Wymagane umiejętności na rynku projektowym

0

W branży projektowej właściwa edukacja zaczyna się po studiach

 

Co dziś ma największy wpływ na projektowanie i modelowanie budynków? Czy programy nauczania na studiach nadążają za wyzwaniami rynku nieruchomości? Jakich umiejętności wymaga rynek, żeby nie tylko utrzymać się na rynku, ale odnosić sukcesy? – Właściwa edukacja zaczyna się po studiach, nie tylko w ramach praktyki zawodu, ale przede wszystkich dokształcania się w ramach studiów podyplomowych, wzmacniając kompletnie inne kompetencje – wyjaśnia Marcin Kosieniak, współzałożyciel biura projektowego PM Projekt.

– Kluczowe umiejętności w branży projektowej nie kończą się obecnie na znajomości zasad projektowania czy inżynierskiego podejścia do projektu. Znajomość oprogramowania, którym posługuje się branża, znajomość prawa oraz umiejętna komunikacja zarówno z klientem, jak i w zespole odpowiedzialnym za projekt – te elementy decydują dziś o tym, kto utrzyma się na rynku – przekonuje Marcin Kosieniak, współzałożyciel biura projektowego PM Projekt, MEP Specialist oraz biegły sądowy.

Branża projektowa uchodzi obecnie za najbardziej dynamicznie zmieniającą się pod wpływem nowych programów software’owych czy wykorzystania sztucznej inteligencji do projektowania. Większość architektów i inżynierów jednak nie poprzestaje na studiach magisterskich, bo tego wymaga od nich praktyka wykonywania zawodu.

– Zawodu w naszej branży, jak pewnie w wielu innych, uczymy się dopiero w praktyce – w pracy czy nawet wcześniej na stażach w biurach projektowych. Ale z pewnością, jeśli chodzi o inżynierów oraz architektów, normą stały się już studia podyplomowe, dzięki którym dokształcamy się przede wszystkim z programowania – kluczowa dziś jest znajomość BIM i bez niej trudno wyobrazić sobie praktykowanie tego zawodu – oraz praktyczna znajomość Prawa budowlanego i przepisów pośrednich. Bez tego w zasadzie można śmiało powiedzieć, że nie da się funkcjonować na rynku nieruchomości, a nie tylko że nie da się konkurować – wylicza Marcin Kosieniak, współzałożyciel biura projektowego PM Projekt, MEP Specialist.

BIM (Building Information Modeling) odnosi się do programów wspomagających projektowanie i wiąże się z modelowaniem informacji o budynku, dzięki czemu można zaprojektować szczegółowo całościowy proces tworzenia informacji o konstruowanym kompleksie oraz zarządzania danymi. Dziś technologia BIM należy do najczęściej wykorzystywanych i niemal już powszechnych rozwiązań przy projektach w nieruchomościach.

 

Co zatem może sprawić, że dane biuro projektowe nie tylko utrzymuje się na rynku, ale odnosi sukces?

– Czynników z pewnością jest wiele. Ale bez wątpienia umiejętności komunikacyjne oraz umiejętność zarządzania zespołem i projektem wskazałbym jako te, które decydują o sukcesie. Komunikację zresztą rozumiem tu przede wszystkim jako odpowiednie nawigowanie informacjami i obsługę klienta, ale równie ważne jest, by każdy z członków zespołu rozumiał, że jest częścią projektu i jego praca, ale i informacje o tym kawałku, którym zarządza, mają zasadniczy wpływ na całość. Tego uczymy siebie nawzajem także w naszym biurze projektowym, korzystając także ze szkoleń komunikacyjnych, zachęcając do studiów podyplomowych i w codziennej praktyce. Bo dziś normą jest taki model pracy nad projektem, w którym architekt jest z Warszawy, inżynier z Bydgoszczy, elektryk z Gdańska, a konstruktor z Krakowa – wyjaśnia Kosieniak.

– Jeśli więc gdzieś szukać możliwości rozwoju programów studiów, to właśnie w tych obszarach – komunikacyjnym, prawnym i praktycznej znajomości oprogramowania – widziałbym największą wartość i największą potrzebę biorąc pod uwagę rynek pracy. W taki sposób zresztą także firmy między sobą konkurują o pracowników, oferując im programy do rozwoju i finansując czy współfinansując studia podyplomowe, kursy doszkalające i tym podobne. Wszystko ponad ten standard wynika z pasji i zaangażowania obu stron: właścicieli i zarządzających firmą oraz jej pracowników – podsumowuje Marcin Kosieniak, współzałożyciel biura projektowego PM Projekt.

Marcin Kosieniak – projektant instalacji sanitarnych, biegły sądowy, ekspert specjalizujący się w prowadzeniu projektów w Polsce i za granicą, w tym wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań projektowych. Współwłaściciel bydgoskiego biura projektowego PM Projekt. Jako biegły sądowy wydaje opinie w zakresie instalacji sanitarnych.









PLACES WORTH YOUR TIME