Muzealne aktualności 27 marca – 2 kwietnia

0

PIONIERKI. PIERWSZE POLKI NA UNIWERSYTECIE
– WYKŁAD ONLINE

29 marca (środa), godz. 17:00
Wykład online na profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online w ramach programów: „Marzec Kobiet 2023” „Miesiąc Krakowianek” oraz „Krakowianki”.

Droga kobiet na uniwersytety nie była prosta. Pionierki musiały przezwyciężyć szereg przeszkód, zanim w 1897 roku pojawiły się pierwsze studentki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nawet wówczas musiały mierzyć się z krytyką i brakiem zaufania. Zapraszamy na wykład, w trakcie którego nasza prelegentka przedstawi losy pierwszych polskich studentek.

Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka, popularyzatorka historii znana w sieci pod pseudonimem Babka od histy. Autorka książki Historia, której nie było.

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

Wydarzenie odbywa się w ramach programów: „Marzec Kobiet 2023” Miesiąc Krakowianek oraz „Krakowianki”.

 

 

SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻEK DRA MICHAŁA NIEZABITOWSKIEGO,
DYREKTORA MUZEUM KRAKOWA:
„MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA KRAKOWA 1899-1996-2019”
ORAZ „O CO TOCZY SIĘ TA GRA”

29 marca (środa), godz. 17:00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1

Między powinnością kronikarza a miłością historyka

Biblioteka Kraków oraz Muzeum Krakowa zapraszają na spotkanie wokół książek dra Michała Niezabitowskiego, Dyrektora Muzeum Krakowa: „Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 1899-1996-2019” oraz „O co toczy się ta gra”.

Z autorem książek będzie rozmawiał red. Witold Bereś.
O wizji przyszłości Krakowa wypowiedzą się przedstawiciele samorządu, świata kultury, edukacji i nauki.

Zapraszamy!

Jest to pierwsza pełna monografia tej ważnej dla miasta instytucji. Autor – wieloletni pracownik i dyrektor MHK – szczegółowo omówił w niej losy Muzeum od jego początków po współczesność. Aspekt historyczny tej opowieści uzupełnił o analizę najważniejszych obszarów funkcjonowania placówki, a więc: działalności edukacyjnej, wystawienniczej, naukowej i wydawniczej. Publikacja zawiera bogaty materiał ilustracyjny, który stanowią w większości archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum, oraz liczne aneksy, w których zestawione zostały dane dotyczące najnowszych dziejów instytucji. Cennym uzupełnieniem tego wydawnictwa są również materiały źródłowe w postaci transkrypcji najważniejszych dla poznania i zrozumienia historii MHK dokumentów.

Warto w tym miejscu dodać jedno zdanie o szacunku, jaki władze i członkowie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa mieli i mają wobec woli Ojców Założycieli. Ten szacunek objawia się także i tym, że cele wyznaczone 125 lat temu uważamy za aktualne i wymagające kontynuacji.
Michał Niezabitowski
dyrektor Muzeum Krakowa
(fragment Słowa wstępnego)

Biblioteka Kraków

PODGÓRZE POD LUPĄ: MYKWA

29 marca (środa), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na prezentację z cyklu „Podgórze pod lupą”.

Zgodnie z obietnicą przychodzi chwila by w muzealnym holu pojawiła się nowa makieta z cyklu „Podgórze pod lupą”, a z nią kolejna historia nieistniejącego już podgórskiego budynku.

Tym razem przygotowany został budynek nawiązujący tematycznie do naszej nowej wystawy czasowej „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”, ale jest znany też Państwu z wystawy głównej. Będzie to bowiem budynek mykwy – łaźni rytualnej z dzisiejszej ulicy Celnej.

O budynku, procesie odtwarzania i oczywiście o samej makiecie opowie Państwu jej autor czyli Jakub Jastrzębski.

 

 

OTWARCIE WYSTAWY
„PRZETŁUMACZYĆ RZECZY NIELUDZKIE”

30 marca (czwartek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie wystawy czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”.

Pod koniec 1944 r., w wyzwolonym spod okupacji niemieckiej Lublinie, Centralny Komitet Żydów w Polsce wraz ze Związkiem Literatów i Dziennikarzy Żydowskich powołał Centralną Żydowską Komisję Historyczną, której głównym zadaniem było zbieranie materiałów źródłowych, w tym relacji świadków Zagłady, oraz udostępnianie zgromadzonych zasobów instytucjom zaangażowanym w ściganie i osądzanie niemieckich zbrodniarzy wojennych. Świadectwa ocalałych miały pozwolić na opis doświadczenia Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Pracownicy Komisji wychodzili z założenia, że wykazy, statystyki, naukowe sformułowania nie wyrażą tego, co w tym wszystkim było najbardziej istotne: „tragicznej treści człowieczej”. Zadania dokumentowania Zagłady podjęli się żydowscy badacze, którzy sami byli ofiarami prześladowań. Większość z nich nie była zawodowymi historykami. W czasie wojny znaczna ich część straciła wszystkich bliskich. Mieli świadomość, że dokumentują zdarzenia „niepojęte w swej zbrodniczości i okrutnej grozie”.

Jednym z najaktywniejszych oddziałów CŻKH była Wojewódzka Żydowska Komisja Historyczna w Krakowie. W 1946 r. wydała pierwsze opracowanie poświęcone losom krakowskich Żydów w czasie wojny. Ukazało się ono w związku z trzecią rocznicą likwidacji getta w mieście. We wstępnym tekście, kierownik krakowskiego oddziału Komisji, Michał Maksymilian Borwicz, z jednej strony wielokrotnie poruszył temat trudności związanych z werbalizowaniem doświadczenia wojennego prześladowanych: „wspominamy Wasze losy, świadomi, że nie potrafimy ich wyrazić”, „trudno mówić o Waszych przeżyciach”, „mowa ludzka jest w tym wypadku bezsilna”, z drugiej podkreślał, że „należy jednak mówić”.

W jaki sposób pierwsi badacze Zagłady mówili o wojennym doświadczeniu Żydów? Jak interpretowali zdarzenia z tego czasu? Jakie były efekty ich prac?

Wystawa opowiada o tużpowojennych próbach rozrachunku ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja wystawy skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia, wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Ekspozycja została podzielona na pięć części. Pierwsza z nich odnosi się do zagadnienia powrotu ocalałych do Krakowa oraz atmosfery społeczno -politycznej w mieście po jego wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji. Druga część ekspozycji, Dokumentowanie, poświęcona jest losom badaczy z Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie oraz różnym formom jej aktywności. Kolejna, Osądzanie, opowiada o sprawcach odwołując się do  relacji z procesów niemieckich zbrodniarzy wojennych, które odbyły się w Krakowie w latach 1946-1948 i podczas których szczególną uwagę przywiązywano do zbrodni dokonywanych na ludności żydowskiej z miasta. W następnej części, Tłumaczenie, poruszone zostały wątki dotyczące powojennego procesu wyjaśniania, tłumaczenia tragedii wojny w Polsce.

W specjalnie wyodrębnionej przestrzeni ekspozycji przedstawione zostały cytaty z kart zgonów, opracowanych przez WŻKH w Krakowie, na podstawie danych przekazanych placówce pod koniec 1945 r. przez ocalałych Żydów. Znajdują się w nich informacje na temat śmierci członków rodziny, znajomych, kolegów, współwięźniów. Rubryki dokumentów odnosiły się m.in. do miejsca urodzenia ofiar, miejsca ich zamieszkania w czasie okupacji, zawodu oraz okoliczności śmierci. Mieszczą opisy ostatnich chwil życia najbliższych.

W listopadzie 1945 r. Róża Nass przekazała pracownikom WŻKH informację o okoliczności śmierci brata, Erwina Gichnera: „Umarł z głodu. Był zupełnie nieubrany, chodził całą zimę w cienkim pasiaku, był wycieńczony i wiedział, że umiera”. O śmierci Frymety Halpern w obozie Bergen Belsen informował jej zięć: „Pracowała w kuchni i wzięła w płaszczu kilka kartofli. Lagerführer znalazł je u niej podczas rewizji i pobił strasznie, tak, że męczyła się jeszcze kilka dni i po tygodniu zmarła”.

Pośród kilkudziesięciu eksponatów prezentowanych na wystawie znajdują się grafiki, obrazy autorstwa ocalałych i świadków Zagłady, dokumenty wytworzone przez WŻKH w Krakowie, książki wydane przez placówkę oraz obiekty odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na terenie obozu zagłady w Bełżcu i obozu Plaszow –  dwóch głównych miejsc męczeństwa krakowskich Żydów. Obiekty te znajdują się obecnie w zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Muzeum Krakowa. Ekspozycję uzupełniają liczne fotografie.

Wernisaż – wstęp bezpłatny

Zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie.

Wystawa czasowa „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie
Wernisaż: 30 marca (czwartek), godz. 17:00
Wystawa otwarta: 31.03.2023 – 31.12.2023
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

 

 

RODZINNE WARSZTATY WIELKANOCNE W PRACOWNI
POD KOPCEM
– ROBIMY I OZDABIAMY PALMY WIELKANOCNE

30 marca (czwartek), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty wielkanocne.

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, wraz z Fundacją Ambasada Pomocy Dzieciom oraz Krakowską Manufakturą Czekolady, bardzo gorąco zaprasza na bardzo kolorowe, radosne, rodzinne warsztaty Wielkanocne do naszej Pracowni pod Kopcem. Co się będzie działo? Będziemy wykonywać i ozdabiać palmy Wielkanocne.
Nasze przedświąteczne rękodzieło rozpoczynamy 30 marca, w czwartek, o godzinie 17.00. Warsztaty poprowadzi dla Państwa Fundacja Ambasada Pomocy Dzieciom, z którą współpracowaliśmy niemal cały poprzedni rok i dobrze bardzo tę współpracę wspominamy. Zapewniamy materiały plastyczne, wspaniałą, jak zawsze u nas, twórczą atmosferę i możliwość zakupienia najlepszej w Krakowie pitnej czekolady. Spotkajmy się wokół świątecznej tradycji. Palmy będę jak znalazł na najbliżsżą niedzielę Palmową lub po prostu jako zwiastun wiosny do domowego flakonu.
Do zobaczenia!

Warsztaty są bezpłatne.

 

 

„POŻEGNANIE Z KAMIENICĄ I WYPRAWA W NIEZNANE”
– FINISAŻ WYSTAWY STAŁEJ „MIESZCZAŃSKI DOM”

1-2 kwietnia (sobota-niedziela)
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na finisaż wystawy stałej „Mieszczański dom” w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Krakowa.

Pożegnanie z kamienicą. Hipolici wyruszają w świat

Wnętrza mieszczańskie w Kamienicy Hipolitów będzie można zwiedzać jeszcze do pierwszego weekendu kwietnia 2023 roku.

Po tym terminie kamienica będzie przechodzić gruntowny remont konserwatorski mający na celu m.in. odnowienie historycznej substancji budynku, ale także wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej. Będzie to okazja do konserwacji mebli, tkanin i rzemiosła artystycznego, które na co dzień można oglądać w budynku.

Nie martwcie się! Wrócimy!

Rodzina Hipolitów wyruszy w daleką wyprawę w nieznane. Będziemy Was informować o tej podróży, a przy okazji opowiemy o XIX – wiecznych sposobach podróżowania i spędzania czasu w znanych kurortach, metropoliach i dzikich ostępach. Będzie to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, a także czas na zabawę i naukę. Rozstajemy się na jakiś czas, a każda podróż ma jakiś koniec i w pewnym momencie następuje powrót do domu- kamienicy przy Placu Mariackim 3.

W dniach finisażu zwiedzający będą oprowadzani po mini ekspozycji, co pozwoli przybliżyć zwyczaje związane z przygotowywaniem się do podróży. Ponadto zorganizowane zostaną dla dzieci warsztaty o podobnej tematyce – przygotowania się w daleką podróż.

Szczegółowy plan działań:

  • 1 kwietnia (sobota)

godz. 10.00
„Wyprawa w nieznane – wielkie pakowanie”: warsztaty

Krakowianie na przełomie XIX i XX wieku chętnie wybierali się w podróże bliskie i dalekie. A dokładnie gdzie? Co ze sobą zabierano? Jak wyglądało pakowanie i sama podróż? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć zapraszamy do Kamienicy Hipolitów. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci same spakują swoja walizkę.
Wiek 6-9 lat
Limit 15 dzieci + rodzice
Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz

godz. 13.00 i 15.00
„Pożegnanie z kamienicą” – oprowadzanie po wystawie stałej

Zapraszamy na pożegnalne oprowadzanie po wystawie „Mieszczański dom”. W jego trakcie przybliżymy nie tylko historie tego niezwykłego miejsca i oprowadzimy po wnętrach kamienicy, ale też opowiemy jak wyglądało przygotowanie do dalekiej podróży, co krakowianie pakowali do swych waliz, czym podróżowali i dokąd. Nie żegnamy się z Państwem lecz zapraszamy w podróż, z której wrócimy w nowej, nieco odmienionej aranżacji.
Limit 20 osób
Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz

godz. 19.00
„Przez dziurkę od klucza. Wieczorne odkrywanie sekretów mieszczańskiego domu”

Tuż przy Małym Rynku w Krakowie stoi Kamienica Hipolitów – Oddział Muzeum Krakowa, który od środy do niedzieli jest dostępny dla zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 17.00. Jednak, gdy kamienicę opuszczają zwiedzający, a światła na wystawie zostają wygaszone, kamienica zaczyna żyć własnym – tajemniczym życiem. Pragniemy zaprosić Państwa serdecznie do Kamienicy Hipolitów „po godzinach”, na specjalne oprowadzanie, aby wspólnie odkryć i otworzyć drzwiczki do ukrytego mieszczańskiego świata, które na co dzień pozostają zamknięte.

Co można zobaczyć przez dziurkę od muzealnego klucza? Czy rodzina mieszkająca tu kilka wieków temu miała swoje sekrety? Co skrywają dawne sepety? Jak wygląda otwarcie wystawy? To wszystko i wiele więcej czeka na Państwa w Kamienicy Hipolitów. Zapraszamy do wspólnego rozpoczęcia udanego weekendu razem z nami!
Limit 10 osób
Prowadząca: Małgorzata Kuciel. Anna Magiera

  • 2 kwietnia (niedziela)

godz. 13.00 i 15.00
„Pamiątki z podróży, czyli co przywożono z wypraw dalekich i bliskich?” – oprowadzanie po wystawie stałej

Każdy z nas w czasie wakacyjnej podróży kupuje różne pamiątki. Mogą to być magnesy na lodówkę, figurki lub rozmaite inne przedmioty, które mają przypominać nam o mile spędzonym czasie.  Jakie pamiątki przywożono w dawnych podróży? Ile mogła ważyć taka pamiątka? Jakie ryzyko mogło wiązać się z zakupem różnych suwenirów? O tym opowiemy w trakcie wyjątkowego oprowadzania po mieszczańskim domu, w którym aż roi się od wszelkich rozmiarów i form podróżniczych zdobyczy. Zapraszamy !
Limit 20 osób
Prowadzący: Michał Hankus

Do zobaczenia!

Wydarzenia biletowane: 15 PLN od osoby
Wstęp na ekspozycję stałą: 12 PLN – cena biletu ulgowego – sobota 1.04.2023,
1 PLN – niedziela 2.04.2023

Zapisy na wydarzenia: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

 

IX KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE
– PRZYJMOWANIE PRAC

1 kwietnia (sobota), godz. 10:00-12:00
Skwer pod klasztorem Norbertanek, ul. Kościuszki 88

Prace w IX Konkursie na najpiękniejsze Drzewko Emausowe będziemy przyjmować na skwerze pod klasztorem Norbertanek (ul. Kościuszki 88) w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 1 kwietnia 2023 r., od godziny 10.00 do 12.00.
Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu, który jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

Więcej informacji na temat IX Konkursu na najpiękniejsze Drzewko Emausowe znajdą Państwo poniżej, w zakładce Muzeum – Konkursy.

 

 

PODGÓRZE W KOŁO!
SERWIS ROWEROWY W MUZEUM PODGÓRZA

 

1 kwietnia (sobota), godz. 11:00-17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na zwiedzanie wystaw oraz rowerowy przegląd.

Wiosna już za rogiem, zatem najwyższa pora sprawdzić swój rower! Ale czy można powierzyć swój jednoślad specjalistom, a jednocześnie cieszyć się wolnym czasem w sobotę? W Muzeum Podgórza będzie to możliwe!

Każda osoba, która odwiedzi naszą wystawę będzie mogła przyprowadzić swój rower na bezpłatny przegląd, który wykonają pracownicy sąsiadującego z Muzeum serwisu rowerowego Secesja.

Wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę.

KRAKOWSKI GOTYK,
CZYLI ŚREDNIOWIECZE WYPEŁNIONE ŚWIATŁEM

– SPACER TEMATYCZNY

1 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Start spaceru: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w cyklu spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych.

W świadomości zbiorowej funkcjonuje krzywdzące przekonanie o tym, że średniowiecze to ciemne wieki. Prawda jest jednak zupełnie inna, bowiem to właśnie w średniowieczu wykształciły się znane nam do dzisiaj techniki, jak chociażby witrażownictwo, które osiągnęło swój szczyt w dobie gotyku. Kolorowe szkiełka ozdobiły ogromne ostrołukowo zakończone okna i wypełniły światłem wnętrza świątynne. Najlepsze przykłady sztuki gotyckiej zachowały się oczywiście we Francji, Anglii i Niemczech. Z czasem gotyk przywędrował do Krakowa, gdzie po dziś dzień można odnaleźć ślady jego bytności. O gotyckim rodowodzie Krakowa świadczą bowiem ceglane kościoły, a także inne budynki wzniesione w tym stylu, jak chociażby Collegium Maius – najstarsza część Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wieża Ratuszowa – pozostałość ratusza, czy zachowana część Murów Miejskich. Podczas naszego spaceru postaramy się odkryć tajniki architektury gotyckiej i rozwikłać takie pojęcia jak pinakiel, maswerk czy wimperga.

Prowadzenie: Anna Magiera

Spacer dla młodzieży od 16 lat i dorosłych.

Cena spacerów: 15 zł, zakup biletów online: KUP BILET

PISANKI MALOWANE WOSKIEM
– WARSZTATY

1 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Czas przygotować się do Świąt Wielkanocnych! Spośród wielu różnych metod ozdabiania pisanek, wybraliśmy tę… chyba najmniej znaną. Zapraszamy na warsztaty, podczas których każdy będzie mógł przygotować dwie pisanki, wykorzystując do tego płynny wosk.

Zajęcia są dedykowane rodzinom z dziećmi od lat 6. Zapraszamy również osoby dorosłe.

Limit osób: 15
Cena: 15 zł

Rezerwacja miejsca w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość zakupu biletów w kasie oddziału w miarę dostępności.

 

REJESTRACJA NA BIEG „PAMIĘTAJ Z NAMI 2023” TRWA!

IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023

IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI

Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod OrłemUlica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.

Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.

Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.

TRASA

Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.

Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.

Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).

  • Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
  • Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
  • Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
  • Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
  • Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!

UCZESTNICTWO

Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.

Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).

Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!

Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!

IX Bieg „Pamiętaj z nami 2023” – najważniejsze informacje:

  • termin: 13 maja 2023
  • organizator: Muzeum Krakowa
  • dystans: 5 km (z pomiarem czasu)
  • limit uczestników: 1000 osób
  • limit czasu: 1 godz.
  • limit wieku: od 12 lat
  • start godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
  • start godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

Biuro zawodów
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 / I piętro / Sala Miedziana
12 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
13 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe:
pierwsze 450 numerów startowych – 45 PLN (nie dłużej niż do 7 marca 2023)
kolejne 450 numerów startowych – 55 PLN (nie dłużej niż do 17 kwietnia 2023)
kolejne 100 numerów startowych – 65 PLN (nie dłużej niż do 27 kwietnia 2023)
w biurze zawodów – 80 PLN (12 i 13 maja 2023)
Osoby z niepełnosprawnościami zwolnione są z opłaty startowej
Osoby (K+M]+72 zwolnione są z opłaty startowej

Pakiet startowy:

  • numer startowy, koszulka techniczna, bilety do oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska (wejście bez rezerwacji, na podstawie numeru startowego)
  • Pamiątkowy medal dla Uczestników, którzy pokonają dystans biegu
  • Organizator zapewnia depozyt i szatnie w pobliżu startu i mety
  • Organizator zapewnia wodę na mecie

13.10 – nagrody dla najmłodszych uczestników biegu 12 [K+M], wiek 12–15 lat
13.30 – dekoracja zwycięzców

Klasyfikacja generalna, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowa od 16 do +70 lat, (K+M]; drużynowa: co najmniej 4 osoby, w tym 2 kobiety

Nagroda dla najstarszej uczestniczki i uczestnika biegu

Wydarzenia towarzyszące biegowi odbywające się na mecie, na pl. Bohaterów Getta:

11.00–14.00

  • Kwesta do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (lub już teraz wpłaty internetowe z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023” https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina)
  • Twoja krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Honorowe krwiodawstwo w mobilnej stacji
  • Kto może zostać bohaterem – warsztaty plastyczne dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty ruchowe dla dzieci (od 5 lat). Prowadzenie trenerzy G&GSport Grzegorz Sudoł
  • Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc – warsztaty pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u (dla wszystkich)
  • Miejski tor przeszkód. Savoir-vivre – warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek! (dla wszystkich)

Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2023 oraz na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

 

AKCJA „OBOK NAS”
W RAMACH DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO 2023

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.

Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia, na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się, dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilach oddziałów Muzeum Krakowa na FacebookuWE. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 8 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć

Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub tiff i być w rozdzielczości powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.

Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:

  • Autor zdjęcia
  • Nazwa miejsca
  • Osoby występujące na zdjęciu
  • Data wykonania fotografii
  • Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
  • Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
  • Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę?  (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia

Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu do pobrania poniżej):

Formularz zgłoszenia

Właściwe oświadczenia RODO (dla uczestników pełnoletnich i niepełnoletnich)

Prace należy przesyłać do 23 czerwca 2023 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl

Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz innymi załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie akcji.

 

 

 IX KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

Na straganach dorocz­nego kiermaszu odpustowego zwanego Emausem, odbywającego się nieopo­dal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych można było nabyć przeróżne drobiazgi. Niegdyś wierzono, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują w koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, nadziei i radości jest nam szczególnie potrzebny. A ponieważ rzadko spotyka się go na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od kilku lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, przygotowanym przez Dom Zwierzyniecki.

Zasady konkursu
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

W tym roku zapraszamy do udziału w konkursie w aż sześciu kategoriach!

  • drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
  • drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
  • drzewka dorosłych – wiek Uczestnika powyżej 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem że wszyscy twórcy muszą mieć powyżej 18 lat),
  • drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
  • drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn. co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn. co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
  • można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy
Prace konkursowe będziemy przyjmować na skwerze pod klasztorem Norbertanek (ul. Kościuszki 88)  w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 1 kwietnia 2023 r., od godziny 10.00 do 12.00. Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu, który jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

O godzinie 12.00 specjalnie wynajętym autokarem autorzy wraz Pracami konkursowymi przejadą na Plac Szczepański, a następnie w barwnym korowodzie przemaszerujemy do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji w której, z uwagi na rozmiar Pracy konkursowej nie będzie możliwe jej dostarczenie na skwer przed klasztorem, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (1 kwietnia 2023 r.) w  godzinach 14.00 do 15.00 do Pałacu Krzysztofory. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia 2023 roku, o godz. 12.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Tego dnia w godzinach od 10.00 do 17.00 będzie można również tradycyjnie głosować na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności, którego wyniki podamy na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku, jak tylko uda nam się je podliczyć.

Na wystawę pokonkursową w Pałacu Krzysztofory zapraszamy od 10 kwietnia do 14 maja 2023 roku.

Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy również w tym roku zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego (https://www.facebook.com/DomZwierzyniecki) w terminie od 24 do 30 marca 2023 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału (czyli od 31 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 6 kwietnia 2023 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim. Chcemy bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe
Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Regulaminy konkursowe wraz załącznikami do pobrania znajdą Państwo na stronie konkursu.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

RYNEK PODZIEMNY NIECZYNNY 3,4,5 I 17, 18 KWIETNIA

Szanowni Państwo, w związku z zaplanowanymi na 3,4,5 i 17, 18 kwietnia pracami konserwatorskimi, Rynek Podziemny będzie w tych dniach nieczynny dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy.

THESAURUS CRACOVIENSIS NIECZYNNY W DNIACH 8-29 KWIETNIA

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów będzie nieczynny zarówno dla publiczności, jak też dla ruchu muzealiów w dniach 8-29 kwietnia. Za utrudnienia przepraszamy.

WYDŁUŻONE WEEKENDOWE GODZINY OTWARCIA WYSTAWY
„TRZEPAKI, REKSIO, ATARI”

 

Szanowni Państwo, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem wystawą „Trzepaki, Reksio, Atari”, podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby zwiedzało się ją płynniej i wygodniej.

Od środy do piątku wystawa pozostaje otwarta w godz. 10:00-17:00, wydłużamy natomiast czas jej zwiedzania w soboty i niedziele, gdy będzie czynna w godz. 10:00-18:00.

Z uwagi na długość zwiedzania ekspozycji, ostatnie wejścia na nią będą możliwe godzinę przed zamknięciem.

Zachęcamy do zakupu biletów online za pośrednictwem strony ZAKUP BILETÓW

Przypominamy, że zakup biletów przez stronę internetową jest możliwy najpóźniej na 24 godziny przed datą zwiedzania, a rezerwacja oprowadzania – najpóźniej 4 dni przed jego datą.

Oczywiście pozostaje także możliwość zakupu biletów w kasie muzeum.

Zachęcamy do śledzenia profilu Muzeum Nowej Huty, oddziału Muzeum Krakowa, na Facebooku. W przypadku znacznie wydłużonego czasu oczekiwania na wejście na wystawę, będziemy starali się o tym na bieżąco Państwa informować.

Mamy nadzieję, że podjęte działania poprawią komfort zwiedzania wystawy. Niestety, nie zdołamy zmienić jednego – ograniczonej przepustowości sali.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy!

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” odbyły się 15 stycznia 2023 r.
Zapraszamy!









PLACES WORTH YOUR TIME