15 zł

 

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz 

stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki 

czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00

bilety: 20/15 zł

 

A JUŻ W LUTYM: 

 

2 lutego (piątek), g. 20.00, Scena NCK

KASIA KOWALSKA MTV Unplugged „Last Call”

 

3 lutego (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Zimowe Czarowanie” 

 

4 lutego (niedziela),g. 19.00, Scena NCK 

SKRZYPEK NA DACHU – musical

 

6 i 7 lutego (wtorek, środa), g. 19.00, Scena NCK

ABELARD GIZA „Samertajm” – stand-up

 

9 lutego (piątek), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK 

KARNAWAŁOWA GALA OPERETKOWA – koncert wiedeński – największe arie i duety operetkowe 

 

10 lutego (sobota), g. 11.15, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Ochrony Środowiska „Naturalne zagrożenia: jak wybuchają wulkany?”

 

10 lutego (sobota), g. 11.15, sala 008

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Kodowania z Robotami „Roboty na ratunek zwierzętom” 

 

10–25 lutego

FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI 

 

12 lutego (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK 

HRABINA PĄCZEK – recital Joanny Kołaczkowskiej 

 

23 lutego (piątek), g. 19.00, Scena NCK

RAZ DWA TRZY „Człowiek czasami serce otworzy”

 









PLACES WORTH YOUR TIME