Sierpniowe wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury

0

Sierpniowe wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury 

 

W trakcie tegorocznego NHFEST nie mogło zabraknąć strefy sztuk wizualnych – będzie malarstwo i fotografia, rzeźba i rysunek. W sierpniu, w przestrzeniach wystawienniczych Nowohuckiego Centrum Kultury, oglądać będzie można prace artystów powszechnie uznanych i tych, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę sztuki.

 

„Przeminęło z parą” to sentymentalna podróż fotografa Krzysztofa Prądzyńskiego w świat, który ostatecznie przeminął – świat parowozów. Okazją do wykonania zdjęć była wyprawy Prądzyńskiego do Wolsztyna – jedynej parowozowni w Europie, gdzie zabytkowe lokomotywy prowadziły jeszcze niedawno pociągi towarowe i osobowe. Ściągało to rzeszę fotografów i miłośników kolei z całego świata. Wszystkie zdjęcia powstały w tradycyjny sposób, czyli na fotograficznych filmach małoobrazkowych. Wystawa czynna od 30 czerwca do 31 sierpnia. 

 

Od 19 sierpnia w Białej Galerii CENTRUM będzie można oglądać jubileuszową wystawę Kazimierza Kalkowskiego „Wyobrażone – niewyobrażalne”. Tak o jego twórczej pracy pisze Anna Maciejowska: Unikatowość formy rzeźb Kalkowskiego osiągana poprzez autorską, daleką od konwencjonalnych metod, obróbką materiału ceramicznego, nie ma odniesień do rzeźby ceramicznej polskiej i światowej. Kuriozalne, wieloelementowe kompozycje złożone z realistycznych detali, to sztuka wyobrażeniowa, symboliczna, metaforyczna. To osobiste wizje Artysty, pozbawione świadomie, celowo, sugestywnych i sugerowanych tematów.  Wystawa zakończy się finisażem 17 września br. 

 

Trzecia sierpniowa wystawa obejmie prace uczestników zajęć plastycznych odbywających się w mijającym sezonie w Nowohuckim Centrum Kultury. W Szarej i Czarnej GALERII CENTRUM od 30 czerwca do 11 września podziwiać będzie można malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę, papieroplastykę i origami – wszystko to, czym mogą się pochwalić mali i nieco starsi twórcy.

 

W czasie wakacji czynne będą również nasze stałe galerie malarstwa – Zdzisława Beksińskiego ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich oraz Jerzego Dudy-Gracza z kolekcji Agaty Dudy-Gracz. Szczególnie zapraszamy do zobaczenia obecnej ekspozycji prac Jerzego Dudy-Gracza w NCK, która jest czynna do 31 sierpnia włącznie. Od 1 września do połowy listopada galeria będzie zamknięta dla zwiedzających – informuje Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Mieszcząca się w NCK Galeria została otwarta w styczniu 2020 r., i po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie przyszła pora na zmiany! Zespół kuratorski przygotowuje nową ekspozycję, na której zostanie pokazanych około 180 prac Artysty, wcześniej nieprezentowanych w NCK.

 

Wykaz wystaw:  

 

KRZYSZTOF PRĄDZYŃSKI „Przeminęło z parą” 

30 czerwca – 31 sierpnia, FOTO-GALERIA

otwarcie wystawy – 30 czerwca (czwartek), g. 18.00 

wstęp wolny

 

WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ PRACOWNI PLASTYCZNYCH NCK

30 czerwca – 11 września , Szara i Czarna Galeria CENTRUM 

wstęp wolny

 

KAZIMIERZ KALKOWSKI  „Wyobrażone – niewyobrażalne”

Rzeźba ceramiczna, malarstwo, rysunek

19 sierpnia – 18 września, Biała Galeria CENTRUM

finisaż wystawy – 17 sierpnia (sobota), g. 17.00

wstęp wolny

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO 

Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich 

stała wystawa malarstwa

bilety: 15/12 zł

 

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA 

Kolekcja Agaty Dudy-Gracz

wystawa malarstwa i grafiki  czynna do 31.08.2022 r. (wtorek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00)  

bilety: 15/12 zł

 

 

Kazimierz Kalkowski

Artysta osobny i osobliwy;

introwertyczny i ekscentryczny;

skandalizujący i moralizujący;

fantastyczny i niefantazjujący;

realistyczny i magiczny.

Opozycje osobowościowe są u Niego źródłem nieokiełznanej ekspresji twórczej

źródłem sztuki interdyscyplinarnej doskonałej estetycznie i artystycznie

budzącej zachwyt i namysł nad semantyką, sztuki pożądanej przez kolekcjonerów i wielbicieli wszelkich oryginalności.

 

Unikatowość formy rzeźb Kalkowskiego osiągana poprzez autorską, daleką od konwencjonalnych metod, obróbką materiału ceramicznego, nie ma odniesień do rzeźby ceramicznej polskiej i światowej. Kuriozalne, wieloelementowe kompozycje złożone z realistycznych detali, to sztuka wyobrażeniowa, symboliczna, metaforyczna. To osobiste wizje Artysty, pozbawione świadomie, celowo, sugestywnych i sugerowanych tematów.

Jeżeli sztuka kogokolwiek (a nie korzystanie z niej) może interpretować pojęcie Musée Imaginaire André Malraux, to najlepiej czyni to sztuka Kalkowskiego, czerpiąca – w detalach – z ikonicznych form kulturowych, często, o także ikonicznych znaczeniach. Jednocześnie, w ostatecznym, pełnym dziele, wymykająca się łatwym interpretacjom bo należąca do osobistej, intymnej sfery wyobrażeń Artysty. (Mimo to przekonująca odbiorcę prawdą tworzenia i nadzwyczajnym pięknem wyrazu).

Niezwykłe i najbardziej pożądane przez odbiorców: kolekcjonerów sztuki i bywalców wystaw są rzeźby Kalkowskiego. Podobną, surrealizującą estetykę stosuje Artysta w dziełach malarskich i rysunkowych, bazując na mistrzowsko opanowanym warsztacie.

Niewątpliwie, Kazimierz Kalkowski wymieniany w katalogach twórców światowych, znajdzie godne miejsce w historii sztuki polskiej XX/XXI wieku, podążając ścieżką wybitnych, ekstrawaganckich „oryginałów”, lokujących siebie poza głównymi oficjalnymi nurtami. – Anna Maciejowska

 

Kazimierz Kalkowski – urodzony w Gdańsku, w 1954 r. Rzeźbiarz, malarz, rysownik. W latach 1976-1981 studiował w gdańskiej PWSSP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. W latach 1981-1989 pracował na rodzimej uczelni, początkowo w Pracowni Malarstwa, a potem w Pracowni Malarstwa Ściennego. Kalkowski jest mistrzem rzeźby w ceramice (porcelanie, kamionce). W dorobku artysty jest udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 30 zbiorowych w kraju i zagranicą. Wystawiał m.in. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Freiburgu, Heildenbergu, Oldenburgu, Aachen, Berlinie, Chicago, Seattle, Luksemburgu. Ważniejsze realizacje: witraże – około 500 , rzeźby w kościele w Gdańsku Przymorzu oraz stacje drogi krzyżowej w kościele w Straszynie. Prace Kalkowskiego znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą. Rzeźby kamionkowe artysty są dorocznymi nagrodami podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za najlepszy debiut) oraz Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (Yorick).

 

Kazimierz Kalkowski – wystawa WYOBRAŻONE – NIEWYOBRAŻALNE

Rzeźba ceramiczna, malarstwo, rysunek

19 sierpnia – 18 września, Biała Galeria CENTRUM

finisaż wystawy – 17 września (sobota), g. 17.00

wstęp wolny

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME