Tadeusz Kościuszko. Niepotrzebny przywódca czy potrzebny bohater?

0

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

ZAPRASZA NA DEBATĘ W RAMACH KRAKOWSKIEGO KOLOKWIUM

Tadeusz Kościuszko. Niepotrzebny przywódca czy potrzebny bohater?

sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory
17 października 2017 (wtorek) o godz. 18:00

Udział w debacie wezmą:prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Bartosz Korzeniowski (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Mieczysław Rokosz (Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie)
Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W październiku 2017 r. przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Ani pochodzenie, ani cechy psychiczne nie otwierały mu perspektywy do wielkości. Pozycję i znaczenie zawdzięczał nie przypadkowi, lecz zdolnościom i wytrwałości w dążeniu do celu. W świadomości narodu Kościuszko utrwalił się jako pierwszy w historii Naczelnik, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego, wskazując, że walka jest jedyną drogą do odbudowy państwa i przekreślenia hańby zaborów. Po śmierci stał się wręcz przedmiotem kultu jako bohater narodowy, ale już za życia uważany był powszechnie za duchowego przywódcę Polaków i symbol walki o niepodległość. Kanwą do dyskusji będzie pytanie zawarte w wypowiedzi wybitnego historyka Szymona Aszkenazego o Kościuszce: „Wszak on wojskowym ni politycznym nie był geniuszem. Po wygranej Racławic przegrał Szczekociny i Maciejowice. Mylił się tylekroć na rzeczach i ludziach. A jednak o niego, bezsilnego, biednego starca, jeszcze spierali się Napoleon i Aleksander, najwięksi mocarze świata. A jednak on został jednym z nieśmiertelnych bohaterów ludzkości. Czemu?”.
Debata Tadeusz Kościuszko. Niepotrzebny przywódca czy potrzebny bohater? jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Ekspozycję można zwiedzać w Pałacu Krzysztofory do 17 grudnia 2017.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

PLACES WORTH YOUR TIME